مشکلات بارداری
در دوران بارداری برای همه خانم ها مشکلاتی مانند ویار ، حالت تهوع و سوزش سر دل به وجود می آید که معمولا طبیعی است و با رعایت چند نکته می توان آن ها را کاهش داد.

رایج ترین مشکلات بارداری چیست و چطور می توان آنها را رفع کرد؟

رایج ترین مشکلات بارداری مانند خاک خوری در دوران بارداری و سوزش سر دل و ترش کردن دارای عللی است که موجب نگرانی نیستند و با رعایت چندین نکته مهم رفع می شوند و یا کاهش می یابند.این مشکلات شایع معمولا از اوایل بارداری آغازمی شوند و بیش از اینکه خطراتی برای مادر و جنین داشته باشند ، ناراحت کننده هستند.

در سه ماهه اول بارداری اکثر این مشکلات خاص وجود دارد و بعداز گذراندن این سه ماهه رفته رفته این مشکلات برطرف می شود.

با این بخش بارداری نمناک همراه باشید تا این مشکلات را شناسایی کنید و راه حل رفع آنها را فرا بگیرید.

مشکلات رایج بارداری و راه های درمان آن ها

ویار و حالت تهوع های دوران بارداری

اکثرا این حالت درصبح ایجاد می گردد اما در هر زمان از روز یاشب هم می تواند ایجاد شود. این ناراحتی به علت تغییرات هورمونهایی می باشد که در بدن مادر باردار جایگزین می شود. هیجان و اضطراب موجب تشدید شدن این حالات می شود. معمولا این حالات بعداز هفته 14 بارداری رفع خواهد شد. چنانچه تهوع بعد از هفته 14 بارداری نیز ادامه داشت و فرد قادر به خوردن هیچ نوع غذا یا آشامیدنی نبود حتما به پزشک مراجعه کنید.

حالت تهوع بارداری

ویار و حالت تهوع بارداری به علت تغییرات هورمونها

با چند روش رفع و درمان تهوع بارداری آشنا شوید

  • قبل از برخواستن از رختخواب درصبح مقداری غذای خشک مانند نان برشته خشک، کلوچه، بیسکویت و یا تکه ای سیب بخوریدوسپس از رختخواب برخیزید.
  • در وعده های مکرر ( 5تا6وعده) و به مقدار کم غذا بخورید، پرخوری نکنیدو از خوردن غذاها با سرعت اجتناب کنید.
  • بین وعده های غذایی حتما چیزی بیاشامید .
  • لباسهای بدون کمر را استفاده کنید.
  • بوی صابون، عطر ویا غذا که باعث ناراحتی و آشفتگی شما می شود از خود دور کنید.
  • شبها قبل از خواب فنجانی گندم و شیرمیل کنید.
  • اگر از بوی هر نوع غذا مخصوصا غذاهای سرخ کردنی حالت تهوع می گیرید بهتر است از غذاهای سرد و یا غذاهای آماده استفاده نمایید.
  • هیچگاه معده خود را خالی نگذارید.
  • برای رفع حالت تهوع روی یک صندلی بنشینید و کمر خودرا خم کنید، بطوریکه سرتان در بین پاها قرار گیرد تا تهوعتان رفع شود.
  • برای رفع حالت تهوع در دوران بارداری استفاده از زنجبیل تازه در هنگام آماده سازی غذا بسیار کمک کننده است. البته از زنجبیل می توان به اشکال مختلف مانند چای زنجبیل، اسانس، بیسکویت و کیک های حاوی ان ، نیز استفاده نمود.

درمان حالت تهوع بارداری

برای کاهش حالت تهوع بارداری چه کنیم؟

سوزش سر دل و ترش کردن از مشکلات بارداری

از مشکلات بسیار شایع بارداری سوزش سر دل و ترش کردن معده است که بر اثر هورمون های دوران بارداری و به علت شل شدن دریچه ای که در ابتدای معده قرار دارد ، ایجاد می شود واین مشکلات با بزرگ شدن رحم و فشار به معده تشدید می شود. سوزش و ترش کردن معده معمولا خفیف بوده و با خوردن غذا در وعده های متعدد و با حجم کم و رعایت رژیم غذایی رفع می شود. همچنین خم شدن یا خوابیدن روی شکم این مشکلات را چند برابر می کند بنابراین باید ازانجام این کارها خودداری کرد.

برای رفع این حالت از شربت های معده با دستور پزشک می توان استفاده کرد. در صورتی که با روشهایی که در بالا اشاره نمودیم این مشکلات رفع نشد ، باید به پزشک مراجعه کرد.

سوزش سر دل در بارداری

رفع سوزش سر دل در بارداری با رعایت رژیم غذایی

مشکل یبوست در بارداری

برخی از مادران باردار به علت هورمون پروژسترون ، نفخ شکم و یا کمبود ذخائر آهن دچار یبوست می شوند. استفاده از رژیم غذایی پرفیبر، نان گندم سبوس دار، سبوس، میوه های تازه، سبزیجات، نوشیدن زیاد آب،شیر وآب میوه از بهترین راههای رفع این مشکلات در بارداری است . همچنین نوشیدن 2 تا3 لیوان آب در صبح بصورت ناشتا و انجام ورزش های بارداری کمک مؤثری در رفع این مشکل می نماید.

خاک خوری از مشکلات رایج دوران بارداری

حدود 4 درصد خانم های باردار با شروع بارداری به مصرف غذاهای غیرمعمول روی می آورند که به مصرف این غذاهای غیر معمول در بارداری PICA می گویند که شامل مصرف موادی مثل یخ، خاک، برنج خام و... است.در گذشته علت این وضعیت را کم خونی شدید می پنداشتند اما ملاحظه شده اگر این مواد زیاد مصرف شود به طوری که جای تغذیه معمولی را بگیرد ، منجر به کم خونی می شود. همچنین این عادت ، احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد.

خاک خوری در بارداری

کم خونی با خاک خوری در دوران بارداری

مشکل خونریزی از لثه ها در بارداری 

خونریزی از لثه ها در بارداری بر اثر پرخونی لثه ها ایجاد می شود که گاهی می تواند نشانه ای از عفونت لثه ( ژنژیویت) باشد برای رفع خونریزی در هنگام مسواک زدن ، از مسواکی با سر کوچک و نرم استفاده کنید و برای رفع التهاب لثه ها در روز چند بار با آب نمک رقیق قرقره کنید.

خونریزی لثه در بارداری

خونریزی از لثه در بارداری به دلیل پرخونی لثه ها

گرفتگی عضلات مشکل ماه های اخر بارداری

گرفتگی عضلات در دوران بارداری به خصوص ماه های اخر علل گوناگونی دارد. برای رفع این حالت باید از رژیم غذایی غنی از کلسیم،و میوه جات سرشار از ویتامین ،استفاده نمود. در اکثر مواقع پزشکان برای رفع این حالت ، کلسیم دارویی و ویتامین تجویز می کنند.

گرفتگی عضلات بیشتر اوقات در پاها ایجاد می شود . اگر این گرفتگی در پا زیاد باشد باید قدم بزنید وبا حرکات ورزشی عضلات ساق پا را تحت کشش قرار دهید . اگر این حالت درشبها بیشتر باشد، هر شب قبل از رفتن به رختخواب قدم زده و این حرکات ورزشی را انجام دهید تا گردش خون در پاها تسریع یابد.

گرفتگی عضلات در بارداری

گرفتگی عضلات پا در خانم های باردار

خواب و خستگی از مشکلات بارداری

در ابتدای بارداری به علت تغییرات هورمونی، احساس خواب آلودگی و خستگی بیشتر است اما در اواخر بارداری علت این امر افزایش وزن می باشد.

همچنین این قضیه می تواند به صورت اختلال خواب بخصوص بیدار شدن مکرر در نیمه های شبظاهر شود . خواب مناسب مادر موجب رشد جنین می شود پس در صورت بروز بی خوابی و اختلالات خواب با مشورت پزشک باید از داروی مناسب استفاده کرد.

یکی از سوالات متداول خانم ها در بارداری نحوه خوابیدن آنهاست.

در نیمه اول بارداری به هر شکلی (از جمله به شکم) می توان خوابید اما رفته رفته با بزرگ شدن شکم شکل خوابیدن باید محتاطانه تر باشد. در نیمه دوم بارداری مخصوصا در 2 ماهه آخر بهتر است مادر باردار به پهلوی چپ بخوابد و خوابیدن در وضعیت طاق باز 10 الی 15 دقیقه بیشتر توصیه نمی شود. در مورد بلند شدن از حالت خوابیده هم روش خاصی نیاز نیست.

مشکل گر گرفتگی در بارداری

بینی به علت پرخونی در طی دوران بارداری ممکن است مکررا حالت گرفتگی پیدا کند. این حالت هنگام برخواستن از خواب بیشتر ایجاد می گردد، برای رفع این حالت از آب نمک رقیق استفاده کنید و به هیچ وجه از قطره بینی و یا داروی سرماخوردگی استفاده نکنید ، این حالت بعد از تولد کودک رفع می شود.

 

مشکلات رایج بارداری و روش های درمان حال بد خانم های باردار

4.7185
این مطلب مفید بود ؟17510
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی