نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها عوارض و علائم حساسیت به مصرف “آموکسی سیلین”
آموکسی سیلین ، حساسیت به آموکسی سیلین
آموکسی سیلین یکی از رایج ترین آنتی بیوتیک ها است که مردم استفاده خودسرانه زیادی از آن کرده و از عوارض آن بی اطلاع هستند. در حالیکه مصرف این دارو هم مانند دیگر داروهای پزشکی قوانین خاص خود را دارد.حساسیت به “آموکسی سیلین” یکی از عوارض آن است.

در مورد آموکسی سیلین چه می دانید ؟

  آموکسی سیلین (مخفف آن به لاتین ammox) یک نوع آنتی بیوتیک متعلق به خانواده دارویی پنی سیلین می باشد. این دارو معمولاً انتخاب مناسبی برای افراد مبتلا به عفونت های باکتریایی است، از این رو پر طرف دار بوده و بدن آن را بهتر جذب می کند. از این دارو برای درمان برخی عفونت ها نظیر عفونت مجرای ادراری، عفونت های پوستی، بیماری لایم، سالمونلا، و ذات الریه استفاده می شود. آموکسی سیلین در درمان جوش های کیستی بسیار مؤثر بوده است. آنتی بیوتیک دیوارهای ساخته شده از باکتری های مضر را از بین می برد. مانند هر آنتی بیوتیک دیگری، مصرف آموکسی سیلین نیز می تواند برخی اثرات مضر در کودکان و بزرگ سالان داشته باشد. در اغلب موارد، کودکان و بزرگ سالان با علائم مشابهی مواجه می شوند.

از همین رو سوالات مختلفی دباره این داروی نسبتا ارزان وجود دارد که دکتر حامد حاتمی پزک عمومی و روزنامه نگار به آن پاسخ می دهد.

 آموکسی سیلین یکی از داروهای پرکاربرد در درمان عفونت های باکتریایی به ویژه عفونت راههای تنفسی است. این دارو در درمان های دندان پزشکی هم بسیار پر کاربرد است و دندان پزشکان پس از بسیاری از درمان ها آن را برای بیماران خود تجویز می کنند.

آموکسی سیلین به سه شکل دارویی در کشور ما پیدا می شود:شربت، کپسول و قرص و اخیراً قرص های جویدنی آموکسی سیلین هم به بازار آمده است.
 
آموکسی سیلین

موارد مصرف آموکسی سیلین 

 
 
گلوی من درد می کند، آیا اگر آموکسی سیلین بخورم خوب می شوم؟
 
برخلاف آنچه که عموماً تصور می شود، آموکسی سیلین داروی گلودرد یا حتی سرماخوردگی نیست، بسیاری از گلودردها چرکی نیستند و بسیاری از سرماخوردگی ها هم ویروسی هستند. آموکسی سیلین تنها برای عفونت های باکتریایی مفید است و در مورد ویروس ها و سایر علل گلودرد هیچ فایده ای ندارد.
 

نحوه مصرف آموکسی سیلین

 
با توجه به نوع عفونت و شدت آن، طول درمان با آموکسی سیلین فرق می کند. در بیشتر عفونت ها باید حدود 7 روز (هر روز سه بار) آموکسی سیلین مصرف شود. اما در بعضی موارد ممکن است نیاز باشد که دارو تا یک ماه هم استفاده شود. مصرف ناقص دارو به هیچ وجه توصیه نمی شود. همچنین مصرف خودسرانه آن هم در تمام کشورهای دارای حساب و کتاب دنیا ممنوع است.
 
من به پنی سیلین حساسیت دارم، آیا می توانم به جای آن آموکسی سیلین بخورم؟
 
پنی سیلین و آموکسی سیلین از یک خانواده هستند. بنابراین اگر شما به پنی سیلین حساست داشته باشید به احتمال زیاد به آموکسی سیلین هم حساسیت خواهید داشت و بهتر است آن را مصرف نکنید.
دو روز است که آموکسی سیلین می خورم اما خوب نشده ام، چه دارویی به جای آن استفاده کنم؟
همانطور که گفتیم، مصرف آموکسی سیلین برای خود مدتی دارد و ممکن است به این زودی علائم شما کاملاً از بین نروند. بهتر است داروی خود را تا آخر دوره کامل مصرف کنید و در صورت عدم بهبود علائم به پزشک خود مراجعه کنید.
 

علائم حساسیت به آموکسی سیلین چیست؟

 اگر شما بعد از مصرف آموکسی سیلین (یا هر داروی دیگر) علائمی مانند خارش، تنگی نفس، خس خس صدا، تب یا تورم در لب و چشم را مشاهده کردید، ممکن است به دلیل حساسیت دارویی باشد. در این حالت باید سریعاً به نزدیک ترین پزشک مراجعه کنید.
توجه داشته باشید که این علائم باید بعد از شروع مصرف آموکسی سیلین ایجاد شده باشند. اگر علائم قبل از مصرف دارو وجود داشته، ربطی به مصرف دارو ندارد.
 
چه کسانی نباید آموکسی سیلین مصرف کنند؟
 
کسانی که به پنی سیلین یا آمپی سیلین یا خود آموکسی سیلین حساسیت دارند نباید این دارو را مصرف کنند. مصرف دارو در موارد زیر هم بهتر است با احتیاط و زیر نظر پزشک صورت بگیرد:افراد مبتلا به آسم و تب یونجه؛ کسانی که به هر نوع دارو یا ماده غذایی حساسیت داشته اند؛ بیماران مبتلا به ایدز و لوسمی؛ بیماران با سابقه تشنج؛ بیماران دارای نارسایی کلیوی؛ بیماران مبتلا به فنیل کتونوری؛ مبتلایان به مونو نوکلئوز عفونی
 

عوارض مصرف آموکسی سیلین چیست؟

 شایع ترین عوارض مصرف آموکسی سیلین عبارتند از علائم گوارشی مثل تهوع، استفراغ و اسهال؛ علائم حساسیتی (به شرح گفته شده در بالا)؛ اختلال آنزیم های کبدی؛ التهاب یا عفونت قارچی دهان و مجاری تناسلی
 

مصرف آموکسی سیلین با داروهای دیگر

 همزمان با تزریق واکسن زنده ب ث ژ و واکسن تیفوئید نباید آموکسی سیلین استفاده کرد. همچنین در مورد مصرف همزمان آموکسی سیلین با داروهای ضد انعقاد (مثل وارفارین) باید احتیاط کرد. همچنین مصرف متوتروکسات یا کلروکین با آموکسی سیلین باید با راعایت اقدامات احتیاطی صورت پذیرد. در صورتی که هر یک از این داروها را استفاده می کنید قبل از تجویز آموکسی سیلین به پزشک خود اطلاع دهید.
 
هشدارها و عوارض جانبی
 
در صورت بروز هریک از علایم زیر در حین مصرف آموکسی سیلین ، با پزشکتان تماس بگیرید:
اسهال ، سردرد، تهوع و استفراغ ، زخم های دهانی و زبان ، خارش و ترشح از واژن ، یا پلاک های سفید در دهان یا روی زبان . یک پاسخ نادر حساسیتی به آموکسی سیلین آنافیلاکسی است که به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارد. از آنجایی که آنافیلاکسی به سرعت پیشرفت می کند، در صورت تورم لب ها یا اطراف چشم ها؛ بثورات جلدی ؛ کهیر، یا تورم هایی بر روی پوست ؛ تب ؛ غش ناگهانی ؛ ضربان قلب سریع ، یا خس خس سینه یا مشکل تنفسی آموکسی سیلین را قطع کرده و با یک مرکز خدمات اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

 

عوارض و علائم حساسیت به مصرف آموکسی سیلین

برگرفته از سلامت-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 155 15
نظر کاربران
فاطمه

فاطمه

اگه کسی به اموکسی سیلین حساسیت داشت میتواند به جای آن اگمنتین را مصرف کند؟

پاسخ دادن 28 14
الهه

الهه

سلام من به آموکسی سیلین وآموکسی کلاوحساسم آیاممکن است به سایرآنتی بیوتیکهانیزحساس باشم؟

پاسخ دادن 28 12
زهرا

زهرا

آیا بر اثر مصرف آموکسی سیلین ، آزمایش، کلیه رسوب دار می شود؟

پاسخ دادن 12 5
یاری

یاری

من آموکسی سیلین مصرف کردم و بیست دقیقه بعدش شدیدا دچار افزایش ضربان قلب و کاهش فشار شدم تنگی نفس داشتم و غش کردم.مم قبلا هم مصرف کرده بودم اما نمیدونم این بار چرا اینجوریشد؟ممکنه به پنی سیلین هم بعدا حساسیت نشون بدم؟

پاسخ دادن 51 20
مرتضی

مرتضی

من سرما خورده بودم و وگلود درد و چرک کرده بود رفتم دکتر عمومی یک خانم بود به یه آمپول داد و 3 تا قرص و آموکسی سیلین قرص ها خوردم بعد از 2 روز احساس کبودی و کهر رو پاهامون کردم اول فکر کردم بخاطر ویروس سرماخوردگی هست نه فهمیدم ممکن از عوارض دارو ها باشه رفتم دکتر دیگه گفت بخاطر آموکسی سیلین هست به ندرت تمام بدنم کهر وکبود جوش های قرمز زد خیلی روز های بدی داشتم شب ها بر اساس خارش زیاد تنم نمیتوانستم بخوابم الان میدانم به آموکسی سیلین حساسیت دارم

پاسخ دادن 12 10
شانا

شانا

منم به آموکسی سیلین و آموکسی کلاو حساسیت دارم اونم حساسیت پوستی که واقعا آسیب بدی به پوست صورتم و دستم زد که باعث شد چندین بار برم پیش متخص پوست تا بهبود پیدا کنم . قبلا حساسیت نداشتم تازگی ها به این دو دارو حساسیت پیدا کردم. میخواستم بدونم جایگزینی برای این دو دارو هست که من استفاده کنم ؟

پاسخ دادن 20 10
بهار

بهار

سلام من عفونت دندان دارم دوروزه این اموکسی سیلین مصرف میکنم ولی خارش شدید واژن بعد خوردنش گرفتم .دارو را قطع کنم یا ادامه بدم .اگر نه چه داروی جایگزینش بخورم

پاسخ دادن 47 35
مهران

مهران

سلام من حساسيت شديد ب اموكسي سيلين دارم ك قبلا زيادي خوردم ولي يبار حساسيتي داد ك باعث شد چشام سياهي بره و از بيفتم زمين نتونم تكون بخورم بعد ٣٠ثانيه خود ب خود خوب شدم و چرك دندان دارم بجاي اين من چيكار بايد بكنم

پاسخ دادن 14 17
سينا

سينا

آيا آموكسي سيلين باعث افزايش ضربان قلب ميشه؟؟؟

پاسخ دادن 10 3
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف