مصرف آموکسی سیلین

عوارض و علائم حساسیت به مصرف آموکسی سیلین

کد مطلب : 18520تعداد نظرات : 9 نظرزمان مطالعه : 5 دقیقه
آموکسی سیلین یک انتی بیوتیک است که برای درمان عفونت باکتریال مورد استفاده قرار می گیرد این دارو به سه نوع فوری ،طولانی مدت وجویدنی وجود دارد.

عوارض و علائم حساسیت به مصرف "آموکسی سیلین"

آموکسی سیلین ، نوعی آنتی بیوتیک است که به منظور درمان عفونت های ناشی از انواع خاصی از باکتری ها مورد استفاده قرار می ‎گیرد. این دارو به صورت قرص های فوری (IR)، طولانی مدت (ER)، و یا قرص های جویدنی ارائه می ‎شود . فقط نوع قرص های جویدنی و فوری این نوع دارو به صورت عمومی در دسترس هستند و قرص های ER تنها به عنوان داروی برند موکساتگ موجود می ‎باشند . این دارو همچنین به صورت قرص های کپسول نیز ارائه می ‎شود . این قرص باعث خواب آلودگی نمی ‎شود اما می ‎تواند عوارض جانبی دیگری را به همراه داشته باشد . 

برخی عوارض جانبی متداول آموکسی سیلین

عوارض جانبی رایج قرص های خوراکی آموکسی سیلین ، شامل حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال (خونی، آبکی) ، خارش و عفونت واژینال می ‎باشد. در صورتی که این عوارض خفیف باشند، طی چند روز یا چند هفته برطرف خواهند شد اما اگر شدیدتر باشند ، بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود .

به دلیل آنکه آنافیلاکسی به سرعت پیشرفت می کند، در صورت تورم لب ها یا اطراف چشم ها، بثورات جلدی ، کهیر، یا تورم هایی بر روی پوست ، تب ، مشکل تنفسی یا خس خس سینه آموکسی سیلین را قطع کنید و فورا به پزشک مراجعه کنید .

عوارض جانبی جدی

در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی جدی تر فورا با پزشک تماس بگیرید ، در غیر این صورت این عوارض تهدید کننده زندگی شما خواهند بود . این عوارض عبارتند از :

 •  علائم شبیه آنفولانزا مانند تب ، مشکلات تنفسی، بدن درد، گلو درد و یا تورم آن
 •  جوش های قرمز و بنفش که رفته رفته بزرگ تر شده و به نواحی اطراف خود گسترش پیدا می ‎کنند
 •  تاول هایی که ممکن است باعث از بین رفتن پوست و ایجاد زخم شوند
 •  آسیب کبدی (نادر است) و علائم آن عبارتند از:افزایش آنزیم های کبدی که در آزمایش خون نشان داده می ‎شوند ؛ درد در ناحیه شکم (معده)، زرد شدن پوست و چشم و خستگی .

تب 

آموکسی سیلین را چطور مصرف کنم ؟

مصرف دارو با توجه به تجویز پزشک :

مهم است که کل دوره درمانی خود را مطابق با دستور پزشک به اتمام برسانید و بنابراین در صورتی که بعد از مصرف چند قرص آموکسی سیلین ، احساس بهبودی به شما دست داد، از متوقف کردن مصرف دارو خودداری کنید ؛ در غیر اینصورت عفونت شما شدت پیدا خواهد کرد .

این امر همچنین باعث ایجاد مقاومت در بدن نسبت به دارو آموکسی سیلین شده و در صورتی که در آینده مجددا به این عفونت مبتلا شدید، این قرص دیگر عفونت شما را درمان نخواهد کرد .

روش مصرف این دارو توسط پزشک بعد از بررسی نوع عفونت برای هر فرد مشخص می شود که در اغلب عفونت ها باید حدود 7 روز (هر روز سه بار) آموکسی سیلین مصرف شود ولی در بعضی موارد پزشک تجویز می کند که دارو تا یک ماه هم استفاده شود ولی در هر صورت مصرف ناقص دارو و همین طور مصرف خودسرانه ی آن به هیچ وجه توصیه نمی شود. 

داروی آموکسی سیلین ممکن است با سایر داروهای مصرفی از جمله داروهای بدون نسخه ، ویتامین ها و داروهای گیاهی تداخل داشته باشد . تداخل به این معنی است که یک ماده ، نحوه عملکرد یک دارو را تغییر می ‎دهد . برای جلوگیری از بروز این اتفاق ، در رابطه با تمامی داروهای مصرفیتان با پزشک مشورت کنید .

مصرف آموکسی سیلین

تداخل دارویی با آموکسی سیلین

نمونه هایی از داروهایی که با داروی آموکسی سیلین در تداخل هستند عبارتند از:

پروبنسید :

در صورت استفاده از این دارو ، پزشک احتمالا مقدار مصرف آموکسی سیلین را محدود خواهد کرد .

 آلوپورینول :

مصرف این دارو با داروهای آموکسی سیلین باعث ایجاد جوش های پوستی خواهد شد .

لازم به ذکر است که مصرف آموکسی سیلین با برخی داروها ، خطر بروز عوارض جانبی خطرناک را افزایش می ‎دهد زیرا داروهای آموکسی سیلین میزان این داروها را در بدن فرد افزایش می ‎دهد . نمونه بارز این نوع داروها ، داروهایی درمان کننده لخته های خون در بدن هستند که مصرف آن ها به طور همزمان با داروی آموکسی سیلین، خطر خونریزی را بیشتر می ‎کند . 

داروهایی که باعث کاهش اثر داروهای آموکسی سیلین می ‎شوند

مصرف برخی داروها به طور همزمان با داروهای آموکسی سیلین باعث کاهش اثر گذاری داروی آموکسی سیلین می ‎شوند که این داروها عبارتند از :

در صورت مصرف این داروها ، پزشک احتمالا میزان مصرف آموکسی سیلین را افزایش خواهد داد.

آموکسی سیلین  

داروهایی که مصرف آن ها با داروی آموکسی سیلین باعث خنثی شدنشان می ‎شوند

مصرف برخی از دارو ها به طور همزمان با داروهای آموکسی سیلین باعث خنثی شدن و کاهش یافتن میزان دارو در بدن خواهد شد که نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

داروهای ضد بارداری :

در صورت نیاز به مصرف آموکسی سیلین ، پزشک ممکن است نوع خاصی از داروها و یا روش های جلوگیری از بارداری را به بیمار پیشنهاد دهد . 

کسانی که نباید آموکسی سیلین مصرف کنند؟

افرادی که به پنی سیلین یا آمپی سیلین یا خود آموکسی سیلین آلرژی دارند به هیچ وجه نباید این دارو را مصرف کنند. مصرف دارو در افرادی که شرایط زیر را دارند بایستی با احتیاط و زیر نظر پزشک صورت بگیرد:

 • بیماران مبتلا به ایدز و لوسمی
 • مبتلایان به مونو نوکلئوز عفونی
 • افراد مبتلا به آسم
 • بیماران مبتلا به فنیل کتونوری
 • افرادی که به هر نوع دارو یا ماده غذایی حساسیت دارند
 • افراد مبتلا به تب یونجه
 • افراد با سابقه تشنج
 • افراد دارای نارسایی کلیوی

نقص کلیه  

هشدار هایی برای افراد دارای شرایط خاص

مصرف آموکسی سیلین در افراد مبتلا به بیماری مونوکلئوز خطر ابتلا به ورم شدید را افزایش می ‎دهد .

مصرف این دارو در افراد مبتلا به دیابت نیز ممکن است باعث بالا رفتن قند کاذب در آزمایش خونشان شود .

مصرف آموکسی سیلین در افراد مبتلا به بیماری های کلیوی ، منجر به افزایش میزان این دارو در بدن فرد می ‎شود زیرا کلیه ها توانایی دفع سریع این ماده را ندارند. پزشک معمولا به این افراد، دوز پایین تری از این دارو را تجویز خواهد کرد.

مصرف این دارو در زنان باردار ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در جنین شود ، البته مطالعات حیوانی ، وجود هیچ گونه مشکلی را تایید نکرده اند اما با این حال به دلیل عدم انجام مطالعات کافی در این زمینه، در صورتی که باردار هستید ، قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین در صورتی که در حین مصرف این دارو ، متوجه شدید که باردار هستید ، در رابطه با ادامه مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف آموکسی سیلین در زنان شیرده نیز ممکن است به شیر مادر منتقل شده و عوارض جانبی در نوزاد ایجاد کند ، بنابراین در صورت شیردهی به نوزادتان قبل از مصرف آن دارو با پزشک خود مشورت کنید.

بدن افراد سال خورده معمولا همانند گذشته توانایی پردازش داروها را ندارد و داروهایی از این دست ، به مدت طولانی تری در بدن فرد باقی می‎ مانند و اثرات جانبی بیشتری به همراه دارند .

بنابراین مصرف این دارو در افراد سالخورده پیشنهاد نمی ‎شود .

عوارض و علائم حساسیت به مصرف آموکسی سیلین

4.5305
این مطلب مفید بود ؟27629
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : drugs / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
9 نظر به ثبت رسیده است
سينا1397-08-29
آيا آموكسي سيلين باعث افزايش ضربان قلب ميشه؟؟؟
10333
مهران1397-06-20
سلام من حساسيت شديد ب اموكسي سيلين دارم ك قبلا زيادي خوردم ولي يبار حساسيتي داد ك باعث شد چشام سياهي بره و از بيفتم زمين نتونم تكون بخورم بعد ٣٠ثانيه خود ب خود خوب شدم و چرك دندان دارم بجاي اين من چيكار بايد بكنم
7526
بهار1396-06-11
سلام من عفونت دندان دارم دوروزه این اموکسی سیلین مصرف میکنم ولی خارش شدید واژن بعد خوردنش گرفتم .دارو را قطع کنم یا ادامه بدم .اگر نه چه داروی جایگزینش بخورم
15063
شانا1396-04-22
منم به آموکسی سیلین و آموکسی کلاو حساسیت دارم اونم حساسیت پوستی که واقعا آسیب بدی به پوست صورتم و دستم زد که باعث شد چندین بار برم پیش متخص پوست تا بهبود پیدا کنم . قبلا حساسیت نداشتم تازگی ها به این دو دارو حساسیت پیدا کردم. میخواستم بدونم جایگزینی برای این دو دارو هست که من استفاده کنم ؟
5616
مرتضی1396-01-27
من سرما خورده بودم و وگلود درد و چرک کرده بود رفتم دکتر عمومی یک خانم بود به یه آمپول داد و 3 تا قرص و آموکسی سیلین قرص ها خوردم بعد از 2 روز احساس کبودی و کهر رو پاهامون کردم اول فکر کردم بخاطر ویروس سرماخوردگی هست نه فهمیدم ممکن از عوارض دارو ها باشه رفتم دکتر دیگه گفت بخاطر آموکسی سیلین هست به ندرت تمام بدنم کهر وکبود جوش های قرمز زد خیلی روز های بدی داشتم شب ها بر اساس خارش زیاد تنم نمیتوانستم بخوابم الان میدانم به آموکسی سیلین حساسیت دارم
4618
یاری1395-12-28
من آموکسی سیلین مصرف کردم و بیست دقیقه بعدش شدیدا دچار افزایش ضربان قلب و کاهش فشار شدم تنگی نفس داشتم و غش کردم.مم قبلا هم مصرف کرده بودم اما نمیدونم این بار چرا اینجوریشد؟ممکنه به پنی سیلین هم بعدا حساسیت نشون بدم؟
14036
زهرا1395-12-16
آیا بر اثر مصرف آموکسی سیلین ، آزمایش، کلیه رسوب دار می شود؟
4110
الهه 1395-08-30
سلام من به آموکسی سیلین وآموکسی کلاوحساسم آیاممکن است به سایرآنتی بیوتیکهانیزحساس باشم؟
10123
فاطمه 1395-02-12
اگه کسی به اموکسی سیلین حساسیت داشت میتواند به جای آن اگمنتین را مصرف کند؟
11736
وبگردی