موسیقی درمانی بیماران صرعی
بر اساس پژوهش های اخیر محققان، موسیقی به راهکاری نوین برای جلوگیری از تشنج بیماری صرع شناخته شد.

درمان بیماری صرع با موسیقی درمانی!

 

محققین انشگاه ایالتی اوهایو در آمریکا در پژوهشی اخیر دریافتند که واکنش متفاوت مغز بیمار صرعی می تواند به راهکارهای درمانی نوینی برای جلوگیری از تشنج در این افراد منتهی شود.این یافته می تواند به ابداع روش های جدیدی برای پیشگیری و یا مداخله در صرع منجر شود.

بیماری صرع

بیماری صرع عارضه ای است که به دلیل اختلال در عملکرد نورون های مغزی رخ می دهد. این اختلال سبب حملات تشنج و یا حتی بیهوشی می شود. این بیماری انواع مختلفی دارد که در هر کدام قسمت خاصی از مغز دچار اختلال می شود. رایج ترین آنها صرع لوب گیجگاهی مغز است که در حدود 80 درصد بیماران صرع را در بر می گیرد. این لوب از مغز وظیفه پردازش اطلاعات شنیداری و دیداری، درک بان و ثبت حافظه جدید را بر عهده دارد. در این نوع صرع، تشنج در لوب گیجگاهی نشات می گیرد و از آنجایی که موسیقی نیز در همین ناحیه از مغز پردازش می شود محققین تصمیم گرفتند تا مطالعه ای را برای شناخت تاثیر موسیقی بر مغز بیماران صرعی انجام دهند.

دکتر چارلن چاریتون استاد یار دانشگاه ایالتی اوهایو در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که از کشف این موضوع متحیر شده است.
 
وی افزود:ما فرض کردیم که موسیقی در مغز بطرز متفاوتی نسبت به سکوت پردازش می شود اما نمی دانستیم که پردازش موسیقی در مغز افراد مبتلا به صرع نسبت به سایر افراد نیز متفاوت است.
 
 موسیقی درمانی

تاثیر موسیقی بر بیماران صرعی

موسیقی و مغز بیماران مبتلا به صرع

در این مطالعه که نزدیک به دو سال به طول انجامید، توانایی پردازش موسیقی در مغز بیماران مبتلا به صرع و افراد سالم مورد ارزیابی قرار گرفت. محققین چندین الکترود به سر آنها متصل کردند تا الگوی امواج ساطع شده از مغز آنها را هنگام گوش دادن به موسیقی مورد بررسی قرار دهند.

دو قطعه موسیقی برای این آزمایش در نظر گرفته شده بود. افراد باید ابتدا به مدت 10 دقیقه به سکوت گوش می دادند و سپس به یکی از دو قعه موسیقی و بعد از آن مجددا به مدت 10 دقیقه سکوت، سپس دومین قطعه موسیقی و در نهایت 10 دقیقه سکوت.

نتایج این مطالعه نشان داد زمانیکه افراد به موسیقی گوش می دادند فعالیت مغزی آنها نسبت به حالت سکوت به صورت قابل توجهی بیشتر بود. علاوه بر این، الگوی امواج مغزی افرادی که مبتلا به بیماری صرع بودند نسبت به افراد سالم بیشتر با موسیقی هماهنگی داشت. این مسئله به ویژه در بیماران مبتلا به صرع لوب گیجگاهی دیده می شد.

با وجود اینکه محققان می گویند موسیقی نمی تواند جایگزین هر درمانی برای صرع شود اما یافته های این مطالعه نشان می دهد که موسیقی می تواند به عنوان یک درمان اضافی به پیشگیری از حملات صرع و یا مداخله در جریان یک حمله صرع کمک کند.
 
این مطالعه در نشست سالانه انجمن روانشناسی آمریکا( APA) ارائه شد.

موسیقی درمانی برای بیماران صرعی

3.614
این مطلب مفید بود ؟104
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سیناپرس-/ف
وبگردی