هفت دریا

منظور از هفت دریا دقیقا چیست ؟

کد مطلب : 42194زمان مطالعه : 2 دقیقه
عبارت هفت دریا در دوره های مختلف با یکدیگر تفاوت داشت و هر کدام تعدادی از دریاها و اقیانوس ها را در مجموعه هفت دریای جهان قرار می دادند که با گروه دیگر متفاوت بود .

هفت دریا چیست و کجاست ؟

در حقیقت هیچ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد . این عبارت اصطلاحی است و در هر دوره یا مکان به مجموعه های گوناگونی از دریاها اشاره داشته است . برخی تمدن های باستانی از عبارت هفت دریا برای توصیف اجسام آبی که در آن زمان شناخته شده بودند استفاده می کردند . رومیان باستان به تالاب هایی که از دریای آزاد در نزدیکی ونیز جدا می شدند سپتامبر ماریا یا هفت دریا می گفتند .

اکثر منابع فعلی اظهار داشته اند که هفت دریا به اقیانوس هند ، دریای سیاه، دریای خزر، دریای آدریاتیک ، خلیج فارس، دریای مدیترانه و دریای سرخ اشاره دارد . همه جغرافی دانان با فهرست فوق موافق نیستند و معتقدند که مرجع هفت دریا بسته به قسمتی از جهان و دوره زمانی مورد نظر متفاوت خواهد بود .

برخی از آنان به دوره کشف هفت دریا اشاره می کنند که نمایانگر اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام، قطب شمال ، اقیانوس هند ، دریای مدیترانه، کارائیب و خلیج مکزیک می باشد . جغرافی دانان دیگر نیز اظهار داشتند که هفت دریا شامل دریای مدیترانه ، دریای سرخ ، اقیانوس هند، خلیج فارس، دریای چین، دریای غرب و آفریقای شرقی می شود .

همانطور که بخش سرگرمی نمناک بازگو میکند امروزه ما بیش از 50 دریا در سراسر جهان می شناسیم . دریا به عنوان قسمتی از اقیانوس تعریف شده است که جزئی از آن و یا تمام آن توسط زمینی محصور شده است . بر این اساس دریای خزر، دریای مرده و دریای آرال درواقع دریاچه های آب شور هستند، زیرا فاقد دریچه خروجی به اقیانوس می باشند . برعکس خلیج مکزیک و خلیج هادسن در کانادا دریا هستند .

هفت دریا

برخی از حقایق جالب در مورد دریاها:

1- بزرگترین دره زیر دریایی جهان دریای برینگ است که 2000000 کیلومتر مربع مساحت دارد .

2- نمکی ترین دریای جهان دریای سرخ است با نسبت 41 قسمت نمک به ازای هر 1000 قطعه آب .

3- گرم ترین دریای جهان دریای سرخ است که بسته به این که کدام بخش آن اندازه گیری شود بطور متوسط دمایی بین 20-30/6درجه سانتی گراد گرما دارد .

4- سردترین دریا ها در نزدیکی قطب هایی چون گرین لند؛ بارنتس؛ بوفورت؛ کارا؛ لاپتف و دریاهای شرقی سیبری درنزدیکی قطب شمال و دریاهای راس و ودل در قطب جنوب یافت می شود . دریای بالتیک نیز یکی از سردترین دریاها محسوب می شود .

5- بسته به میزان نمک موجود در آب ؛ آب های دریایی در دمایی حدود 28درجه سانتی گراد منجمد می شوند . مقدار زیاد نمک باعث کاهش دما در انجماد و مقدار کم نمک باعث افزایش دمای انجماد خواهد شد .

هفت دریا چیست و کجاست ؟

4.49
این مطلب مفید بود ؟81
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/ف
وبگردی