خواص هلیله سیاه
هلیله سیاه دارای خواص و فوایدی فراوانی است، از خواص هلیله سیاه می توان به کاهش وزن، داشتن پوست و مو مناسب، بهبود هضم و سلامت گوارش اشاره کرد.

خواص هلیله سیاه

هلیله سیاه، یک درخت برگ ریز با اندازه متوسط است که تا ارتفاع 25 تا 30 متر هم می رسد. این درخت 6 سانتی‌متر ضخامت دارد. پوست تیره و قهوه ای رنگی دارد و به خانواده کامبرتائوس تعلق دارد. برگ های آن 7 تا 20 سانتی‌متر هستند. آنها بلند، ساده، مثل هم و نوک تیز هستند.

برگچه های آن 2 تا 5 سانتی متری هستند. آنها بلند و با پرزهای نرمی پوشانده شده اند. گل های آن دو جنسی و 4 میلی متری هستند.

میوه آنها 2 تا 4 سانتی متری هستند. بیضی بلند یا تخم مرغی است و بیشتر و کمتر از 5 شیار دارد. آنها وقتی خشک می شوند، زرد مایل به سبز هستند.

دانه این میوه مستطیلی، بسیار ضخیم و نسبتاً با زاویه کم است.

طبق گزارشاتی، این میوه که بخشی از آیورودیک "هلیله سیاه" است، اشتها و گوارش را بهبود می بخشند، به بافت روده کمک و بدن را تقویت می کنند. همانطور که در بخش سلامت نمناک می خوانید باور بر آن است که روند پیری را آهسته می کند، طول عمر را بیشتر می کند و هوش را افزایش می دهد.

مصارف دارویی:

 • آسم
 • عفونت انگشت، که یک آبسه دردناک بر روی ناخن انگشت است.
 • یبوست
 • هموروئید
 • ریزش مو
 • اسیدیته و سوزش سر دل
 • لثه های دردناک و خونریزی آن
 • سفید شدن مو
 • زخم دهان
 • واژینیت یا التهاب واژن

فواید هلیله سیاه

مصارف دارویی هلیله سیاه

چگونه می توان از هلیه سیاه استفاده کرد؟

 • برای آسم، هر شب تکه کوچکی از این میوه خشک را بجوید.
 • برای مبارزه با یبوست، یک قاشق چای خوری از پودر پوست خشک این میوه را با کمی نمک و آب ولرم مخلوط کنید و بنوشید.
 • برای ریزش مو، دانه های 8-10 میوه را بردارید، آنها را در یک فنجان روغن نارگیل بجوشانید. هر روز از این روغن مو استفاده کنید.
 • جلوگیری از سفید شدن مو، موهایتان را با جوشانده این میوه به صورت مرتب آبکشی کنید.
 • برای زخم های دهان، خمیر نرمی را از پودر این میوه درست کنید و با باترمیلک مخلوط کنید و چند بار در روز از آن استفاده کنید.
 • برای واژینیت، دم کرده این میوه های خشک به عنوان شستشو دهنده واژینال استفاده می شود.

توجه: زنان باردار نباید از آن استفاده کنند.

خواص و مزایای هلیله سیاه

1. هلیله سیاه برای بهبود هضم و سلامت گوارشی بهتر:

استفاده منظم از گیاه هلیله سیاه می تواند عملکرد دستگاه گوارش شما را افزایش دهد، از داشتن محیط روده ای سالم حمایت می کند و به افزایش جذب مواد مغذی که مصرف می کنید، کمک می کند.

هم‌زمان، پودر هلیله سیاه یک ملین خفیف است و باعث بهبود از بین بردن مواد زائد، پاکسازی روده، و به جلوگیری از یبوست کمک می شود.

در حالی که ممکن است افزایش اولیه در نفخ شکم و دیگر مسائل معده و روده وجود داشته باشد. اما در افرادی که پودر هلیله سیاه مصرف می کنند،اغلب در ابتدا به سرعت متوجه حرکات روده منظم و از بین بردن نفخ و گاز می شوند.

خاصیت هلیله سیاه

مزایای هلیله سیاه

2. کاهش اسیدیته معده و محافظت در برابر زخم معده:

هلیله سیاه می تواند اسیدیته معده را کاهش دهد و حتی به جلوگیری از پپتیک و زخم معده با بالا بردن مخاط محافظ در معده کمک کند.

میوه هلیله سیاه غنی از آنتی اکسیدان مانند:پلی فنول، گالیک اسید و الاگیک اسید است که در مطالعات، برای مبارزه با باکتری هلیکوباکتر پیلوری عمل می کنند و خطر ابتلا به زخم معده را کاهش می دهند.

3. هلیله سیاه برای کاهش وزن طبیعی و سم زدایی:

هلیله سیاه با بهبود سلامت گوارش، افزایش جذب مواد مغذی، تمیز کردن کلون، جلوگیری از یبوست و تسریع در زمان حذف مواد زائد و به کاهش بار سمی کبد شما کمک می کند.

همچنین کمک به بهبود هضم، جذب مواد مغذی و تاثیر مثبتی بر کاهش گرسنگی و میل برای غذاهای ناسالم دارد و این ها عوامل مهمی هستند که باعث کاهش وزن و سبک زندگی خوب می شوند.

ترکیبات با هلیله سیاه می تواند برای از دست دادن وزن نیز بیشتر مؤثر باشد.

در عین حال، فواید سلامتی دیگری که به احتمال زیاد مربوط به بهبود سلامت معده و روده و جذب بهتر ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، میوه هلیله سیاه یک سم زدا و سازنده خون در آیورودا محسوب می شود.

گفته می شود که به بالا بردن سطح اکسیژن در خون کمک می کند و اغلب برای رفع بیحالی و سستی توصیه می شود.

هلیله سیاه برای لاغری

هلیله سیاه برای کاهش وزن

4. محافظت آنتی اکسیدان و آنتی باکتریایی:

پودر هلیله سیاه منبع غنی از آنتی اکسیدان های قوی مثل الاگیک اسید، گالیک اسید، چبولیک اسید، فلاونول گلیکوزید، سلنیوم و ویتامین C است که بدن شما را از سرطان و دیگر بیماری های جدی محافظت می کند.

این تحقیق نشان داد که عصاره هلیله سیاه، غلظت های گلوتاتیون، سوپراکسید دیسموتاز و دیگر آنتی اکسیدان ها در کبد و کلیه ها را افزایش می دهد.

محققان به این نتیجه رسیدند که هلیله سیاه به مبارزه با استرس اکسیداتیوی کمک می کند و در برابر بیماری های مربوط به سن محافظت می کند.

میوه های خشک هلیله سیاه نیز دارای خواص ضد باکتری و ضد ویروسی قوی برای جلوگیری از عفونت باکتریایی، از غذاهایی که مصرف می کنید و از ویروس های موجود؛ محافظت می کند.

همچنین ممکن است به درمان کاندیدا و دیگر عفونت های قارچی در بدن نیز کمک کند.

5. فواید هلیله سیاه برای بیماری دیابت و سندرم متابولیک:

میزان گلوکز بالای خون و کاهش حساسیت به انسولین به دلیل رژیم غذایی ضعیف، علت اصلی دیابت نوع دوم و سندرم متابولیک اولیه است. ترکیبات موجود در هلیله سیاه برای کاهش سطح قند خون و افزایش حساسیت انسولین مفید است.

این مطالعه نشان داد که عصاره میوه هلیله سیاه که به میزان گلوکز وابسته است، تاثیر قابل توجهی بر روی خون دارد.

با توجه به این موضوع، بیماران دیابتی در زمینه مصرف قند خون باید قبل از استفاده منظم از دارو در مورد مصرف این پودر با پزشک خود گفتگو کنند.

فواید هلیله سیاه

فواید هلیله سیاه برای دیابت

6. هلیله سیاه برای زخم دهان و اختلالات ریوی:

اغلب میوه و یا پودر هلیله سیاه برای زخم های دهانی و بیماری های لثه ای استفاده می شوند. به طور سنتی در هند، دهانشویه هلیله سیاه را با خرد کردن چند میوه خشک و جوشاندن آنها در آب تهیه می کنند. زمانی که خنک شد، چندین بار در روز در دهان می چرخانند تا به سرعت زخم التیام یابد.

همچنین معتقدند که اگر به طور منظم استفاده شود، به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند.

هلیله سیاه همچنین برای سرفه های بد، برونشیت و دیگر مشکلات ریوی توصیه می شود. برای این منظور حدود نیمی از قاشق چای خوری پودر آن را با مقدار کمی عسل مخلوط کنید و به آرامی بمکید.

7. هلیله سیاه برای داشتن پوست و موهای بهتر:

پودر میوه هلیله سیاه اغلب برای مشکلات پوستی مانند آکنه و جوش های پوستی و همچنین ریزش مو و شوره سر توصیه می شود. برای جوش و حساسیت پوستی، خمیری از این گیاه با پودر آن را با آب گرم تهیه کنید و اجازه دهید که خنک شود و به طور مستقیم به ناحیه آسیب دیده اعمال کنید.

درمان های موضعی پوستی می تواند باعث تسریع ترمیم پوست و جلوگیری از شیوع آکنه شود.

برای استفاده در مو، هلیله سیاه معمولاً در روغن مو تهیه می شود. این دستورالعمل برای روغن موی سر آلما هم می تواند با همین مقدار از پودرش استفاده شود و به عنوان دستوری برای مبارزه با ریزش مو و جلوگیری از شوره سر استفاده می شود.

استفاده مداوم از پودر هلیله سیاه به طور منظم باید موها و هم پوست شما را به طور کلی بهبود بخشد، زیرا این منبع غنی از آنتی اکسیدان ها و دفع کننده های سم قوی است.

فواید هلیله سیاه برای پوست

داشتن پوست و موی بهتر با هلیله سیاه

خلاصه مزایای هلیله سیاه:

 • بهبود هضم و افزایش جذب مواد مغذی.
 • کاهش اسیدیته اضافی و کمک به جلوگیری از زخم معده.
 • در هند سم زدا و سازنده خون در نظر گرفته می شود.
 • یک منبع غنی از آنتی اکسیدان ها که بدن شما را از بیماری های جدی محافظت می کند.
 • کاهش قند خون و افزایش حساسیت به انسولین.
 • اغلب برای درمان زخم های دهانی و بیماری های لثه استفاده می شود.
 • برای آکنه، ریزش مو و شوره سر توصیه می شود.

هلیله سیاه در آیورودا:

طب سنتی هند و آیورودا، هلیله سیاه را" مادر گیاهان دارویی" و "پادشاه داروها" می نامند و لیست فواید سلامتی زیادی دارند.

به عنوان از بین برنده بیماری ها و سموم و مواد زائد از سراسر بدن، بهبود هضم و افزایش وزن سالم عمل می کند. این دارو اثرات مفیدی بر اندام های بدن به ویژه کولون، کبد، طحال و ریه ها دارد.

هلیله سیاه نیز به عنوان یک داروی ضد افسردگی در نظر گرفته می شود که بیشتر اوقات، نیاز به اعمال درمان دارد. همچنین اعتقاد بر این است که از طریق پاک کردن موانع ذهنی، باعث افزایش انرژی، استقامت، افزایش آگاهی و هوش می شود.

در حالی که علم پزشکی مدرن تنها به دنبال کشف تمام فواید هلیله سیاه است؛ سنت های مربوط به سلامت تاریخی مانند آیورودا و طب سنتی چینی، قدرت و اثربخشی خود را برای هزاران سال است که ثبت کرده اند.

اثرات و عوارض هلیله سیاه:

با وجود تمام فواید سلامتی، کمی هم عوارض جانبی دارد.

در این بخش از سلامت نمناک اقدامات احتیاطی اصلی برای آگاهی استفاده از هلیله سیاه به عنوان یک درمان طبیعی وجود دارد.

1. اجتناب از مصرف هلیله سیاه در دوران بارداری و شیردهی:

این گیاه در دوران بارداری به طور ویژه ای ممنوع است و ممکن است تولید شیر مادر را کاهش دهد.

هلیله سیاه در بارداری

مصرف هلیله سیاه در بارداری چه عوارضی دارد؟

2. اثرات هلیله سیاه بر قند خون:

در حالی که این گیاه توانایی کاهش قند خون بالا را دارد، اما به طور کلی برای کسانی که در معرض خطر ابتلا به دیابت و سندرم متابولیک هستند، مفید نمی باشد.

قبل از این که از داروهای تجویزی برای بالا بردن قند خون استفاده کنید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. علاوه بر این، باید دو هفته قبل از جراحی خوردنش را متوقف کنید.

3. اسهال و کم آبی بدن با مصرف زیاد هلیله سیاه:

خوردن بیش از حد پودر هلیله سیاه ممکن است باعث اسهال موقت و دیگر مشکلات گوارشی مانند نفخ و گاز معده شود. این مشکلات روده ای باید طی یک یا دو روز حل شوند.

اگر این مشکلات رفع نشد؛ پس از چند روز استفاده آن را متوقف کنید و سپس حداقل نیمی از مقدار آن را امتحان کنید تا تحمل این گیاه را در خود افزایش دهید.

علاوه بر این، توصیه نمی شود که آن را در زمانی که آب از دست می دهید و یا قبل از اسهال و یا دیگر مشکلات هاضمه ای جدی(به خاطر خواص سفت کنندگی آن)، مصرف شود. در غیر این صورت، زمانی که یبوست دارید، برایتان یک درمان طبیعی محسوب می شود.

دیگر عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی برای پودر هلیله سیاه:

داروهای آیورودیک به طور خاص هشدار می دهند که هلیله سیاه برای کسانی که از خستگی رنج می برند توصیه نمی شود.

پس از روزه گرفتن، هنگامی که وزن کم می شود و یا در حال بهبودی، برای زنانی که قاعدگی شدید دارند، توصیه نمی شود.

عوارض هلیله سیاه

عوارض جانبی هلیله سیاه

چگونه می توان از پودر هلیله سیاه استفاده کرد و میزان مصرف آن چقدر است؟

در هند اغلب توصیه می شود که کل میوه خشک شده هلیله سیاه را بین 3 تا 7 عدد در یک بطری بزرگ آب برای یک شب قرار دهید و روز بعد آن را بنوشید.

میزان مصرف پیشنهاد شده هلیله سیاه:

مقدار اولیه پودر هلیله سیاه یک ربع نصف قاشق چای خوری مخلوط شده در یک فنجان آب داغ است، اما نه آب جوش. اجازه دهید که مایع خنک شود و یک و نیم تا دو ساعت بعد از خوردن غذا و قبل از خواب آن را بنوشید.

بهتر است درمان آیورودیک را مانند هلیله سیاه بدون شیرین کننده ها انجام دهید.

متخصصان می گویند که با چشیدن ترکیبی از منقبض کننده ها، طعم ترش و شیرین و نیز تلخی و تندی، خودشان مفید هستند.

اگر می خواهید کمی شیرین کننده اضافه کنید، چند قطره استویا یا عسل را امتحان کنید. از شکر ناسالم استفاده نکنید، زیرا این کار برخلاف منافع سلامتی است.

میزان مصرف برای یبوست:

برای درمان یبوست، دوبرابر مقدار معمول یا بیشتر، از پودر هلیله سیاه توصیه می شود.

نصف قاشق چای خوری پودر گیاه را در آب گرم مخلوط کرده و نیم ساعت بعد از نهار و نیم ساعت پس از شام بنوشید.

همه فواید وخواص درمانی و روش مصرف هلیله سیاه + عوارض

4.7765
این مطلب مفید بود ؟71748
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : herbalremedies / superfoodprofiles / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
برچسب : هلیله سیاه
وبگردی