سندروم انفجار سر
سندروم انفجار سر نوعی اختلال نادر شنیداری است که مبتلایان به این سندرم، برای درمان می توانند با استفاده از برخی نکات علمی، با این سندرم مبارزه کنند.

آیا تا به حال سندروم انفجار سر را تجربه کرده اید؟

سندروم انفجار سر، یک مشکل بسیار رایج است و خوشبختانه با تکنیک های دارویی، آرامشی و ریلکسینگ قابل درمان است. انفجار سندرم سر، یک نوع پاراسومنیا است؛ این مشکل شامل بیدار شدن ناگهانی است که فرد دچار یک سردرد شدید و به دنبال آن یک صدای شدید مانند شوک الکتریکی را تجربه می کند. ممکن است کسی که قبلا هیچ تجربه ای از این مورد را نداشته، به نظرش چیزی عجیب و غریب یا غیر معمول باشد.

با این حال، این مشکل در واقع یک پدیده تکرار شونده است و معمولا با احساس ترس و وحشت روبرو است و برای فراموشی اش با مشکل همراه است. از سوی دیگر، این نه یک وضعیت جدی است و نه یک مشکل عصبی در حقیقت، سندروم انفجار سر باعث ایجاد اضطراب و استرس و دلواپسی می شود، با توجه به آنچه در ادامه این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند این آگاهی را در مورد این واقعیت را، با شب های خوب و خواب شبانه هزاران نفر، گسترش دهیم.

سندروم انفجار سر

درباره سندروم انفجار سر چه می‌دانید

سندروم انفجار سر چیست؟

افرادی هستند که می گویند این اتفاق مانند افتادن یک بمب است، برای بعضی دیگر، بیشتر شبیه یک ضربه سنگین یا شوک الکتریکی است که مشابه رعد و برق است. این را تصور کنید:در حالی که خواب هستید و ناگهان، صدای غرشی می شنوید که باعث از خواب پریدن ناگهانی شما می شود؛ همچنین، به نظر این کافی نیست، این صدا با یک سردرد شدید همراه است و احساس می کنید که چراغی در محیط پیرامون دید شما روشن است. اولین چیزی که این بیماران فکر می کنند، این است که خواب می بینند یا عقل و ذهن خود را از دست داده اند در حالی که هیچ کدام از این موارد نیست.

سندروم انفجار سر

سندروم انفجار سر

یک مشکل عجیب، اما مشترک در خواب

اولین بار این مشکل در سال 1876 توسط دکتر سیلاس ورد، از طریق ثبت و تحقیق بر روی 50 بیمار در مجله پزشکی،منتشر و توضیح داده شده. این سندرم معمولا در زنان بیشتر است علاوه بر این، مهم است بدانیم که افرادی هستند که تنها یک بار در طول زندگیشان این مشکل را تجربه می کنند و بعضی دیگر از بیماران، هر روز از آن رنج می برند. از سوی دیگر، جزئیات خاصی وجود دارد که باید بر آنها تاکید کنیم. آنها صدایی را می شنوند که از بیرون بدنشان نمی آید، و فقط یک توهم شنوایی است؛ بسیاری از مردم تصمیم می گیرند که درباره آن حرفی نزنند آنها می ترسند که به عنوان یک بیمار روانی شناخته شوند و به همین علت افراد زیادی وجود دارند که از سندروم انفجار سر رنج می برند که هنوز تشخیص داده نشده اند.

سندروم انفجار سر

مشکلات بی خوابی یکی از عوارض سندروم انفجار سر

چه چیزی باعث سندروم انفجار سر می شود؟

به یاد داشته باشید که ما در مورد مسئله خوابیدن صحبت می کنیم، این به هیچ وجه یک وضعیت عصبی یا روحی نیست. تئوری های مختلفی درباره علت سندروم انفجار سر وجود دارد، برای فهمیدن آنها به مطالعه خود ادامه دهید.

سندروم انفجار سر

درباره سندروم انفجار سر بیشتر بدانید

استرس و اضطراب

این نظر مشترک همه ما در این لحظه است، مغز شما بخشی از آگاهی از ذهن شما را قطع می کند، تا به خواب عمیق بروید سپس، به طور ناگهانی، یک شوک الکتریکی باعث قطع تمام فعالیت های عصبی می شود. زمانی که استرس زیادی دارید، مغز شما بیش از حد فعال است این هیجان، بالا است و بنابراین زمانی که وقت استراحت می رسد، شما نمی توانید این "انرژی" را کاهش دهید زیرا فعالیت خیلی زیادی در مغز وجود دارد؛ بنابراین، درست زمانی که به رختخواب می روید، این فعالیت های عصبی به یک تکان ناگهانی واکنش می دهند (مانند درد شدید یا افزایش قدرت) و باعث تحریک مناطق مختلف می شود.

عوارض جدی سندروم انفجار سر

حس شنوایی و بصری

نکته دیگری که درباره مشکل خواب باید به آن اشاره کرد، مدل دیگری از پاراسومنیا (بیماری شدید بی خوابی) است؛ دانشمندان معتقدند که هر دو مشکل مربوط به خواب به هم مرتبط هستند. در هر دو مورد، افراد احساس هراس و هشدار می کنند، همچنین توهم بصری و شنیداری را تجربه می کنند.

سندروم انفجار سر

سندروم انفجار سر چه عوارضی دارد

مشکل گوش داخلی

آخرین نظریه مربوط به این نوع وضعیت، به مشکل احتمالی گوش داخلی است. ممکن است یک تغییر کوچک، یک ضایعه یا التهاب، باعث ایجاد توهم شنوایی و سردرد شود با این حال توضیح برای، چراغ هایی را که بیماران می بینند وجود ندارد.

درمان سندروم انفجار سر

هر نوع مشکل در خواب، کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین، از مشورت با پزشک خود دریغ نکنید. در مورد هرگونه بی نظمی، ناراحتی یا وضعیت غیرمعمولی که آن را تجربه می کنید. همانطور که قبلا ذکر شد، افراد زیادی هستند که در مورد علائمشان در ارتباط با سندروم انفجار سر، از ترس یا خجالت حرفی نمی زنند.

سندروم انفجار سر

سندروم انفجار سر چه درمانی دارد

سؤال: چگونه می توانم به دکترم بگویم که در اواسط شب از خواب بیدار می شوم، چیزهایی را می شنوم و نورهایی را در گوشه چشمم میبینم که واقعیت ندارند؟

نترس، بسیاری از مردم از این مشکل رنج می برند و این سندرم قابل درمان است؛ داروهایی نظیر کلومیپرامین (نوع ضد افسردگی) بسیار مؤثر است. علاوه بر این، تکنیک های کاهش استرس که باعث آرام کردن ماهیچه ها و ذهن شما می شوند، نیز بسیار مفید است برای مصرف داروها حتما با پزشک خود درباره تجربیات خود صحبت کنید.

سندروم انفجار سر چگونه درمان می شود؟

درمان استانداردی برای سندرم انفجار سر وجود ندارد؛ برنامه درمان شما بستگی به سن شما، علائم دیگر و درجه ای که علائم سندرم انفجار سر بر زندگی شما تاثیر گذاشته، مشخص می شود. در برخی افراد، بعضی داروها می تواند مؤثر باشند. این داروها شامل داروهایی هستند که فعالیت نورولوژیکی را تحت تاثیر قرار می دهند، مانند:ضد تشنج ها و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای. مسدود کننده های کانال کلسیم نیز می توانند کمک کنند.

سندروم انفجار سر

چگونگی درمان سندروم انفجار سر

راه های دیگر درمان عبارتند از:

  • آرامش و مراقبه
  • کاهش استرس
  • مشاوره و روان درمانی
  • تغییر در حالت خواب

برای برخی افراد، فهمیدن اینکه این شرایط به طور کلی مضر نیست و دلیلی برای نگرانی زیاد نیست، کافی است.

5 نکته برای مبارزه با سندرم انفجار سر

آرام باشید

دکتر اسکاویچ می گوید:"این وضعیت خوش‌خیم است." در حالی که هیچ کسی دوست ندارد از خواب بیدار شود. سندرم انفجار سر یک علامت خطر و وضعیت جدی و ناگوار نیست پس در مرحله ی اول آرامش خود را حفظ کنید.

سندروم انفجار سر

کاهش استرس یکی از راه های مبارزه با سندروم انفجار سر

کاهش استرس

استرس و نگرانی، بر خواب تاثیر می گذارند و حتی ممکن است منجر به سندرم انفجار سر شوند؛ دکتر اسکاویچ می گوید:این در حالی است که هیچ کس نمی تواند از تمام استرس های موجود در زندگی خلاص شود؛ مردم را به سمت کاری ترغیب کنید که زندگی متعادل تری را به همراه داشته باشند. کار و استرس روزانه تان را با خوابیدن در زمان مطالعه، پیاده‌روی یا بازدید از دوستان، جدا کنید.

یک رژیم متعادل داشته باشید

دکتر اسکاویچ می گوید:"یک رژیم غذایی سالم کمک می کند تا شب به خوبی بخوابید." ویتامین ها و مواد معدنی موجود در سبزیجات ها و میوه های تازه، به بدن ما کمک می کنند، تا با استرس های روزانه روبرو شویم و ساعت های خوابمان را در شبانه روز تنظیم کنیم.

 سندروم انفجار سر

خوردن میوه و سبزی یکی از راه های مبارزه با سندروم انفجار سر

زمانی برای خواب معین کنید

دکتر اسکاویچ هشدار می دهد که عدم خواب کافی به هر شکلی به مایکو کلوزیس مرتبط است. شما حداقل 6 ساعت در شب، باید در خواب باشید؛ این می تواند به این معنی باشد که 7 یا 8 ساعت زمان بگذارید تا استرس بدن خود را قبل از خواب کاهش دهید.

سندروم انفجار سر

خواب به موقع و کافی یکی از راه های مبارزه با سندروم انفجار سر

به دنبال کمک از متخصصان باشید

اگر بیدار شدن ناگهانی، تبدیل به یک مشکل شده یا اگر این از 6 ساعت خوابیدن شما در شب جلوگیری می کند، به دنبال کمک گرفتن از متخصصان بروید. دکتر اسکاویچ می گوید:داروهای تجویزی متعددی وجود دارد که می تواند موجب تسکین علائم سندروم انفجار سر شود و به خواب شما کمک کند.

تمامی عوارض و درمان سندروم انفجار سر

4.541
این مطلب مفید بود ؟374
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن /ف
وبگردی