چاقی

انواع چاقی و راههای خلاصی از آنها

کد مطلب : 51116زمان مطالعه : 3 دقیقه
با توجه به اینکه چاقی ها چند علتی بوده، همه آنها را با یک روش یا برنامه و رژیم غذایی نمی توان درمان کرد. بنابراین هر فردی قبل از اینکه از روش های کاهش مقدار مصرف مواد غذایی استفاده کند، باید در درجه اول نوع و علل چاقی خود را مشخص کند.

نوع چاقی خود را بشناسیم

به طور قطع چاقی علل متعدد و مختلفی دارد. ولی هر علت درونی یا بیرونی که با اختلال در تعادل بین انرژی وارد شده به بدن و انرژی مصرفی و یا جذب و دفع مایعات و مواد مصرفی دیگر همراه باشد ، افزایش وزن حاصل شده و به طور خزنده ای پیشرفت کرده، بافت ها و اندام های فعال و کارآمد بدن را یکی بعد از دیگری تحت تاثیر قرار میدهد.

چاقی و اضافه وزن، یک موضوع کاملا سیاه و سفید نیست، بلکه میلیون ها طیف خاکستری در این مورد وجود دارد که موضوع را پیچیده تر کرده و درک آن را برای ما مشکل تر می کند. چاقی می تواند عوامل مختلفی داشته باشد. به همین دلیل راه های متعددی برای درمان آن وجود دارد و به همین دلیل برخی روش ها برای برخی افراد موثر هستند، اما برای فرد دیگری مفید واقع نمی شود.
به طور کلی چربی ها به دو شکل در بدن توزیع می شوند و دو شکل از چاقی را ایجاد می کنند.

چاقی سیبی شکل:در این شکل از چاقی که در زنان و مردان دیده می شود الگوی توزیع چربی ها در بدن باعث می شود اندازه کمر فرد بیشتر از دور باسن او باشد.

چاقی گلابی شکل:این نوع چاقی بیشتر در زنان دیده می شود و در آن اندازه دور باسن بیشتر از اندازه دور کمر است.

چاقی

6 نوع چاقی و راه های خلاصی از آنها

طبق مطالعه Yorkshire Health که در دانشگاه شفیلد انگلستان انجام می شود به طور کلی شش نوع چاقی در بدن وجود دارد. با این شش نوع چاقی، عوامل ایجادکننده و راه های خلاصی از آنها آشنا شوید.

چاقی بالاتنه (سیبی شکل)

این نوع چاقی با مصرف زیاد غذا و تحرک و فعالیت ورزشی کم مرتبط است. افرادی که دچار این نوع چاقی هستند بهتر است مصرف قندها و موادغذایی شیرین را کاهش دهند و به طور روزانه به مدت 30 دقیقه فعالیت ورزشی داشته باشند. در صورت برطرف نشدن چاقی پس از رعایت این موارد، بهتر است با یک کارشناس مشورت شود.

چاقی شکم و اطراف معده (سیبی شکل)

اگر دچار اضافه وزن در این ناحیه هستید باید آن را با استرس، افسردگی و اضطراب مرتبط بدانید. بهترین راه برای برطرف شدن این نوع چاقی پرداختن به ورزش های دو نفره (داشتن حریف ورزشی) و همچنین پرداختن به تکنیک های تمدد اعصاب است.

چاقی پایین تنه (گلابی شکل)

بسیاری از زنان دچار این نوع چاقی هستند. چربی این ناحیه از بدن بسختی از بین می رود. بنابراین اگر احساس می کنید دچار این مشکل هستید بهتر است با یک کارشناس مشورت کنید. انجام تمرینات ورزشی که مقاومت پایین تنه را افزایش می دهند در کنار ورزش هایی که برای قلب و عروق توصیه می شوند برای از بین بردن چربی های این ناحیه از بدن ضروری است.

چاقی معده متورم (گلابی شکل)

افرادی که از این نوع چاقی رنج می برند احتمالا دچار مشکلات تنفسی هستند. انجام ورزش های تنفسی و تمرین تنفس درست می تواند در این مورد کمک کننده باشد.

چاقی پایین تنه شامل قسمت های پایین پا (گلابی شکل)

این نوع چاقی بیشتر در زنان باردار دیده می شود. پاها ممکن است حالت بادکرده داشته باشند. در صورت امکان بهتر است این افراد به ورزش های ایروبیک آبی بپردازند. این ورزش ها فشار وارد بر پاها و مفاصل را کاهش می دهند. بالا نگه داشتن پاها نیز می تواند به بهبود این شرایط کمک کند.

معده بزرگ و بیرون زده و چربی قسمت فوقانی پشت (سیبی شکل)

همانند چاقی نوع اول، این نوع چاقی ناشی از کمبود تحرک است. تمرینات ورزشی نقش مهمی در برطرف شدن این نوع چربی دارد. خوردن غذا به طور منظم و در مقادیر کم نیز می تواند کمک کننده باشد.

انواع چاقی و راههای خلاصی از آنها

2.912
این مطلب مفید بود ؟75
برگرفته از جام جم آنلاین-/ ر
برچسب : چاق شدن
وبگردی