موقع ازدواج
ازدواج در زمان نادرست و با ملاک های نادرست در آینده به جز پشیمانی و افسردگی چیزی به همراه نخواهد داشت، پس قبل از گرفتن هر تصمیمی همه جوانب را بررسی کنید.

ازدواج در این مواقع اشتباه و غیر عاقلانه است

بسیاری از زوج های جوان با وجود نداشتن دلایل روشن و قانع کننده برای ازدواج و عدم شناخت کافی از خود، ازدواج می کنند و بعد از تشکیل خانواده با آسیب هایی بسیاری روبرو می شوند ومشکلات آنها تاجایی پیش می رود که به طلاق و جدایی ختم می شود.

پس بهتر است از همان ابتدا قبل از ازدواج هر یک از زوجین خود را بسنجند تا دریابند آیا آمادگی ازدواج را دارند یا خیر؟ اگر در شرف ازدواج هستید ابتدا این بخش از نمناک را مطالعه بفرمایید تا دریابید که قابلیت تشکیل خانواده را دارید یا آماده ازدواج هستید یا خیر.

شناخت درست از خودتان ندارید

بسیاری از جوانان در سن 20 سالگی شناخت کافی از خود به دست نیاورده اند تا تصمیم درستی برای آینده خود بگیرند این که با گذشت زمان شما تغییر می کنید یا خیر قطعی نیست اما اگر شناخت کافی از خود در این سن ندارید به شما توصیه می کنند تا هنگامی که به شناخت کافی از خود و اهداف زندگیتان به دست نیاورده اید اقدام به ازدواج نکنید و برای به دست آوردن شناخت بیشتر از خود، وقت بگذارید و سپس به ازدواج اقدام کنید.

سعی کنید از جوانیتان لذت ببرید و ازدواج را تا زمانیکه به بلوغ فکری کامل رسیده اید به تعویق بیندازید.

علائم وقت ازدواج

هنوز در پی ماجراجویی هستید

در دهه بیست زندگی جوانان دوست دارند همه شگفتی های جهان را کشف و تجربه کنند و این دهه اوج ماجراجویی است بنابراین آنها نمی توانند برای برقراری یک رابطه دائمی وقت کافی بگذارند وخود را محدود به بودن در یک مکان ثابت کنند. اگر اولویت شما هم آزادی است، بهتر است زود ازدواج نکنید.

ثبات در تصمیم گیری ندارید

اگرهنوز به احساسات خود غلبه نکرده اید و نمی توانید در مواقع مختلف، برای خود تصمیم درستی بگیرید و دچار شک و دو دلی می شوید شما هنوز آماده ی ازدواج نیستید زیرا نمی توانید عقل و احساس خود را توامان به کار بگیرید.

درگیر بیماری های جسمی و روانی هستید

اگر شما مشکلاتی مانند اعتیاد، پرخاشگری، ضد اجتماعی بودن و … دارید، برای ازدواج عجله نکنید زیرا با وجود این مشکلات شما آمادگی ازدواج ندارید چرا که طرف مقابل حق دارد که با دیدی وسیع و شناختی کامل شما را انتخاب کند.

به آینده ی مشترکی فکر نمی کنید

تشکیل خانواده نیاز به شور و هیجان و نشاط دارد اگر شما با دیدن زوج های جوان، نوزاد های زیبا، زندگی های جذاب زناشویی، به وجد نمی آیید برای ازدواج آماده نیستید.

اصلا به ازدواج فکر نمی کنید

اگر هیچ نکته مثبتی در ازدواج نمی بینید و در مورد آن تردید دارید یا می پندارید که تنهایی از بودن با یک نفر دیگر بسیار جذاب تر است و یا اینکه فکر کردن درباره گذراندن باقی عمر خود با یک نفر دیگر برایتان ترسناک است آمادگی ازدواج را ندارید.

بهتر است در موقعیت های مختلف خودتان را بگذارید و فکر کنید که زندگی در تنهایی برایتان بهتر است یا زندگی در کنار فردی که دوستش خواهید داشت.

ازدواج اشتباه

نمی توانید به کسی اعتماد کنید

اگر تجربه تلخی در گذشته داشته باشید دیگر به سختی خواهید توانست به دیگران اعتماد کنید. شما آمادگی ازدواج را ندارید اگر در رابطه با برقراری ارتباط با اطرافیان خود محتاط هستید و درباره خودتان به سختی می توانید با کسی صحبت کنید.

هیجان زده بودن، عجول بودن، درگیر ظواهر بودن

اگر به ازدواج و آینده نگاهی سطحی دارید و با شنیدن حرف ازدواج، در ذهن تان مراسم پر زرق و برق عروسی شکل می گیرد و بیشتر از شناخت طرف مقابل، درگیر انتخاب های حاشیه ای هستید یا به این دلیل ازدواج می کنید که تنها مجرد فامیل هستید برای ازدواج عجله نکنیدزیرا هنوز برای زندگی مشترک ساخته نشده اید.

ذهن تان درگیر است 

اگر فرد مورد نظر را یافته اید اما هنگام صحبت با او هنوز فکر می کنید می توانید در آینده گزینه های بهتری داشته باشید؛ چنانچه در این بخش از نمناک اشاره شده است بهتر است وقت خودتان را تلف نکنید و رابطه تان را ادامه ندهید زیرا شما آمادگی ازدواج ندارید.

زمانی که خلوت و تنهایی را ترجیح می دهید

همه افراد گاهی اوقات نیاز به تنهایی و خلوت با خودشان دارند اما اگر شما جزو افرادی هستید که دائما نیاز به تنهایی دارید وتنهایی را به بودن در کنار دیگری ترجیح می دهید، وقت ازدواج شما و برقراری یک رابطه جدی نرسیده است.

یکی از نشانه هایی که ثابت می کند هنوز برای داشتن یک رابطه شاد و موفق آماده نیستید این است که شما همواره دوست ندارید زمان کار در منزل یا هنگام خلوت با خود کسی مزاحم تان گردد.

آمادگی خواستگاری رفتن ندارید

خواستگاری رفتن نیاز به آمادگی قبلی دارد. شما باید قبل از خواستگاری نسبت به خود و طرف مقابلتان احساس خوب و مثبتی داشته باشید تا طرف مقابل خود را تحت تاثیر قرار دهید.

هر فردی نمی تواند در خواستگاری فرد مقابلش را تحت تاثیر قرار دهد و این کار به اعتماد به نفس و عزت نفس بالا و خجالتی نبودن نیاز دارد تا بتوانید اینگونه رابطه سالمی برقرار کنید و از آن لذت ببرید.

چه زمانی ازدواج کنیم

می خواهید از وضعیت ناراحت کننده خانه فرار کنید

بسیاری از جوانان برای خلاص شدن از محیط خانه دوست دارند سریع ازدواج کنند و خود را از چاله به چاه اندازند. اگر محیط خانه شما اینگونه است سریع با آمدن اولین خواستگار بدون شناخت در سن کم ازدواج نکنید و اشتباه پدر و مادر خود را تکرار نکنید به جای آن می توانید درس بخوانید و به دانشگاهی خارج از شهر خود بروید تا فردی مستقل و سالم بار بیایید و بتوانید شاد و سالم زندگی کنید.

قدرت زندگی مستقل را ندارید

وقتی هیچ گاه زندگی مستقلی را تجربه نکرده اید و هیچ کار یا طریق امرارمعاشی ندارید به خواستگاری نروید زیرا شما آمادگی ازدواج ندارید پس ابتدا درستان را تمام کنید و کاری پیدا کنید که قدرت حمایت از خودتان و خانواده تان را تامین کند سپس پول پس انداز کنید و مستقل شوید.

مصالحه کردن را بلد نیستید

اگر شما گذشت کردن و کوتاه آمدن از حق خود را یاد نگرفته اید و برای هر چیزی در زندگی مشترک می جنگید بهتر است به ازدواج فکر نکنید زیرا پایه ی هر زندگی مشترکی بر تفاهم و گذشت بنا می شود.

مهارت حل مسئله ندارید

اگر واکنش های هیجانی در برابر اتفاق هایی که مطابق میل شما نیست، بروز می دهید و توانایی نه شنیدن ندارید، راه منطقی رسیدن به خواسته خود را زمانی که پاسخ منفی می شنوید، ندارید هنوز برای ازدواج آماده نیستید. مهارت حل مسئله کمک می کند تا شما در مواقع بحرانی تصمیم درست بگیرید و به نحو مطلوبی با تعارضات موجود در رابطه ی خود کنار بیایید و روابط تان را اصلاح کنید.

منفعل و وابسته هستید

اگر جنب و جوش لازم برای دستیابی به هدف را ندارید و در برابر اتفاق های اطراف تان منفعل عمل می کنید و یا نمی توانید به خوبی از خودتان دفاع کنید و و مدام خودتان را پشت نقاب ترس و احتیاط پنهان می کنید یا شخصیتی وابسته دارید که باید از دیگران نظرسنجی کنید و مشورت بگیرید؛ شما هنوز مهارت اداره ی زندگی مشترک را پیدا نکرده اید.

زمان مناسب ازدواج

می خواهید حس حسادت فردی دیگر را برانگیزید

برخی از جوانان به علت اینکه حس حسادت فردی دیگر را برانگیزند اقدام به ازدواج می کنند در حالی که هنوز به بلوغ فکری و احساسی نرسیده اند. برای رسیدن به بلوغ احساسی بیشتر مطالعه کنید یا نزد مشاور بروید.

اعتمادبه نفس لازم را ندارید

تا زمانیکه اعتمادبه نفس لازم را پیدا نکردید و با خودتان راحت نبودید، ازدواج نکنید. سعی کنید اعتمادبه نفس پایینتان را با افکار مثبت و باارزش جایگزین کنید.  

چه موقع نباید ازدواج کرد؟! علامت و نشانه آن چیست؟

4.2179
این مطلب مفید بود ؟15029
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ/ن.ح
برچسب : ازدواج
وبگردی