تولد
کبودی زیر چشم
تیرگی و کبودی زیر چشم یکی از مشکلات رایجی است که معمولا به دلیل بالا رفتن سن یا خستگی ایجاد می شود و می توان آن را به چند روش طبیعی یا پزشکی درمان کرد.

علت و درمان حلقه های تیره زیر چشم و به قولی کبودی زیر چشم

دایره های تیره زیر پلک های پایین در مردان و زنان رایج و اغلب با پف ها، همراه است دایره های تیره می توانند باعث شوند مسن تر به نظر برسید. بدتر از آن، خلاص شدن از آن ها دشوار است.

اگر چه آن ها می توانند بر هر کسی تاثیر بگذارند، دایره های تیره در میان افرادی که مسن هستند زمینه ژنتیکی برای این وضعیت دارند (periorbital hyperpigmentation) ؛ از گروه های قومی غیر سفید (پوست تیره تر )بیشتر در معرض آن قرار دارند.

در حالی که خستگی ممکن است به نظر منطقی ترین توضیح برای این وضعیت به نظر برسد، عواملی وجود دارند که می توانند به دایره های تیره زیر چشم ها کمک کنند. در اغلب موارد، آن ها دلیلی برای نگرانی نیستند و نیاز به توجه پزشکی ندارند. مقاله زیر را بخوانید تا بیشتر بدانید.

کبودی زیر چشم

چه چیزی باعث ایجاد تیرگی و کبودی زیر چشم می شود؟

تعدادی از عوامل دخیل در دایره های تیره وجود دارد. برخی دلایل مشترک عبارتند از:

خستگی

خواب زیاد ، خستگی مفرط، یا بیدار ماندن بیشتر از حد طبیعی می تواند باعث ایجاد دایره های سیاه در زیر چشمان شود. کم خوابی می تواند باعث شود پوست کدر و رنگ پریده شود و بافت های تیره و رگ های خونی در زیر پوست ظاهر شوند.کمبود خواب نیز می تواند باعث ایجاد مایعات در زیر چشمان شود و پف کرده به نظر برسند. در نتیجه، دایره های تیره ممکن است در واقع سایه ایجاد شده توسط پلک های پف کرده باشند.

سن

پیری طبیعی یکی دیگر از علل رایج دایره های تیره زیر چشمان است. وقتی بزرگ تر می شوید، پوست نازک تر می شود. همچنین چربی و کلاژن لازم برای حفظ انعطاف پذیری پوست را از دست می دهید. به همین خاطر، رگهای خونی تیره در زیر پوست بیشتر قابل مشاهده می شوند و باعث می شود زیر چشم ها تیره شود.

بالا رفتن سن 

خستگی چشمی

خیره شدن به صفحه تلویزیون و یا صفحه کامپیوتر می تواند باعث فشار قابل توجه روی چشم ها شود. این فشار می تواند باعث شود رگ های خونی اطراف چشم ها رشد کنند. در نتیجه، پوست اطراف چشمان می تواند تیره شود.

آلرژی

واکنش های آلرژی و خشکی چشم می توانند باعث ایجاد دایره های تیره شوند. وقتی واکنش آلرژیک دارید، بدن هیستامین را به عنوان پاسخ به باکتری مضر ترشح می کند. به غیر از ایجاد علایم ناخوشایند - از جمله خارش ، قرمزی، و چشم های پف کرده - هیستامین همچنین باعث گشاد شدن رگ های خونی می شود و در زیر پوست بیشتر نمایان می شود.

آلرژی هم چنین می تواند باعث شود تا خارش پوست اطراف چشم ها بیشتر شود. این اعمال می تواند علائم را بدتر کند و باعث التهاب، تورم و رگ های خونی شکسته شود. این می تواند منجر به سایه های تیره در زیر چشمان شود.

خشکی چشم ها

خشکی پوست زیر چشم

خشکی یک دلیل مشترک از دایره های تیره زیر چشمان است. زمانی که بدن مقدار مناسب آب را دریافت نمی کند، پوست زیر چشمان شروع به کدر شدن می کند و چشم ها به نظر فرورفته به نظر می رسند. این به خاطر نزدیکی آن ها به استخوان زیربنایی است.

بودن در برابر نور خورشید

بودن در برابر نور خورشید می تواند باعث تولید ملانین شود که رنگ پوست را تغییر می دهد. بودن زیاد در معرض نور خورشید می تواند باعث ایجاد رنگ دانه هایی در زیر پوست اطراف چشم شود.

ژنتیک

سابقه خانوادگی نیز نقش مهمی در توسعه دایره های تیره زیر چشمان ایفا می کند. این یک ویژگی ارثی است که می تواند در دوران کودکی دیده شود و ممکن با افزایش سن بدتر یا به آهستگی ناپدید شود. بیماری هایی مانند بیماری تیروئید - می تواند منجر به دایره های تیره زیر چشم شود.

علل کبودی زیر چشم

علل دیگر کبودی زیر چشم

 • کم خونی
 • بیماری های تیروئیدی
 • برخی بیماری های هورمونی
 • حساسیت های پوستی (اگزمای سرشتی یا اتوپی)
 • استرس
 • بعد از ابتلا به بعضی عفونت های التهابی
 • رسوب ملانین در لایه درم
 • عادات غلط غذایی (مصرف همزمان بعضی مواد غذایی مانند ماست و ترشی، کله پاچه با حلیم، برنج و ترشی و...)
 • ورم اطراف چشم
 • عروق وریدی برجسته در اطراف چشم
 • شل شدن پوست پلک

پف دور چشم

درمان تیرگی و کبودی زیر چشم

در مطلب قبلی بخش سلامت نمناک بیش از 40 درمان خانگی و گیاهی برای رفع مشکل تیرگی ، سیاهی و کبودی دور و پوست زیر چشم گفته شد اما با توجه به نیاز این مطلب برخی از درمان های خانگی ساده و رایج برای رفع این مشکل زیبایی را هم آورده ایم.درمان حلقه های تیره رنگ زیر چشم بستگی به علت آن دارد. با این حال، برخی درمان های خانگی وجود دارند که می توانند به درمان کمک کنند. برخی از روش های مرسوم عبارتند از:

استفاده از کمپرس سرد

کمپرس سرد می تواند به کاهش تورم و رگ های خونی کمک کند. این می تواند ظاهر پفی را کاهش دهد و به از بین بردن دایره های سیاه کمک کند. تکه های یخ را در دستمال تمیز بپیچید و روی چشمان بمالید. همچنین می توانید دستمال را با آب سرد خیس کنید و آن را 20 دقیقه زیر چشمان بمالید. این روند را تکرار کنید اگر پارچه گرم و یا یخ آب شد.

کمپرس سرد برای چشم

بالا بردن سر

در حالی که کم خوابی می تواند نقش مهمی در ایجاد پف های تیره زیر چشمان بازی کند، گاهی اوقات به چگونگی خواب بستگی دارد . سرتان را با چند بالش بالا بگیرید تا از تجمع مایع در زیر چشم ها جلوگیری شود که می تواند باعث شود متورم و پف آلود به نظر برسد.

خوابیدن به اندازه

خوابیدن نیز می تواند به کاهش دایره های تیره کمک کند. کم خوابی باعث می شود پوست کم رنگ به نظر برسد و دایره های تیره واضح تر شوند. هفت تا هشت ساعت استراحت کنید تا از ظاهر شدن دایره های تیره جلوگیری کنید.

خوابیدن کافی

استفاده از چای کیسه ای

مالیدن کیسه های چای سرد به چشم ها می تواند ظاهر آن ها را بهبود بخشد. چای حاوی کافئین و آنتی اکسیدان ها است که می توانند به تحریک گردش خون کمک و رگ های خونی را کوچک کند و نگهداری مایع را در زیر پوست کاهش دهد.

دو کیسه چای سبز یا سیاه را در آب گرم به مدت پنج دقیقه خیس کنید. بگذارید 15 تا 20 دقیقه در یخچال بماند. زمانی که آن ها سرد هستند، چای کیسه ای را 10 تا 20 دقیقه به چشمان بسته خود ابمالید بعد از برداشتن، چشمان خود را با آب سرد آبکشی کنید.

چای کیسه ای برای چشم

مزاج تان را بررسی کنید:

طبق نظر متخصصان طب سنتی افرادی که مزاج گرم یا خشک دارند بیشتر ممکن است دچار مشکل تیرگی پوست در اطراف چشم شان باشند. این افراد معمولا کسانی هستند که در درون شان احساس حرارت و گرمی می کنند، پوست شان خشک است، و اغلب اوقات یبوست دارند و از نظر روحی و روانی پرخاشگرند و زود عصبانی می شوند.

بنابراین افرادی که چنین مزاجی دارند باید از مصرف غذاهایی که طبع گرم مانند فلفل، ادویه و غذاهای تند دارند، جدا خودداری کنند و از شرایط نامناسب مثل بی خوابی، عصبانیت های مکرر و کارهای پراسترس دوری کنند. گفتنی است مصرف غذاهایی با طبع سرد و غذاها و میوه های ملین مثل کاهو، آلو، لبنیات و... در ازبین بردن این حالت و تیرگی دور چشم در این افراد مفید خواهد بود.

پوشاندن با آرایش

در حالی که آرایش و لوازم آرایش دایره های تیره را درمان نمی کنند، می توانند به استتار آن ها کمک کنند و نشانه های تیره را پوشش دهند تا آن ها با رنگ عادی پوست ترکیب شوند. با این حال، همانند هر نوع درمان موضعی یا محصولات آرایشی، با دقت مناسب استفاده کنید. برخی از محصولات ممکن است باعث بدتر شدن علائم وموجب واکنش آلرژیک شوند.

آرایش چشم

درمان های پزشکی کبودی زیر چشم

برخی از درمان های پزشکی برای کاهش ظاهر دایره های تیره در دسترس هستند. برخی از روش های مرسوم عبارتند از:

 • لایه بردارهای شیمیایی برای کاهش تجمع رنگ دانه ها
 • جراحی لیزری برای پاکسازی و افزایش استحکام پوست
 • تزریق تاتو به قسمت های نازک پوست .
 • استفاده از پرکننده بافت برای پنهان کردن رگ های خونی و رنگدانه که باعث تغییر رنگ پوست در زیر چشم های شده.
 • از بین بردن چربی اضافی برای آشکار کردن یک سطح صاف تر
 • عمل های جراحی زیبایی

جراحی تیرگی چشم

قبل از تصمیم گیری درباره هر روشی درباره آن با پزشک صحبت کنید. درمان های پزشکی می توانند پرهزینه و دردناک باشند و اغلب به زمان ریکاوری طولانی نیاز دارند. برای بسیاری از مردم، دایره های تیره موقتی هستند و اغلب نشانه ای از پیری یا کمبود خواب هستند. اگر چه تعداد زیادی از درمان های پزشکی موجود برای بهبود ظاهر چشم ها وجود دارد، اما دایره های تیره معمولا دلیلی برای هشدار نیستند. با این حال، اگر با تغییر رنگ یا تورم در طول زمان بدتر شود، با پزشک یا متخصص پوست ملاقات کنید .

از علت تا درمان طبیعی و خانگی تیرگی و کبودی زیر چشم

3.5177
این مطلب مفید بود ؟12552
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : healthline / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی