کنترل استرس

کنترل استرس با انجام برخی ورزشها

کد مطلب : 24031زمان مطالعه : 7 دقیقه
گاهی داشتن استرس بیش از توان جسمی و روحی است و زندگی شخصی را تحت تاثیر قرار می دهد.برای کنترل و رفع آن می توان با انجام برخی فعالیت های ورزشی تا حدود بسیاری موثر بود.

ورزشهای مناسب برای کنترل استرس

زندگی هر یک از ما پر از مسائلی است که ایجاد استرس می کنند. استرسِ کار، مراقبت از کودکان، استرس مخارج و هزینه ها و … بنابراین بیش از هر چیز دیگری سلامت افراد را به خطر می اندازد؛ زیرا نه تنها سیستم دفاعی بدن را تضعیف می کند و خطر حملات و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. همچنین باعث افزایش کلسترول، قندخون، افزایش وزن و مشکلات پوستی می شود. انجام حرکات ورزشی نه تنها جسم و روح شما را سبک تر و راحت تر می کند، بلکه کمک می کند تا شب ها راحت تر بخوابید و زندگی را بیشتر دوست داشته باشید. همچنین استرس باعث بروز بسیاری بیماری ها می شود، بسیاری از بیماری ها نیز با خود استرس هایی مثل درد فیزیکی، شرکت نکردن در فعالیت ها، احساس تنهایی و منزوی شدن و بسیاری چیزهای دیگر به همراه دارند .

استرس روی ارتباط فرد با دیگران تاثیر می گذارد، از این رو هر چه کنترل بهتری روی استرس خود داشته باشید، اثر مثبتی روی اطرافیان می گذارد و از طرفی استرس دیگران اثر منفی روی شما خواهد گذاشت.

در واقع استرس با افزایش سطح کورتیزول و آدرنالین در بدن ایجاد می شود. هنگامیکه بدن با یک تهدید روبرو می شود، این هورمون ها باعث تحریک واکنش حیاتی بدن می شوند:مبارزه کن، یا بمیر!

این واکنش، در طول دوران ماقبل تاریخ مفید بود، اما این روزها ما دیگر به یک انرژی ناگهانی برای فرار از دست دایناسورها نیاز نداریم. پس امروزه، برعکس دوران ماقبل تاریخ، استرس است که باعث افزایش سطح هورمون کورتیزول در بدن ما می شود. 

ورزش های موثر در کاهش استرس

همه ی ما می دانیم که ورزش، بهترین راه برای رفع استرس است . ورزش هایی که باعث از بین رفتن استرس می شوند، به شکل های فیزیکی، ذهنی، روحی و یا ترکیبی از هر سه حالت هستند. هر چه برای جسم شما مفید باشد، برای ذهن تان نیز مفید خواهد بود و برعکس. تمرینات فیزیکی از مهم ترین راه های رفع استرس هستند. وقتی که جسم خود را به طور مرتب تمرین می دهید، به راحتی استرس را کنترل و مدیریت می کنید و هر چه جسم و فیزیک شما شکل بهتری به خود می گیرد، سلامت ذهنتان نیز به همان اندازه افزایش می یابد. وقتی که خود را به صورت فیزیکی سامان می دهیم، بدن مان نوعی ماده شیمیایی به نام اندورفین ترشح می کند که ماهیتی شبیه مسکن دارد. این مسکن بدون آنکه هیچ گونه عوارض جانبی داشته باشد، به ما احساس خوشی و لذت می دهد.

کنترل استرس با ورزش

 

یوگا

برخلاف باور عموم، یوگا فقط مختص زنان نیست. حتی مردان نیز می توانند از اثرات آرامش بخش یوگا بهره مند شوند. یوگا بعنوان یک ورزش، بطور شگفت آوری در چربی سوزی و تقویت بدن موثر است. یوگا، انعطاف پذیری را افزایش می دهد و اندام های داخلی را تنظیم می کند.

یوگا بخاطر توانایی اش برای آرام کردن روح و بهبود تمرکز معروف است. این تمرین به شما امکان می دهد که یک قدم به عقب بروید و به هر موقعیتی از یک دیدگاه متفاوت نگاه کنید. اینکار به شما کمک می کند که یک تصویر بزرگتر ببینید و دوباره تمرکز کنید. هنگامی که منطقی تر فکر می کنید، قادر هستید تصمیمات بهتری بگیرید و مشکلات را بطور موثرتری حل کنید. 

یوگا، جزء ورزش های جسمی و ذهنی است که باعث افزایش انعطاف پذیری و قدرت بدن می شود و اگر با تکنیک های صحیح تنفس همراه باشد، به ریلکس شدن و احساس رضایت و خوشبختی می انجامد. ورزش هایی که استرس را از بین می برند و نیاز به تحرک زیاد ندارند و هم زمان ذهن و جسم را درگیر می کنند، شامل تمرینات مدیتیشن و تنفس های عمیق است و هر دو مورد باعث کاهش فشارخون می شوند.

تنیس

تنیس، یک مسکن عالی برای استرس است که اضطراب را کاهش داده و اعصاب خسته را آرام می کند. تنیس، یک تمرین کاردیو است که هورمون های استرس را تنظیم می کند و در عین حال باعث ترشح اندورفین ها در مغز می شود.

اندورفین ها (که هورمون های خوشحالی نیز نامیده می شوند) هورمون هایی هستند که خلق و خو را کنترل می کنند. ضربه زدن به یک توپ در حالیکه به جلو و عقب می روید، بسیار رضایت بخش است و اینکار به اثرات درمانی تنیس می افزاید. حتی بهتر از آن، تنیس قلب را سالم و پاها را قوی و عضلانی نگه می دارد. 

تمرین اینتروال

تمرین اینتروال از تمرینات کم برخورد تا پر برخورد به همراه زمان های استراحت تشکیل شده است. این تمرین، یک مسکن عالی برای استرس است زیرا ضربان قلب را بالا نگه می دارد و باعث می شود به طور دائمی در حال ترقی باشید و این یک راه عالی برای بیرون کردن موقت همه چیز از ذهنتان است.

مزیت تمرینات اینتروال این است که شما مجبور نیستید یک یا دو ساعت در باشگاه تمرین کنید. یک تمرین بطور متوسط 30 دقیقه طول می کشد، و شما زمان زیادی دارید تا به کارهای دیگرتان برسید. تمرینات شدید به مقابله با نا امیدی و پرخاش کمک می کنند و اینکار در دراز مدت به نفع سلامتی شما نیز خواهد بود. 

ایروبیک و حرکات کششی

هر گونه حرکت ورزشی که باعث خون رسانی بهتر به تمام قسمت های بدن شما شود (مثل ایروبیک)، باعث ترشح آندورفین و کاهش استرس می شود، بنابراین قبل از شروع ورزش بهتر است راجع به قلب خود و آسیب هایی که ممکن است برخی از ورزش ها به آن وارد کنند، با پزشک مشورت کنید . به طور معمول پیاده روی کردن برای هر فردی سالم و بی خطر است. هر روز 15 دقیقه سعی کنید کمی تندتر راه بروید. همین مقدار نیز به شما کمک می کند تا خود را از شر تنش های روزمره زندگی رها سازید.

برخی افراد معتقدند که غیر از ایروبیک، انجام حرکات کششی تأثیر فوق العاده ای در این زمینه دارد. انجام حرکات کششی قبل از شروع ایروبیک بسیار مهم است، زیرا از احتمال بروز آسیب های ناشی از حرکات ایروبیک می کاهد. حرکات کششی باعث تحریک گیرنده های سیستم عصبی بدن می شوند و تولید هورمون استرس را کاهش می دهند. در ضمن باعث سفت شدن عضلات و افزایش جریان خون به آنها می شوند. 

تمرین با وزنه

اکثر بدنسازان معتقدند که بلند کردن وزنه، یک تمرین موثر برای تبدیل انرژی منفی به انرژی مثبت است. مطالعات نشان می دهند که تمرین با وزنه با ترشح بیشتر هورمون های اندورفین، خلق و خو را بهبود می بخشد. حتی تمرین با وزنه، ناراحتی های مرتبط با مفصل را کاهش می دهد و به قوی نگه داشتن عضلات و قوی تر کردن قلب کمک می کند. 

بوکس  

اگر نیاز دارید که احساساتتان را تخلیه کنید و می خواهید از شر پرخاشگری سرکوب شده تان خلاص شوید، دستکش های بوکس تان را بردارید و به کیسه بوکس، حسابی ضربه بزنید. بوکس، یک راه عالی برای آزاد کردن استرس است، زیرا یک ورزش مبارزه ای است.

بوکس به شما امکان می دهد که احساسات قوی، گاهی اوقات منفی را به چیزی مثبت تبدیل کنید و شما اینکار را در سالم ترین روش ممکن، انجام خواهید داد. اگر برای یک چالش آماده اید، با یکی از دوستانتان مبارزه کنید. مبارزه، یک راه سرگرم کننده برای بردن تمرین معمولتان به یک سطح متفاوت است. 

ورزش های هوازی و استرس

زمانی که فردی ورزش های هوازی انجام می دهد سیستم تنفسی او عملکرد بهتری خواهد داشت، ریه ها دم و بازدم را بهتر انجام می دهند و اکسیژن بیشتری به خون می رسد و همه اینها باعث عملکرد بهتر قلب می شود. افرادی که به طور مستمر ورزش می کنند روحیه شاداب تری دارند و آرامش بیشتری را در زندگی خود تجربه می کنند و اعتماد به نفس بیشتری هم دارند.

طی انجام ورزش های هوازی، اکسیژن به صورت مداوم به گروه عضلانی اصلی می رسد. یکی دیگر از ویژگی های ورزش های هوازی این است که ورزش در مدت زمان نسبتا طولانی با سرعتی یکنواخت انجام می شود. نرم دویدن و شنا کردن جزو گروه ورزش های هوازی هستند.

در بین ورزش های هوازی شنا مسکنی که نه تنها هیچ عارضه ای ندارد بلکه برای جسم و روانمان بسیار مفید است.البته منظور ما شنایی است که با سرعت یکنواخت و آهسته انجام شود و گاهی تند و گاهی کند نباشد. در این شنا باید اکسیژن گیری صحیح انجام شود.

پیاده روی تند، دو استقامت و نرم دویدن از دیگر ورزش های هوازی هستند. با این حال نرم دویدن و شنای آرام از بهترین ورزش ها برای دستیابی به آرامش محسوب می شوند.

ورزش های هوا زی روی تنظیمات شیمیایی بدن تاثیر می گذارند. این تاثیرگذاری 3 مرحله دارد. انجام ورزش های هوازی به صورت آرام و یکنواخت ابتدا باعث می شود اکسیژن بیشتری به بدن برسد او به این شکل مانع افزایش اسید لاکتیک در خون شود . در نتیجه احساس خستگی و فرسودگی در فرد ایجاد نمی کند و حتی باعث کاهش آن می شود. در مرحله بعدی ترشح مواد شیمیایی آرامش بخش و شادی آفرین در بدن افزایش پیدا می کند و همین امر باعث شادی در فرد می شود.سپس فرد خستگی توام با آرامش را تجربه خواهد کرد. ورزش های هوازی تنیدگی و تنش عضلانی را از بین می برند و افسردگی و بی قراری و تنش را کاهش می دهند و باعث آرامش فرد می شوند. 

پس ورزش کردن نه تنها باعث سلامت جسم ما می شود بلکه به سلامت روانی مان هم کمک بسیاری می کند و البته آرامش یکی از مزایای ورزش است. جسم و روان ما همواره با یکدیگر در تعامل هستند و روی هم اثر می گذارند.

کنترل استرس با انجام برخی ورزشها

4.434
این مطلب مفید بود ؟304
برگرفته از باشگاه خبرنگاران-/ف
برچسب : استرس
وبگردی