خواص خار مریم
گیاه خار مریم دارای خواص و فواید درمانی و سلامتی بسیاری برای هر یک از ما می باشد که استفاده بیش از حد آن، عوارض جانبی متعددی را از خود بروز خواهد داد.

آشنایی با خواص گیاه خار مریم در سم زدایی از کبد و درمان بیماری ها

مهم ترین فواید سلامتی خارمریم، توانایی آن برای رفع مسمومیت کبد، سرعت ترمیم اندام، کاهش پیشرفت انواع سرطان ها، درمان عفونت های قارچی است. همچنین از بدن در برابر اثرات جانبی دارو محافظت می کند، شروع بیماری آلزایمر و خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و علایم دیابت را مدیریت می کند.

خارمریم چیست؟

خارمریم که به عنوان Silybmommarianum شناخته می شود؛ گیاه گل دار سالیانه با گل های قرمز مایل به بنفش است. همچنین ممکن است خار مریم را با نام های دیگر بسته به جایی که در دنیا هستید، از جمله مدیترانه، کنگر اسکاتلندی و… بشناسید.

این گیاه به طور گسترده شناخته شده و به خاطر اجزای مواد آلی موجود در دانه ها تعریف می شود. عصاره دانه های گرفته شده، شامل غلظت های بالا و ترکیبات فعال می باشد. این عصاره همچنین شامل اسیدهای چرب متعدد شامل لینولئیک اسید است. اگرچه این گیاه بومی جنوب اروپا و مناطق خاصی از آسیا بود، اکنون در بسیاری از مناطق جهان وجود دارد.

طبق آنچه در این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند، تحقیقات گسترده ای در مورد فواید پزشکی خارمریم وجود دارد که بسیاری از نتایج متناقض و یا مورد بحث هستند. آنچه که در مورد آن توافق شده است، تاثیر مهمی است که عصاره می تواند بر عملکرد کبد و سلامتی داشته باشد، این گیاه برای قرن ها مورد استفاده قرار می گرفته است.

بررسی فواید و خواص درمانی خار مریم

از مهمترین خواص و فواید درمانی خار مریم می توان به موارد ذیل اشاره نمود؛

محافظت از کبد :

خار مریم به خاطر فلاونوئیدی به نام سیلیمارین، مشهور به اثرات سم زدایی در کبد شناخته می شود. مطالعه ای در سال 2017 تایید می کند که می تواند به تسریع فرآیند التیام در کبد کمک کند، مقدار زیادی از آسیب ناشی از، نوشیدن بیش از حد و یا دیگر رفتارهای آسیب رسان در کبد، از جمله سیروز را خنثی کند. همچنین ممکن است از بیماری هایی مثل سندرم کبد چرب، یرقان و هپاتیت جلوگیری کند؛ با این حال، تحقیقات بیشتری برای مطالعه پتانسیل درمانی گیاه دارویی لازم است.

خار مریم برای جلوگیری از دیابت :

ترکیب آنتی اکسیدان ها، اسیدهای چرب و سیلیمارین در عصاره خار مریم می تواند در راستای تنظیم مقادیر انسولین و حفظ سطح قند خون حتی برای افراد مبتلا به دیابت مناسب باشد.

خار مریم برای بهبود سلامت قلب :

عصاره خارمریم حاوی مقادیر زیاد اسیدهای چرب مفید و امگا 3 می باشد که برای حفظ سلامت قلب ضروری است. اسیدهای چرب امگا 3 می توانند سطح کلسترول بدن را متعادل نگه دارند، همچنین می تواند از ابتلا به آترواسکلروز جلوگیری کند. بنابراین خطر ابتلا به سکته مغزی یا حمله قلبی را کاهش می دهد.

خار مریم چیست

فواید خار مریم برای بهبود سلامت قلب

پتانسیل ضد سرطان :

به نظر می رسد عصاره خار مریم می تواند اثر مهارکننده بر رشد سلول های سرطانی و تومورهای پوست داشته باشد و همچنین می تواند به جلوگیری از رشد سرطانی پروستات، پستان و کبد کمک کند.

خار مریم برای تنظیم کلسترول :

این یک ضد التهاب است، به کاهش سطح کلسترول در بدن کمک می کند، خون را پاک می کند و از استرس اکسیداتیو جلوگیری می کند. سیلیمارین موجود در عصاره لیپوپروتئین با چگالی کم (یا کلسترول بد)، کلسترول کل و تری گلیسرید در بدن را بهبود می بخشد.

خار مریم برای جلوگیری از سنگ صفرا :

خار مریم با تمیز کردن بدن از متابولیک، به بهبود عملکرد کیسه صفرا، کلیه ها و طحال کمک می کند و از خطر جلوگیری سنگ صفرا می کند.

خار مریم برای مراقبت از پوست:

مقدار غنی آنتی اکسیدان در خارمریم به کاهش التهاب کمک می کند، همچنین از پیری پوست جلوگیری می کند و درخشندگی طبیعی آن را نمایان می کند.

خار مریم برای کاهش وزن:

در تحقیقی که در سال 2016 بر روی موش ها انجام شد، سیلیمارین موجود در خارمریم مشهور است که کاهش وزن را ترویج می کند.

خار مریم

کاهش وزن با خار مریم

خار مریم برای بهبود سلامت استخوان :

خارمریم به جلوگیری از آسیب استخوان به دلیل کمبود استروژن کمک می کنند. همچنین سلامت استخوان را بهبود می بخشد و از خطر پوکی استخوان جلوگیری می کند.

خار مریم برای درمان آسم :

سیلیمارین در خار مریم با کاهش تورم در مجاری هوایی، به منظور جلوگیری از علایم آسم و آلرژی نشان داده شده است.

خار مریم برای بالا بردن ایمنی :

خارمریم ایمنی کلی را افزایش داده و با عفونت ها مبارزه می کند. همچنین سیلیمارین در آن، تشکیل گلوتاتیون در بدن را افزایش می دهد که به مبارزه با استرس اکسیداتیو و در نتیجه بهبود سلامت کلی بدن کمک می کند.

فعالیت ضد قارچ :

عفونت های قارچی ویژه ای وجود دارند که با خار مریم درمان می شوند، بسیاری از انواع قارچ ها خطرناک هستند، و کلاهک قارچ سمی است.

کند کردن شروع و روند آلزایمر با خار مریم :

حضور سیلیمارین در خارمریم توانایی ادراکی را تحریک کرده و مسیرهای عصبی جدیدی را باز می کند، که به طور مؤثر ظهور جنون و بیماری آلزایمر را کاهش می دهد.

استفاده از خار مریم

خار مریم برای آلزایمر

خار مریم برای درمان پسوریازیس :

سیلیمارین موجود در خارمریم به درمان پسوریازیس کمک می کند و به مبارزه با قرمزی، خارش و لکه های ضخیم پوست کمک می کند.

خار مریم برای پشتیبانی از کاهش وزن :

تحقیقات اولیه انجام شده روی حیوانات در سال 2016 نشان داد که سیلیمارین باعث کاهش وزن در موش ها شد. خارمریم برای کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند مفید است؛ با این حال، تحقیقات بیشتر در مورد اثرات خار مریم روی کاهش وزن در انسان ها برای تایید این موضوع مورد نیاز است.

سندروم پیش از قاعدگی :

زنانی که دچار تغییرات روحی، نفخ، گرفتگی عضلات، و حساسیت سینه قبل از قاعدگی هستند، بیشتر احتمال دارد که دارای CRP بالا، نشانگر تورم باشند. هیچ مطالعه ای اثرات خار مریم را روی سندروم قاعدگی بررسی نکرده است. اما از آنجا که CRP را در برخی از مطالعات کاهش داد و یک مکمل سالم است، امکان دارد که به سندروم قبل از قاعدگی کمک کند.

سلامت پروستات :

ترکیبی از سیلیمارین و سلنیوم، نشانه های پروستات را در یک بررسی بالینی بین 55 مرد کاهش دادند. این روش جریان ادرار را بهبود بخشیده و پری مثانه را کاهش می دهد.

همین ترکیب چربی های خونی را کاهش داد که به سرطان پروستات در مردانی که قبلا تحت عمل جراحی پروستات قرار گرفته اند، مرتبط هستند.

خار مریم برای افزایش باروری :

خارمریم با رزماری کیفیت نطفه را بالا می برند و وضعیت آنتی اکسیدان، باروری و عملکرد جنسی در خرگوش ها را افزایش می دهد.از آنجا که خار مریم اثرات استروژن نیز دارد، فواید آن برای افزایش باروری در مردان باید به خوبی در انسان ها مورد مطالعه قرار گیرد. مردان به سطوح سالم استروژن نیاز دارند تا باروری و سلامت جنسی را حفظ کنند. چنانچه در این بخش از سلامت نمناک اشاره شده است از خار مریم می تواند به طور بالقوه برای افزایش شانس در لقاح مصنوعی مورد استفاده قرار گیرد، اما به مطالعات بیشتری نیاز است.

خواص خار مریم

افزایش باروری با گیاه خار مریم

خار مریم برای کمک به بهبود زخم ها :

سیلیمارین احیا پوست را افزایش داده و التهاب در موش های مبتلا به زخم، را با تبدیل ژن ها که به احیای پوست کمک می کنند، کاهش می دهد. در مطالعات سلولی، ژل خار مریم باعث افزایش کلاژن و فعالیت سلول های سازنده کلاژن (فیبروبلاست ها) می شود.

خار مریم برای درمان سوزش معده :

یکی از فواید خار مریم، درمان سوزش معده و سوءهاضمه است. خارمریم تلخ است. گیاهان تلخ، گوارش را با افزایش ترشح اسید معده و آنزیم های گوارشی و همچنین فعال کردن عصب کاهش می دهند. خار مریم سوزش معده را به تنهایی کاهش می دهد، اما مطالعات برای حمایت از آن کم است.

خار مریم برای محافظت سلول های قرمز خون :

رادیکال های آزاد می توانند به سلول های قرمز خون، به ویژه در افراد مبتلا به اختلالات ژنتیکی که بر آنها تاثیر می گذارند (مانند کم خونی یک سلول داسی شکل و تالاسمی) آسیب وارد کنند. سیلیمارین رادیکال های آزاد را در سلول های قرمز خون خنثی کرد و سطح گلوتاتیون را افزایش داد و تجزیه را کاهش داد.

تاثیرات استروژنی :

با تقلید از اثرات هورمون جنسی ماده اصلی، ممکن است هورمون های پاراتیروئید را در موش ها افزایش دهد که به حفظ کلسیم و ایجاد استخوان ها کمک می کند. اما می تواند لایه رحم را سفت کند و وزن را افزایش دهد. این می تواند مضر باشد چون خطر سرطان رحمی را افزایش می دهد. خارمریم به همان روشی که استروژن انجام می دهد، تاثیری بر مغز ندارد و هیچ تاثیری بر هورمون هیپوتالاموس یا هیپوفیز ندارد.

خار مریم برای افزایش تولید شیر :

خارمریم به‌طور سنتی در زنان، شیر را افزایش می دهد. آزمایش ها بالینی برای حمایت از این موضوع کم نیستند، هرچند که خار مریم برای زنان باردار خطرناک نیست.

مضرات خار مریم

افزایش تولید شیر با خار مریم

کاهش اثرات شیمی درمانی و رادیوتراپی :

سیلیمارین خارمریم مانع از آسیب پوست در بیش از 100 بیمار سرطان سینه جلوگیری می کند. در افراد مبتلا به سرطان مغزی تحت شیمی درمانی، ترکیبی از اسیدهای چرب امگا 3 در خارمریم زنده ماندن و کاهش آسیب بافت از تشعشع را افزایش داده است. با این حال، خار مریم آسیب کلیوی را از داروی شیمی درمانی در یک آزمایش بالینی کوچک کاهش دادند. در موش های مبتلا به سرطان ریه، خارمریم آسیب ریوی را از تشعشع کاهش داده و زنده ماندن را بهبود بخشیدند.

بهبود OCD :

خارمریم از مغز محافظت می کند، همچنین ممکن است به اختلالات روانی کمک کند.

خار مریم برای کاهش التهاب :

خار مریم به شدت به فعالیت آنتی اکسیدان گره خورده است و ضد التهابی قوی است. این مسیرهایی مسدود است که موجب التهاب یا بدتر شدن آن در بدن می شود.

در سلول های سفید خون افراد سالم، سیلیبین با جلوگیری از انتشار مواد مضر (مانند پراکسید هیدروژن و TNF-alpha)، التهاب را کاهش می دهد.

بهترین زمان مصرف خار مریم چه زمانی است؟

مصرف روزانه خارمریم می تواند به 3 بار در طول روز به طور مساوی تقسیم شود. اما مصرف آن با برخی روغن ها یا چربی ها، یکی از راه های افزایش جذب آن است.

طرز استفاده و مقدار مصرف خار مریم

از گیاه خار مریم به شکل دم کرده و تنتور استفاده می کنند. هم گل و هم تخم گیاه خار مریم مورد استفاده است؛ ولی بررسی ها نشان می دهند که تخم گیاه خار مریم بیشتر دارای خواص درمانی است. به همین دلیل در بیشتر مکمل های غذایی و یا چای های کیسه ای از عصاره تخم این گیاه استفاده می شود.

طرز تهیه دم کرده خار مریم

3/5 گرم دانه نیم کوب شده خارمریم را در 150 سی سی آب جوش به مدت زمان 10 الی 15 دقیقه دم کنید.

دم کرده خار مریم

نحوه تهیه دم کرده خار مریم

دستور مصرف :

روزانه 3 نوبت و نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود.

برای افراد مبتلا به هپاتیت و سیروز کبدی 

160 الی 800 میلی گرم روزانه در 3 نوبت، برای سیروز کبدی به مدت 2 سال و برای هپاتیت سه ماه مصرف شود.

برای تصفیه کبد در افرادی که دچار تنبلی کبد هستند :

250 میلی گرم یک بار در روز به مدت 8 هفته مصرف شود.

افراد عادی نیز برای استفاده از خواص خار مریم و پاکسازی کبد خود می توانند 140 الی 250 میلی گرم از آن را به مدت 4 هفته مصرف کنند.

بخش سلامت نمناک پیشنهاد می کند که از فراورده های استاندارد شده گیاه پر خاصیت خار مریم، بهتر است استفاده کنید؛ به این علت که مواد مؤثر آنها قوی تر بوده و بهتر از دم کرده و تنتور آن است.

خارمریم و عوارض جانبی آن

خارمریم و ماده فعال آن سیلیمارین یک محصول گیاهی سالم است، تا زمانی که بیش از حد مورد استفاده قرار نگیرند.

  • تهوع، درد معده و ناراحتی (شایع ترین)
  • اسهال خفیف
  • سردرد
  • درد مفاصل
  • آلرژی پوست، خارش و اگزما
  • خستگی و بی خوابی
  • احتقان بینی، آبریزش بینی، عطسه کردن
  • ناتوانی جنسی (نادر)
  • آنافیلاکسی (واکنش آلرژیک جدی تهدید کننده زندگی) (بسیار نادر است)
  • آلرژی

بارداری و کودکان :

اگر چه مطالعات بالینی بیشتری نیاز است، برای تایید اینکه در زمان بارداری به طور کامل ایمن نیست. مطالعات تاکنون نشان می دهند که مضر نیست. احتیاط در زنان باردار و شیرده توصیه شده است.

احتمالا خار مریم برای استفاده کودکان ایمن است، اما مطالعات بیشتری لازم است. استفاده از آن در نوزادان و کودکان بسیار کوچک (کمتر از 2 سال) مورد بررسی قرار گرفته و توصیه نمی شود.

چگونه از خار مریم استفاده کنیم؟

خارمریم به عنوان مکمل در بسیاری از فروشگاه های بهداشت مواد غذایی در دسترس است. هیچ دوز استانداردی وجود ندارد؛ بنابراین بهتر است دوز توصیه شده در بسته بندی را بخوانید. خارمریم نیز به عنوان چای در دسترس است.

همه خواص خار مریم از پوست تا سم زدایی کبد و باروری + روش مصرف

4.7935
این مطلب مفید بود ؟87560
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : medicalnewstoday / draxe / selfhacked / organicfacts / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
2 نظر به ثبت رسیده است
روح الله1402-06-17
با سلام.من گرید کبدچرب ۳ داشتم. با مصرف یک ماه جوشانده خارشتر بصورت ناشتا، یک گرید از کرب چربم را کاهش دادم. در ماه بعدی با جوشانده خاکشیر بصورت ناشتا و در مدت یک ماه یک گرید دیگر از کبدم کاهش پیدا کرد. الان فقط یک گرید از کبدم باقی مانده و میخام اونا با دانه های خارمریم درمان کنم.
50
هوشنگ1402-09-12
درود برشما. من کبد چرب دارم و صبح ها ناشتا و بعد از ظهر دمنوش خارمریم مصرف می کنم، از زمان شروع به مصرف خار مریم، ادرار به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرده و رنگ ادرار هم سفید هست.
01
وبگردی