خواص فلفل سیاه
در این مطلب به بررسی خواص فلفل سیاه و فلفل دلمه ای میپردازیم, کدام فلفل خاصیت بیشتری دارد؟ زیاده روی در مصرف فلفل مضر است؟

خواص فلفل سیاه و فلفل دلمه ای

فلفل سیاه، سفید، قرمز و سبز، همه از یک گیاه تهیه می شوند. رنگ فلفل به زمان برداشت و شیوه عمل آوردن آن بستگی دارد. فلفل فواید زیادی دارد. مصرف فلفل سیستم هاضمه را تقویت می کند و به گردش خون سرعت می بخشد. قرن ها پیش فلفل برای اروپائیان ادویه ای کمیاب و باارزش بود که آن را تنها در کشورها ی دوردست می توانستند تهیه کنند. البته هنوز هم فلفل از همین کشورها به اروپا صادر می شود، اما دیگر نه تنها ادویه ای نادر نیست؟ بلکه یکی از نام آشناترین و پرطرفدارترین ادویه ها است که می توان آن را تقریبا روی هر میزی کنار نمک پیدا کرد.

برای این که بدانید، عامل ایجاد تندی فلفل چیست و تا چه میزان بر سوخت و ساز بدن تاثیرگذار است و تفاوت میان انواع و اقسام فلفل های شیرین و تند چه می تواند باشد و زیاده روی در مصرف آن چه عوارضی در پی دارد، این نوشتار را بخوانید .

خواص فلفل سیاه

خواص و فواید فلفل سیاه

فلفل پرزهای چشایی را تحریک می کند و پیامی به معده می فرستد که باعث ترشح اسید هیدروکلوریک و در نتیجه هضم بهترغذا می شود. اسید هیدروکلوریک برای هضم پروتئین ها و دیگر مواد غذایی در معده ضروری است. هنگامی که مقدار اسید هیدروکلوریک بدن کافی نباشد، غذا به مدت طولانی در معده باقی می ماند که منجر به سوء هاضمه می شود. به علاوه، فلفل تعرق و ادرار را افزایش می دهد.

عامل تندی فلفل چیست؟

کپسایسین، ترکیب گیاهی بی رنگی است که به انواعی از فلفل ها خاصیت تندی و تسکین درد می دهد. امروزه در صنعت دارویی از این ترکیب تند در اغلب کرم های موضعی کاهش درد استفاده می شود. مکانیسم اثر کپسایسین به این صورت است که به گیرنده های درد در بافت مورد نظر یا به سلول های چشایی زبان متصل می شود و با ایجاد احساس سوختگی، مغز را وادار به آزاد کردن یک ماده مخدر طبیعی با نام اندورفین کرده که با تسکین درد، احساس خوشی ایجاد می کند. در طب ایرانی از روغن گیاهی فلفل به صورت موضعی برای دردهای مزمن عضلات و مفاصل که ناشی از سردی و اسپاسم (گرفتگی) عضلانی باشد، استفاده می شود.

کدام فلفل ها خاصیت بیشتری دارند؟

فلفل ها انواع مختلفی دارند. برخی انواع آن دلمه ای و به رنگ های قرمز و زرد و سبز و نارنجی است. نوع دیگر آنفلفل سیاه است که دانه ای سیاه رنگ و کوچک بوده و نوعی از آن که بهفلفل شمشیری معروف است، گیاهی بوته ای با پوسته ای قرمز یا سبز است.

برخلاف باور عامه مردم، فلفل های شمشیری سبز رنگ در مقایسه با انواع فلفل های سیاه و دلمه ای خواص بیشتری ندارند. تفاوت این فلفل ها تنها در رنگ و طعم تند یا شیرین آنهاست و از نظر خاصیت و ارزش غذایی تقریبا با هم برابری می کنند. فلفل های سیاه عطر و طعم مطبوع، اما فلفل های قرمز، تندی بیشتری دارند، البته ادویه پاپریکا که از فلفل دلمه ای قرمز گرفته می شود، تندی چندانی ندارد اما مطبوع تر است. فلفل دلمه ای زرد و نارنجی و قرمز در مقایسه با سبز آن به دلیل میزان کمتر کپسایسین طعم شیرین تری دارند.

خواص فلفل سیاه

خواص فلفل دلمه ای

فلفل سیاه را به اندازه بخورید

گفته می شود برای کاهش وزن، به هر غذایی که می خورید، فلفل سیاه بیفزایید، اما باید بدانید، فلفل تند و سیاه در مقایسه با سایر انواع آن، طبع گرم تری دارد و قوی تر است و حرارت زیادی تولید می کند و البته نباید به طور دائم و روزانه استفاده شود. از دیدگاه طب ایرانی، وقتی حرارت در بدن زیاد شود، رطوبت کم می شود و بدن رو به خشکی می رود. کسانی که زیاد فلفل می خورند، بتدریج بدن های چروکیده و پوستی حساس و کدر پیدا می کنند. بهتر است فلفل سیاه همراه غذاهای سرد و نفاخ خورده شود تا از سردی و مضرات آنها کاسته شود.

بهترین زمان برای افزودن پودر فلفل سیاه به غذا

اواخر زمان پخت است چون افزودن زودهنگام آن منجر به آزاد شدن روغن های فرار و عطر و طعم آن می شود. افزودن دانه های فلفل سیاه در سوپ و خورش و غذاهایی که به آرامی پخته می شود، به خوش طعم شدن آن کمک می کند.

فلفل تند بی ضرر نیست

برای بهره بردن از خواص ادویه جاتی چون فلفل نباید سرخود و در مقادیر زیاد از آنها استفاده شود. اگر فلفل بخصوص انواع تند و قرمز آن متناسب با مزاج غذا استفاده نشود، چون حرارت غذا را بالاتر می برد، می تواند منجر به عوارض کوتاه مدت نظیر داغی بدن، جوش، کهیر، سوزش ادرار، خارش پوست و در بلندمدت، سبب بروز لک های پوستی، التهاب و زخم گوارشی شود. فلفل دلمه ای، جزو مواد غذایی آلرژی زاست و بهتر است افرادی که پوست حساس و تحریک پذیر دارند، آن را از برنامه غذایی خود حذف کنند.

ماجرای کپسول های لاغری حاوی فلفل تند

این روزها برخی افراد با هدف افزایش سوخت وساز بدن و کمک به لاغری سریع، از کپسول هایی که به ادعای تولیدکنندگان آن حاوی فلفل تند هستند، استفاده و مصرف این محصول را به دیگران نیز توصیه می کنند، اما این موضوع تا چه میزان صحت دارد.

فلفل به دلیل گرمازایی بالایی که دارد، می تواند تا حدودی سبب افزایش متابولیسم بدن و کالری سوزی شود، اما این افزایش سوخت و ساز به میزانی نیست که بتواند اضافه وزن را تا حد زیادی تقلیل دهد. اگر بخواهیم از این کپسول ها و همچنین سس ها و غذاهای تند در حدی مصرف کنیم که سوخت و ساز بدن را زیادتر کند، با عوارض گوارشی همچون زخم و التهاب معده، گاستریت و زخم دوازدهه مواجه خواهیم شد. بنابراین فلفل و ادویه جات تند با وجود کمک به افزایش متابولیسم بدن نمی توانند برای کاهش وزن و چاقی به صورت روزانه و مستمر و در مقادیر زیاد استفاده شوند.

فلفلی که در مجاورت با حرارت مغذی تر می شود

فلفل دلمه ای رنگین از رسیده شدن فلفل دلمه ای سبز به دست می آید و طعمی ملایم تر دارد و ویتامینC و ترکیبات ضد سرطان آن در حالت رسیده کمی بیشتر است. هر چه فلفل دلمه ای رنگ شفاف تر و پوست سفت تری داشته باشد، تازه تر است و هر چه پوست آن کدر و چروکیده شود، از ارزش تغذیه ای آن کاسته می شود و به مرحله فساد نزدیک تر است.

 فلفل دلمه ای سبز، حاوی مقادیر بیشتر منیزیم و انواع نارنجی آن دارای بتاکاروتن است که در سلول های بینایی تبدیل به ویتامین A می شود. ترکیبات فلاونوئیدی و آنتی اکسیدانی (ضدسرطانی) موجود در فلفل های رنگی، وقتی در معرض حرارت قرار بگیرند، به میزان بیشتری آزاد می شوند و قابلیت جذب و اثرات سلامت بخش بهتری دارند. بنابراین بهتر است آنها را پیش از مصرف در میزان کمی روغن تفت دهید یا به سیخ بکشید و کبابی کنید.

 فلفل تقلبی را بشناسید

اغلب فلفل های ساییده و پودر شده فله ای و انواعی که توسط تولیدکنندگان بی نام و نشان بسته بندی شده اند، از ترکیب رنگ های غیرمجاز شیمیایی و افزودنی های غیربهداشتی و نان خشک کپک زده که می تواند حاوی سم سرطانزای آفلاتوکسین باشد، تهیه شده اند. بهتر است دانه های فلفل سیاه را به صورت ساییده نشده تهیه و در منزل اقدام به ساییدن آن کنید .

برای تشخیص پودر فلفل قرمز نیز می توانید تا حدودی از بوی آن به کیفیتش پی ببرید. کمی فلفل کف دست خود بریزید و آن را استشمام کنید. در صورتی که تند و تیزی آن باعث سوزش مجرای بینی و گلو و خارش پوست دست شود، می توانید به اصیل بودن آن اطمینان کنید. برخی تولیدکنندگان غیرمتعهد برای رنگین کردن پودر فلفل قرمز تقلبی از پودر گوجه خشک شده، پودر پوست فندق خشک و بلوط یا رنگ های غیرمجاز شیمیایی استفاده می کنند که تنها رنگ غذا را تغییر می دهد و هیچ خاصیت و طعم تندی از آن احساس نمی شود.

خواص فلفل سیاه بیشتر است یا فلفل دلمه ای؟

57
این مطلب مفید بود ؟70
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از جام جم آنلاین - برترین ها -/ح
وبگردی