مضرات شامپو
امروزه شامپوهای بسیار زیادی برای انواع موها با شرایط مختلف وجود دارد اما باید قبل از استفاده آن ها از مضرات و مواد مضر و سمی که در آن ها به کار رفته است با خبر باشید.

با شما از حقایقی در مورد شامپو خواهیم گفت که شاید نمیدانید

وظیفه شامپو تمیز کردن موها و پوست سر می باشد و شامپو حاوی موادی برای از بین بردن چربی و آلودگی موها است و طبق گفته یکی از صاحبان برند معروف شامپو، شامپوهای امروزه چند کاربردی هستند و می توانند نیازهای شما را در شرایط مختلف پاسخگو باشند مثلا می توانند در ضخیم کردن، نرم کردن، مرطوب کردن، حجم دهی و درخشندگی مو تاثیرگزار باشند؛ اطلاعاتی که باید در مورد مضرات شامپو و اجزای مضر به کار رفته در شامپو داشته باشید.

شامپو دقیقا چیست؟

آیا فقط برای شستن موها است؟ بله اصالت شامپو برای تمیز کردن موها است اما در طول سال ها و تغییر فرمول های ساخت آن، مصارف دیگری نیز برای آن وجود دارد مثلا می توان از شامپوهای امروزی برای ضخیم کردن تار مو، نرم کردن، صاف کردن و ... استفاده کرد.

در این قسمت از سلامت پوست و موی نمناک می توانید که رازهای موجود در مورد شامپو را مطالعه کنید و خطرات آن را نیز کشف کنید و مهم ترین چیزی که باید در مورد شامپو بدانید، مواد به کار رفته در آن نیست، بلکه مواد به کار نرفته در آن است.

مضرات شامپو

مضرات شامپو چیست؟

در صنعت شامپو چه اتفاقی می افتد؟

با هدف بهبود و ارتقای فرمولاسیون شامپو، کارخانه داران شروع به اقدامات ساده می کنند و موادی را در آن وارد می کنند که پاک کنندگی بیشتری داشته باشد و از طرفی انواع دیگری از شامپوها مثل نرم کننده ها را روی کار می آورند و گاهی اوقات این شامپوها به قدری عجیب و پیشرفته هستند که می توانند بافت و ظاهر مو را نیز تا حد بسیار زیادی تغییر دهند.

حال مشکل چیست؟

مشکل اینجا است که سازندگان شامپو به دلیل توجه زیادی به مسائل حاشیه ای، هدف اصلی شامپو که تمیز کردن است را فراموش کرده اند و اضافه کردن مواد زیادی به شامپو می توانند قدرت پاک کنندگی آن را کاهش دهد و باعث شود که شامپو به مو بچسبد و این مواد باعث می شود که روغن ها، سیلیکون و پارابن روی موی ما بماند پس اگر از این شامپوها استفاده می کنید، حتما یک نوع مطمئن و تمیز کننده را نیز در کنار خود داشته باشید زیرا این شامپوها به تنهایی به پاکیزگی موها کمک نمی کنند.

چگونه از شامپو استفاده کنیم؟

برعکس دیگر محصولات مخصوص مو، شامپوها را باید مستقیما به موها و پوست سر زد و سپس می توانید به نرمی آن را روی موها پخش کنید تا قادر باشد که تمام قسمت ها و آلودگی ها را پوشش دهد.

چرا شامپوهای پیشرفته خوب نیستند؟

زمانی که شامپوهای پیشرفته را به مو و فرق سر می زنیم، در واقع مواد سنگینی مثل سیلیکون را وارد سر می کنیم و خطر اینجاست که باقیماندن این مواد روی سر می تواند فولیکول های مو را در طولانی مدت ببندد و از رشد مو تا حد زیادی بکاهد و در نتیجه با ریزش مو و نازکی آن روبرو خواهیم شد.

در حقیقت، بسیاری از افراد امروزه با مشکل ریزش مو مواجه هستند و خودشان هم حدس نمی زنند که شاید همچین عاملی باعث ریزش موهایشان شده باشد و متخصصان عقیده دارند که این شامپوها نه تنها حاوی مواد مفید برای تمیز شدن مو نیستند، بلکه برعکس این کار را نیز انجام می دهند .

ضرر شامپو

ریزش مو از مضرات استفاده از شامپوی نامناسب

شامپوهای جدید مخصوص موهای رنگ شده چه تغییری کرده است؟

گاهی اوقات برایمان پیش آمده که شامپو را برای درمان موهای رنگ شده خریداری می کنیم و هیچوقت نفهمیدیم که چرا رنگ موهای ما آنطور که می خواهیم تازه نیست و فقط می دانیم که باید از شامپوهای فاقد سولفات استفاده کنیم اما باز هم با حذف سولفات از شامپوها، همچنان موی رنگ شده ما خشن و زبر است و بعد از چند هفته، رنگ را از دست می دهد که بعد از آنالیزهای بسیار متوجه قضیه شدیم که شامپوها و نرم کننده های حاوی سیلیکونی توانایی تمیز کردن مو را ندارند و موی رنگ کرده را زبر می کنند، پس سعی کردیم که برای موهای رنگ شده از فرمولاسیون جدیدی در شامپوها استفاده کنیم و تمام مواد غیر ضروری را از آن ها خارج کردیم و فقط مواد پایه و پاک کننده های ملایم را نگه داشتیم.

15 ماده مضر بکار رفته در شامپوها

1. آمونیوم لوریل سولفات یا سدیم لورت سولفات.

سولفات یک پاک کننده بسیار قوی می باشد که واکنش های شیمیایی نشان می دهد و می تواند در ترکیب با آب، پوست سر را تمیز کند و زمانی که سرتان را با شامپو می شویید، سولفات ها تمام چربی و آلودگی ها را از بین می برند اما همزمان با تمیز کردن می توانند به موها نیز آسیب بزنند و آن را شکننده و بیش از حد مجعد کنند.

2. سدیم لوریل سولفات

سدیم معمولا حالت کفی را به شامپو می بخشند که همه این ویزگی را دوست دارند اما زمانی که روی پوست سر بمانند، می توانند اثرات سمی روی بدن فرد به جا بگذارند. پیش از این هم درسلامت نمناک اشاره کردیم موهای رنگ شده و خشک باید از این ماده دوری بمانند زیرا رنگ را از بین می برد و ریشه های مو را با از بین بردن روغن های طبیعی خشک می کند.

3. پارابن

پارابن ها معمولا به آسیب زننده ها معروف هستند و این مواد از ورود باکتری ها و رشد آن ها در مواد آرایشی و شامپو جلوگیری می کنند اما می توانند تولید استروژن را کاهش دهند که با بیماری هایی مثل سرطان سینه ارتباط مستقیم دارد.

4. سدیم کلرید

سدیم کلرید نام دیگر نمک می باشد. سدیم کلرید در شامپو و نرم کننده برای ضخامت مو استفاده می شود اما نمک می تواند برای پوست سر خشک، حساسیت و خارش ایجاد کند که باعث ریزش مو خواهد شد.

5. پلی اتیلن گلیکول

این ماده از نفت خام گرفته می شود و البته هیچ سندی ثابت نکرده است که این ماده به تنهایی سمی باشد اما ترکیب آن با محصولات دیگر برای مو آسیب زا است.

مواد سمی شامپو

مضرات شامپو و مواد سمی موجود در آن

6 و 7. دی اتانول آمین و تری اتانول امین.

این دو ماده مسئول پایداری در شامپو و کف کنندگی در آن هستند و بر پایه آب و روغن می باشند و در سال 1998 محققان بین این مواد و سرطان های حیوانات، روابطی را کشف کردند اما تاثیرات آن هنوز بر روی انسان به طور واضح کشف نشده است اما در کشورهایی مثل اروپا استفاده از این ترکیبات در شامپو و مواد آرایشی ممنوع است.

8. فرمالدهید

در آزمایشات انجام شده، ثابت شده است که فرمالدئید به راحتی توسط پوست انسان جذب می شود که معمولا تولید کنندگان این ماده را به عنوان نگه دارنده به شامپوها اضافه می کنند اما این ماده می تواند در گذشت زمان تغییر حالت دهد.

9. الکل

وجود الکل در شامپو باعث خشک شدن موها می شود. البته انواعی از الکل ها مثل c و s خاصیت خشک کنندگی مو را ندارند و این الکل ها می توانند رطوبت مو را نیز حفظ کنند. و الکل های پروپانول معمولا جزء الکل های مضر در شامپو هستند.

10. ترکیب رایحه

محصولاتی که حاوی مواد خوشبوکننده هستند، مواد شیمیایی پنهانی دارند.

این مواد رایحه دار در محصولات آرایشی به طور وسیع استفاده می شود و می تواند بیماری هایی مثل آسم و سرطان را به وجود بیاورد، آن ها همچنین می توانند باعث حساسیت مو و پوست سر نیز بشوند که همین امر باعث ریزش مو خواهد شد.

11. ترکیبات رنگ

بیشتر شامپوها و نرم کننده ها با ترکیبات رنگ دار موجود هستند که باعث زیباتر شدن ظاهر آن ها می شود و این رنگ ها از مواد نفتی گرفته می شود و می تواند تاثیرات مضری بر روی سلامت فرد بگذارد و ترکیبات رنگ دار به طور طبیعی در اکثر شامپوها وجود دارد.

عوارض رنگ های شامپو

رنگ های مضر و سمی داخل شامپوها

12. دایمتیکون.

دایمتیکون نوعی از سیلیکون می باشد که در محصولات مویی استفاده می شود و شامپوها را نیز در بر می گیرد که این ماده می تواند باعث ایجاد چربی های اضافه در فولیکول های مو شود و از آن جایی که نقش این ماده حفاظت از سطح پوششی مو می باشد، می تواند رطوبت و مواد مغذی را به مو مسدود کند و از این طریق آلودگی ها را نیز از بین ببرد و همچنین می تواند منافذ پوست سر را نیز ببندد و باعث خارش و حساسیت شود.

13. کوکامبدو پروپیل بتائین.

این ماده یکی دیگر از همان موادی است که برای افزایش کف در شامپوها استفاده می شود و از روغن نارگیل گرفته می شود اما می تواند تاثیرات منفی برای موها داشته باشد. مواردی مثل آلرژی ها، خستگی پوست، اگزما و قرمزی از عوارض این ماده است.

14. تریکلوزان.

استفاده از تریکلوزان در صابون های آنتی باکتریال در سال 2016 ممنوع شد اما هنوز از آن ها در خمیر دندان ها، شامپوها و دئودورانت ها استفاده می شود. این ماده شیمیایی آنتی باکتری می تواند تعادل هورمون ها را بهم بریزد و در نتیجه می تواند مشکلاتی مثل سرطان، اختلال در رشد نوزاد و موارد دیگر را به وجود بیاورد.

15. رتینل پالمیتات.

رتینل پالمیتات یکی دیگر از موادی است که با پالمیتیک اسید ترکیب می شود و این ماده می تواند باعث قرمزی، خارش و پوسته شدن در قسمت سر شود و دیگر اثرات جانبی آن شامل مشکلاتی مثل سرطان، سمی شدن اعضای بدن و مشکلات تناسلی می باشد.

مواد سالم به کار رفته در شامپوها

در حالی که بسیاری از شامپوها از مواد مضر استفاده می کنند اما هنوز هم شامپوهایی هستند که از مواد طبیعی، روغن های مفید، مواد غیر سمی استفاده می کنند و شما می توانید از خواص درمانی ان ها استفاده کنید.

اگر از ریزش مو یا رشد موی نامناسب رنج می برید و فکر می کنید که علت آن یکی از مواد شیمیایی است که در بالا نام بردیم، می توانید از جایگزین های طبیعی استفاده کنید و همچنین می توانید مکمل های سالم را نیز برای تقویت مو استفاده کنید تا رشد موها کاهش پیدا نکند .

نکات مهم در مورد مضرات شامپو + 15 ماه سمی موجود در شامپو

4.175
این مطلب مفید بود ؟6213
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : nutrafol / colorwowhair / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : شامپو زدن
وبگردی