تولد
اختراعات تصادفی
دنیا سرشار از کشفیات و اختراعات اتفاقی است که تنها ذهن خلاق دانشمندان می توانست بدون هیچ برنامه ریزی خاصی به این اختراعات برسد.

اختراعاتی که تصادفی بودند و بدون هیچ برنامه قبلی اختراع شدند

دنیای ما پر از تکنولوژی های متنوع است و همه ما هر روز با آن ها سر و کار داریم اما شاید باور نکنید که بعضی از این اختراعات کاملاً تصادفی بودند و هیچ فکر و برنامه ریزی خاصی پشت آن ها نبوده است. در این قسمت از گوناگون نمناک قصد داریم اختراعاتی را که کاملاً تصادفی بودن را به شما معرفی کنیم.

1. مایکروویو

این دستگاه گرمای قدرتمندی از امواج رادیویی کوتاه به نام امواج میکرو را تولید می کند که به طور تصادفی برای آشپزی تولید شده است. مهندسی در حال انجام کارش بود و متوجه شد که شکلات داخل جیبش ذوب شده است و سپس بعد از بررسی متوجه شد که علت آن وجود امواج میکرو بوده که هنگام کارش با این شکلات ها برخورد کرده اند. 

2. بوک مارک یا کاغذهای چسبی

دکتر اسپنسر سیلور در حال تحقیق روی یک پروژه بسیار مهم بود و هر قسمتی را که نیاز به یادداشت نکته داشت، با یک کاغذ در آن ناحیه به اتمام می رساند اما در نهایت این فکر به سرش زد که چگونه بهتر می تواند کاغذ را روی صفحات بچسباند که هم بتواند آن را جدا کند و هم تا هر وقت که خواست آن ها را نگه دارد، بدون این که به کتاب آسیب وارد شود و همین باعث شد که او بوک مارک ها را اختراع کرد.

بوک مارک

3. اولین شیرین کننده مصنوعی

اولین شیرین کننده مصنوعی در سال 1878 اختراع شد. یک شیمیدان روسی در آزمایشگاه شیمی در حال کار کردن بود و به طور تصادفی یک ماده شیمیایی را چشید و متوجه شیرینی مطلوب آن شد. بعد از چند آزمایش به این نتیجه رسید این شیرین کننده های مصنوعی را می تواند برای مواد غذایی به کار بگیرد.

4. پنی سیلین

در سال 1928 پنی سیلین ساخته شد که یکی از اولین آنتی بیوتیک ها در جهان بود. فردی به نام دکتر الکساندر فلمینگ آن را اختراع کرد اما برنامه ریزی قبلی برای این کار نداشت.

او به مدت دو هفته در حال آزمایش روی باکتری استافیلوکوکوس اورئوس بود و در نهایت توانست از پرورش آن ها پنی سیلین را اختراع کند.

پنی سیلین

5. کوکی های شکلاتی

شاید تصور دنیای بدون این کوکی ها برایتان سخت باشد اما جالب است بدانید که آن ها به طور کاملاً تصادفی اختراع شده اند . آشپز معروفی قصد داشت که برای مهمان هایش شیرینی درست کند اما ناگهان تصمیم گرفت که این شکلات های نسبتا شیرین را به صورت ذوب شده در بیاورد و سپس آن ها را داخل قالب بریزد و این دسر خوشمزه را تحویل مهمان ها دهد .

6. دستگاه اشعه ایکس

فردی به نام ویلهلم کنارد رونتگن در 8 نوامبر سال 1895 در آزمایشگاه خود در آلمان روی یک نوع اشعه در حال کار بود که متوجه یک درخشندگی مرموز از یک ماده شیمیایی شد و نام آن را اشعه های ایکس گذاشت. بعد از چندین بار کار کردن روی آن ها توانست در نهایت دستگاه اشعه ایکس را اختراع کند.

7. چسب قوی

فردی به نام هری کوور در سال 1942 به دنبال موادی می گشت که بتواند تفنگ های پلاستیکی را برای جنگ آماده کند اما در این بین با یک فرمول شیمیایی مواجه شد که باعث می شد هر چیزی را به خودش جذب کند و از طریق همین فرمول توانست چسب های قوی را اختراع کند.

چسب قوی

8. دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب

مهندسی در دانشگاه بوفالو به نام ویلسون گرتباچ در سال 1956 در حال کار کردن روی وسیله ای بود که بتواند صدای ضربان قلب را ضبط کند اما به دلیل اشتباهی که در استفاده از ترانزیستور برایش رخ داده بود ، به طور کاملا اتفاقی موفق به اختراع دستگاه های قابل کاشت در تنظیم کننده ضربان قلب شد.

9. چیپس سیب زمینی

یکی از رایج ترین وعده های افراد زیادی چیپس سیب زمینی است که در سال 1953 توسط جورج کرام اختراع شد . افراد بسیار زیادی جذب آن شدند و باعث شد که این چیپس ها به کشورهای دیگر هم صادر شوند و هر کشور مطابق با فرهنگ خودش آن ها را درست کند.

10. تفلون

تفلون یک نوع پلیمر صنعتی است که هنگام آشپزی مانع از چسبندگی مواد داخل ماهیتابه می شود و یک اختراع بزرگ برای آشپزی محسوب می گردد که کاملاً تصادفی اختراع شده است. هنگامی که دانشمندی به نام روی پلانکت در لابراتور خودش در سال 1938 در حال تحقیق روی یخچال ها بود، متوجه شد که بعضی از گازهای موجود در آزمایشگاه به پودر سفید تبدیل می شود. بعد از چند بار آزمایش به این نتیجه رسید که یک ماده مقاوم به گرما در آنها وجود دارد که مانع از چسبندگی مواد روی سطح خود می شود.

11. آدامس

انواع مختلفی از آدامس های جویدنی وجود دارند اما اولین بار ظهور این آدامس ها اولین بار به یونان باستان بر می گردد. ادامسی که این روزها می شناسید تا اواخر سال 1800 اختراع نشده بود این آدامس های امروزی توسط فردی به نام توماس آدام ساخته شده است.

وسایل برقی که تصادفی اختراع شده اندآدامس

12. بستنی یخی

باور کنید یا نه، سازنده بستنی یخی یک پسر بچه 11 ساله به نام فرانک به پرسون است که پودر نوشابه را با آب ترکیب کرده و آن را شب تا صبح داخل یخچال نگه داشته و صبح تصمیم گرفته که این نوشابه یخ زده را لیس بزند و از طعم آن فوق العاده لذت برده و همین باعث شده است که بستنی های یخی های امروزی ساخته شوند.

13. دینامیت

ماده منفجره ای به نام نیتروگلیسیرین اولین بار توسط فردی در پاریس اختراع شد. این مرد در حال آزمایش روی نیتروگلیسیرین بود و خیلی تصادفی این ماده را با چند مواد دیگر ترکیب کرد و متوجه فرایند انفجار در آن شد و دینامیت را اختراع کرد.

14. کبریت

در سال 1826 فردی به نام جان والکر به طور تصادفی یک ماده شیمیایی را روی یک ماده چسب مانند دیگر کشید و ناگهان متوجه یک نوع انفجار و ایجاد شعله شد. والکر برای نخستین بار کبریت اصطکاکی را کشف کرد و کشف خود را به مردم نشان داد، ولی آن را به ثبت نرساند، چون فکر نمی کرد چیز به درد بخوری باشد!

15. شیشه های امنیتی

در سال 1903، دانشممدی به نام ادوارد بندیکتوس در حال کار کردن در ازمایشگاه بود که ناگهان متوجه شد شیشه های که در اطرافش است، بر اثر انفجار چند ترک کوچک برداشته اند و شکل خود را حفظ کرده اند. او متوجه شد ماده ای به نام سلولز نیترات داخل شیشه را پوشانده است که باعث ایجاد امنیت در شیشه می شود.

شیشه امنیتی

16. فنر آب زیر کاه

مهندس نیروی دریایی آمریکا ریچارد جیمز در سال 1943 / 1322، مشغول تحقیق در این خصوص بود که چطور می توان با استفاده از فنر، تجهیزات حساس بیرون کشتی ها را از نوسانات شدیدی که منجر به خرابی آنها می شود، محافظت کرد. او در زمان کار یکی از مدل های خود را به پایین میز پرتاب کرد و مشاهده نمود این وسیله به جای این که محکم با زمین برخورد کند، به شکل زیبایی به سمت پایین جهش کرد و مجددا شکل اصلی خود را به دست آورد؛ این فنر به یک اسباب بازی محبوب برای کودکان تبدیل شد.

17. خشک شویی

جین بابسیت جولی مخترع خشک شویی در صنعت لباس کار می کرد و به طور کاملا اتفاقی به کشف یک متود جدید برای تمیز کردن رسید. او متوجه شد که یک لامپ کراسون روی لباس می تواند باعث تمیز تر شدن شود ، بنابراین این ایده را گسترده کرد و به خشکشویی کنونی رسید.

18. وازلین

یک شیمیدان 22 ساله به نام رابرت چییبروق تصمیم گرفت که با تهیه یک محصول جدید، ازمایشات خود را پیاده کند. در واقع او از وازلین به عنوان یک محصول جانبی کمک گرفته بود و همین باعث شد به اختراعات مهمی در زمینه بهبود سوختگی ها و بریدگی ها دست پیدا کند و اکنون این ماده پرکاربرد در اختیار همه ما قرار بگیرد.

وازلین

19. قیف بستنی

قیف بستنی یا نون بستنی یک ماده بسیار خوشمزه و لذت بخش است اما فکری پشت اختراع آن نبوده است. در سال 1904 افرادی به این نتیجه رسیدند که اگر ماده ای شبیه به ویفر را با بستنی بخورند، از طعم ان بیشتر لذت می برند و تصمیم گرفتند که آن را به عنوان روکش یا یک قیف برای نگه داشتن خود بستنی استفاده کنند.

20. درمان بوتاکس

در سال 1980 فردی در سانفرانسیسکو یک ماده جدید را برای چروک اطراف چشم آزمایش کرد و به این نتیجه رسید این درمان که به عنوان بوتاکس معروف است، می تواند عاملی برای جوانی پوست باشد.

21. چای کیسه ای

در سال 1901 چای کیسه ای اختراع شد که البته با چای کیسه ای امروز کمی متفاوت بوده است. فرد بازرگانی به نام توماس سود مقدار کمی از چای را داخل یک پوشش ابریشمی کوچک ریخت و از آن در مسیر استفاده می کرد که همین باعث شد کم کم ایده چای کیسه ای به ذهن افراد دیگر هم برسد.

22. سنجاق قفلی

سنجاق قفلی توسط والتر هانت اختراع شد. او پشت میز خود نشسته بود و سعی داشت قرض و بدهی های خود را حساب کند و مدام با یک تیکه فلز کار می کرد. ناگهان متوجه شد زمانی که این فلز را خم می کند، می تواند آن را به چیزهای مختلف بچسباند و باعث نگهداری آن ها شود. همین موضوع ایده سنجاق قفلی را در سر او انداخت.

وسایل برقی که تصادفی اختراع شده اندسنجاق قفلی

23. ماده های چسبنده برای بازی

فردی به نام جیمز رایت یک جایگزین به عنوان این چسبنده های صنعتی اختراع کرد و متوجه شد که این ماده چسبنده از بوریک اسید و بند سیلیکونی تشکیل شده است و می تواند عاملی برای کاهش استرس باشد . سپس آن را به یک اسباب بازی تبدیل کرد که این روزها بسیاری از افراد برای افزایش آرامش از آن استفاده می کنند.

24. حباب های روی کیسه های پلاستیکی

مهندسانی به نام آلفرد فیلدینگ و مارک توان این حباب ها را اختراع کردند و قصد آن ها انجام کاری بود که به محصول کمترین آسیب وارد شود. بعد از بررسی های متعدد آن ها به این نتیجه رسیدند که این پلاستیک ها را تولید کنند تا بتوانند دیواره ضخیمی برای محصول ایجاد کنند.

25. چاپگر جوهرافشان

یکی از مهندسان شرکت کانن در حالت بی حوصلگی آهن داغی را به طور تصادفی روی قلم خود گذاشت و بعد از مدتی و رفتن به سراغ قلم خود متوجه شد به طور غیر منتظره ای که جوهر از نوک خودکار به بیرون پاشیده است. بررسی بیشتر روی این اتفاق به اختراع اولین چاپگر جوهرافشان انجامید.

26. نوشیدنی های گازدار

اولین نوشیدنی های گازدارکه در ابتدا به عنوان دارو عرضه می شد توسط یک داروساز به نام «جان پمبرتون» از کلمبوس جورجیا که دهه 1880 میلادی به دنبال تولید شربتی برای درمان بیماری های معمولی بود با اضافه کردن اتفاقی سودا به شربتی که به عنوان دارو تولید کرده بود اختراع شد. بعد چندی و متوجه شدن اینکه این دارو نمی تواند درمان انجام دهد به عنوان یک نوشیدنی راهی بازار کرد و نوشیدنی ساخته شده توسط او به عنوان یک پدیده جدید به موفقیت زیادی دست یافت.

نوشیدنی گازدار

27. لنز داخل چشمی

در جنگ جهانی دوم چشمان یک خلبان نیروی هوایی سلطنتی انگلستان با قطعات پلاستیک آسیب دیده بود، او نزد یک جراح چشم به نام دکتر «نیکلاس هارولد ریدلی»، رفت. این پزشک بعد از بررسی چشم بیمار متوجه شد که چشمان خلبان به قطعات این پلاستیک ناسازگاری نشان نداده است. این مشاهده تصادفی باعث شد او با کاشت یک لنز پلاستیکی جراحی آب مروارید را درمان کند و باعث اختراع لنز داخل چشمی شد.

28. پارچه چسبی ولکرو

مهندس الکترونیک جرج میسترال روزی در پیاده روی با سگش متوجه دانه های گیاهی شد که به خز سگ و همین طور به کرک های لباسش چسبیده بودند. او از نزدیک این دانه ها را با میکروسکوپ مورد بررسی قرار داد و متوجه شد که این آن ها دارای چنگگ های متعددی هستند که با کمک شان به سادگی به هر چیزی متصل می شوند. او در حال استفاده از نایلون به عنوان ماده مورد آزمایش در1955 به کشف مهمش نائل شد و آن را ولکرو نامید.

29. بیهوشی

در گذشته از اتر و گاز خنده برای رسیدن به حالت سرخوشی استفاده می شد. در 1844 هوراس ول، از این گاز در هنگام کشیدن دندان نیز استفاده کرد و در یک نمایشگاه با زخمی کردن پای خود به حضار نشان داد که تحت تاثیر گاز خنده قادر به درک درد این عمل نمی باشد.

30. داروی ویاگرا

مردی از روستای ولز در سال 1992 میلادی بر روی ویاگرا ﺁزمایشاتی انجام داد و دریافت اثر این دارو بر روی سیستم جنسی بدن قوی تر است.

داروی ویاگرا

31. براق کننده

پتسی شِرمن در حال ساخت لاستیکی بود که در اثر اشتعال سوخت جت، دچار نقصان نشود که به صورت تصادفی پای دستیارش در حاصل آزمایش او رفت و شرمن مشاهده نمود کفش دستیارش تمیز و براق شد.

31 چیزی که باور نمیکنید تصادفی اختراع شدند

4.460
این مطلب مفید بود ؟537
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/م.ح
وبگردی