رفع سنگینی بعد از غذا
اگر بعد از مصرف غذای چرب یا پرخوری احساس سنگینی دارید، برای هضم سریع غذا و پیشگیری از عوارض پرخوری از این روش های طبیعی و سالم استفاده کنید.

رفع سنگینی بعد از مصرف غذای چرب و پرخوری

همه ما گاهی وسوسه می شویم و رژیم غذایی سالم را کنار گذاشته و پرخوری می کنیم و بعد از پرخوری خیلی سریع دچار پشیمانی و اضطراب میشویم اما بهتر است استرس نداشته باشید و بر روی راه های موثر سم زدایی بدن تمرکز کنید تا با هضم بهتر آنچه خورده اید عوارض پرخوری را رفع کنید، در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک راههای طبیعی مفیدی با هدف رفع این مشکل به شما معرفی خواهد شد.

خود را هیدراته نگه دارید:

نوشیدن آب فراوان به هضم غذا، دفع مواد زائد و افزایش متابولیسم بدن کمک می کند. شما می توانید بعد از مصرف یک وعده غذایی سنگین با نوشیدن چای زنجبیل هضم غذا را بهبود بخشید.

نوشیدن آب فراوان

پیاده روی کنید:

داشتن تحرک نه تنها هضم غذا را بهبود می بخشد بلکه می تواند چربی ذخیره شده در بدن را بسوزاند. پیاده روی به کاهش غلظت تری گلیسیرید غذا که نوعی چربی ذخیره شده در بدن برای سوزاندن انرژی است کمک می کند.

یوگا انجام دهید:

مطالعات نشان می دهد که انجام یوگا، واکنش سروتونین و اکسی کانتین را افزایش می دهد و باعث می شود احساس طراوت بیشتری داشته باشید، علاوه بر این یوگا به کاهش فشار خون و ضربان قلب کمک می کند.

یوگا

غذاهای سرد نخورید:

مصرف مواد غذایی سرد و خوردنی هایی با مزاج سرد در این شرایط اوضاع را بدتر می کنند چرا که منجربه مشکلاتی همچون نفخ و سوء هاضمه خواهند شد.

ورزش کنید:

ورزش کردن کالری زیادی را می سوزاند و میزان متابولیک بدن را حدود 12 تا 24 ساعت پس از ورزش در حالت فعال تری نگه می دارد، این کار هم چنین به آزاد سازی سموم و پاک سازی سیستم بدن کمک می کند و باعث طراوت و شادابی می شود.

ورزش کردن

آب گرم و لیمو بنوشید:

نوشیدن یک لیوان آب ولرم با لیمو سیستم ایمنی بدن و دستگاه گوارش را تقویت، سطح pH بدن را تنظیم و به تخلیه سموم بدن کمک می کند؛ بنابراین توصیه می شود صبح ها بعد از صبحانه ترکیب آب و آبلیمو بنوشید تا مانع گرسنگی بیش از حد در طول روز شود.

اسموتی سبز بنوشید:

نوشیدن اسموتی های سبز به میزان زیادی به هضم غذا و دفع سموم بدن پس از مصرف یک غذای سنگین کمک می کند.

اسموتی سبز

فیبر بیشتری مصرف کنید:

پس از مصرف یک غذای سنگین ممکن است روزه گرفتن برای تعادل در کالری مصرفی مناسب باشد اما گاهی نتیجه معکوس می دهد، پس با مصرف غذاهای سالم و غنی از فیبر می توانید به عملکرد کلیه و کبد کمک کنید تا مواد زائد بهتر از بدن خارج شود.

همانطور که پیش از این در بخش بهداشت و سلامت نمناک خواندید مواد غذایی غنی از فیبر به رشد باکتری های خوب روده کمک می کند.

بعد از مصرف غذای سنگین نخوابید:

حتما این نکته را بارها و بارها در بخش بهداشت و سلامت نمناک خوانده اید که خواب بعد از پر شدن معده از غذا و خوراکی به هیچ وجه توصیه نمیشود بخصوص اگر غذایی که مصرف کرده اید چرب و سنگین باشد.

خواب بعد غذا

غذاهای خام و تخمیر شده را در رژیم غذایی بگنجانید:

مصرف غذاهای تخمیر شده برای سم زدایی بدن مفید است. غذاهای تخمیر شده روند هضم و سم زدایی بدن را بهبود می بخشد زیرا این غذاها به شکل گیری باکتری های خوب و سلامت روده کمک می کند.

استرس نداشته باشید:

پس از مصرف یک وعده غذای سنگین خیلی استرس نداشته باشید مخصوصاً اگر یک بار اتفاق افتاده باشد، چرا که استرس پس از افراط در مصرف یک وعده غذایی سنگین می تواند منجر به پرخوری شود.

استرس

پروبیوتیک مصرف کنید:

پروبیوتیک ها میکروارگانیسم هایی هستند که در ماست و برخی غذاها یافت می شوند و می توانند به بهبود هضم و جذب غذا کمک کنند.

وعده غذایی بعدی خود را برنامه ریزی کنید:

همیشه برای ادامه روز برنامه ریزی داشته باشید تا در وعده بعدی از پرخوری پرهیز کنید. یک وعده غذایی متعادل شامل پروتئین های بدون چربی، میوه ها و سبزیجات است.

سونا بروید:

اگر بعداز گذشت چند ساعت از مصرف غذای سنگین هنوز به سبکی نرسیده بودید میتوانید تنی به آب بزنید. سونا که معمولاً با دوش آب ولرم همراه است، می تواند به دفع بیشتر سموم بدن، بهبود گردش خون و هم چنین تسکین ماهیچه ها و رفع استرس کمک کند، فراموش نکنید استحمام و سونا باید چندین ساعت بعد از مصرف غذا باشد.

راه رفع سنگینی و هضم سریع غذا بعد از پرخوری

3.576
این مطلب مفید بود ؟5323
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی