تولد
آلوپسی اره اتا
“آلوپسی آره آتا” ( alopecia areata ) یک بیماری خود ایمنی است که به دلایل مختلفی به وجود می آید و از علائم آن می توان به ریزش مو و ابرو اشاره کرد.

آلوپسی چیست و چند نوع دارد ؟

امروزه افراد زیادی ادعا می کنند که موهای ضخیم بخش مهمی از جذابیت است به همین دلیل آن ها پول و زمان زیادی را خرج رشد مو و جلوگیری از ریزش مو می کنند اما با این وجود، هیچ کس نمی تواند از بروز ریزش مو جلوگیری کند؛ ریزش مو مشکی شایع میان اکثر مردم جهان است. بین ریزش مو و افزایش سن رابطه تنگاتنگی وجود دارد که پیشگیری از آن اجتناب ناپذیر است. در نتیجه، اغلب اعتماد به نفس خود را در هنگام صحبت با دیگران از دست می دهند.

اما ریزش مو علامت یا علائم بسیاری از بیماری های پزشکی می باشد. یکی از آن بیماری ها آلوپسی آره آتا ( alopecia areata ) است که شایع ترین بوده و میلیون ها نفر در سراسر جهان را به خود مبتلا کرده است. بااین وجود تشخیص آن دشوار است زیرا اغلب با ریزش طبیعی مو اشتباه گرفته می شود. در صورت عدم درمان نیز ممکن است به دو شکل مختلف:آلوپسی یونیورسال ( ریزش کلیه موهای بدن ) و آلوپسی توتالیس ( ریزش مو در کل پوست سر ) ظاهر شود.

ریزش مو

علل بروز آلوپسی چیست ؟

به طور کلی، آلوپسی متعلق به یک گروه از بیماری های خود ایمنی است و زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما مشکلی داشته باشد.

در شرایط عادی، سیستم ایمنی یک محافظ غالب برای بدن ما از هر نوع مزاحم خارجی است.

افراد مبتلا به این بیماری ریزش موی سکه ای دارند و از آنجا که آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است و در همه سنین ممکن است رخ دهد به آن آلوپسی اتوایمیون نیز گفته می شود.

بسته به نوع آلوپسی علل آن نیز متفاوت است. این بیماری از نظر ژنتیکی و عوامل محیطی بررسی می شود اما طبق برخی شواهد و بررسی ها افرادی که دارای سابقه خانوادگی لوپوس، ارتریت روماتوئید، تیروئید، دیابت نوع یک و مالتیپل اسکلروزیس هستند در برابر آن آسیب پذیر تر هستند.

برخی از رایج ترین علائم آلوپسی آره آتا عبارتند از

  •  ریزش بیش از حد مو که گاهی در ابروها نیز مشاهده می شود
  •  کنده شدن آسان موهای سالم اطراف ناحیه کچل شده
  •  احساس تحریک پذیری خصوصا در قسمت موهای ازدست رفته
  •  احساس چال شدگی در ناخن ها

علائم آلوپسی معمولا در سن 20 و 40 سالگی ظاهر می شود اما با این وجود ممکن است که در هر زمانی دچار آن شوید. اگر هر یک از این علائم آلوپسی را متوجه شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. 

به نظر می رسد اختلال تیروئید از اصلی ترین علل این مشکل است زیرا تعادل سطح هورمون عامل اصلی موثر در ایجاد فولیکول های مو خواهد بود. این وضعیت اغلب بسیار سریع رخ می دهد. بنابراین ضروری است که به موقع و فورا آن را درمان کنید.

علاوه بر این، عوامل دیگری همچون شرایط روانی نیز باعث بروز آن خواهد شد.

ریزش مو چیست

ممکن است که ریزش مو را در برخی قسمت های دیگر مانند ابروها یا ریش مشاهده کنید.

برخی از مطالعات حتی ادعا می کنند که ریزش مو بسیار شدید خواهد بود ، اگر شما در اوایل زندگی خود آن را تجربه کنید.

طاسی خطرناک نیست اما ممکن است نشانه ضعف شما باشد. افراد ممکن است تصور کنند که شما سالم و قوی نیستید و بنابراین، سریعا آن را درمان کنید. 

درمان های پزشکی و گیاهی آلوپسی

متاسفانه ، دانشمندان به طور کامل درمان این مشکل را نمی دانند.

مو به خودی خود رشد می کند اما با این حال ، همراه پیشرفت های پزشکی در دهه های اخیر، ما می توانیم بر روی بعضی از درمان ها برای سرعت بخشیدن به رشد مو حساب کنیم.

در این بخش از سلامت پوست و موی نمناک درمان های موثر برای آلوپسی وجود دارد که شما می توانید به راحتی در خانه امتحان کنید، تا به درمان آن کمک نمایید و همچنین برای تقویت پوست سر و جلوگیری از ریزش مو نیز مناسب می باشد:

1- اسطوخدوس :

روغن اسطوخودوس حاوی بسیاری از خواص و مواد مغذی غنی می باشد و هنگامی که به پوست سر جذب شوند باعث تقویت موها شده و از ریزش آن ها جلوگیری خواهد کرد. برای استفاده از آن کافی است مقداری روغن اسطوخودوس را به ناحیه طاسی مالش دهید و به مدت 15 دقیقه صبر کنید و در نهایت پوست سر را با آب ولرم شستشو دهید. 

2- آب پیاز :

آب پیاز سرشار از گوگرد است و می تواند گردش خون را تقویت و رشد موها را تحریک کند. علاوه براین پیاز خاصیت ضدعفونی کنندگی داشته و میکروب ها و عفونت های پوست سر را ازبین می برد. کافی است ابتدا آب تعدادی پیاز را گرفته و در محل طاسی مالش دهید، چند دقیقه صبر کنید و در نهایت پوست سر را با آب ولرم شستشو دهید. 

3- شیرنارگیل :

استفاده از شیر نارگیل در بهبودی موهای ازدست رفته موثر است زیرا به تقویت فولیکول های مو و بهبود سلامت کلی پوست کمک می کند. بدین منظور یک گرم آرد را با مقداری شیر نارگیل به خوبی مخلوط کنید تا خمیری یکدست به دست آید. خمیر به دست آمده را برروی پوست سر خود بمالید و پس از چند دقیقه ماساژ پوست سر خود را با آب ولرم شستشو دهید.

شیر نارگیل

4- سبزیجات سرشار از سیلیکون :

پوست سبزیجاتی چون فلفل، سیب زمینی و خیار سرشار از سیلیکون می باشد بنابراین می تواند ریزش مو را کاهش و رشد مو را افزایش دهد. علاوه براین برسلامت ناخن ها نیز موثر است. استفاده مرتب از این سبزیجات می تواند در درمان آلوپسی موثر واقع شود فقط کافی است روزانه چندین بار پوست بیرونی سبزیجات را برروی لکه های طاسی مالش دهید. 

5- الوئه ورا:

آلوئه ورا در تقویت گردش خون و تحریک رشد موها موثر است پس چنانچه از آلوپسی رنج می برید از آلوئه ورا غافل نشوید. بدین منظور ابتدا مقداری ژل آلوئه ورا را استخراج کنید و برروی پوست سر به خوبی مالش دهید تا ژل جذب پوست سر شود. به مدت 15 دقیقه صبر کنید و در نهایت پوست سر را با آب ولرم شستشو دهید. 

6- چای سبز :

چای سبز سرشار از ساپونین ها، کاتچین و آنتی اکسیدان ها می باشد که می تواند در تقویت سلول های سالم پوست سر و خلاصی از رادیکال های آزاد موثر واقع شود. رادیکال های آزاد باعث ریزش مو سکه ای می شوند پس برای رهایی از آن مقداری چای سبز را دم کنید ،سپس یک دستمال تمیز را در آن غوطه ور کرده و برقسمت های طاسی پوست سر مالش دهید. 

7- شنبلیله:

شنبلیله حاوی ترکیبات موثری برای تحریک هورمون ها می باشد بنابراین استفاده از آن می تواند فولیکول های مو را تقویت و در نتیجه رشد مو را افزایش دهد. علاوه براین شنبلیله با ترکیبات آلی و پروتئین هایی که دارد ظرفیت دفاعی پوست سر را تقویت می کند. فقط کافی است ابتدا مقداری شنبلیله را در آب داغ بخیسانید و به مدت چند دقیقه صبر کنید تا آب خنک شود سپس به کمک یک دستمال بر مناطق طاسی به خوبی مالش دهید. 

8- ریشه شیرین بیان :

ریشه شیرین بیان به دلیل داشتن ماده آرامش بخش و خاصیت نرم کنندگی بسیار شناخته شده است. این امر به باز شدن منافذ پوستی کمک می کند و جذب مواد مغذی را در پوست سرتقویت خواهد کرد. علاوه بر این ، ریشه شیرین بیان در تسکین پوست سر و کاهش تحریکات ناشی از خشکی و پوست پوسته شدن پوست سر موثر است. از این ماده برای معالجه بسیاری از مشکلات مو مانند شکاف، ریزش مو و شوره سر نیز استفاده می شود. 

با استفاده از دستور گفته شده در بخش سلامت پوست و موی نمناک از خواص آن بهره مند شوید:

ابتدا مقداری ریشه شیرین بیان را در آب داغ بخیسانید. پس از خنک شدن آب حاصله را برروی پوست سر خود مالش دهید. 

از طرف دیگر میتوانید مراحل زیر را نیز دنبال کنید:

•یک فنجان شیر+یک چهارم قاشق چای خوری زعفران را با یک قاشق غذاخوری ریشه شیرین بیان مخلوط کنید و قبل از خواب این خمیر را برروی مناطق طاسی پوست سر پخش کنید، برای پوشاندن موهای خود از یک کلاه استفاده کنید و شب تا صبح صبر کنید و سپس صبح روز بعد ، پوست سر خود را با آب و شامپو شستشو دهید. 

9- گل ختمی:

این گل در بهبود سلامت مو، درمان آلوپسی و تقویت درخشش و حجم موها مؤثر است. علاوه بر این، گل ختمی می تواند جوان سازی فولیکول مو را در افراد مبتلا به آلوپسی تحریک کند. بدین منظور ابتدا مقداری روغن قاصدک را با گلبرگ های گل ختمی به خوبی مخلوط کنید. آن را روی پوست سر خود بمالید و به مدت 15 دقیقه صبر کنید و درنهایتآن را با آب ولرم بشویید. 

10- آب چغندر :

آب چغندرسرشار از پروتئین، کربوهیدرات، فسفر، پتاسیم، ویتامین B، ویتامین C و کلسیم است. این مواد مغذی موجود در آب چغندر می توانند رشد مو را تقویت کنند. به همین دلیل است که آب چغندر در لیستی از داروهای شگفت انگیز خانگی طبیعی برای آلوپسی آره اتا قرار می گیرد. برای درمان کافی است چغندر تازه را به رژیم غذایی خود اضافه کنید زیرا نه تنها آب چغندر بلکه آب یونجه، آب اسفناج ، آب هویج و آب کاهو نیز دردرمان آلوپسی موثر هستند. چغندر نه تنها می تواند مصرف شود بلکه در پوست سر نیز کاربرد موضعی دارد. 

بدین منظور از دستورالعمل زیر پیروی کنید: 

مقداری برگ چغندر را با حنای آماده شده مخلوط کنید تا خمیری ایجاد شود. این خمیر را روی پوست سر خود پخش کنید. اجازه دهید حدود 15 تا 20 دقیقه روی پوست بماند و درنهایت پوست سر را با آب ولرم بشویید. 

11- آب سیر :

آب سیر توانایی تغذیه موهای شما را دارد. آب سیر حاوی گوگرد است. آب سیر باعث افزایش تولید کلاژن می شود. از این رو رشد مو را تقویت کرده و از ریزش مو جلوگیری می کند.

ابتدا چند حبه سیر را خرد کنید تا آب آن را استخراج کنید، سپس آب سیر را با چند قاشق روغن نارگیل مخلوط کنید و بگذارید چند دقیقه بجوشد و مدتی صبر کنید تا خنک شود.

آب سیر را روی پوست سر خود پخش کنید و آن را به آرامی با حرکات دورانی برپوست سر ماساژ دهید و در نهایت پوست سر خود را با آب ولرم بشویید.

ریزش مو آلوپسی

12- روغن رزماری:

استفاده از روغن رزماری می تواند باعث تقویت رشد مو و کاهش خارش پوست سر شود. این روغن عوارض جانبی جدی ندارد.

بدین منظور ابتدا :

مقداری روغن حامل را با روغن رزماری مخلوط کنید و روغن ترکیبی را روی پوست سر بمالید و چند دقیقه آن را به آرامی ماساژ دهید و درنهایت پوست سر را با آب ولرم بشویید.

روش دیگر استفاده از آن چنین است که می توانید برگ های رزماری را درون آب اضافه کرده و برای چند دقیقه آن را بجوشانید سپس از صافی رد کرده و با استفاده از آن موهای خود را بشویید. 

13. سیر :

مقداری سیر را له کرده و آب آن را بگیرید و سپس چند قاشق روغن نارگیل به آن اضافه کنید. مخلوط را به مدت چند دقیقه روی حرارت قرار دهید و سپس اجازه دهید تا کمی خنک شود و آن را به خوبی روی پوست سر ماساژ دهید و بعد از نیم ساعت با آب سرد شستشو دهید. 

14. تخم مرغ:

سفیده یک عدد تخم مرغ را با یک قاشق روغن زیتون ترکیب کنید و سپس روی پوست سر خود اعمال کنید و بعد از 15 الی 20 دقیقه با آب سرد و شامپو موهایتان را بشویید. 

15. آلوئه ورا:

شما باید از ژل استخراج شده ، از برگ آلوئه ورا استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید این ژل را روی پوست سر و موهایتان بمالید و کمی ماساژ دهید و بعد از چند دقیقه با آب سرد شستشو دهید. باید این درمان را در مدت زمان کم، 2 الی 3 بار تکرار کنید.

16. لیمو :

روش اول:

آب مقداری لیمو را بگیرید و سپس چند قطره از آن را با روغن زیتون و روغن نارگیل مخلوط کنید و این ترکیب را مستقیما روی پوست سر اعمال کنید. 

روش دوم:

یک قاشق آب لیمو و سه قاشق آلوئه ورا را باهم ترکیب کنید ،که هر دو آن ها برای رشد مو تاثیر گذار هستند. این مخلوط را باید روی موی سر بمالید و بعد از 15 الی 20 دقیقه با آب سرد و شامپو شستشو دهید.

لیمو

17. روغن بادام:

مدت هاست که مردم برای رشد موهای سالم و پوست صاف از روغن بادام استفاده می کنند، این روغن غنی از مواد مغذی می باشد. به همین دلیل در صنعت زیبایی بسیار مشهور شده است.

پس از اعمال روغن بادام به صورت مستقیم روی موهای خود، می توانید به سرعت شاهد تغییرات مثبت باشید. 

18. روغن خردل:

مقداری روغن خردل را حرارت داده و با 4 قاشق غذا خوری برگ حنای خرد شده ترکیب کنید و سپس این ترکیب را بر روی پوست سر اعمال کنید و بعد از چند دقیقه با آب سرد شستشو دهید. 

19. موز:

روزانه 1 عدد موز بخورید که نه تنها برای موهای شما بلکه برای تمام بدن نیز مفید است. موز، حاوی مقدار زیادی ویتامین و مواد ضروری برای سلامتی است.

شما می توانید مخلوطی از شیر و عسل و موز را روزانه برای خلاص شدن از شر بیماری آلوپسی، بنوشید. 

20. جوی دو سر:

طاسی یا کم مویی می تواند با استفاده از مصرف جو دو سر، به دلیل فیبر موجود در آن، جلوگیری شود. همچنین اسید های چرب امگا 3 موجود در جو دوسر، باعث کاهش ریزش مو می شود. بنابر این جو دوسر باید به عنوان یکی از داروهای خانگی آلوپسی در وعده های غذایی روزانه مورد استفاده قرار گیرد.

21. پودر دارچین:

شما می توانید پودر دارچین را با آب ترکیب کنید و روی موهای خود اعمال کنید. برای گرفتن نتایج بهتر این درمان را 2 الی 3 بار تکرار کنید. 

22. تمرین:

راز داشتن پوست و مویی زیبا انجام ورزش و تمرینات مکرر است. هیچ نتیجه فوری وجود ندارد اما با گذشت زمان، نه تنها جذابیت بیشتری پیدا خواهید کرد بلکه از درون قوی تر و سالم تر خواهد شد. همچنین می تواند از حمله باکتری ها و ویروس ها جلوگیری کند. 

23. طب سوزنی:

طب سوزنی هزاران سال است که وجود دارد و مزایای زیادی برای سلامتی بشر داشته است. در حقیقت، این یکی از درمان های خانگی برای آلوپسی است اما هرگز نباید به تنهایی و بدون حضور متخصص انجام شود. 

24. جنسینگ:

بدون شک جنسینگ یکی از با ارزش ترین غذا ها است که مزایای پزشکی مختلفی دارد. در ترکیبات دارویی بسیاری وجود دارد. از التهاب جلوگیری کرده و عملکرد ایمنی بدن را افزایش خواهد داد.

جنسینگ

25. پروبیوتیک:

پروبیوتیک ها تاثیر باور نکردنی بر سیستم ایمنی بدن ما قرار دارد ، بنابر این می توانید از آن ها برای درمان بیماری های خود ایمنی، مانند آلوپسی استفاده کنید. 

چگونه از آلوپسی پیشگیری کنیم ؟

به طور کلی، پیشگیری از آلوپسی ، دارای چندین نکته است که اگر همه این توصیه ها را دنبال کنید، خطر ابتلا به این بیماری را تا حد زیادی کاهش خواهید داد : 

 استفاده از غذاهای ضد التهابی مانند:

سبزیجات با برگ های سبز، آجیل، ادویه ها، روغن نارگیل یا ماهی سالمون. این مواد غذایی، باعث می شود تا بدون اینکه بی حوصله شوید از مواد مغذی موجود لذت ببرید.

 روی بیشتری مصرف کنید:

با استفاده از غذا هایی مثل بره، دانه های کدو تنبل، اسفناج یا ماست، روی بیشتری دریافت کنید. اگر بخواهید، این بیماری را کاهش دهید و یا به طور کل از شر آن خلاص شوید، باید بدانید که چگونه، استرس و فشار را کنترل کنید.

 

علامت انواع آلوپسی و درمان آن با کمک بوعلی سینا

4.717
این مطلب مفید بود ؟161
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : allremedies / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : ریزش مو
وبگردی