اشتباه ضد آفتاب
ضد آفتاب نقش مهمی در مراقبت از پوست مقابل اشعه فرابنفش دارد. اگر میخواهید پوستتان در برابر آفتاب آسیب نبیند باید روش صحیح استفاده از ضد آفتاب را بلد باشید.

اشتباهات رایج و مخرب استفاده از ضد آفتاب

ضد آفتاب نقش بسیار مهمی از محافظت از پوست در برابر اشعه فرابنفش و سرطان دارد؛ اما طبق اطلاعات موجود همه به طور صحیح از آن استفاده نمی‌ کنند. استفاده نامناسب از ضد آفتاب باعث می شود تا در معرض خطر اشعه های فرابنفش قرار بگیرید که همین؛ به پوست تان آسیب وارد می‌ کند‌. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم که اشتباهات رایج استفاده از ضدآفتاب را برایتان توضیح دهیم.

استفاده تنها در هوای آفتابی

این یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که افراد هنگام استفاده از ضد آفتاب آن را مرتکب می شوند. شاید فکر کنید زمانی که آفتاب نیست و هوا ابری است، پس احتمال آفتاب‌ سوختگی وجود ندارد. آخرین تحقیقات نشان می دهد که فقط 20 درصد مردم دنیا در روز های ابری هم از ضدآفتاب استفاده می‌ کنند و 80 درصد آن ها پوست شان در هوای ابری هیچ محافظی ندارد؛ اما در روزهای بارانی و ابری هم مهم‌ترین عامل محافظت از پوست ضد آفتاب است. شما همیشه باید ضد آفتاب بزنید و فرقی ندارد که هوا چگونه باشد. همیشه عادت داشته باشید که از یک مرطوب‌کننده خوب و ضد آفتاب مناسب استفاده کنید و از پوستتان محافظت نمایید.

اشتباه ضد آفتاب

استفاده از ضدآفتاب قدیمی

ضدآفتاب ها هم قدیمی می‌ شوند، بنابراین بسیار مهم است که از ضدآفتاب های خیلی قدیمی استفاده نکنید. معمولاً عمر ضد آفتاب ها سه ساله است. اگر نمی دانید چه مدت است که از یک ضدآفتاب استفاده می‌ کنید، بهتر است که ریسک نکنید و آن ها را دور بیندازید، زیرا اگر تاریخ انقضای آن ها فرا برسد، هیچ محافظتی از پوست تان ندارد و ممکن است باعث عوارض هم بشود.

استفاده از ضدآفتاب های اسپری

ضد آفتاب هایی که به شکل اسپری هستند؛ راحت استفاده می شوند اما پوست را به طور کامل پوشش نمی‌ دهند، ممکن است باعث شوند که سوختگی‌ هایی ایجاد شود، زیرا پوشانندگی کامل ندارند. وقتی که این اسپری ها را استفاده می کنید، یعنی از صورت تان محافظت صددرصد انجام نداده اید. به خاطر همین بهتر است که خیلی از آن ها استفاده نکنید و فقط در موارد ضروری کمک بگیرید.

اسپری ضد آفتاب

بی نیاز دانستن به ضد آفتاب

شاید از ضدآفتاب متنفر باشید یا این که فکر کنید پوستتان به آن نیاز ندارد اما ضد آفتاب برای همه ضروری است؛ بعضی از تناژ های پوستی بیشتر از بقیه نیاز به ضد آفتاب دارند اما در هر صورت فرقی ندارد که چه رنگ پوستی داشته باشید. به هر حال همه پوست ها در معرض مشکلات مربوط به آفتاب هستند. اگر پوست حساسی دارید، ضد آفتاب شما باید حاوی زینک اکساید یا تیتانیوم اکساید باشد که دو ماده فعال هستند؛ همچنین از ضد آفتاب هایی که حاوی رایحه یا چربی می باشند، نباید استفاده کنید.

تمدید نکردن به اندازه کافی

اگر قرار است که در آب شنا کنید یا در جایی قرار گرفته اید که خیلی زیاد عرق می‌ کنید، باید ضدآفتاب را مدام تمدید کنید. یکی از اشتباهاتی که افراد مرتکب می‌ شوند، این است که فکر می‌ کنند از ضدآفتاب مقاوم در برابر آب استفاده کرده‌اند و دیگر نیازی نیست آن را تمدید کنند اما اگر در چنین شرایطی بودید، باید هر 20 دقیقه یک بار ضدآفتاب را تمدید کنید.

استفاده نکردن از ضد آفتاب به اندازه کافی

اگر به اندازه کافی به صورت تان ضد آفتاب نزنید، مشکل ایجاد می شود. علاوه بر صورت باید آن را به گوش ها، پا و قوزک پا هم بزنید که بیشتر در معرض آفتاب قرار می‌ گیرند‌. همراه با ضد آفتاب از کلاه و روسری هم استفاده کنید. اگر در کنار ساحل هستید و جایی می باشید که افتاب خیلی شدید است، بهتر است از ضد افتاب های لوسیونی روی بدن خود هم بزنید تا پوست بدن تان نسوزد.

کرم ضد آفتاب

استفاده از ضدآفتاب با spf کمتر از 30

اگر به برچسب ضد آفتاب دقت نکنید، ممکن است که اشتباهاتی را مرتکب شوید. اگر spf ضد آفتاب پایین‌تر از 30 باشد، تاثیر گذاری و محافظت خوبی از پوست ندارد. بهتر است از ضد آفتاب با spf بالا و مقاوم در برابر آب یا به اصطلاح ضد آب استفاده کنید‌. هر چقدر که اس پی اف بالاتر باشد، پوشانندگی آن روی پوست تان بیشتر است‌ و در نتیجه محافظت از پوست را افزایش داده و خطر سرطان پوست را کاهش می دهد.

استفاده از ضدآفتاب فقط برای محافظت از پوست

آخرین اشتباهی که خیلی از افراد مرتکب می شوند، این است که فقط از ضد آفتاب برای محافظت از پوست در برابر خورشید استفاده می کنند. در صورتی که ضد آفتاب اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • در روز هایی که هوا آفتابی نیست هم باید از آن استفاده کنید.
  • در کنار ضد آفتاب؛ باید لباس سبک اما بلند بپوشید تا پوست بدن تان را پوشش دهد.
  • حتماً از کلاه لبه دار استفاده کنید.
  • حتماً عینک آفتابی بزنید که در برابر اشعه یو وی از چشمان تان محافظت می کند.
  • بهتر است که لباس تان هم، محافظ از پوست در برابر این اشعه باشد.

اشتباه اکثر خانم ها موقع استفاده از ضد آفتاب

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
برچسب : ضد آفتاب
وبگردی