تولد
باقالی
باقالی از خوراکی های خوشمزه و پرطرفدار فصل های پاییز و زمستان است که به خاطر محبوبیت زیادش در اکثر مغاز ها و دکه ها سرو میشود.

روش پخت باقالی خشک و فرمولی برای زود پختن باقالی

پخت باقالی خشک مثل بیرون و به قول معروف به روش بازاری ها را میتوان به سادگی در منزل هم انجام داد. کافیست با دقت مراحل آموزش داده شده در این بخش از آشپزی نمناک را دنبال کرده و به یک نتیجه مطلوب برسید.

مواد لازم برای پخت باقالی خشک

برای تهیه باقالی برای 4 نفر، شما به موارد زیر نیاز خواهید داشت

مواد لازممیزان لازم
باقالی خشک500 گرم
فلفل تند4 عدد
سرکه2 قاشق غذاخوری 
گلپر1 قاشق چایخوری
نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی

باقالی

طرز پخت باقالی خشک

 • جهت طبخ باقالی خوشمزه، ابتدا باید باقالی‌ها را تمیز کرده و به دقت شسته شوند.
 • سپس آنها را درون یک کاسه با آبی که به مقدار کافی سرد شده است، ریخته و به مدت حداقل 6 تا 8 ساعت خیسانده یا اگر ممکن است یک شب کامل آنها را خیس کنید. این کار باعث می‌شود که باقالی‌ها پف کنند و حجیم تر شوند و در نتیجه طعم و مزه خوبی به آنها داده می‌شود.
 • برای پخت باقالی تازه نیاز به جدا کردن پوست آن نیست و می‌توان آن را با پوست تهیه کرد. اما اگر بخواهید، می‌توانید پوست باقالی را با روش بلانچ کردن که در مطالب قبلی آموزش کامل داده شد، خارج کنید.
 • در این مرحله پس از آبکشی کردن باقالی ها، آنها را در یک قابلمه بزرگ قرار داده و به اندازه نیمی از حجم قابلمه آب اضافه می‌کنیم. سپس قابلمه را روی حرارت بالا قرار می‌دهیم. همچنین فلفل‌های تند را هم به قابلمه اضافه می‌کنیم.
 • بعد از رسیدن آب به نقطه جوش، حرارت را کمتر می‌کنیم و اجازه می‌دهیم باقالی‌ها به آرامی پخته شوند و طعم فلفل‌ها را جذب کنند. هرچه مدت پخت باقالی بیشتر باشد، در نهایت باقالی خوشمزه‌تری خواهیم داشت.
 • باقالی‌ها حدودا 2 تا 4 ساعت زمان لازم دارند تا کاملاً پخته شوند، اما اگر مایل باشید زمان پخت را کوتاه‌تر کنید، می‌توانید از زودپز استفاده کنید.

روش دوم پخت باقالی خشک مثل بیرون

روش بعدی برای طرز تهیه باقالی خوشمزه، مشابه روش اول است با کمی تفاوت در مواد اولیه و مراحل آماده سازی.

مواد لازم پخت باقالی برای 4 نفر

مواد لازم میزان لازم
باقالی خشک250 گرم
نعناع خشک1 قاشق چایخوری 
 سرکه4 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاه به میزان لازم

باقالی

طرز تهیه باقالی خشک نعنایی

 • ابتدا، باقالی خشک را درون یک کاسه حاوی آب قرار داده و اجازه می‌دهیم به مدت یک شب خیس بخورد. پس از گذشت این زمان، باقالی خشک را آبکشی کرده و درون یک قابلمه بزرگ قرار می‌دهیم.
 • در این مرحله، باید به اندازه کافی آب را به قابلمه اضافه کنیم تا تقریباً 4 انگشت بر روی سطح باقالی ها پوشیده شود. سپس درب قابلمه را محکم بسته و قابلمه را روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب درون قابلمه سریعتر شروع به جوشیدن کند.
 • بعد از رسیدن آب به نقطه جوش، حرارت زیر قابلمه را کم کرده و باقالی‌ها را با حرارت ملایم می‌پزیم. زمان لازم برای پخت باقالی حدود یک تا دو ساعت است و این زمان بستگی به درجه حرارت زیر قابلمه دارد.
 • بهتر است در طول پخت باقالی ها هر 15 دقیقه یکبار آنها را به طور کامل هم بزنیم تا برابر و یکدست پخته شوند. پس از پخت کامل باقالی ها که به راحتی با چنگال یا چاقو نرم شده‌اند، باید مقداری از آب موجود در قابلمه را خالی کنیم.
 • حالا می‌بایست باقالی‌های پخته شده را از روی حرارت برداریم و سپس به آن‌ها مواد اضافی را اضافه کنیم.
 • برای این کار ابتدا باید در یک ظرف مناسب، سرکه، فلفل سیاه و نمک را با هم مخلوط کنیم، سپس مقداری از این ترکیب را به باقالی‌ها اضافه کرده و همه را با هم مخلوط کنیم.
 • باید به دقت مقدار مواد اضافی را تنظیم کنیم که که طعم و مزه باقالی‌ها تغییر نکند.
 • سپس قابلمه را بر روی حرارت قرار داده و برای حدود 5 دقیقه به آن‌ها اجازه می‌دهیم تا با مواد اضافی مخلوط شده و در طعم و مزه آن تغییر ایجاد کنند؛ این کار باعث می‌شود مزه باقالی‌ها بهتر شود.
 • پس از گذشت 5 دقیقه، نعناع خشک را روی باقالی ها می‌ریزیم و آنها را به مدت 15 دقیقه دیگر روی حرارت نگه می‌داریم. در نهایت، باقالی‌ها را از قابلمه خارج کرده و در ظرف مورد نظر بعد اضافه کردن نمک، فلفل و سرکه سرو می‌کنیم.

طرز پخت باقالی با باقالی تازه و خشک + مواد لازم

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
منبع : بخش آشپزی نمناک / م.ح/ن
وبگردی