خرید بیش از حد لباس
خرید کردن کار بسیار لذت بخشی است و اگر حدودی داشته باشد هیچ مشکلی بوجود نمی آید؛ مشکل جایی نمایان میشود که خرید کردن تبدیل به اعتیاد شود.

دلیل اینکه علاقه عجیب به خرید دارید، حتی آنچه لازم ندارید

حتما برای شما هم پیش آمده که گاهی اوقات چیزهایی را میخرید که اصلاً برایتان لازم و ضروری نیست و همین باعث می شود که بعداً پشیمان شوید و یا حسرت بخورید که چرا پول تان را سر این چیزها خرج کرده اید. به نظر شما چرا چنین اتفاقی می افتد؟ یعنی چرا تمایل داریم هر چه را که می بینیم بخری؛ حتی اگر لازم است نداشته باشیم؟ با ما در این بخش از نمناک همراه شوید تا پاسخ اصلی این سوال را بدانید.

می خواهید جذاب باشید

گاهی اوقات ما انسان ها برای اینکه در پیش چشم دیگران جذاب تر باشیم، سعی می کنیم چیز های جدیدی بخریم تا بیشتر به چشم بیاییم. به عنوان مثال یک ماشین جدید می خریم تا به دیگران نشان دهیم. در واقع با انجام این کار نیاز داریم که خودمان را به دیگران ابراز کنیم و نشانه این است که قدرت مالی بالایی داریم.

عادت کرده اید

بعضی از افراد فقط از روی عادت سراغ خرید کردن می روند. آن ها عادت دارند که دور و برشان را نگاه کنند، به دنبال چیز های تازه بروند و هر چیزی که در اطرافشان دیدند را خریداری کنند. ممکن است این اتفاق هم برای شما از روی عادت رخ داده باشد.

خرید

به این فکر نمی کنید که هم اکنون چه چیز هایی دارید

بسیاری از ما قبل از خرید کردن هرگز فکر نمی کنیم که چه چیزهایی را داریم و به چه چیزهایی نیاز نداریم. در نتیجه این موضوع باعث می شود هر چیزی که دیدیم را بخریم. حتی اگر به آن ها نیاز نداشته باشیم، باز روی داشته هایمان هیچ تمرکزی نداریم.

افسرده هستید

یکی از بدترین چیز هایی که باعث می شود افراد افسرده آن را انجام دهند، این است که بی گدار به آب می زنند و مدام خرید می کنند. حتی چیز هایی را بخرید که به آن ها نیاز ندارید. شاید این اخلاق در شما نشان دهنده افسردگی تان است.

کمی خودخواه هستید

باید بپذیرید ما انسان ها گاهی اوقات خودخواه می شویم. فرقی هم ندارد که چه جایگاهی داشته باشیم. در هر صورت ممکن است این خودخواهی باعث شود که بیش از حد به خودمان توجه کنیم و چیز هایی را برای خودمان بخریم که خیلی از اوقات به آن ها نیاز نداریم. بعضی ها فقط می خواهیم به خودمان رسیدگی کنیم.

دریافت هدیه

در محیط تبلیغات قرار گرفته اید

اثر تبلیغات را هرگز نادیده نگیرید. تصور کنید که شما تبلیغاتی را می بینید که در آن از یک محصول صحبت می کند. شما از ظاهر آن محصول خوشتان می آید و بدون اینکه به این فکر کنید که نیاز دارید یا نه، سریعا آن را خریداری می کنید. اگر عادت دارید چیز هایی را بخرید که به آنها نیاز ندارید، تبلیغات را نگاه نکنید.

به دنبال حس امنیت هستید

گاهی اوقات بعضی از افراد احساس می کنند که هر چه وسیله بیشتری داشته باشند، احساس امنیتشان افزایش پیدا می کند زیرا باعث می شود که در طولانی مدت به چیزی نیاز پیدا نکند و اگر احساس می کنید که خریدن چیزهایی که به آن ها نیاز ندارید باعث ایجاد حس امنیت در شما می شود، بهتر است که این موضوع را برای خودتان حل و فصل کنید.

می خواهید با دوستان و اعضای خانواده وقت بگذرانید

گاهی اوقات ما دوست داریم با دوستان و اعضای خانواده وقت بگذرانیم و همین باعث می شود که در این وقت گذرانی با آن ها چیز هایی را بخریم که نیازی نداریم. شاید آن ها چیزی را بخرند که ما نیازی نداریم اما به تقلید از آن ها این کار را انجام می دهیم و تحت تاثیر قرار می گیریم.

خرید کردن

راه حل های خلاقانه را نادیده می گیریم

به جای اینکه به دنبال خریدن چیزهای جدید باشید، سعی کنید چیزهای قدیمی را تعمیر کنید. به جای اینکه یک قالیچه جدید بخرید، سعی کنید قالیچه قدیمی را تمیز کنید. گاهی اوقات به دلیل کمبود خلاقیت برای ایجاد چیزهای جدید، چیز هایی را می خریم که شاید خیلی نیاز به آن ها نداشته باشیم.

به دنبال سرمایه گذاری هستید

بعضی از ما فکر می کنیم که هرچقدر چیز های زیادی بخریم، سرمایه گذاری بیشتری انجام داده ایم و همین باعث می شود که حالمان بهتر باشد. در واقع با خرید چیز های مختلف به دنبال سرمایه گذاری در طولانی مدت هستیم تا در آینده محتاج چیزی نباشیم و اگر پول نداشتیم همه چیز در اختیار ما باشد.

فشار اجتماعی

ما هر روز تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیریم که دوست داریم به صورتی خودمان را آرام کنیم. فرض کنید که دوست تان با شما تماس می گیرد و می گوید که یک ماشین جدید خریده است. اولین واکنش شما چیست؟ آیا حسادت می کنید یا از این اتفاق خوشحال می شوید؟ قطعاً که به او تبریک می گویید اما وقتی تلفن را قطع می کنید، با خودتان فکر می کنید کاش من هم یک ماشین جدید داشتم.

همین باعث می شود به فکر خریدن چیز هایی بیفتید که شاید خیلی برایتان لازم و ضروری نباشد و با خرید چیز های کوچک خودتان را آرام کنید.

تخفیف و حراج

بعضی از افراد عادت دارند به مکان هایی می روند که در آنجا جنس های مختلف را حراج می کنند. آن ها به این فکر نمی کنند که به چه چیزهایی نیاز دارند و چه چیزهایی نیاز ندارند. آن ها فقط خودشان را ملزم می دانند که هر طور شده از حراج خریداری کنند؛ حتی اگر به آن ها نیاز نداشته باشند.

تخفیف

کنترل نداشتن

شما باید یاد بگیرید در هر موضوعی خودتان را کنترل کنید؛ در غیر اینصورت آسیب می بینید. باید یاد بگیرید که هدف خود را بشناسید و بدانید که برای چه چیزی بیرون رفته اید. کنترل احساسات و عکس العمل های خود را در دست بگیرید. در غیر این صورت بی گدار به آب می زنید.

کلافگی

رایج ترین دلیل برای خریدن چیز های مختلف که به آن ها نیاز ندارید، کلافگی و بی حوصلگی است. هنگامی که شما هیچ کاری برای انجام دادن نداشته باشید و هیچ هدفی را دنبال نکنید، به سراغ خریدن چیز های بی مورد می روید و از این طریق سر خود را گرم می کنید.

اونهایی که هرچی میبینن دلشون میخواد بخرن، کلیک کنن

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ن.ح
برچسب : خرید لباس
وبگردی