افزایش رشد کاکتوس
کاکتوس به دلیل شرایط نگهداری ساده گیاهی محبوب است. اگر مشکل شما رشد کم کاکتوس هایتان است نگران نباشید میتوانید با چند ترفند رشد آنها را چند برابر کنید.

شیوه های پیشنهادی برای افزایش رشد کاکتوس

کاکتوس گیاهی محبوب است و اکثر افراد به خاطر اینکه پرورش راحتی دارد، از آن نگهداری می کنند. البته خیلی ها به خاطر ظاهر کاکتوس هم آن را انتخاب می‌ کنند؛ اما می‌دانید که کاکتوس همانند هر گیاه دیگری ویژگی های منحصر به فرد خودش را دارد و باید نکات خاصی را در مراقبت از آن رعایت کنید که در این قسمت از نمناک به شما نکاتی را معرفی می کنیم تا از طریق آن ها متوجه شوید که چگونه رشد کاکتوس را افزایش دهید.

نگذارید که کاکتوس در فصل زمستان استراحت کند

کاکتوس ها در حالت طبیعی در فصل تابستان و در گرمای شدید استراحت می کنند؛ دقیقاً زمانی که با کمبود آب مواجه هستند و در این فصل از رشد متوقف می شوند؛ به خاطر همین است که کاکتوس در فصل زمستان نیازی به استراحت ندارد.

کاکتوس

در دوران رشد به اندازه کافی نور به گیاه برسانید

برای این که کاکتوس تان رشد بهتری داشته باشد، باید به اندازه کافی نور خورشید را دریافت کند و به خاطر همین باید سعی کنید که حتما نور کافی را در دوره رشد به آن برسانید و محیط و بستر نسبتاً گرمی را در فصل زمستان برایش ایجاد نمایید.

تبادل هوا را فراموش نکنید

کاکتوس باید در هوای تمیز قرار بگیرد تا بتواند رشد خوبی داشته باشد. از نگهداری در مکانی که خیلی مرطوب است، پرهیز کنید و گیاه خود را داخل آن جا قرار ندهید. اگر هم می‌ خواهید کاکتوس تان را داخل خانه نگهداری کنید؛ حتما آن را در محلی پر نور و روشن مانند بالکن بگذارید.

به نحوه آب دادن دقت کنید

چند وقت یک بار می‌ توانید به گیاه خود آب دهید؛ اما باید مراقب باشید که از آب دادنِ بیش از حد خودداری کنید. بهتر است قبل از این که آفتاب بالا بیاید و خورشید نور بتاباند، به گیاه تان آب بدهید. می توانید یک کاور پلاستیکی هم روی آن بکشید تا برای مدت کوتاهی مرطوب شود.

آبیاری گیاهان

از عوض کردن گلدان (در زمان گلدهی) خودداری کنید

اگر می خواهید رشد کاکتوس را افزایش دهید، بهتر است که از عوض کردن گلدان در دوران گلدهی پرهیز کنید. در چنین حالتی اگر گلدان تان را عوض کنید، گل های گیاه کاکتوس می‌ افتند و دیگر گل نخواهند داد.

از آب سبک برای کاکتوس استفاده کنید

آبی که برای گیاه کاکتوس استفاده می کنید، باید تمیز باشد و مواد معدنی داخل آن نیز کم باشد؛ بنابراین نباید از آب غنی شده استفاده کرد، زیرا کاکتوس به چنین آب های سنگینی حساسیت دارد.

به گیاه کاکتوس کود بدهید

شما می توانید برای افزایش گلدهی و کمک به رشد، به کاکتوس خود کود بدهید و به مدت 4 الی 6 ماه گیاه خود را از کود بی ‌نیاز سازید؛ البته مراقب باشید که در انجام این کار هرگز زیاده ‌روی نکنید که قطعا اثر عکس خواهد داشت.

چند وقت یکبار گلدان را عوض کنید

هنگام گل دادن گیاه، هرگز به سراغ تعویض گلدان نروید اما عوض کردن گلدان در مواقع دیگر یک عامل مهم برای افزایش رشد است و رشدِ سالم آن را تضمین می‌ کند، زیرا خاک قدیمی باعث می‌ شود که مواد معدنی به اندازه زیاد تجمع پیدا کرد و وضعیت کاکتوس تان به هم بریزد.

ترفندی که رشد کاکتوس رو چند برابر میکنه

4.3183
این مطلب مفید بود ؟15825
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
وبگردی