گیر کردن سوئیچ ماشین
گیر کردن سوئیچ ماشین، اتفاقی که ممکن است برای همه پیش بیاید پس بهتر است قبل از آن با دلایل این اتفاق و همچنین راه حل در آوردن سوئیچ ماشین آشنا شوید.

دلیل گیر کردن سوئیچ ماشین و راه حل آن

اگر ماشین از حالت روشن خارج نشد و سوئیچ داخل آن گیر کرد، احتمالاً شما همه تلاش تان را می کنید تا سوئیچ را بیرون بیاورید اما ممکن است که به هیچ وجه بیرون نیاید. در چنین حالتی بهتر است خیلی تلاش نکنید در غیر این صورت سوئیچ شکسته می‌ شود و کارتان خیلی سخت ‌تر خواهد شد‌. اگر در چنین شرایطی گیر افتادید، این قسمت از دانستنی های خودرو نمناک را تا انتها مطالعه کنید تا به شما توضیح دهیم که دلیل این مشکل چیست و چگونه می توانید از این وضعیت خلاص شوید.

چرا سوئیچ داخل ماشین گیر می کند؟

دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد که در این قسمت با آن ها آشنا خواهید شد.

ماشینِ شما پارک یا در حالت خلاص نیست

اگر ماشین در حالت پارک یا خلاص نباشد، احتمال این وجود دارد که به صورت اتوماتیک سوییچ داخل ماشین گیر کند.

گیر کردن سوئیچ

لوازم جانبی و یدکی ماشین فعال هستند

معمولاً زمانی که رادیو، پاور ویندوز و دیگر ویژگی های ماشین فعال باشد اما ماشین روشن نباشد، احتمال گیر کردن سوئیچ وجود دارد.

باتری مشکل دارد

اگر سوئیچ را چرخاندید و متوجه تکرار یک صدا شبیه به کلیک شدید، احتمالاً باتری مشکل پیدا کرده و در چنین شرایطی نمی توانید سوئیچ را بیرون بیاورید.

سوئیچ کثیف است

گاهی اوقات آلودگی و کثیفی روی سوئیچ تجمع پیدا می کند و باعث می شود که بیرون نیاید.

پس از گیر کردن سوئیچ ماشین چه کنیم؟

چنانچه در این وضعیت قرار گرفتید، روش های پیشنهادی این بخش را امتحان کنید:

بیش از حد به سوییچ فشار وارد نکنید

پس از گیر کردن سوئیچ بیش از حد به آن فشار وارد نکنید زیرا فشار بیش از حد برای چرخاندن سوئیچ به طرفین سبب افزایش احتمال شکستن آن شده و علاوه بر شکستن سوئیچ به اجزای مختلف قفل یا استارتر نیز آسیب‌هایی وارد می کند.

درآوردن سوئیچ

خودرو را در حالت خلاص قرار دهید

برای درآوردن سوئیچ گیر کرده، دنده اتومبیل را در حالت P یا N قرار دهید زیرا اگر این کار را انجام ندهید، ماشین خود به خود شروع به حرکت کند. زمانی که دنده را در یکی از این دو حالت قرار دهید، می توانید سوئیچ خود را خارج کنید.

خودرو را در حالت Luck قرار دهید

در استارت خودرویتان قسمتی به نام lock وجود دارد که معمولا در دایره حول استارت خودرو در قسمت پایینی قرار دارد.بعد از خاموش نمودن خودروتان باید سوییچتان را روی این گزینه بچرخانید، اگر اینکار را انجام ندهید، اتومبیلتان فکر می کند هنوز روشن است و اجازه خروج سوئیچ را نمی دهد.

بسیاری از راننده ها فراموش می کنند سوئیچشان را تا انتها و روی گزینه Lock بچرخاندند و قصد درآوردن سوئیچ خودرو دارند که ناگهان سوئیچ گیر می کند. برای در آوردن سوئیچ ماشین باید پارک باشد و دنده روی خلاص قرار بگیرد؛ تا شما بتوانید سوئیچ را بیرون بیاورید. پس به آرامی دنده را تکان دهید و آن را شبیه به حالت پارک ماشین در بیاورید.

قفل فرمان را باز کنید

بسیاری از ماشین ها مکانیسم قفل کردن اتوماتیک دارند. زمانی این مکانیسم فعال می‌ شود که فرمان خیلی به سمت چپ یا خیلی به سمت راست پیچیده باشد. این مکانیسم باعث می‌ شود که شما نتوانید سوئیچ را بیرون بیاورید. پس سعی کنید فرمان را در هر طرفی که است، به جهت متضادش بپیچانید و یک بار دیگر امتحان کنید تا ببینید که سوئیچ بیرون می آید یا خیر.

بازکردن قفل فرمان

سوئیچ را آهسته تکان دهید

از انگشت اشاره سمت چپ استفاده کنید و به آرامی سیلندر سوئیچ را به سمت داخل هل دهید. همزمان با دست راست هم این کار را انجام دهید.‌ انجامِ این کار باعث می شود که تیغه های داخل این ناحیه کمی شل شوند و سوئیچ راحت تر بیرون بیاید.

از روان کننده استفاده کنید

گرد و خاک یا دیگر اجزاء ریز می تواند در سوراخ استارت انباشته شود و سبب شود وقتی می خواهید سوئیچ را خارج کنید، سوئیچ در سوراخ گیر کند.برای خارج کردن سوئیچ در چنین شرایطی از اسپری WD-40 یا روان کننده معادل با آن استفاده کنید.

باتری ماشین را چک کنید

در اتومبیل های مدرن اگر برق کافی به کامپیوتر خودرو نرسد، سوئیچ قفل می کند پس همواره با ولت متر کار کرد درست باتری اتومبیلتان را کنترل و چک کنید. بهتر است بدانید اگر چراغ جلوی ماشین روشن نشدند باتری ماشینتان تمام شده پس باتری ماشینتان را شارژ کنید یا باطری اتومبیل را عوض کنید تا سوئیچ خارج شود.

مطمئن شوید سوئیچ در قفل استارت نشکسته باشد

اگر کلید اتومبیل در سوراخ استارت شکست ابتدا خودتان بدون آسیب زدن به استارت آن را خارج کنید، اگر نتوانستید کلید شکسته را با دستگاه خارج کننده کلید شکسته خارج کنید.

سوئیچ شکسته

اگر همه روش‌ هایی که در بالا به شما معرفی کردیم، کارآمد نبودند با یک متخصص تماس بگیرید زیرا ممکن است مشکل از سیلندر سوئیچ اتومبیلتان باشد.

چگونه سوئیچ شکسته را خارج کنیم؟

 1. روی استارتر را با فلچه سیمی تمیز کنید.
 2. داخل استارتر روغن روان کننده که به صورت اسپری باشد، بریزید.
 3. کلید شکسته را به آرامی با استفاده از قلاب بافتنی و یک پیچ گوشتی در بیاورید.
 4. اگر موفق به درآوردن کمی از کلید شدید، بقیه را با انبردست بیرون بکشید.
 5. بیرون آمدن کمی از سوئیچ شکسته با انبوردست آنرا به بیرون بکشید.
 6. می توانید با دستگاه خارج کننده کلید شکسته سوئیچ را بیرون بکشید.
 7. اگر هیچ یک کارساز نبود از یک کلید ساز کمک بگیرید تا آن را برایتان خارج کند.

خارج کردن سوئیچ

راه جلوگیری از گیر کردن سوئیچ

چگونه از گیر کردن سوئیچ داخل استارتر جلوگیری نماییم:

 • قبل از خاموش کردن خودرو دنده را در حالت خلاص قرار دهید.
 • بعد از خاموش کردن ماشینتان سوئیچ را در حالت lock قرار دهید.
 • اگر گرد و خاک به داخل سوراخ استارتر ماشین نفوذ نمود، از اسپری های روان کننده استفاده کنید.
 • سوئیچ را به خوبی روغن کاری کنید تا به نرمی داخلی سوراخ کلید بچرخد.
 • از سلامت باتری اطمینان حاصل نمایید.

گیر کردن سوئیچ ماشین از چیه؟ + راه حل

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ش
وبگردی