گساه سانسوریا

نگهداری از گل سانسوریا

کد مطلب : 85534زمان مطالعه : 4 دقیقه
برای مراقبت صحیح از گل سانسوریا باید به چند نکته مهم نظیر رطوبت خاک، میزان آبیاری، دمای محیط نگهداری، نور کافی، کود دهی و تغذیه توجه کرده و آن ‌را رعایت کرد تا گیاه دچار مشکل نشود.

مراقبت از گیاه سانسوریا

نگهداری از گیاه سانسوریا آسان است زیرا فقط هر چند هفته یک‌بار و هربار تقریباً 300 میلی‌لیتر آب نیاز دارد. برای رشد سریع سانسوریا نیز می‌توانید هر دو‌ماه یکبار به آن کود مخصوص سانسوریا بدهید. این گیاه به خوبی رشد می‌کند و برای مدت طولانی دوام می‌آورد. همچنین Sansevieria به طور کلی نسبت به آفت مقاوم است بنابراین گیاه سالمی است که تحت تأثیر آفات یا بیماری قرار نمی‌گیرد.
گیاهان گل ماری در نور غیرمستقیم و فیلتر شده بهترین رشد را دارند بنابراین اگر در گوشه تاریک خانه ما هستند، جای هیچ نگرانی نیست. اما این گیاه برای کودکان و حیوانات‌خانگی، سمی است و باید گیاه را از آنان دور نگه دارید.

نگهداری از گیاه سانسوریا

این نوع گیاهان در صورت مراقبت نامناسب از بین نمی‌روند حتی اگر شما یک قاتل سریالی گیاهی باشید. برای مراقبت از سانسویریا به نکات زیر توجه کنید:

 • نور
  گیاه سانسوریا نور غیرمستقیم متوسط تا روشن را ترجیح می‌دهد، اما می تواند نور کم را هم تحمل کند.
 • آب
  سانسویریا را فقط زمانی آبیاری کنید که خاک گلدانش کاملا خشک شده باشد پس به طور معمول هر دو هفته یکبار کافی است.
 • رطوبت خاک
  Sansevieria محیط خشک را ترجیح می‌دهد و به مکان نگهداری مرطوب نیاز ندارد.
 • دما
  محدوده دمای 15 تا 30 درجه سانتی‌گراد برای سانسوریا مناسب است، با این حال، آنها دماهای گرمتر را نیز تحمل می‌کنند.
 • کود
  گیاه را هر 2 تا 6 ماه، یک بار با کود مخصوص سانسوریا تغذیه کنید.
 • سمی بودن
  سانسوریا برای حیوانات خانگی و انسان (کودکان) سمی خفیف است. به طور معمول، بلع آن باعث تحریک دهان و معده و استفراغ می‌شود.

 علت زرد شدن برگ سانسوریا چیست؟

علل زرد شدن برگ‌ها را باهم بررسی کنیم :

 • تامین رطوبت خاک بصورت نامناسب در زرد شدن برگ سانسوریا مهم است و می‌توانید اطلاعات بیشتر را اینجا بخوانید.
   علت اصلی زرد شدن برگ ها در بین گیاهان سانسوریا آبیاری بیش از حد است. فقط زمانی گیاه را آبیاری کنید که 50 درصد بالای خاک گلدان خشک شده باشد. Sansevieria به اصطلاح "پای خیس" را دوست ندارد، زیرا این می‌تواند منجر به پوسیدگی ریشه و مرگ‌نهایی گیاه شما شود.
 • خشک و خیس شدن متناوب ناشی از آبیاری های نامناسب نیز می‌تواند استرس ایجاد کند و برگ های سانسویریا شما را زرد کند.
 •  سانسوریاهای ضعیف شده یا تحت استرس نسبت به هجوم حشرات حساس‌تر هستند. حشرات مکنده شیره، مانند کنه‌های عنکبوتی می‌توانند رطوبت گیاه شما را تخلیه کنند. این مشکل به سرعت خود را با زرد شدن برگچه ها و برگ ها نشان می‌دهد و اگر زودتر از بین نرود، این آفات کوچک تکثیر می‌شوند و تمام طول برگ ها و تیغه ها را می‌پوشانند.

زرد شدن گیاه ساسوریا

انتخاب مکان مناسب برای سانسوریا

این گیاهان نور روشن و غیر مستقیم را ترجیح می‌دهند و حتی می‌توانند مقداری نور مستقیم خورشید را تحمل کنند. با این حال، آنها در گوشه‌های سایه دار و سایر مناطق کم نور خانه به خوبی رشد می‌کنند.
نکته:سعی کنید از انتقال سریع گیاه از محل کم نور، به نور مستقیم خورشید خودداری کنید، زیرا این روش نگهداری از سانسوریا به گیاه شوک وارد می‌کند. هر زمان که گیاهان را از یک نقطه کم‌نور به یک نقطه روشن‌تر منتقل می‌کنید، این کار را به تدریج انجام دهید و به آرامی آن را در مدت یک هفته یا بیشتر در معرض نور روشن‌تر قرار دهید و مطمئن شوید که عادات آبیاری را مطابق با مکان گیاه تنظیم می‌کنید. گیاهان در مناطق گرمتر و روشن تر از آب بیشتری استفاده می‌کنند. گیاه را در مکانی گرم با دمای بالای 10 درجه سانتیگراد نگهداری کنید. در زمستان نزدیک پنجره بودن  برای این گیاه مناسب نیست. همچنین می توانید در اینجا اطلاعات بیشتری درباره نگهداری از سانسوریا کسب کنید.

نکات آبیاری سانسوریا

اجازه دهید بین دو آبیاری خاک گلدان کاملا خشک شود. برای فهمیدن زمان آبیاری، فقط سطح خاک را لمس نکنید. انگشت خود یا یک چوب را با دقت چند سانت در خاک فرو کنید اگر رطوبت را احساس کردید، از آبیاری گیاه خودداری کنید. در طول زمستان، در حالی که گیاه به طور فعال رشد نمی‌کند، گیاه را کمتر آبیاری کنید اما در بهار و تابستان این مقدار را 2برابر کنید.

نکات تکمیلی مراقبت از سانسویریا

برگ های بزرگ و صاف این گیاه تمایل به جمع آوری گرد و غبار دارند. بنابراین در صورت نیاز آنها را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. در شرایط خوب، سانسوریا رشد سریعی دارد و ممکن است نیاز به تقسیم سالیانه داشته‌باشند. در بهار گیاه را تقسیم‌کنید و در گلدان‌های جدید بکارید. برای این کار قسمتی از برگ ها و ریشه ها را برش دهید و در گلدانی با زهکشی خوب و مخلوط خاک و کودبرگ قرار دهید.

گل سانسوریا

مراقبت از گیاه سانسوریا پیچیده نیست و به طور خلاصه رعایت این سه نکته ساده برای نگهداری از گیاه کافی است:

 1. زیاد آبیاری نکنید:برای جلوگیری از آبیاری بیش از حد، گیاه را در گلدانی با زهکشی مناسب قرار دهید تا آب اضافی از ته گلدان خارج شود.
 2. نور غیرمستقیم خورشید بهترین نور است. اما دقت کنید اگر گیاه کاملاً در سایه قرار داشته باشد، ممکن‌است کدر شود و برگها کمی شل شوند.
 3. خاک گلدان خشک باشد.

برای افزایش اطلاعات خود در مورد گل ها و گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری از آن‌ها می‌توانید سایت persialearn.com مشاهده کنید.

نگهداری از گل سانسوریا

4.314
این مطلب مفید بود ؟122
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی