تولد
روش نگهداری لباس
برای نگهداری از لباس در فصل های مختلف باید برخی نکات را در شستشو، اتو زدن و مرتب کردن لباس ها رعایت کنید، اینطوری عمر لباس ها دوبرابر میشود.

مراقبت از لباس ها با نکاتی بسیار مهم و لازم برای همه

امروزه با افزایش هزینه ها همه افراد سعی دارند وسایل و لباس هایی را که دارند به نحو احسن استفاده کنند تا بتوانند گامی درجهت صرفه جویی بردارند اما برخی افراد علی رغم میل باطنی با روش های مراقبت از لباس آشنا نیستند به همین دلیل ما در این بخش از رازهای خانه داری نمناک به راه کارهای مراقبت از لباس می پردازیم.

راهکارهای نگهداری لباس

شناخت لباس :

اولین قدم در حفظ و نگهداری لباس ها، این است که از محدودیت های شست و شو و عادات البسه خود آگاه باشید.اگر توانایی خرید لباس های با کیفیت ندارید، پس باید در مراقبت از آنها بیشتر دقت کنید. اگر از اتو زدن لباس ها اجتناب می کنید، لباس های چروکیده را با سایر لباس ها جدا کرده ولباس هایی را بیشتر بپوشید که خیلی چروک نمی شوند و یا نیازی به اتو ندارند.

انتخاب هوشمندانه رنگ لباس :

اگر عادت به ریختن قهوه یا نوشدینی های دیگر روی لباس دارید در پوشیدن لباس با رنگ های شکلاتی، ذغالی، و ابی تیره تردید نکنید. لباس های تیره کثیفی ها را بیشتر پنهان می کنند.

تمایز بین لباس کار و مهمانی :

این می تواند وسوسه کننده باشد که به سادگی کارهای کثیف را با هر لباسی که به تن دارید انجام دهید اما این راهی سریع برای خراب شدن لباس های کار است.به همین دلیل مادران اغلب بین "لباس های بازی" و "لباس های مدرسه" تمایز قائل می شوند .هم چنین زمانی که آشپزی می کنید، یک پیش بند ببندید.

تا زدن یا آویزان کردن:

دقت کنید لباس هایی را که نیاز به آویزان کردن دارند را تا نزنید و لباس هایی را که نیاز به تا شدن دارند را آویزان نکنید.ژاکت های آهار دار خیلی خوب تا نمی شوند مگر اینکه در این زمینه ماهر باشید.

روش نگهداری لباس

کنار گذاشتن شست و شو بیش از حد لباس :

شست و شوی لباس بعد از یک بار پوشیدن، بسیار ساده است. اما شست و شو سریع ترین راه برای ازبین رفتن فیبرها است. هرچقدر کمتر لباس را بشویید، عمر لباس بیشتر خواهد شد.

اگر برای آویزان کردن لباس های پوشیده شده (اما تمیز) تنبلی می کنید، بهتر است آن را روی سطوحی مانند یا یک صندلی آویزان کنید، تا زمانی که آن را روی زمین نیندازید. هنگامی که لباس ها روی زمین هستند، باید قبل از اینکه دوباره پوشیده شوند، شسته شوند.

نگهداری دکمه ها :

هر دفعه که لباس جدیدی می خرید در صورت داشتن دکمه یدک ، فورا دکمه ها را در یک شیشه یا جعبه ، محفظه دکمه ها و نخ ها قرار دهید تا در مواقع نیاز استفاده کنید.

لاک زدن روی هر دکمه:

هنگام خرید لباس نو، وسط هر دکمه را لاک بی رنگ بزنید.

کندن پرزهای اضافه با نوار چسب:

برای کندن پرزهای اضافه، نوار چسب را دور انگشت خود بپیچید و ضرباتی سریع با قسمت چسبناک روی قسمت های موردنظر بزنید .

شست و شوی لباس ها در آب سرد :

افرادی که لباس های خود را در آب سرد می شویند به سرعت متوجه افت بهای انرژی خود خواهند شد. به علاوه، بسیاری از پارچه های (به خصوص نایلون و الاستیک)زمانی که کمتر در معرض گرما قرار می گیرند بهتر نگهداری می شوند. مواد شوینده آب سرد برای از بین بردن کثیفی حتی بدون آب داغ طراحی شده اند، حتی مواد شوینده طبیعی نیز کارساز خواهند بود.

جداسازی رنگ ها :

در پایان یک روز طولانی، با وجود خستگی زیاد سعی کنید قانون جدا سازی رنگ ها را انجام دهید، و لباس هایی که رنگ می دهند را با لباس های دیگر ترکیب نکنید زیرا براحتی لباس های رنگ روشن ، تغییر رنگ می دهند و در این صورت دیگر قابل استفاده نیستند.

بستن زیپ شلوارهای جین و کاپشن :

زیپ شلوار و کاپشن ها اغلب خشن هستند، و اگر در طول چرخه های شستشو و خشک کردن لباس باز بمانند، بقیه لباس ها نخ کش می شوند.

هر چند وقت یک بار برای راحت باز شدن زیپ، روی دندانه های آن موم یا شمع بمالید.

اصول نگهداری لباس

مراقب لباس زیرها باشید:

لباس های زیر جنس نایلونی یا پنبه ای دارند که در برابر گرما و خشک کن دوام نمی آورند. اجازه دهید در هوای آزاد خشک شوند یا آنها را در کیسه های کوچک قرار دهید که دور لباس های دیگر در حین شستشو نپیچند.

نگهداری از لباس های پشمی :

در تابستان در برابر بید از لباس های پشمی در برابر بیدزدگی و کپک نگهداری کنید از سطل های بزرگ زباله نو که در آنها خوب بسته یا کیپ شود ، برای نگهداری از لباس ها استفاده نمایید. با گذاشتن لباس های تازه شسته شده دیگر نیازی به استفاده از نفتالین ندارید.

بوی سدر فقط بیدها را پخش می کند بنابراین اگر کمد لباس شما قدیمی، از چوب درخت سدر بوده سطح داخلی آن را کمی سمباده بزنید تا بوی سدر تازه باعث فرار بیدها شود. سپس لباس ها را شسته و در بالاترین جای کمد قرار دهید.

توجه به اطراف:

افراد هنگامی که روی برخی صندلی ها می نشینید شلوار را می سایند. اگر متوجه افزایش سایش لباس ها شدید، به اطراف توجه بیشتری کنید تا مراقبت های لازم را انجام دهید. لبه میز ممکن است آستین پیراهن یا مانتو را نخ کش کند به دنبال راه هایی باشید که موقعیت خود را بهبود بخشید .

تمرین رعایت بهداشت :

این کار ممکن است ساده به نظر برسد، اما رعایت خوب بهداشت مانند دوش گرفتن روزانه، استفاده از دئودورانت و زیرپوش مناسب، می تواند به تمیز نگه داشتن لباس ها در شرایط بهتر کمک کند. فراموش نکنید که عرق هم باعث لک لباس می شود.

همچنین باید دقت کنید که لباس های متناسب با موقعیت مناسب بپوشید.

پوشیدن کفش های مناسب در حال رانندگی :

بهتر است خانم ها در حال رانندگی از کفش های مناسب استفاده کنند زیرا کفش های پاشنه بلند برای ترمز گرفتن نامناسب هستند و ساییده ، سیاه می شوند.

واکس زدن همیشگی کفش :

ممکن است واکس زدن کفش ها کمی خسته کننده به نظر برسد، اما اغلب کفش های خود را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا مانع از جذب کثیفی ، ترک های دائمی یا خشکی بیش از حد شوید.

واکس کفش

یادگیری تعمیرات لباس :

تعمیرات اساسی روی لباس مانند دوختن دکمه و... می تواند عمر لباس را طولانی تر کند ، حتی اگر کاملا مراقب لباس خود باشید، باز هم لباس ها به تعمیر نیاز پیدا می کنند بنابراین یاد بگیرید چطور لباس هایتان را تعمیر کنید تا هزینه هایتان را کاهش دهید.

باز کردن چین و چروک لباس :

اگر زمانی سریع مجبور به باز کردن چین و چروک لباس شدید و به اتو و خشک شویی دسترسی نداشتید، وان را از آب داغ پر و لباس را با چوب لباسی روی دوش آویزان کنید. بخار چروک ها را از بین می برد.

اتو زدن لباس با مراقبت :

زمانی که از اتو برای شل کردن فیبرها استفاده و آن ها را صاف می کنید. متاسفانه، احتمال این وجود دارد که اگر آن را به درستی انجام ندهید، پارچه را روشن و زرد کند. استفاده بیش از حد اتو روی پارچه های ظریف می تواند آن ها را کاملا خراب کند، بنابراین مطمئن شوید که همیشه از سطح مناسب گرما برای نوع پارچه ای که دارید استفاده می کنید.

اتوها سطوح مختلفی برای پارچه های گوناگون دارند، اما این یک راهنمای عمومی است:

کتان: 445 درجه فارنهایت

پنبه: 400 درجه فارنهایت

ویسکوز / ریون:375 درجه فارنهایت

پشم:300 درجه فارنهایت

اکلریک: 275 درجه فارنهایت

پلی استر:300 درجه فارنهایت

ابریشم:300درجه فارنهایت

استات: 290درجه فارنهایت

لیکره: 275 درجه فارنهایت

نایلون:275 درجه فارنهایت

اتو زدن لباس

رنگ گردن لباس های رنگ و رورفته :

معمولا لباس های مشکی و تیره پس از چندین بار استفاده بی رنگ می شوند اما هنوز قابلیت استفاده را دارند .می توانید رنگ لباس را خریداری کنید و طبق دستور روی جلد ، آن را رنگ کرده و سپس لباس را با آب سرد آبکشی کنید و اجازه دهید تا خشک شود.

چگونه از رنگ و رفتگی لباس ها جلوگیری کنیم؟

اگر از لباس هایتان مراقبت کنید، کم تر و دیرتر رنگ و رفته می شوند ، و این باعث صرفه جویی در هزینه ها در طول زمان خواهد شد.

طول عمر لباس ها و نگه داشتن آن ها به معنای ساعت کار نیست. با این حال، به کمی تلاش و برنامه ریزی نیاز دارد. در اینجا چند نکته وجود دارد که چگونه از رنگ و رورفتگی لباس ها جلوگیری کنید.

هنگام شست و شو مراقب باشید:

راحت ترین راه برای جلوگیری از کم رنگ شدن لباس ها، شستن آن ها با آب سرد و استفاده کمتر از مواد شوینده است. هم چنین می توانید قبل از شستن، شلوار جین یا تی شرت ها آنها را پشت و رو کنید، و لباس های ظریف را با دست بشویید.

استفاده نکردن از خشک کن :

گرمای بالا لباس ها را کوچک می کند. بنابراین توصیه می شود کم از خشک کن استفاده کنید زیرا گرما بیشتر فیبرهای الاستیک لباس به خصوص پوشاک ظریف را از بین می برد و باعث کشیدگی آن می شود.

تعویض لباس ها:

همه لباس ها ، کفش و ...را به ترتیب استفاده کنید چون استفاده مداوم از یک کفش و لباس بیشتر آن را ا بین می برد.

محافظت در برابر رطوبت:

برای جلوگیری از کپک زدن کیف های چرمی، داخل آنها را در صورت استفاده نکردن با روزنامه پر کنید و در آن را باز بگذارید.

در جاهای شرجی، می توانید از جعبه برای نگه داشتن لباس ها استفاده کنید به شرطی که سطح آن را لاک الکل بزنید تا رطوبت به داخل نفوذ نکند.

رازهای بسیار مهم نگهداری لباس در فصل های مختلف

3.99
این مطلب مفید بود ؟72
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
وبگردی