تولد
استرس مالی
استرس مالی و بحران مالی حالتی است که به دلیل تغییرات ناخوشایند اوضاع اقتصادی در ما ایجاد می شود و روش هایی برای رهایی از استرس مالی وجود دارد.

استرس یا بحران مالی چیست و چگونه باید با آن کنار آمد ؟

اگر در مورد پول و مسائل مالی نگران هستید، بدانید که تنها نیستید. بسیاری از ما در هر جایی از دنیا که زندگی کنیم، باز هم یکی از دغدغه هایمان مسائل مالی است که ممکن است استرس زیادی را به ما وارد کند . تحقیقات نشان می دهد که تقریبا 72 درصد از مردم کل دنیا نگران مسائل مالی هستند و به این فکر می کنند که چگونه با بحران های مالی کنار بیایند. استرس مالی در واقع حالتی است که به دلیل تغییرات ناخوشایند اوضاع اقتصادی در ما ایجاد می شود و چنانچه در بخش قبلی نمناک گفتیم عوارض جدی بر سلامت جسم و روان میگذارد . در این بخش نگاه دقیق تری خاهیم داشت و عوارض و راهکارهای مفید برای شرایط بحران مالی.

استرس مالی

اثرات منفی استرس مالی روی سلامت افراد

قطعاً استرس مالی می تواند عاملی برای مشکلات جسمی و کاهش عزت نفس افراد باشد. البته اثرات دیگری هم دارد که در این بخش آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

افزایش یا کاهش وزن

استرس اشتها را به هم می ریزد. برای بعضی ها باعث پرخوری عصبی و برای بعضی باعث کم اشتهایی مفرط می شود.

بی خوابی و دیگر مشکلات خواب

که نه تنها باعث می شود که شما هنگام شب بیدار بمانید، بلکه در طول روز هم مانع استراحت شما خواهد شد و انرژیتان را کاهش می دهد.

بی خوابی

افسردگی

زندگی کردن تحت استرس های مالی عاملی برای افسردگی و ناامیدی و مشکلات تمرکز برای تصمیم گیری است. مطالعات انجام شده نشان می دهد که افراد تحت استرس های مالی، دو برابر بقیه به افسردگی مبتلا می شوند.

عصبانیت

پول به ما احساس امنیت می دهد. زمانی که به اندازه کافی دارا نباشیم، احساس عصبانیت و اضطراب ما را کلافه می کند و همین می تواند عاملی برای تپش قلب، عرق، لرزش یا حملات وحشت باشد.

عصبانیت

سختی در رابطه

پول یکی از رایج ترین موضوعاتی است که زوج ها بر سر آن درگیر هستند. استرس مالی می تواند رابطه افراد را به هم بریزد و باعث کلافگی ، بی میلی در روابط جنسی زناشویی و عاملی مخرب برای مشکلات رابطه باشد .

درد جسمی مانند سردرد

مشکلات گوارشی، دیابت، فشارخون بالا و بیماری قلبی، همگی از نتایج استرس ها و فشارهای مالی است. ترس از خرج پول هم باعث می شود که افراد برای درمان چنین مشکلاتی به پزشک مراجعه نکنند و وضعیت بدتر شود.

 سردرد

گرایش به رفتارهای منفی

روش های مخرب برای مقابله با چنین وضعیتی مثل مصرف الکل، استفاده از داروهای غیر قانونی ، شرط بندی می تواند فرد را به پوچی برساند و در نهایت عاملی برای خودکشی باشد .

چرخه مخرب استرس های مالی با سلامت روان

مطالعات نشان می دهد که بین استرس مالی و مشکلات سلامت ذهن ، یک چرخه وجود دارد که در این قسمت 3 مرحله آن را به شما توضیح می دهیم .

  1. مشکلات مالی روی سلامت ذهن اثر می گذارد . استرس پرداخت قرض و بدهی یا دیگر مشکلات پولی، عاملی برای افسردگی ، عصبانیت و استرس شما خواهد شد.
  2. کاهش سلامت ذهن مدیریت پول را سخت تر می کند . در نتیجه شما نمی توانید انرژی و تمرکز کافی برای پرداخت قبوض را داشته باشید یا به دلیل افسردگی ، دیگر تمایلی به کار کردن ندارید.
  3. سختی و مشقت مربوط به مدیریت پول وضعیت و سلامت ذهنی شما را بدتر می کند و شما در معرض مشکلات شدید تر از سلامت ذهن قرار می گیرید .

 بحران مالی چیست

راهکارهای مقابله با استرس و بحران مالی

1. با شخص دیگری صحبت کنید

زمانی که با مشکل های مالی روبرو هستید، وسوسه می شوید که تنها باشید و از همه فاصله بگیرید و موضوع بی پولی را یک موضوع بسیار آسیب زننده می پندارید و حتی از گفتن آن هم شرم دارید و خجالت می کشید اما بیان کردن این مسئله به یکی از دوستان قابل اعتماد یا کسی که دوستش دارید، نه تنها از استرس شما می کاهد، بلکه باعث می شود فرد مورد نظر از منظر دیگری به مسئله نگاه کند، نگرانی های شما را بکاهد، راه حل های موثر پیدا کند و شما بتوانید از ایده های او استفاده کنید.

البته ممکن است فردی که با او صحبت می کنید، هیچ راه حلی برای حل مشکل مالی شما نداشته باشد اما باعث می شود که ذهنتان آرام شود و از لحاظ روانی تخلیه شوید. فقط دقت کنید که یک فرد قابل اعتماد را پیدا کنید که هرگز شما را قضاوت نکند و سپس خیلی صادقانه راجع به احساسات و نگرانی های خود با صحبت کنید.

از یک فرد متخصص کمک بگیرید

اگر چنین فرد قابل اعتمادی در اطراف خود ندارید، می توانید از یک مشاور کمک بگیرید. خوشبختانه تعداد مشاوران بسیار زیاد است. بعضی از آن ها رایگان هم کار می کنند و می توانید مشکلات نقاط ضعف و نگرانی های خود را به او بگویید که قطعاً شما را به مسیر خوبی راهنمایی می کند.

کمک گرفتن از متخصص

با خانواده صحبت کنید

اگر احساس می کنید که نمی توانید به مشاوره دسترسی داشته باشید و دوست قابل اعتمادی هم ندارید ، بهتر است که نگرانی های خود را به اعضای خانواده ابراز کنید و از آن ها راه حل بگیرید و با آن ها در دل کنید و سپس سرگرمی های خانوادگی ارزان را انتخاب کنید. مثلاً با یکدیگر در پارک پیاده روی کنید ، بازی های ارزان انجام دهید و سعی کنید بیشتر در کنار هم باشید تا حس مثبت در شما ایجاد شود .

2. یک لیست از وضعیت مالی تهیه کنید

شاید ترجیح دهید که قبض های پرداخت نشده، بدهی ها و هرگونه کرایه خانه و هر مشکل مالی دیگر را به دست فراموشی بسپارید تا کمتر استرس بگیرید اما بهترین راه ، مواجهه شدن با حقیقت است. زمانی که لیستی از وضعیت مالی و بدهی های خود داشته باشید، یعنی قدم اول را برای انجام یک کار موثر برداشته اید. حتی می توانید از وب سایت ها و اپلیکیشن های مخصوص موبایل هم استفاده کنید.

در لیست همه منابع درآمدی خود را یادداشت کنید

از جمله پول هایی که در طول ماه خرج می کنید ، مثل پرداخت قبوض ، خرید خوراکی ، لباس ، کرایه خانه و ... را یادداشت کنید و بدهی های خود را لیست کنید . نوع و الگوی خرج خود را یادداشت کنید . مثلاً ببینید که زیاد رستوران می روید ، در چنین حالتی سعی کنید بیشتر در منزل غذا درست کنید آیا در فروشگاه های آنلاین بیش از حد خرید می کنید؟ پس وپسعی کنید مقدار خرید خود را کاهش دهید و ببینید چه عواملی هستند که باعث می شوند شما برای خرج بیشتر تحریک شوید.

یادداشت منابع درآمدی

به خودتان سخت نگیرید

هنگامی که در حال تهیه چنین لیستی هستید، به خودتان یادآوری کنید که همه درگیر گرفتاری های مالی می شوند . پس نباید خودتان را مجازات کنید و فقط باید اشتباهات خود را بشناسید و به دنبال راه حل موثر بگردید .

به دنبال تغییرات کوچک باشید

مثلاً شاید شما هر روز صبح روزنامه بخرید، ناهار ساندویچ بخورید و بعد از ناهار سیگار بکشید. پس همه این ها عاملی برای پول خرج کردن است. به جای آن می توانید روزنامه را کنار بگذارید، سیگار را ترک کنید و به جای ساندویچ ، غذای خانگی به محل کار ببرید. سپس خواهید دید که در آخر ماه چقدر پس انداز بیشتری دارید.

خرید بی رویه را ترک کنید

بعضی از افراد عادت دارند که هر روز به بیرون می روند و یک چیز برای خریدن پیدا می کنند اما بهتر است این دفعه که خرید کردید، تا یک هفته به خودتان اجازه خرید کردن ندهید.

خرید بی رویه

3. برنامه بریزید و به آن پایبند باشید

استرس مالی باعث می شود که مشکلات مالی تان بیشتر شود. تا جایی که شما کنترل شرایط را از دست می دهید اما بهتر است که آرامش خود را حفظ کنید . خرج های اضافه را کنار بگذارید و به دنبال یک برنامه ریزی باشید. برای برنامه ریزی مراحلی که در ادامه ی این بخش از نمناک عنوان شده را پیش ببرید:

مشکل مالی خود را شناسایی کنید

لیستی که از اموال و قرض و قوله های خود تهیه کرده بودید را جلوی چشمانتان بگذارید و مشخص کنید که با چه مشکل مالی مواجه هستید. ببینید که بیشتر هزینه های شما صرف چه چیزی می شود و سپس برنامه جداگانه ای برای این مشکلات تهیه کنید.

راه حل ها را یادداشت کنید

زمانی که مشکل را ریشه یابی می کنید، طوفانی از افکار به زندگی شما غلبه می کند. بهتر است که تمام این فکرها را روی کاغذ پیاده کنید. همه آن ها را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید بهترین را انتخاب کنید.

 یادداشت کردن راه حل

برنامه خود را اجرایی کنید

در مورد این که چگونه می توانیم این راه حل های موثر را به کار بگیریم، کاملاً مشخص و واضح عمل کنید . مثلا ببینید آیا باید به دنبال شغل جدید بگردید ؟ آیا باید در کنار شغلی که دارید کار دیگری انجام دهید ؟ پس سعی کنید هر چه سریع تر برنامه ریزی خود را به مرحله اجرایی در بیاورید.

پیشرفت خود را ثبت کنید

همانطور که قبلا هم توضیح دادیم، اتفاقات مختلف روی سلامت و استرس مالی ما موثر است. در این مسیر که قرار است برنامه ریزی خود را اجرا کنید ، باید پیشرفت خود را هم به ثبت برسانید و هزینه های تان را به صورت ماهانه بسنجید.

خودتان را سرزنش نکنید

همه ما انسان هستیم و گاهی اوقات نمی توانیم دقیقا طبق روتین پیش برویم. پس بهتر است در این زمان ها، خودتان را سرزنش نکنید و سعی کنید در سریع ترین زمان ممکن، دوباره وارد برنامه ریزی قبلی خود شوید.

سرزنش کردن خود

4. یک بودجه ماهانه تعیین کنید

سعی کنید برای خودتان یک بودجه ماهانه کنار بگذارید تا کنترل اوضاع مالی را راحت تر به دست بگیرید. هر گونه هزینه روزانه را داخل بودجه خود یادداشت کنید؛ حتی خرید خوراکی را هم فراموش نکنید.

هزینه هایی مثل هزینه بیمه یا مالیات که هر سال پرداخت می کنید را در قسمت دیگر صفحه بنویسید. حالا هزینه های غیر منتظره هم مثل هزینه های پزشکی، یا تعمیر ماشین را در نظر بگیرید و آن ها را هم یادداشت کنید و سپس برای هزینه های خود اولویت بندی داشته باشید.

اگر هر ماه با کمبود پول مواجه می شوید ، اولویت بندی کنید که چه هزینه هایی اهمیت بیشتری دارند . اولویت و تمرکز خود را روی آن ها قرار دهید تا کم کم به سراغ هزینه ها با اهمیت کمتر بروید.

به دنبال راه های مختلف برای پس انداز باشید

حتما نباید کل ماه تمام حقوق خود را خرج کنید و پاک شوید. پس سعی کنید هر ماه پس اندازی را حتی به مقدار بسیار کم، کنار بگذارید. سعی کنید که این لیست بودجه بندی را به همه اعضای خانواده توضیح دهید تا آن ها هم بتوانند در کنار شما به مدیریت بهتر وضعیت مالی خانه کمک کنند.

پس انداز کردن

5. استرس مالی خود را کنترل کنید

در کنار همه راهکارهایی که برای وضعیت بهتر مالی به شما معرفی کردیم ، باید راهکارهایی را برای مقابله با استرس به کار بیندازید که شامل موارد زیر هستند :

فعالیت بدنی داشته باشید

تمرین و ورزش به کاهش استرس کمک می کند ، روحیه شما را بهبود می بخشد ، انرژی تان را افزایش می دهد و عزت نفستان را بالا می برد . پس سعی کنید به طور کل روزی 30 دقیقه ورزش کنید و آن را به سه ورزش ده دقیقه ای کوتاه تبدیل کنید .

تکنیک ریلکسیشن را تمرین کنید

هر روز زمان بگذارید ، ذهن تان را آرام کنید و به انجام مدیتیشن تمرین های تنفسی یا دیگر تکنیک های اکسیژن بپردازید که استرس شما را از بین می برند و باعث تعادل زندگی تان می شوند .

مدیتیشن

عزت نفس خود را افزایش دهید

درگیر شدن با مشکلات مالی ، عاملی برای احساس شکست و کاهش عزت نفس است اما خوشبختانه می توانید حس با ارزش بودن را دوباره در خودتان پرورش دهید. در کارهایی داوطلب شوید که استرس شما را می کاهد و باعث می شود مهارت های جدید خود را به دیگران نشان دهید و دوباره اعتماد به نفس بگیرید.

خوب بخوابید

احساس خستگی نه تنها استرس و افکار منفی را افزایش می دهد ، بلکه باعث می شود روز بعد به اندازه کافی ، چه از لحاظ ذهنی و تجسمی انرژی نداشته باشید . پس خواب خود را با کیفیت تر کنید.

خوابیدن

غذای سالم بخورید

رژیم غذایی سالم سرشار از میوه ، سبزیجات و امگا 3 به شما کمک می کند که روحیه و انرژی بیشتری داشته باشید و در نتیجه ذهنتان هم بهتر کار می کند و استرس تاثیر مخرب زیادی روی شما ندارد .

شکرگزار باشید

برای همه چیزهای خوبی که در زندگی دارید ، شکرگزار باشید. هنگامی که با مشکل مالی بر می خورید، دیگر امیدی به آینده ندارید و همش به دنبال افکار منفی هستید اما بهتر است که کمی با خودتان فکر کنید و به خاطر همه چیزهای خوبی که در زندگی دارید، شکرگزار خداوند باشید تا دوباره انرژی بگیرید.

تعریف استرس مالی و راه سریع کاهش و رهایی از آن

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/س
وبگردی