دندانپزشکی
خدمات دندانپزشکی امروزه فراتر از کشیدین دندان یا پرکردن آنها است. در این مقاله، به بررسی برخی از رایج‌ترین اصطلاحات دندانپزشکی و همچنین قیمت‌های نجومی خدمات دندانپزشکی در ایران می‌پردازیم.

آشنایی با اصطلاحات دندانپزشکی و بررسی قیمت های نجومی آنها 

خدمات دندانپزشکی امروزه فراتر از کشیدین دندان یا پرکردن آنها است. در چند سال گذشته در دنیای دندانپزشکی طیف وسعی از خدمات و اصطلاحات تخصصی مانند :لمینت ،کامپوزیت ، ایمپلنت ، ارتودنسی و... بوجود امده است که برای بسیاری از افراد ناآشنا است. در این مقاله، به بررسی برخی از رایج‌ترین اصطلاحات دندانپزشکی و همچنین قیمت‌های نجومی خدمات دندانپزشکی در ایران می‌پردازیم.

دندان‌ها نقش مهمی در سلامتی و زیبایی انسان دارند. حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها نیازمند مراقبت‌های منظم و مراجعه دوره‌ای به دندانپزشک است. با این حال، هزینه‌های بالای خدمات دندانپزشکی، بسیاری از افراد را از مراجعه به دندانپزشک و دریافت خدمات مورد نیاز خود باز می‌دارد. چرا که هزینه های دندانپزشکی برای اقشاری زیادی از جامعه بسیار گران به نظر میرسد اما واقعیت این است که خدمات دندانپزشکی در سایر کشورها نیز قیمت بالایی دارد .اما علت عمده این گرانی در کشور ما بدلیل بالا بودن قیمت مواد اولیه و تجهیزات دندانپزشکی است. که در ادامه بررسی خواهیم کرد. 

لمینیت دندان

اصلاحات جدید دندانپزشکی و تعرفه های آنها 

ایمپلنت دندان:ایمپلنت دندان، قطعه فلزی از جنس تیتانیوم است که به جای ریشه دندان در استخوان فک قرار داده می‌شود تا جایگزین دندان از دست رفته شود. این قطعه فلزی باید به مدت چند ماه در فک قرار گیرد تا به استخوان فک جوش بخورد . سپس روی آن تاج دندان قرار میگیرد و ظاهری طبیعی پیدا میکند. ایمپلنت دندان شامل دو قسمت ریشه دندان و روکش دندان میشود که هزینه آن از حدود 8 میلیون تا 20 میلیون تومان برای هر دندان متفاوت است . این تفاوت قیمت علاوه بر عوامل دیگر بدلیل مارک ایمپلنت و نوع روکش آن که میتواند کره ای، سوئیسی، آلمانی یا... باشد.

ارتودنسی دندان: ارتودنسی دندان، شاخه‌ای از دندانپزشکی است که به منظور مرتب کردن دندان‌ها و اصلاح ناهنجاری‌های فک و دهان به کار می‌رود. ارتودنسی می‌تواند به روش‌های مختلفی مانند بریس‌های فلزی، سرامیکی و دیمون انجام شود. هزینه ارتودنسی دندان در ایران بین 15 تا 50 میلیون تومان برای هر فک است. البته این بازه قیمتی در کلان شهر تهران از 20 میلیون شروع و در شهرهای بزرگ مانند ارتودنسی در اصفهان تا سقف 30 میلیون تومان خواهد بود 

کامپوزیت دندان: کامپوزیت دندان، یک ماده همرنگ دندان است که برای ترمیم و زیبایی دندان‌ها به کار می‌رود. کامپوزیت می‌تواند برای ترمیم دندان‌های شکسته، لب پر شده، تغییر رنگ داده و نامرتب استفاده شود. ، هزینه کامپوزیت دندان در ایران بین 2 تا 5 میلیون تومان برای هر دندان است. که هزینه کامپوزیت نیز در شهرهای بزرگ بیشتر خواهد بود . کامپوزیت با کیفیت در تهران با قیمت دو میلیون تومان تقریبا ناممکن است اما شما میتوانید همان کامپوزیت دندان در اصفهان را با این هزینه انجام دهید. که ادامه مطلب به بررسی این تفاوت قیمت ها خواهیم پرداخت.

لمینت دندان:  لمینت دندان، یک لایه نازک از جنس سرامیک یا کامپوزیت است که برای رفع عیب های جزئی دندان ها به کار می‌رود. لمینت می‌تواند برای پوشاندن دندان‌های نامرتب، لب پر شده، تغییر رنگ داده و شکسته استفاده شود. لمینت یک روش زیبا سازی برای ظاهر بیرونی دندان ها و رفع عیب های جزئی میباشد . اصطلاح طراحی خط لبخند نیز با این روش امکان پذیر است .هزینه لمینت دندان در ایران بین 5 تا 10 میلیون تومان برای هر دندان میباشد که به نوع و جنس مواد مصرفی ،شهرت و تخصص دندانپزشک و شهر محل سکونت بستگی دارد .

تفاوت هزینه خدمات دندانپزشکی به چه علت است ؟

تعداد دندان‌های ترمیمی: هزینه خدمات دندانپزشکی به طور مستقیم با تعداد دندان‌های ترمیمی یا تحت درمان مرتبط است. به عنوان مثال، هزینه کامپوزیت یک دندان به طور قابل توجهی کمتر از هزینه کامپوزیت 8 دندان خواهد بود. یا ارتودنسی یک فک قاعدتا از ارتودنسی دو فک کمتر است.

تفاوت در نوع مواد مصرفی و کیفیت خدمات:نوع و کیفیت خدمات دندانپزشکی نیز بر قیمت نهایی آن تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، هزینه لمینت سرامیکی به دلیل کیفیت و زیبایی، از لمینت‌های کامپوزیتی بیشتر است. همچنین، هزینه ارتودنسی دیمون با براکت های جدید نسبت به ارتودنسی با بریس های فلزی بیشتر است. این صحیح است اما گاهی همان هزینه ارتودنسی با براکت های فلزی نیز در مطب های مختلف متفاوت است علت چیست ؟ باید این را بدانید که اکثر تجهیزات و متریال مصرفی در دندانپزشکی وارداتی است که عمدتا از چین و کره جنوبی و درصد کمی هم از اروپا و آمریکا وارد میشود. بالا بودن نرخ ارز و نوسانات دائمی آن، همچنین تحریم های دارویی و اقتصادی ایران موجب می شود تا هزینه نهایی این موارد گران باشد پس میتوان گفت بخش قابل توجهی از تفاوت تعرفه های دندانپزشکی بدلیل استفاده از مواد مصرفی با کیفیت های متفاوت است. 

دکتر محمد ناصری

تجربه و تخصص دندانپزشک:دندانپزشکانی که تجربه و تخصص بیشتری دارند، معمولاً هزینه بیشتری برای خدمات خود دریافت می‌کنند. این موضوع به دلیل مهارت و دانش بیشتر آنها در انجام خدمات دندانپزشکی و همچنین به دلیل استفاده از مواد و تجهیزات باکیفیت‌تر است. البته هزینه دریافتی پزشک با توجه به نوع کلینیکی که دندانپزشک در آن فعالیت میکند و اینکه دولتی یا خصوصی باشد متفاوت خواهد بود .

محل زندگی : هزینه خدمات دندانپزشکی در شهرهای بزرگ مانند تهران، به دلیل بالا بودن هزینه زندگی و اجاره مطب، معمولاً بیشتر از شهرهای کوچک است. هزینه لمینت در تهران بالاتر از هزینه لمینت در اصفهان است. حتی در همین شهر تهران نیز مکان کلینیک با توجه به موقعیت جغرافیایی می ‌تواند بر هزینه نهایی تأثیر داشته باشد.

آشنایی با اصطلاحات دندانپزشکی و بررسی قیمت های نجومی آنها 

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی