مراقبت از دندان
همه انسانها در زندگی روزمره خود کارهایی انجام می دهند که ممکن است به سلامت دندان ها آسیب برساند، پس بهتر است مواردی که برای دندان هایتان مضر هستند را بشناسید.

مراقبت ویژه دندان پزشکان از سلامت دندان هایشان

دندانپزشکان هر ساله بیماران بی شماری را می بینند که دندان های شان را به خاطر تماس با چیزهای نامناسب از بین برده اند؛ اما جالب است که خود دندانپزشکان از چند مورد مضر اجتناب می کنند که در این قسمت از بهداشت و سلامت دهان و دندان نمناک آن ها را معرفی می کنیم.

لیمو

لیمو ها جز میوه ها هستند و می توانند به دندان ها آسیب برسانند. خیلی از افراد عادت دارند لیمو را بمکند و یا مدت طولانی آن در دهان شان نگه دارند. از آن جا که لیمو بسیار اسیدی است؛ منجر به فرسایش مینای دندان شده و تعادل ایده آل اسید و قلیایی دهان یا همان PH را به هم می ریزد.

لیمو

یخ

بسیاری از افراد دوست دارند یخ بجوند؛ اما انجام این کار هم به دندان ها آسیب می رساند. گاهی اوقات ممکن است به تاج دندان هم لطمه وارد شود؛ پس توصیه می شود که نوشیدنی های یخ دار ننوشید و یا از نی استفاده کنید.

درپوش فلزی بطری ها

با باز کرن این درپوش ها ممکن است دندان تان را به طور کامل از دست بدهید و مجبور شوید تاج آن را ایمپلنت کنید. واقعا ارزشش را ندارد، بگذارید یک ابزار مناسب این کار را برای تان انجام بدهد.

درپوش پلاستیکی بطری ها

با باز کردن این درپوش ها نه تنها دندانهای تان می شکند؛ بلکه عضله و مفصل فکی گیجگاهی تان هم دچار درد و مشکل می شود. به جای این کار از زور بازوهای تان استفاده کنید.

بطری پلاستیکی

مسواک دیگران

استفاده از مسواک یک فرد دیگر نه تنها باعث انتقال کلی باکتری به دهان تان می شود؛ بلکه ریسک سرایت بیماری آن شخص به دهان شما را هم در پی خواهد داشت. باکتری هایی که باعث خرابی دندان می شوند می توانند از طریق به اشتراک گذاری مسواک ها بیشتر شوند.

ناخن ها

جویدن ناخن می تواند لبه های دندان های جلوی تان را صاف کند. از طرفی هم باعث ایجاد ترک در مینای دندان می شود. این کار فک تان را در حالت غیر طبیعی قرار می دهد که می تواند به مفاصل آن فشار وارد کند و دچار سایش شده و در طولانی مدت درد دندان، گوش ها و فک را در پی خواهد داشت.

آب نبات های سفت

این آبنبات های سفت؛ 10 دقیقه طول می کشد تا در دهان حل شوند و به همین خاطر فرد را وسوسه می کند که آن ها را بجود و می تواند به ترک خوردن دندان ها منجر شود.

آبنبات

کلید

گاهی ممکن است وسوسه شوید کلیدهای تان را با دهان تان بکشید یا نگه دارید، اما این کار هم به ضرر دندانهای تان است. علاوه بر ترک خوردن، باکتری های این اشیای فلزی هم وارد دهان شده و ممکن است شما را بیمار کنند.

خودکار، کلیپس کاغذ و پاک کن

جویدن سر ِ خودکار یا چیز هایی مثل مداد یا پاک کن هم اصلا توصیه نمی شود. این ها هم علاوه بر انتقال باکتری روی دندان ها و لبخندتان تاثیر منفی می گذارند.

راز مخفی دندون پزشکا واسه مراقبت از دندون هاشون

3.812
این مطلب مفید بود ؟93
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
برچسب : سلامت دندان
وبگردی