علت تغییر رنگ دندان کودک
دندان های شیری کودکان به دلایلی خراب می شوند و یا تغییر رنگ می دهند اما والدین با دانستن این دلایل می توانند از زرد شدن دندان های کودکشان جلوگیری کنند.

زرد شدن و سایر تغییر رنگ های دندان های شیری در کودکان

لبخند یک کودک زیبا یکی از بزرگترین لذت های والدین است با این حال گاهی اوقات دندان های سفید و مروارید آنها ممکن است زرد یا سایر رنگها شود، و لبخند زیبای کودک شما را تحت تأثیر قرار می دهد.نیازی به نگرانی نیست زیرا شما می توانید اقدامات مختلفی را برای بهبود رنگ دندان کودک خود انجام دهید. اگر بچه هایتان دچار تغییر رنگ دندان هایشان باعث بیخوابی های شبانه شما شده، باید نگرانی خود را متوقف کنید، و در این بخش از نمناک می خواهیم در مورد علل، درمان و پیشگیری های مختلفی که می توانید برای بهبود رنگ زرد و سایر تغییر رنگ دندان کودکتان بپردازید صحبت کنیم.

تغییر رنگ دندان کودک

علت تغییر رنگ دندان کودکان چیست؟

تغییر رنگ دندان چیست؟

قبل از اینکه با مقاله پیش برویم، باید بدانیم که چه چیزی باعث تغییر رنگ دندان شده است. خوب، تغییر رنگ دندان ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که رنگ سفید سفید یا عاجی سفید و در کل رنگ سفید دندان کودک شما تغییر کند. تغییر رنگ دندان می تواند دو نوع باشد:

تغییر رنگ خارجی و تغییر رنگ داخلی

تغییر رنگ خارجی ممکن است موقت باشد و به علت استفاده از برخی داروها، مواد غذایی و غیره باشد، از طرف دیگر، تغییر رنگ داخلی ممکن است عمدتا به دلیل مشکلات پزشکی اولیه مانند اختلال متابولیک، هیپوپلیزی مینا و غیره رخ دهد.

انواع تغییر رنگ دندان کودک

انواع تغییر رنگ دندان کودکان

چه چیزی باعث تغییر رنگ دندان و خرابی دندان شیری در کودکان می شود؟

اگر شما بدانید که چرا دندان های کودکتان زرد هستند، علل زیر ممکن است به شما در درک بهترش کمک کنند.

1. پوسیدگی دندان یا خرابی:

فرزند شما ممکن است دچار خرابی دندان یا سوراخ شدن به علت فعالیت باکتری ها در ذرات موجود در مواد غذایی در دهان شما باشد که این، ممکن است باعث تغییر رنگ شود.

2. بهداشت دهان و دندان نادرست:

اگر کودک شما بهداشت دهان و دندان مناسبی را دنبال نکند و دندان هایش را به طور مرتب مسواک نکند، ممکن است منجر به شکل گیری پلاک ها شود و بنابراین ممکن است رنگ دندان ها تغییر کند.

بهداشت دهان و دندان نادرست

رعایت نکردن بهداشت دندان های کودک از علل مهم زرد شدن دندان ها

3. فلوروزیس :

فلوراید بیش از حد در شیر مادر یا خمیردندان شما ممکن است به وجود بیش از حد فلوراید در دهان کودک شما منجر شود ؛ مقادیر بیش از حد فلوراید ممکن است سبب ایجاد شرایطی شود که رگه های سفید یا لکه هایی را روی دندان های بچه شما ایجاد کند.

4. بیماری های خاص:

برخی از انواع بیماری ها مانند هپاتیت، تب بالا و غیره ممکن است منجر به تغییر رنگ دندان در کودکان شود.

5.هیپوپلازی مینای دندان :

این وضعیت ژنتیکی است که در آن پوشش مینای دندان از دست می رود یا بسیار نازک است. این اتفاق ممکن است منجر به تغییر رنگ شود.

هیپوپلازی مینای دندان

هیپوپلازی مینای دندان می تواند باعث تغییر رنگ دندان شود

6. آسیب :

گاهی صدمه به دندانها ممکن است منجر به تغییر رنگ دندان شود ؛ این اتفاق ممکن است رخ دهد، زیرا رگ های خونی پاره می شوند و خون بر روی مینای دندان تاثیر می گذارد.

7. استفاده از داروهای خاص:

استفاده از داروهای خاصی که در دوران بارداری استفاده می شوند، مانند تتراسایکلین، که برای درمان ویتی استفاده می شود، ممکن است منجر به تغییر رنگ دندان های نوزاد شود.

8. زردی :

گاهی نوزادانی که پس از زایمان زردی شدید می گیرند، ممکن است دندانهای زرد یا سبز رنگی را داشته باشند.

زردی نوزاد

زرد شدن دندان کودکانی که زردی داشتند

علل انواع تغییر رنگ و لکه های دندانی کودکان

موارد ذکر شده برخی از علل رایج تغییر رنگ دندان در کودکان هستند.

علائم تغییر رنگ دندان

هرچند که تغییر رنگ دندان ها ممکن است با نگاه کردن به دندان های بچه ها بسیار مشهود باشند، اما ممکن است نشانه های زیر در تشخیص اینکه آیا کودک شما از تغییر رنگ دندان ها رنج می برد نیز کمک باشند.

  • دندانهای کودک شما ممکن است قهوه ای باشد این ممکن است به دلیل مصرف برخی نوشیدنی های تیره یا نوعی آسیب باشد.
  • دندانهای کودک شما ممکن است لکه های سفیدی داشته باشد این ممکن است علائم اولیه پوسیدگی دندان را نشان دهد.
  • ممکن است دندان های فرزندتان قرمز، بنفش یا آبی باشد که به علت تروما و آسیب یا مصرف برخی مواد غذایی تیره رنگ رخ می دهد.
  • دندانهای کودک شما ممکن است نارنجی باشند این ممکن است به دلیل انباشت باکتری ها بر روی دندان های کودک شما به دلیل بهداشت دهان و دندان نامناسب باشد.
  • دندان های کودک شما ممکن است دارای لکه های سیاه باشد و این ممکن است به دلیل آسیب دندانی رخ دهد.

علائم تغییر رنگ دندان کودک

لکه های سفید روی دندان از نشانه های پوسیدگی آن ها

راه هایی برای درمان تغییر رنگ دندان ها

اگر شما به چگونگی سفید کردن دندان های کودکتان فکر می کنید، بعد از درمان جواب هایی دارد.

  • شما می تونید از جوش شیرین و آب را استفاده کنید تا دندان های کودکتان را مسواک کنید تا از تغییر رنگ دندان خلاص شوید.
  • اگر کودکتان مکمل آهن می خورد، گاهی اوقات ممکن است منجر به رنگ گیری دندان شود بنابراین اگر دندان های بچه هایتان را مسواک بزنید و مکمل های آهن را مصرف کند، هیچ لکه ای به وجود نخواهد آمد.می توانید از مسواک بزرگسالان استفاده کنید و دندان های بچه هایتان را مسواک کنید، زیرا مسواک و خمیردندان بزرگسالان خواص پاک کنندگی بهتری دارند.
  • برخی از تکنیک های سفید کنندگی که باید به شدت توسط دندانپزشک استفاده شوند، ممکن است در سفید کردن دندان های بچه هایتان مفید باشد.
  • اگر تغییر رنگ به علت تروما و آسیب باشد، سفیدکردنشان دشوار خواهد بود، اما شما باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا بتوانید سلامت دندان های دائمی که تحت آسیب قرار گرفته اند مطلع شوید.
  • دندانپزشک شما ممکن است از مخلوط پمیز برای از بین بردن لکه ها و باکتری هایی که ممکن است باعث تغییر رنگ دندان شوند استفاده کند.

درمان زرد شدن دندان ها

راه های درمان زرد شدن دندان کودکان توسط دندانپزشک 

راهنمایی برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان

گزینه های درمانی زیادی برای درمان تغییر رنگ دندان وجود دارد با این حال، بهتر است اقدامات پیشگیرانه ای را برای تغییر رنگ انجام دهید، تا از هرگونه تغییر رنگ دندان جلوگیری شود.شما باید از خمیر دندان هایی استفاده کنید که دارای میزان فلوراید کمی هستند، زیرا مقدار زیاد فلوراید ممکن است منجر به تغییر رنگ دندان در کودکان شود.

شما باید مسواک زدن و تمیز کردن دندان های کودکتان را خیلی خیلی زود شروع کنید ؛ می توانید تمیز کردن دندان های نوزادان خود را با یک پارچه پنبه ای نرم شروع کنید و سپس به آرامی از مسواک کودک استفاده کنید.

غذاهایی که میزان قند زیادی هستند را به کودکتان ندهید ؛ مواد غذایی با مقادیر زیاد شکر منجر به پوسیدگی دندان و باعث تغییر رنگ می شود.

مسواک زدن یک عادت خوب است که باید از همان ابتدا شروع شود با این حال، والدین ممکن است نگران باشند که کودکانشان ممکن است خمیر دندان را بخورند بنابراین، مهم است که نحوه استفاده کردن از خمیر دندان را تدریس کنید.

کودکتان را تشویق نکنید که در شب با یک بطری شیر بخوابد ؛ حضور شیر و شکر ممکن است محیط مناسبی را برای باکتری ها را در دهان بچه هایتان ایجاد کند.

جلوگیری از زرد شدن دندان

تمیز کردن دندان های کودک را با یک پارچه پنبه ای نرم شروع کنید

آیا محصولات سفید کننده دندان و محصولات سفید کننده برای کودکان ایمن هستند؟

بسیاری از داروهای سفید کننده در بازار وجود دارد با این حال، شما نباید از چنین محصولاتی برای کودک خود استفاده کنید زیرا دندانهای کودکتان شیری و موقت هستند و نیازی به نگرانی نیست زیرا آنها به زودی با دندان های دائمی جایگزین خواهند شد.

از سوی دیگر، اگر کودک شما دندان های دائمی دارد، رنگ دندان ها تغییر نمی کند ؛ چون زمانی که مینا دچار آسیب شود، مشکلش ثابت می ماند. علاوه بر این، محصولات OTC عمدتا حاوی پراکسید هستند که ممکن است آسیب بیشتری نسبت به دندان کودکتان بزنند.

محصولات سفید کننده برای کودکان

از داروهای سفید کننده دندان برای کودکان استفاده نکنید

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

به محض این که شما هر نشانه ای از تغییر رنگ دندان را در کودک خود دیدید، توصیه می شود که به دندانپزشک مراجعه کنید ؛ این کار به این دلیل است که قبل از هر اقدام دیگری برای درمان تغییر رنگ دندان، مهم است که علتش تعیین شود و تنها ممکن است پزشک شما بتواند آن را درست کند. مهم است که سلامت دهان و دندان کودک تان را دنبال کنید و زمانی که زردی یا هر نوع تغییر رنگ دیگر مشاهده کردید به دنبال کمک حرفه ای باشید.

 

چه چیزی باعث تغییر رنگ و زرد شدن دندان های کودک می شود؟

4.128
این مطلب مفید بود ؟235
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی