غرق شدن ماشین
تمام حوادثی که در ماشین اتفاق می افتد وحشتناک هستند و برخی از این حوادث خطرات بسیاری دارد، پس بهتر است که برای مقابله با این خطرات آمادگی داشته باشید.

چگونه از خودروی در حال غرق شدن خارج شویم؟

زنده ماندن در چنین شرایط سختی نیازمند این است که شما نکاتی را در موردش بدانید. مهم تر از همه اینکه بدانید باید چه کار هایی را با چه ترتیبی به انجام برسانید تا سطح امنیت شما و اعضای خانواده افزایش پیدا کند که در این قسمت از نمناک این اقدامات را به شما توضیح خواهیم داد.

نحوه خروج از ماشین در حال غرق شدن

زمانی که در خودروی در حال غرق شدن گیر افتاده اید، اقدامات زیر را انجام دهید:

خونسردی خود را حفظ کنید

بدون شک گیر افتادن داخل یک خودرو در حال غرق شدن وحشتناک است اما بهتر است در این هنگام دست پاچه و وحشت زده نشوید و خونسرد باشید زیرا وحشت زده شدن تنها انرژی شما را تلف خواهد کرد.

آرامش

سریع باشید

متخصصان بر این عقیده هستند هنگامی که ماشین در حال غرق شدن است، شما تقریباً یک دقیقه فرصت دارید تا این دو مرحله را به انجام برسانید. به محض این که متوجه ورود آب به داخل خودرو شدید، چند نفس عمیق کشیده و کاملاً تمرکز خود را روی خروج از خودرو بگذارید.

بین 30 تا 60 ثانیه برای خروج از خودرو زمان خواهید داشت و اگر سریع نباشید، کل کابین را آب فرا خواهد گرفت.

با اورژانس تماس نگیرید

زنگ زدن به اورژانس و پلیس تنها سبب می شود زمان طلایی برای خروج از خودرو هدر برود پس تا زمانی که از داخل خودرو خارج نشده اید با اورژانس یا پلیس تماس نگیرید.

درب خودرو را باز نکنید

وقت خود را صرف باز کردن در نکنید زیرا فشار آب در بیرون از ماشین بسیار زیاد است و در نتیجه شما نمی توانید در را باز کنید. اگر بتوانید در را نیز باز کنید، این کار سبب ورود بیشتر آب به داخل خودرو و غرق شدن سریع تر آن خواهد شد.

غرق شدن خودرو

از شیشه ها بیرون بیایید

سریعاً کمربند ها را باز کنید و شیشه ماشین را پایین بکشید و از ماشین بیرون بپرید. این تنها راه زنده ماندن است. اگر شیشه به صورت دستی پایین بیاید شرایط بسیار راحت خواهد بود اما اگر شیشه ها برقی باشد، باز هم فرصت دارید زیرا تا ده دقیقه بعد از اینکه ماشین به طور کامل داخل آب برود، شیشه های برقی کار می کنند.

شیشه پنجره را بشکنید

اگر نمی توانید پنجره را باز کنید یا اگر پنجره فقط تا نیمه باز می شود، باید آن را بشکنید. اگر هیچ ابزار یا شیء سنگینی داخل خودرو برای شکستن پنجره در اختیار ندارید، یکی از پشت سری های صندلی ها را خارج کرده و با قسمت فلزی آن چند بار به گوشه های پایینی پنجره ضربه بزنید یا از پای خود برای شکستن پنجره استفاده کنید.

به کناره شیشه ضربه بزنید زیرا راحتتر شکسته می شود.

شیشه جلویی ماشین را نشکنید

به دنبال شکستن شیشه جلوی ماشین نباشید، زیرا شیشه جلوی ماشین از مواد بسیار محکم و مقاوم ساخته شده است و در نتیجه به این راحتی ها شکسته نمی شود. پس بهتر است به شیشه کنار دستی خود اکتفا کنید، زیرا شیشه قسمت جلو فقط با وسایلی مثل چکش شکسته می شود.

شیشه ماشین

کودکان را از ماشین خارج کنید

اگر با فرزندانتان سفر کرده اید، پیشنهاد می کنیم که ترتیب را رعایت کنید. اول کمربند فرزند بزرگ خود را باز کنید. شیشه را پایین بدهید تا او بتواند به بیرون برود و سپس کمربند فرزند کوچک تان را باز کنید و او را به بیرون هدایت کنید و بعد این اقدام را برای خودتان انجام دهید.

اگر ابتدا کودک خود را خارج کنید و سپس خودتان از خودرو خارج شوید بسیار بهتر و راحت تر از حالتی خواهد بود که ابتدا خودتان خارج شده و سپس به دنبال کودکان بیایید. با این ترتیب شانس زنده ماندن همه افراد بالاتر خواهد رفت.

آماده شنا کردن و خروج از خودرو باشید

بعد از باز کردن پنجره و بیرون رفتن افراد آب با سرعت بیشتری وارد خودرو خواهد شد، بنابراین باید آماده شنا کردن و خروج از خودرو باشید. هنگام شنا کردن، تا زمانی که از خودرو کاملاً دور شوید، پاهای خود را نباید رو به عقب حرکت دهید و باید از بازوهای خود برای حرکت رو به بالا استفاده کنید.

اگر ماشین کامل غرق شد، درب را باز کنید

اگر نمی توانید شیشه را باز کنید یا آن را بشکنید، راه دیگری وجود دارد. می توانید از طریق در ماشین عمل کنید. فقط باید صبر کنید که داخل ماشین هم از آب پر شود تا فشار آب در داخل و بیرون ماشین یکسان باشد و شما راحت تر بتوانید در را باز کنید و به بیرون شنا کنید. پس تا لحظه ای که هوا هنوز داخل خودرو وجود دارد، چند نفس عمیق کشیده و سپس نزدیک ترین در خودرو را باز کنید.

متخصصان پیشنهاد می کنند که دستان خود را خیلی محکم روی دستگیره بگیرید تا آب مانع جدا شدن دستتان از روی دستگیره ماشین نشود. حتی شاید مجبور باشید که با پایتان در را هل بدهید.

غرق شدن ماشین

مسیر شنا را گم نکنید

ممکن است هنگامی که از ماشین بیرون می آیید، جهت و مسیر را گم کنید که کاملاً طبیعی است. برای پیدا کردن مسیر باید حباب آب را به سمت بالا دنبال کنید که زودتر به سطح آب رسید. یا اینکه به دنبال نور رفته و در آن سمت شنا کنید.

زمان خستگی هنگام شنا از اشیائی که از خودرو خارج شده اند استفاده کرده و اندکی استراحت کنید. موانع مختلفی در مسیر شنا وجود دارند پس هنگام شنا کردن حواستان به محیط اطراف باشد.با شنا کردن به راحتی می توانید از خودرو خارج شده و خود را به سطح آب برسانید.

با نیروهای امداد تماس بگیرید

بعد از خروج از خودرو و آب، از دیگران بخواهید با پلیس و اورژانس تماس بگیرند زیرا ممکن است آسیب دیده باشید اما به دلیل افزایش سطح آدرنالین در خون متوجه آسیب هایی که دیده اید نشوید.

نیروهای امداد

به نکات زیر توجه کنید

  • در خودرو خود ابزاری مانند یک آچار چرخ، آچار فرانسه، یا هر شیء فلزی سنگین دیگری قرار دهید تا در مواقع لزوم، به راحتی بتوانید آن را پیدا کنید.
  • در خودرو خود یک ابزار مانند چاقو یا کاتر بگذارید تا اگر کمربند ایمنی باز نشد، بتوانید آن را به راحتی ببرید.

را و روش های نجات از خودروی در حال غرق شدن

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/ن.ح
وبگردی