تنفس در ورزش
افرادی که عادت به ورزش کردن ندارند، هنگام شروع ورزش دچار تنگی نفس یا سخت نفس کشیدن می شوند و سرعت تنفس آن ها به نوع ورزش آن ها بستگی دارد.

وضعیت تنفس و نفس کشیدن هنگام ورزش

با گذشت زمان افراد بیشتری به این قضیه پی می برند که فعالیت فیزیکی یکی از بخش های مهم سبک زندگی سالم می باشد و ورزش نکردن یا انجام ورزش به صورت نادرست می تواند نفس کشیدن را حین ورزش سخت کند.

سختی تنفس هنگام انجام بازی های ورزشی می تواند عاملی برای ایجاد تنگی نفس، سرفه، باریک شدن راه گلو، خس خس سینه و گرفتگی بینی شود. به طور کلی دلایل زیادی برای ایجاد مشکلات تنفسی حین انجام فعالیت فیزیکی وجود دارد که در این قسمت از ورزش و تناسب اندام نمناک آن ها را بررسی خواهیم کرد.

تنفس در ورزش

عملکرد تنفسی چگونه است؟

تنفس عملکرد های مختلفی دارد. اگر چه مهم ترین آن به صورت زیر است:

 • تحویل اکسیژن به بافت ها و از بین بردن بقایای دی اکسید کربن که توسط سلول ها ساخته شده است.
 • نگهداری مداوم از اسیدیته خون که توسط ph اندازه گیری می شود.
 • طیف سالم ph بین 7.35 و 7.45 دارد. تنفس مسئول این است که این طیف را سالم نگه دارد.

عملکرد تنفسی

هنگام ورزش چه اتفاقی برای تنفس می افتد؟

زمانی که ورزش می کنیم، عضلات دو فرایند را سازماندهی می کنند. آن ها از اکسیژنی که از خون آمده است برای تحویل انرژی استفاده می کنند تا بدن بتواند حرکات مختلف را انجام دهد. از آن جایی که آن ها کار زیادی انجام داده اند و انرژی را از دیگر فرایند ها گرفته اند، در نتیجه به اکسیژن نیاز ندارند.

اگر چه این فرایند ها لاکتات تولید می کنند که در خون آزاد شده و آن را اسیدی می کند. در طول این فرایندها خونی که در طول بافت های عضلانی جریان دارد، بدون اکسیژن و اسیدیته باقی می ماند. در نتیجه بدن را به خطر می اندازد.

نحوه تنفس در ورزش

خوشبختانه برای جلوگیری از این اتفاق، مغز دریافت کننده هایی دارد که در طول بدن توزیع شده اند و نسبت به این تغییرات آگاهی دارند و باعث ایجاد شرایط زیر می شوند:

 • تنفس سریع تر که از طریق افزایش سرعت تنفسی است.
 • تنفس عمیق تر که هوای بیشتری را برای هر نفس وارد ریه ها می کند. به عبارت دیگر حجم ریه ها افزایش پیدا می کند و بنابراین اگر حجم تنفس و سرعت آن افزایش پیدا کند، میزان تهویه هوا در ریه هم بالا می رود.

همه این فرآیند ها اتفاقات زیر را ایجاد می کنند:

 • اکسیژن بیشتری به خون می رسد و نیازهای عضلانی را برطرف می کنند.
 • بدن شما دی اکسید کربن بیشتری را خارج می کند.
 • اسید تولید شده توسط عضلات را حذف می کند و ph خون را ثابت نگه می دارد.

ریه ها

مراحل تنفس در طول ورزش

طبق مطالعات انجام شده محققان تعیین کردند که سه مرحله هنگام ورزش وجود دارد. در مرحله اول و دوم ناگهان سطح تهویه هوا افزایش پیدا می کند تا بتواند پاسخگوی فعالیت بدنی بالای فرد باشد. زمانی که به مرحله سوم نزدیک می شود، سطح آن به حالت پایدار می رسد.

تنفس در طول ورزش

چرا نفس کشیدن هنگام ورزش کردن سخت می شود؟

اگر به ورزش عادت نداشته باشید، در وهله اول احساس خفگی می کنید. اگر چه این موضوع کاملاً طبیعی است که سیستم تنفسی باید برای این که وضعیت خونی را به سطح طبیعی برساند، خودش را تطبیق دهد و دچار تغییراتی شود.

اگر به ورزش خود ادامه دهید، تنفس راحت تر می شود و سپس بدن خودش را با شرایط جدید وفق می دهد و از طرف دیگر ورزش هایی که شدت های متفاوت دارند، شرایط مختلفی را ایجاد می کنند.

هر چقدر که شدت ورزش شما افزایش پیدا کند، بدن شما طبعاً به آن عادت ندارد و نیازمند اکسیژن بیشتری است. بنابراین تنفس سریع تر انجام می شود. البته حجم هوای دریافتی برای هر تنفس یکسان است و همان طور که می دانید ورزشکاران بسیار حرفه ای، سرعت تنفس پایین تری دارند اما سیستم تنفسی آنها تمرین داده شده است که هوای بیشتری را بگیرد. بنابراین تنفس آن ها عمیق تر است و هوا در مدت زمان طولانی تری داخل ریه ها باقی می ماند و بنابراین نیاز آن ها به تنفس کمتر می باشد.

exercise difficulty breathing

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

سختی تنفس هنگام ورزش می تواند نشان دهنده عادت نداشتن شما به ورزش باشد.

اگر چه بسیار مهم است که به آن توجه کنید زیرا ممکن است گاهی اوقات نشان دهنده مشکلات قلبی عروقی یا تنفسی باشد و بنابراین باید به علائم آن که ممکن است ایجاد مشکل کند، دقت کنید که شامل موارد زیر هستند:

 • تنگی نفس یا احساس خفگی که باید در حالت شدید ورزش را متوقف کنید.
 • خس خس کردن سینه یا سوت کشیدن هنگام تنفس.
 • سرگیجه یا از حال رفتن
 • احساس سفتی و سنگینی در قفسه سینه.

اگر هر کدام از این علائم را داشتید، هر چه سریع تر باید به پزشک مراجعه کنید.

چرا نفس کشیدن هنگام ورزش سخته؟ + علائم خطر

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ن/ز.ت
برچسب :
وبگردی