تولد
رژیم غذایی باروری
رژیم غذایی از مهم ترین مسائل برای سلامتی بدن است که یکی از این مسائل مهم قدرت باروری است که تغذیه به طور مستقیم بر این موضوع تاثیر می گذارد.

رژیم غذایی که دلیل نازایی زنان و مردان است 

آیا رژیم غذایی بد می تواند موجب ناباروری یک زن شود؟ مطالعه سال 2018 دراسترالیا نشان می دهد که خوردن فست فودها و نخوردن میوه تازه بقدرکافی بارداری زنان را سخت تر می سازد. پزشک متخصص باروری در این مورد بیان می کند میزان تاثیر رژیم غذایی و آلودگی های محیطی روی باروری در حال افزایش است. رژیم غذایی می تواند باروری را تحت تاثیر قرار دهد. اما مشکل جدا کردن غذا از عواملی مانند سیگار کشیدن، چاقی، خواب نامناسب و ورزش نکردن است که همه آن ها می توانند بر باروری تاثیر بگذارند.
خواب

مشکل باروری در زنان  

پانزده درصد از زوج ها در بارداری مشکل دارند و 70 تا 80 درصد از این موارد، به این دلیل است که خانم یکی از این مسائل زیر را دارد: 
یک مشکل ساختاری (فیبروم، کیست، آندومتریوز، زخم ناشی از عفونت)می تواند حرکت تخمک از طریق لوله های فالوپ را سخت تر کند. 
یک مشکل هورمونی (سندرم تخمدان پلی کیستیک، بیماری تیروئید)می تواند در چرخه باروری یک زن تداخل ایجاد کند. 
سن بالای مادران می تواند ماندن تخمک را سخت کند. میزان باروری یک زن در میانه 30 سالگی به شدت کاهش می یابد. 
مطالعه چه چیزی را نشان می دهند: 
در این مطالعه، پزشک زنان از 5،628 خانم پس از زایمان اولین نوزاد خود در مورد مصرف میوه، سبزیجات پر برگ، ماهی و فست فود در ماه قبل از بارداری سوال کردند.سپس بررسی کردند که چقدر طول می کشد تا آن زنان باردار شود. زنانی که بیشتر میوه های تازه می خوردند زودتر باردار شدند اما در عوض افرادی که فست فود زیادی مصرف می کردند بارداری شان بیشتر طول کشید. 
چرا میوه و سبزیجات؟ 
مطالعات تاثیر رژیم غذایی مدیترانه ای را نشان داد که از سبزیجات تازه، میوه، چربی های سالم و غلات سبوس دار برای باروری استفاده می کنند.
میوه برای باروری

محدودیت های مطالعه: 

در حالی که این مطالعه رابطه بین فست فود، میوه های تازه و باروری را نشان داد، اما نتوانست علت و معلول را نشان دهد. 
به این دلیل که از خانم ها خواسته شد که به گذشته فکر کنند و آنچه را که می خوردند به یاد بیاورند. 
پزشک می گوید:" هر گونه مطالعه براساس به یاد آوردن، مستند نیست." زنانی که به راحتی باردار می شدند، می گویند"رژیم خوب من بوده است"،و دسته ای که به سختی باردار شدند می گویند رژیم بدی داشتیم. 
هم چنین برای اثبات علت و معلول، به یک مطالعه دقیق تر در آینده نیاز دارید تا بدانید چگونه تغییرات در رفتار تاثیر باروری را افزایش می دهد. 
محققان تایید کردند این مطالعه به تاثیر سبزیجات و دیگر مواد و یا امکان ناباروری مردان اشاره نکرده است. 

کدام رژیم غذایی دلیل نازایی در مردان و زنان است ؟ 

مطالعات اخیر در یک کنفرانس باروری در آمریکا نشان می دهد که افزایش مصرف مواد غذایی چرب ،امکان باردار شدن زوج ها را کاهش می دهد . همچنین در لقاح خارج از رحم جنین های به وجود آمده ، ضعیف می باشند. 
برخی از محققان دانشکده بهداشت عمومی هاروارد و بیمارستان جنرال ماساچوست، با تحقیق بر روی تاثیر مصرف چربی های ترانس در میزان باروری 141 مرد که تلاش بر بچه دار شدن از طریق لقاح خرج از رحم داشتند ، متوئجه شدند که میزان باروری زوجهایی که مردان آنها چربی های ترانس بیشتری در برنامه غذایی خود داشتند ، در سطح پائینی قرار دارد. در این تحقیق نشان داده شد مردانی که رژیم غذایی بسیار مناسبی داشتند ، از 83 % توان باروری برخوردار بودند اما مردانی که رژیم غذایی نامناسبی داشته اند و 20 % کالری دریافتی آنها توسط چربی های ترانس فراهم می شد، 47% درصد این تحقیق را شامل می شدند. 
چربی های ترانس در غذاهای رستورانی، کیک ها، مارگارین و بیسکویت ها وجود دارد. 

به مردان و زنانی که امید بارداری دارند توصیه می شود:

  • داشتن یک رژیم غذایی سالم با میوه و سبزیجات تازه
  • اجتناب از فست فود، غذاهای فرآوری شده، و شیرینی قندی و نوشابه شیرین
  • اجتناب از استعمال سیگار و مواد مخدر
  • داشتن خواب کافی
  • بیرون رفتن و ورزش کردن

میوه باروری

توجه : 
تغییرات سبک زندگی را حدود سه ماه قبل از بارداری شروع کنید زیرا 90 روز طول می کشد تا تخمک یک زن فرآیند بلوغ را آغاز کند. 
همچنین یک رژیم غذایی سالم علاوه بر درمان، مفید است. اما ما نمی خواهیم بیمار شش یا نه ماه وقت صرف رژیم غذایی کند و آخر نتیجه مطلوب را نگیرد.

رژیم غذایی که دلیل نازایی زنان و مردان است

4.826
این مطلب مفید بود ؟251
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی