تولد
عوارض اتو مو
داشتن مو های صاف و شلاقی آرزوی هر بانویی است اما صاف کردن مو به چه قیمتی! آیا از عوارض جانبی صاف کردن مو در آریشگاه و یا با اتو مو آگاهید؟

عوارض اتو مو برای سلامت و زیبایی موهایتان

بیایید رو راست باشیم، هر کدام از ما که بطور طبیعی موهای صاف و لختی نداریم در خیال خود موهایی صاف و شلاقی را تصور می کنیم. به همین منظور ما تصور شما را درک کرده ایم. اما صاف کردن مو چه از طریق اتو مو و چه با استفاده از مواد شیمیایی در سالن های زیبایی با عوارضی همراه است که می تواند برای موها یک فاجعه محسوب شود. اما آیا از این عوارض مطلع هستید؟ فاجعه آن چیست؟ این قسمت از نمناک را از دست ندهید تا در مورد این عوارض آگاه شوید.

موی صاف

عوارض جانبی اتو مو چیست؟

صاف کردن مو با اتو مو و یا استفاده از مواد شیمیایی عوارضی را به همراه دارد، از جزئی ترین این عوارض یعنی کدر شدن مو گرفته تا مشکلی جدی چون ریزش مو.

1. خشکی مو:

آیا تا به حال توجه کرده اید که هنگام استفاده از اتو مو، دودی از آن بلند می شود! در حقیقت این دود نیست و بخار است زیرا روش کار اتو مو بدان صورت است که با کشیدن رطوبت مو آن را صاف و به حالت خود نگه می دارد و به همین دلیل است که پس از شستشوی موهایتان آن ها به حالت طبیعی خود بازمی گردند زیرا رطوبت داخل آن ها احیا می شود. استفاده مداوم از اتو مو و مواد شیمیایی، چربی طبیعی مو را از بین برده و آن ها را به شدت خشک، شکننده و آسیب پذیر می کند. 

خشکی مو

2. وز شدن مو:

شاید به این موضوع فکر کرده باشید که استفاده از اتو مو تنها راه خلاصی شما از موهایی وز باشد اما متاسفانه این امر برعکس اتفاق می افتد زیرا اتو مو سبب خشکی مو شده بنابراین به مرور زمان بیشتر آن ها را وز خواهد کرد. 

3. شکستگی مو:

با دانستن این که صاف کردن مو (موقت یا دائمی) موجب خشکی می شود بنابراین سبب تضعیف و مستعد شکستگی آن ها نیز خواهد شد. 

4. موخوره:

یکی دیگر از عوارض اتو مو، موخوره است و معمولا زمانی رخ می دهد که ساقه های ضعیف مو از وسط می شکنند. علاوه بر این که موخوره نشانه ی آسیب پذیری موهاست، ظاهر ناخوشایندی نیز به آن ها می دهد. 

موخوره 

5. کدر شدن مو:

چربی های طبیعی پوست سر و رطوبت موجود در مو ها مسئول درخشش ، زیبایی و سلامت آن هستند. با صاف کردن مو ها این ویژگی های مو از بین می روند و کدر و بی جان می شوند. 

6. ریزش مو:

استفاده مکرر از اتو مو و مواد شیمیایی به ترتیب به فولیکول ها و ریشه مو آسیب می رساند بنابراین هنگامی که ریشه ها ضعیف شوند ریزش مو رخ خواهد داد. 

7. ریزش و از دست دادن دائمی مو:

اگر فکر می کنید که با کنار گذاشتن اتو مو بعد از چند سال می توانید سلامت را به موهایتان برگردانید سخت در اشتباه هستید زیرا استفاده مداوم از اتو مو و مواد شیمیایی برای صاف کردن آن ها فولیکول های مو را از بین می برد و در نتیجه ممکن است برای همیشه آن ها را از دست دهید. 

 ریزش مو

8. خارش پوست سر:

با از بین رفتن فولیکول های مو، چربی های طبیعی که مسئول رطوبت مو هستند کاهش میابند. این امر منجر به خشکی ، پوسته پوسته شدن و درنتیجه خارش پوست سر می شود که حتی ممکن است پیشانی و گردن را نیز درگیر کند. 

9. تغییر دائمی بافت مو:

یکی از مهم ترین عوارض استفاده از اتو مو و مواد شیمیایی صاف کننده موی سر تغییر غیر قابل بازگشت بافت آن است. دراین شرایط هیچ درمان یا ماسکی برای مو وجود ندارد که بتوان از طریق آن ها موهای سالم و طبیعی را به دست آورد و تنها چاره این است که صبر کنید تا موها به طور طبیعی رشد کنند. 

 بافت مو

10. کاهش سرعت رشد مو:

صاف کردن موها بدون استفاده از یک اتو مو مناسب می تواند به طور دائمی به کوتیکول های مو آسیب برساند و باعث کندتر شدن رشد آن ها شود. 

11. بد شکل شدن موها هنگام رشد از ریشه:

روشن است که پس از استفاده از اتو مو ، موهایتان دوباره با بافت طبیعی خود رشد می کنند، در این حالت شما با موهایی فر در بالای سر و موهایی صاف در پایین سر مواجه خواهید شد که خب امری ناخوشایند بوده و ظاهری زیبا نخواهد داشت. 

12. خارش بدن:

بعضی از محصولات نرم کننده که پس از صاف کردن موهایتان استفاده می کنید، هنگامی که با حرارت تماس پیدا می کنند سبب آزاد شدن گاز فرمال دهید می شوند . قرارگیری مکرر بدن در برابر این گاز قوی ، پوست و چشم را تحریک کرده و سبب خارش پوست و گاهی مشکلات تنفسی ( آسم ) می شود. 

 خارش سر

13. حساسیت پوستی شدید:

ممکن است بدون اینکه بدانید، به مواد شیمیایی که برای صاف کردن دائمی موهایتان استفاده می کنید ، حساسیت داشته باشید. واکنش حساسیت زا به این روش ها ممکن است بلافاصله یا چند روز بعد از استفاده اتفاق بیفتد. این مسئله ممکن است در پوست سر و بدن سبب، حساسیت شود و بثورات پوستی، قرمزی، تحریک و سوزش چشم هایتان را به همراه داشته باشد. 

چگونه از عوارض جانبی صاف کردن مو پیشگیری کنیم؟

  •  همیشه قبل از صاف کردن موهایتان از محافظ حرارتی مو استفاده کنید تا جلوی حرارت بیش از حد و داغی کامل اتومو را بگیرید.
  • سعی کنید صاف کردن موهایتان را به دو بار در هفته محدود کنید. از استفاده روزانه آن به دلیل عوارضی که دارد، خودداری کنید.
  •  با درجه حرارتی متوسط یا کم از اتو مو استفاده کنید.
  • هیچ گاه با موهای خیس از اتو مو استفاده نکنید زیرا موهای خیس در ضعیف ترین حالت خود هستند و بسیار شکننده اند.
  • موهایتان را پس از هر بار شستشو روغن مالی کنید، از نرم کننده استفاده کنید تا رطوبت موها را بازگردانید و همچنین می توانید هر دو هفته یک بار از نرم کننده ای قوی برای آبرسانی بهتر موهای خود استفاده کنید.

 مرطوب کردن مو

  • یک هفته در میان ، از ماسک طبیعی ماست، شیر نارگیل، عسل و روغن زیتون استفاده کنید تا موهایتان را به طور طبیعی رطوبت رسانی کنید.
  • موهایتان را با سرکه سیب بشویید (دو قاشق غذاخوری در یک فنجان آب) تا درخشش را به آن ها برگردانید.

در حالی که هریک از روش های صاف کننده مو ( دائمی یا موقت) را انجام می دهید، می توانید از این اقدامات احتیاطی ساده استفاده کنید تا عوارض جانبی ناخوشایند آن ها را کاهش دهید.

عوارض اتو مو وقتی جدی میشود + راه حل

4.580
این مطلب مفید بود ؟728
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی