سلامتی و ورزش
ورزش عمر را طولانی، جسم را سالم و روح را شاد نگه میدارد؛ ورزش کردن فواید بسیار زیادی برای انسان دارد، بهترین درمان برای بیماری ها ورزش است.

بیماری هایی که علائمشان با ورزش کنترل میشوند

اگر متوجه شدید در قسمت پایین کمر درد دارید یا به بیماری پارکینسون یا بیماری قلبی مبتلا شده اید و مجبور هستید که در تختخواب دراز بکشید، بهتر است که این کار را نکنید. از جای خود برخیزید و به دنبال تمرین با وزنه بروید. حرکاتی مثل اسکات یا پوشاپ را انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید و وضعیتتان بهتر شود.

کاهش احساس خستگی در بیماری ام اس

هنگامی که علائم ام اس را در خودتان مشاهده می کنید که یک بیماری سیستم عصبی مرکزی است، احتمالاً 80% از شما با خستگی، مشکلات کنترل مثانه، سختی در حفظ تعادل بدن و یا گزگز کردن بدن مواجه می شوید.

چنانچه پیش از این هم در نمناک خواندید، برای کنترل این علائم سعی کنید از تمرینات با وزنه استفاده کنید. گروهی که تحت کنترل بودند و این تمرینات را انجام دادند، به مدت 6 ماه تجربه بهتری داشتند و احساس خستگی در آن ها کاهش پیدا کرده بود.

بیماران مبتلا به ام اس معمولا زودتر از افراد دیگر دچار مشکلات ذهنی و خستگی می شوند. دارو های آن ها نیز این فرایند را کند می کند اما ورزش کردن به شدت می تواند در بهبود حال آن ها موثر باشد.

ورزش با وزنه

کاهش حس ناراحتی در درد پایین کمر

دلایل زیادی برای درد کمر در قسمت پایین وجود دارد و کاملا رایج است. 80 درصد افراد ممکن است این درد را در طول زندگی تجربه کنند اما به جای این که استراحت کنید تا بهتر شوید، باید شروع به فعالیت کنید.

مطالعه ای در این زمینه نشان می دهد افرادی که به این مشکل مبتلا بودند و سه جلسه در هفته به مدت 16 هفته تمرین های ورزشی انجام دادند، تا 76 درصد درد کم تری را تجربه کردند و کیفیت زندگی آنها ارتقا پیدا کرد اما فعالیت نداشتن همزمان با درد پایین کمر، وضعیت را بدتر می کند و شاید هم هیچ تغییری به وجود نیاورد. پس اگر به دنبال بهبودی هستید، ورزش را فراموش نکنید.

بهبود وضعیت حرکتی در بیماران پارکینسون

بیمارانی که به پارکینسون مبتلا هستند، معمولاً مهارت های حرکتی در آن ها روز به روز بدتر می شود. آن ها ممکن است علائمی مثل کاهش حس بویایی یا افسردگی را تجربه کنند.

آزمایش هایی روی این افراد نشان داده است که ورزش می تواند علائم فیزیکی و جسمی بدن آن ها را بهبود ببخشد، کیفیت زندگی آن ها را ارتقا دهد و تمرینات قدرتی برای آن ها بسیار مثبت و موثر واقع خواهد شد.

پارکینسون

بهبود کاهش توده استخوانی در بیماری پوکی استخوان

برای این که استخوان های قوی داشته باشید، حتماً باید ورزش کنید تا قوی تر باقی بمانید. تمرینات قدرتی بسیار اهمیت دارند. افرادی که پوکی استخوان دارند، حتماً باید ورزش های منظم و مقاومتی را با استفاده از وزنه آزاد یا بند های الاستیک انجام دهند تا توده عضلانی آن ها سالم و قوی بماند.

ورزش کردن و تداوم داشتن در آن؛ مهم ترین عامل در سالم نگهداشتن توده استخوانی است.

بهبود وضعیت در بیماری قلبی

برای جلوگیری از بیماری قلبی، 5 روز در هفته را به اندازه نیم ساعت تمرین ورزشی با شدت و قدرت معمولی داشته باشید. اگر بیماری قلبی تشخیص داده شد، بسیار مهم است که حتماً ورزش کرده و عرق بدن خود را در بیاورید.

مطالعه ای در سال 2017 نشان می دهد که تمرینات مقاومتی و تمرینات ایروبیک باعث افزایش قدرت پایین تنه و بالا تنه می شود و سلامت قلب را تضمین می کند.

بیماری قلبی

بهبود وضعیت تنفس در بیماری مزمن انسدادی روده

اگر به بیماری انسداد روده مبتلا هستید، با ورزش کردن می توانید امنیت سلامت خود را تضمین کنید. کاهش قدرت عضلانی و ضعف در بدن این بیماران، چیزی است که با ورزش بهبود پیدا می کند و شما می توانید ترکیبی از تمرینات استقامتی و قدرتی را به اندازه 30 دقیقه در هر جلسه و 3 بار در هفته به انجام برسانید.

بهبود وضعیت قند خون در بیماران دیابتی

برای جلوگیری و مدیریت دیابت نوع 2، ورزش راه حل کلیدی است؛ زیرا کمک می کند که عضلات شما گلوکز بیشتری را در خون بسوزاند و از آن برای انرژی استفاده کنید. تمرینات کاردیو به بدن کمک می کند تا انسولین را مدیریت کنید.

تمرینات قدرتی هم باعث می شود که حساسیت بدن کاهش پیدا کند. در نتیجه همه این ها منجر به بهبود وضعیت بیماران دیابت نوع 2 می شود.

دیابت

کاهش شدت استرس

ورزش عاملی برای از بین بردن استرس است و باعث می شود که اثرات مثبت آن را در روح خود متوجه شوید. مطالعات هم نشان می دهد تمرینات استقامتی حتی با یک بار تکرار، یعنی زمانی که شما سنگین ترین وزنه ای را که قدرت دارید را برمی دارید، موثر ترین راه برای کاهش استرس است.

در واقع این تمرینات قدرتی هورمون کورتیزول را که هورمون استرس از را در بدن کاهش می دهد و شما احساس آرامش و شادی بیشتری خواهید داشت.

بیماری هایی که علائمشان با ورزش کنترل میشوند

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی