تولد
شستشوی موکاپات
اکر برای درست کردن قهوه از موکاپات استفاده میکنید ولی به مرور موکاپات شما کهنه شده است ,شستشوی اصولی موکاپات راه حلی مناسب که آن را مثل شکل اول میکند.

روش تمیز کردن موکا پات با آب و سرکه

اگر شما هم عاشق طعم قهوه و اسپرسو داخل موکاپات هستید، پس احتمالا در طول روز از آن استفاده می کنید اما یکی از راه هایی که باعث می شود موکاپات مدت زمان طولانی تری برای شما کار کند، این است که آن را تمیز نگه دارید اما چگونه باید آن را تمیز کرد.

چند وقت یکبار موکاپات را تمیز کنیم؟

شما می توانید هر روز به طور کامل موکاپات را تمیز کنید و بعد از هر بار استفاده آن را آب بکشید اما برای اینکه دانه های قهوه ای که در طولانی مدت از روی آن مانده است را تمیز کنید، باید یک بار به طور اساسی آن را بشویید.

معمولاً توصیه می شود اگر در جایی زندگی می کنید که آب شهری تان رسوب زیادی دارد، هر ماه این کار را انجام دهید. در غیر این صورت اگر استفاده زیادی از موکاپات ندارید، دو بار در سال شستشوی اساسی کفایت می کند.

موکاپات

چگونه موکاپات را به صورت روزانه تمیز کنیم؟

اگر قصد داری هر روز و پس از هر بار استفاده، موکاپات را تمیز کنید از روش زیر میتوانید استفاده ببرید.

جدا کردن قطعات موکاپات و خالی کردن قهوه

اول شما باید تمام قهوه های موجود در موکاپات را به طور کامل خالی کنید. سپس قطعات آن را جدا کنید و جایی قرار دهید که کاملاً هوا بخورد و خشک شود.

شستشوی کامل

حال موکاپات و تمام قطعات جدا شده از آن را زیر آب شیر بگیرید. بهتر است که آب داغ باز کنید. تمام قسمت های آن را شستشو دهید تا تمام قهوه ها جدا شوند و هیچ آثاری از آن ها باقی نماند.

خشک کردن

حال یک دستمال تمیز بردارید. به طور کامل تمام قطعات موکاپات را خشک کنید و اجازه ندهید که هیچ رطوبتی داخل آن بماند.

موکاپات

نکات

  • اگر نمی دانید که دانه های قهوه باقی مانده را چه کار کنید، می توانید مقداری از آن را داخل خاک گلدان بریزید تا آن را تقویت کند.
  • بهتر است که نهموکاپات و نه هیچ کدام از اجزای آن را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید زیرا ماشین ظرفشویی خیلی خشن با آن رفتار می کند و ممکن است که آسیب وارد شود.
  • هرگز داخل آن را اسکراب و با اسکاج زیر تمیز نکنید تا خراشی وارد نشود.

تمیز کردن اساسی موکاپات

آب حاوی مواد معدنی است که باعث طعم دهی می شود اما این مواد معدنی ممکن است داخل موکاپات تجمع پیدا کند و در مدت زمان طولانی لکه ها و رسوبات را داخل آن ایجاد کند بنابراین چند وقت یکبار باید موکاپات را به شکل اساسی تمیز کنید. اما چگونه باید این کار را انجام داد؟

شروع کار با موکاپات خالی

اول باید قسمت پایین موکاپات را از آب پر کنید. به طوری که آب، خط آن را پوشش دهد و آب انتهای سبد فیلتر را لمس کند. سطح آب باید بیشتر از زمان هایی باشد که می خواهید قهوه دم کنید.

اضافه کردن سرکه سفید

دو قاشق غذاخوری سرکه سفید را به آب اضافه کنید. سرکه سیب یا چند قطره آبلیمو هم می تواند جایگزین خوبی باشد.

سرکه سفید

قطعات موکاپات را به یکدیگر وصل کنید

اکنون قطعات موکاپات را به یکدیگر وصل کنید و اجازه دهید که سرکه و آب داخل آن بماند و 2 الی 4ساعت صبر کنید حتی می توانید آن را شب تا صبح در همین حالت نگه دارید. اسید ملایم سرکه به آرامی مواد معدنی را در خودش حل کرده و چربی ها را جدا می کند؛ بدون این که به فلز آسیب وارد شود.

از موکاپات استفاده کنید

بعد از چند ساعت که گذشت، مقدار کمی از آب را از داخل موکاپات خارج کنید. سپس آن را روی شعله گاز بگذارید و اجازه دهید که این آب اسیدی داخل آن به جریان دربیاید؛ بدون این که دانه ای از قهوه داخلش باشد.

خنک شدن و شستن

هنگامی که موکاپات به اندازه کافی خنک شد و می توانستید به آن دست بزنید، آب و سرکه را بیرون بریزید. قطعات موکاپات را از یکدیگر جدا کنید. هر کدام از اجزا را زیر آب داغ بشویید و سپس به طور کامل آن را با دستمال خشک کنید.

موکاپات

نکاتی برای سالم ماندن موکاپات

  • هرگز دانه های قهوه را مانند اسپرسو تحت فشار قرار ندهید. فشار بیش از حد به دانه های قهوه داخل موکاپات، باعث می شود که دانه ها بیش از حد ریز شوند و جمع کردن آن ها کار سختی باشد.
  • حتماً نقطه امن کاپ را به طور منظم چک کنید؛ مخصوصاً هنگام تمیز کردن باید مراقب این ناحیه باشید که هیچ دانه ای از قهوه داخل آن گیر نکرده باشد.
  • بیش از حد موکاپات را پر نکنید که از خط مجاز بالا بزند. همیشه باید مقداری فضا بین خط مجاز و سطح آب وجود داشته باشد. در غیر این صورت فشار بخار اضافه بیرون می زند.

آموزش تمیز کردن موکاپات با سرکه+ نکات مهم

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
وبگردی