نرم كردن چرم كفش
نرم کردن چرم کفش و حتی نرم کردن انواع لوازم چرم از کیف گرفته تا دستکش راه های ساده ای دارد که با در نظر گرفتن چند نکته ساده می توانید به راحتی چرم کیف و کفش خود را نرم کنید.

نرم کردن انواع لوازم چرم ، از کیف و کفش تا دستکش و کمربند

چرم نوعی ماده بادوام و انعطاف پذیر است که از طریق فرآیند دباغی پوست حیوانات مانند پوست گاو، بوفالو ، بز، گوسفند، آهو ، کروکدیل ، شترمرغ و ... پردازش می شود. رایج ترین چرم مورد استفاده، پوست گاو است. چرم را می توان با روش های مختلف ، در مقیاس بزرگ و کوچک، ساده تا پیچیده تولید کرد.

در دنیای مد، انواع چرمی که اغلب استفاده می شود شامل چرم گاو، گاومیش (با دوام کمتر و ارزان تر از چرم گاو)، چرم بره (نرم و نازک که اغلب به عنوان ژاکت استفاده میشود) و  چرم گوسفندی (با دوام تر و گران تر) می شود علاوه بر این، بسیاری از اقلام از چرم جامد مانند چرم مار پیتون ، چرم شترمرغ و چرم  کروکدیل نیز استفاده می شوند. کالاهای چرمی ،لوکس و ظریف هستند بنابراین شما عزیزان نمناکی باید نسبت به چگونگی حفظ دوام محصول آگاهی داشته باشند .

نرم کردن چرم کفش

چگونگی نرم کردن انواع لوازم چرمی

کفش و دستکش چرمی را می توان با تکنیک های صحیح در بهترین شکل حفظ کرد . در حالی که چرم ماده ای مقاوم است اما برای محافظت از آن ها در برابر آسیب های جوی باید نرم شوند زیرا وقتی روغن های طبیعی در چرم خشک می شوند ، ترک خورده و شکننده می شوند بنابراین با نرم کردن از آن ها محافظت کرده و به پوشیدن شان ادامه دهید.

استفاده از کمی مرطوب کننده

اگرچه رطوبت زیاد می تواند دشمن موارد چرمی باشد اما کمی رطوبت به در کشش و حتی نرم شدن چرم کمک می کند. وسایل چرمی خود را با کمی آب مرطوب کنید اما توجه داشته باشید تا خیس نشوند و سپس آنها را با روزنامه بپیچید و اجازه دهید در یک مکان خشک و از طریق حرارت غیر مستقیم به خوبی خشک شوند. از استفاده از سشوار خودداری کنید زیرا این روش باعث خشکی و ترک خوردگی چرم می شود و اجازه دهید حداقل یک روز در معرض نور خورشید خشک شود.

مرطوب کردن چرم

استفاده از نرم کننده مخصوص چرم

می توانید از محصولات مخصوص چرم  که برای تمیز کردن، نرم و صیقلی کردن کفش چرمی طراحی شده اند استفاده کنید. بسیاری از آن ها در واقع چرم را تقویت می کنند و شما می توانید از آن ها به عنوان راه حل پایدار استفاده کنید. از استفاده از نرم کننده ها و مرطوب کننده های حاوی ژل پترولیوم خودداری کنید. محصولات درمانی چرم اغلب گران تر از روغن های طبیعی هستند. در صورت امکان بهتر است از این محصولات استفاده کنید. 

اکثر محصولات دارای دستورالعمل های تخصصی می باشند . نرم کننده را به وسایل چرمی خود اسپری کنید، مالش دهید یا پخش کنید و بگذارید خیس بخورند. قبل از پوشیدن وسایل چرمی خود، آن ها باید به خوبی خشک شوند. اگر قبلا از وسایل چرمی تان استفاده کرده اید، قبل از مرطوب کردن آن ها، با استفاده از یک پارچه مرطوب ، گرد و خاک را تمیز کنید.

به شرایط جوی بر ساختار چرم دقت کنید زیرا انواعی مختلف از چرم در برابر آب، شرایط محیطی و واکنش در برابر مواد شیمیایی متفاوت هستند. در صورت استفاده از وسایل چرمی در هوای برفی لازم است این روش را هفته ای یکبار تکرار کنید. برای کفش و دستکش چرمی قدیمی و نازک از نرم کننده بیشتری استفاده کنید زیرا احتمال شکنندگی و ترک خوردگی آن ها بیشتر است.

نرم کننده مخصوص چرم

استفاده از کرم اصلاح

مقدار کمی از کرم اصلاح را روی پارچه ای نرم و مرطوب بمالید و توجه داشته باشید که پارچه خیس نباشد زیرا به سطح چرم آسیب می رساند. این کرم را به وسایل چرمی خود بمالید و دقت کنید که به سمت راه چرم این کار را انجام دهید .

بسته به جذب ماهیت وسایل خود در صورت لزوم از کرم اصلاح مجدد استفاده کنید. به یاد داشته باشید که از پاشیدن مستقیم این کرم روی چرم خودداری کنید و با یک چهارم مقدار کرم اصلاح روی پارچه ای تمیز کار خود را انجام دهید. 

لانولین

برای نرم شدن وسایل چرمی خود می توانید از لانولین استفاده کنید. شما می توانید آن را از داروخانه ها و سایت های آنلاین زیبایی خریداری کنید. لانولین شامل یک موم طبیعی است که در پوست گوسفندان یافت می شود و عمدتا برای مرطوب سازی پوست و نرم کردن چرم استفاده می شود. کافیست تنها به اندازه یک سکه از لانولین را روی پارچه ای نرم و خشک بمالید و آن را روی سطح چرم خود اعمال کنید . از آن جا که ترکیب مومی ممکن است کمی روی چرم باقی مانده داشته باشد بنابراین پس از اتمام کار خود قسمت مورد نظر را با یک پارچه تمیز کنید . به یادداشته باشید که از ضربه های خطی و افقی استفاده کنید زیرا خط های دایره ای می توانند علائم مرئی ایجاد کنند که پاک کردن آن ها آسان نیست.

لانولین

با کفش چرمی خود کمی قدم بزنید تا نرم شوند

یکی از راه های نرم کردن کفش چرمی پوشیدن مداوم آن می باشد زیرا باعث انعطاف پذیری بیشتر آن ها می شود. در صورتی که هنگام پوشیدن کفش چرمی خود احساس درد داشتید ، تنها چند ساعت آن را پوشیده و سپس با کفش راحتی تعویض کنید .

به منظور تسهیل در روند کار می توانید کفش تان را کمی مرطوب کرده و تا خشک شدن آن ها، راه بروید.  این کار را تکرار کنید و تا حدود 2 روز بعد کفش های خود را به مدت نصف روز بپوشید . وقتی احساس کردید که نرم شده اند سعی کنید تمام روز آن ها را بپوشید.

از گرما و حرارت استفاده کنید

این روش می تواند در سهولت کار کمک کند. با این حال ، باید با احتیاط این کار را انجام دهید زیرا گرمای مستقیم باعث آسیب دیدن وسایل چرمی شما می شود. از این روش برروی چرم قدیمی استفاده نکنید زیرا گرما باعث ترک خوردن آن ها می شود. در ابتدا یک جفت جوراب ضخیم به پا کنید و سپس کفش چرمی تان را بپوشید . راحت بنشینید و کفش هایتان را با سشوار به مدت 20-30 ثانیه گرم کنید . بعد از اینکه حرارت را خاموش کردید ،تا زمانی که کفش ها خنک شوند آن ها را به پا داشته باشید.

سپس جوراب ضخیم تان را با جوراب نازک تری جابه جا کرده و کفش هایتان را امتحان کنید . در صورت عدم مشاهده تفاوت، روش را تکرار کنید. این در واقع یکی از بهترین روش های خانگی است که به شما کمک می کند وسایل چرمی خود را در خانه نرم کنید.

سشوار کشیدن کفش چرم

نرم کننده مو

استفاده از شامپو نرم کننده می تواند به نرم کردن و لطافت مبلمان و وسایل چرمی کمک کند. با این حال، باید مراقب محصولات چرمی حاوی روغن های نفتی یا معدنی باشید زیرا به چرب شما آسیب خواهند رساند. اگر وسایل چرمی شما در معرض نور خورشید یا رطوبت است، لازم است به طور منظم آن ها را نرم کنید.

کفش خود را کمی بخار دهید

مراقب باشید هنگام انجام این روش ، خود را نسوزانید.در ابتدا برای محافظت از دستان خود در برابر بخار، یک دستکش ضخیم بپوشید. اجازه دهید کمی آب به جوش آید تا از بخار ساطع شده استفاده کنید و سپس هر یک از کفش های خود را بالای بخار به مدت 3-5 دقیقه نگه دارید و سپس اجازه دهید کفش های چرمی تان در سایه خشک شوند.

تمیز کردن

قبل از اعمال اقدامات فوق برای نرم کردن چرم، اولین مواردی که باید به آن توجه کنید تمیز کردن آلودگی و خشک کردن چرم می باشد زیرا تمیز کردن یک جفت کفش غبارآلود بسیار آسان تر از پاک کردن لکه های گل می باشد. بنابراین تنبلی نکنید زیرا ساده ترین نکته برای نرم کردن کفش می باشد.

تمیز کردن کفش چرم

واکس کفش

واکس کفش جزو تدابیری است که همه افراد برای نرم کردن مبلمان یا لباس چرمی خود می اندیشند اما برخی از آن ها نمی دانند که چگونه باید از آن به درستی استفاده کنند.

به منظور نرم کردن چرم با واکس، لازم است مقدار کمی از آن را روی یک تکه پارچه کهنه بمالید و همانند اسکراب برروی وسایل چرمی خود بمالید . توجه داشته باشید که این کار را به شدت روی وسیله چرمی خود انجام ندهید بلکه کافی است تنها به آرامی اسکراب کنید تا وقتی چرم ، واکس را به خود جذب کند.

انتخاب رنگ واکس کفش نیز بسیار مهم است . هرگز از واکس مشکی برای مالش روی چرم قهوه ای استفاده نکنید و واکس بی رنگ همیشه جزو بهترین انتخاب ها بوده است . هر 6 ماه یکبار واکس کفش را روی وسیله چرمی خود بمالید تا از خشک، سفت شدن و ترک خوردگی آن پیشگیری کنید .

از روش منجمد کردن استفاده کنید

این روش بیشتر در کفش های چرمی موثر خواهد بود. ابتدا کیسه فریزی را از آب پرکنید و آن را محکم ببندید و اطمینان حاصل کنید که کیسه شما هیچ سوراخی ندارد . سپس داخل هر کفش یک کیسه از آب را قرار دهید. کیسه فریزر را تا جایی که ممکن است به عمق گوشه های کفش فشار دهید و سپس کفش هایتان را به مدت یک شب در فریزر قرار دهید اما توجه داشته باشید که مکان قرارگیری کفش ها آزاد باشد . هنگامی که آب درون کیسه یخ می زند، کیسه فریزر بزرگتر شده و منجر به کشش جزئی می شود. صبح روز بعد کفش هایتان را از فریزر خارج کنید و بپوشید . در صورت عدم مشاهده تغییر، این روش را تکرار کنید  و در آخر ، یک کرم مراقبت از پوست را روی کفش های خود اعمال کنید .

منجمد کردن کفش چرم

روغن های ضروری و گیاهی موثر در نرم کردن کیف ، کفش و دیگر لوازم چرمی

روغن زیتون

روغن زیتون علاوه بر کاربردهایی که دارد برای چرم نیز قابل استفاده است. کافیست کمی روغن زیتون را روی پارچه تمیزی بریزید و با مالش آن روی وسیله چرمی خود اثرات شگفت انگیزی را شاهد باشید.

الکل و وازلین

کمی الکل را روی یک تکه پارچه نخی آغشته کرده و روی وسایل چرمی خود بمالید . کمی صبرکنید تا الکل روی سطح چرم خشک شود و سپس کمی وازلین را با مسواک روی وسیله چرمی خود بمالید. قبل از اعمال این روش توجه داشته باشید که وسیله چرمی تان را از هرگونه آلودگی پاک کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل نه تنها برای پوست و لب، بلکه برای مبلمان و دیگر وسایل چرمی نیز مفید است . بدین منظور کمی روغن نارگیل را بردست خود بریزید و با استفاده از انگشتانتان آن را مستقیما روی وسایل چرمی خود بمالید. روغن نارگیل درواقع می تواند چربی و براقی وسیله چرمی شما را به مدت طولانی حفظ کند.

روغن نارگیل

روغن راسو

روغن راسو را روی سطح وسایل چرمی خود بمالید زیرا حاوی یک اسید طبیعی است که به عنوان ماده نرم کننده عمل می کند. این محصول بیشتر در فروشگاه های چرم یافت می شود . با استفاده از پارچه ای تمیز این روغن را طبق دستور خشک کنید . روغن راسو که برخی به آن روغن مینک هم می گویند می تواند چرم را کمی تیره کند بنابراین قبل از این که تمام وسایل چرمی خود را نرم کنید سعی کنید ابتدا از این روغن در قسمت کم دید وسیله مورد نظر امتحان کنید تا نتایج را آزمایش کنید. 

استفاده از دیگر روغن های طبیعی

در مرحله اول ، لازم است کفش- کیف و دستکش خود را به مدت 10 دقیقه در مقابل آفتاب قرار دهید تا منافذ آن ها باز و نرم شوند. به غیر از روغن نارگیل و روغن زیتون می توانید از روغن آووکادو، روغن جوجوبا یا روغن بادام استفاده کنید.

روغن های طبیعی علاوه بر مزایای بوی مطبوع، به عنوان نرم کننده استفاده می شوند اما با این حال، از انتخاب روغن های هیدروژنه شیمیایی مانند روغن های گیاهی تجاری و روغن ذرت خودداری کنید. 

روغن انتخابی خود را به کیف ، کفش و دستکش تان بمالید. وسایل خود را به چند لایه روغن آغشته کنید تا اثر نرم کنندگی بهتری داشته باشد .

روغن نرم کننده چرم

اجازه دهید روغن به طور طبیعی در وسایل شما خشک شود و توجه داشته باشید که روغن می تواند چرم را کمی نرم کند . چنانچه در در این بخش از سبک زندگی نمناک عنوان شده است در صورتی که کفش شما به اندازه کافی نرم نشد، روغن کاری را تکرار کنید.

همچنین می توانید از جلای تیره کننده برای تغییر شکل ظاهری وسایل چرمی خود استفاده کنید . فقط اطمینان حاصل کنید که  آن ها را به طور یکنواخت اعمال می کنید تا هیچ گونه مطابقتی نداشته باشد.

نکات مراقبت از کیف ، کفش و دیگر لوازم چرم

برخی از نکاتی که افراد هنگام استفاده از چرم به مدت طولانی باید به خاطر بسپارند . علاوه بر نکاتی که ذکر شد ، لازم است همچنین نکاتی را در مورد نحوه نگهداری از چرم نیز به خاطر بسپارید:

روی وسایل چرمی چیزی نگذارید 

 اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است هرگز روی وسایل چرمی ظروف یا اشیایی قرار ندهید زیرا باعث ترک خوردگی چرم می شوند. 

نگهداری کفش چرم

از قرار دادن وسایل چرمی به طور مستقیم روی زمین، سطوح ناصاف با اصطکاک زیاد خودداری کنید

مالش وسایل چرمی در سطوح ناهموار باعث پوسته پوسته شدن آن ها می شود و به طور جدی بر کیفیت و ارزش آن ها تاثیر می گذارد.

مراقب شرایط آب و هوایی باشید

آخرین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که باید مراقب آب و هوای بد به ویژه برف و باران باشید زیرا آب باران می تواند به سطح چرم آسیب برساند و باعث کنده شدن و لایه برداری از آن شود . علاوه براین، باید وسایل چرمی را در مکان های خنک قرار دهید تا در بهترین شرایط حفظ شوند .

هنگام انتخاب کفش چرمی، اطمینان حاصل کنید که کفش شما متناسب است

در صورتی که خیلی کوچک یا بزرگ باشند، پاهایتان احساس بدی خواهند داشت.

انتخاب کفش چرم

هفته اول پوشیدن کفش چرمی باید انتظار تاول را داشته باشید و پماد و بانداژ در دسترس داشته باشید .

هرگز کفش خود را در آب خیس نکنید

نرم کردن وسایل چرمی جدید می تواند زمان بر باشد. چرم های نازک مانند چرم بره و گوساله به راحتی نرم می شوند اما در صورتی که وسایل شما سوزن دوزی زیادی خورده است ، نرم شدن آن ها مدت زمان بیشتری طول می کشد. 

روش طبیعی نرم کردن چرم کفش ، کیف و...

4.532
این مطلب مفید بود ؟293
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/س
وبگردی