نگهداری تخمه آفتابگردان
تخمه آفتاب گردان پایه ثابت تنقلات برای ایرانی ها است و برای سلامتی بدن فواید زیادی دارد، اما نگهداری از تخمه آفتاب گردان نیازمند رعایت نکاتی است.

باید نبایدهای مهم برای نگهداری تخمه آفتابگردان

تخمه آفتابگردان یکی از خوشمزه ترین تنقلاتیست که پای ثابت جمع‌های دوستانه و فوتبالی است. اضافه‌کردن این تخمه به رژیم غذایی خواص فراوانی را برای سلامتی به ارمغان می آورد. اگر به مقدار فراوان تخمه آفتابگردان تهیه نموده اید اما روش نگهداری از آن را نمی دانید، این بخش از نمناک را مطالعه نمایید.

نکات مهم برای نگهداری تخمه آفتابگردان

برای نگهداری تخمه آفتابگردان نکات زیر را رعایت کنید:

تخمه آفتابگردان را در جای خشک نگه دارید

تخمه آفتابگردان را در جای خشک نگه دارید زیرا قرار دادن تخمه آفتابگردان در مکانهای مرطوب، موجب کپک زدگی و قارچ زدگی و تغییر شکل ظاهری، بو و طعم نامطبوع می‌شود و هم در اثر ترشح بعضی از سموم، عوارض مختلفی در مصرف کننده ایجاد می‌کند.

تخمه

تخمه آفتابگردان را در جای خنک نگه دارید

تخمه آفتابگردان را در جای خنک نگه دارید زیرا نگهداری تخمه در جای گرم سبب فاسد شدن آن می شود، نگهداری تخمه در دمای خنک طعم و مزه اش را تغییر نمیدهد.

تخمه آفتابگردان را در ظرف مناسب نگهداری نمایید

برای ماندگاری بهتر، تخمه آفتابگردان را در ظرف‌های دربسته شیشه‌ای یا پلاستیکی که هوا به درون آن‌ها راه پیدا نمی‌کند، نگهداری کنید. اگر می خواهید تخمه آفتابگردان را در کیسه فریزر یا کیسه‌های زیپ‌دار نگه دارید، هواگیری نمایید که عطر و طعم آجیل‌ها عوض نشود.

تخمه آفتابگردان را در کابینت نگه دارید

تخمه آفتابگردان را در یک محل خنک و تاریک در خانه نگه دارید،کابینت برای نگهداری از این تخمه مکان مناسبی می باشد چون نور باعث می‌شود که تخمه با سرعت بیشتری رطوبتش را از دست داده و فاسد شود.

تخمه افتاب گردان

طرز نگهداری تخمه آفتابگردان در یخچال

برای ماندگاری تخمه آفتابگردان، آن را داخل یخچال نگه دارید، تخمه ها را در ظرف‌های شیشه‌ای یا پلاستیکی تمیز، خشک و دربسته قرار دهید و در یخچال بگذارید. تخمه آفتابگردان را از مواد غذایی بودار مانند پیاز دور نگه دارید.

نحوه نگهداری تخمه آفتابگردان در فریزر

تخمه آفتابگردان را می‌توانید درون فریزر هم نگه دارید تا مدت زمان بیشتری دوام بیاورد. تخمه آفتابگردان را درون یک ظرف خشک، تمیز و دربسته بریزید و مراقب باشید که هوا وارد ظرف نشود. تخمه آفتابگردان به مدت طولانی درون فریزر می‌مانند، می‌توانید آن‌ها را به مدت یک سال درون فریزر و در دمای منفی 18 درجه سانتی‌گراد و کمتر نگه دارید.

نکات مهم 

  • در خرید تخمه آفتابگردان دقت کنید، تخمه های تازه ماندگاری بیشتری دارند اما تخمه هایی که با تخمه آفتابگردان کهنه مخلوط شده باشند ممکن است خیلی سریع همه تخمه ها را خراب کنند.
  • تخمه آفتابگردان ممکن است با رنگ مشکی شیمیایی رنگین شود. بنابراین دور تخمه‌های پررنگ را هم خط بکشید و هنگام خرید و مصرف به این موضوع نیز توجه کنید و از مصرف این نوع تخمه‌ها بپرهیزید.
  • تخمه پوست نگرفته را مدت طولانی‌تری می‌توانید نگهداری کنید.
  • ماندگاری تخمه خام نسبت به تخمه بوداده و شور بیشتر است.
  • اگر می خواهید تخمه بخرید و چند ماه آن را مصرف کنید، بهتر است تخمه پوست‌دار خام را در نظر داشته باشید.

روش اصلی نگهداری تخمه آفتابگردان+ باید نبایدها

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
وبگردی