آرتریت ایدیوپاتیک جوانان
آرتریت ایدیوپاتیک یک بیماری است که روی بافت بدن تاثیر می گذارد و موجب ورم مفصل ها می شود و این مفصل ها پس از مدت ها دچار التهاب و درد شدیدی می شود.

همه چیز درباره بیماری آرتریت ایدیوپاتیک جوانان ، کودکان و نوجوانان

وضعیت های خاصی در افراد هستند که مفصل ها را درگیر می کنند و در جوانان هم بیشتر شیوع دارند و حتی در کودکان هم مشاهده می شود. آرتریت ایدیوپاتیک یکی از همین وضعیت هاست که مربوط به ورم مفصل در کودکان می شود. اگر فرزند شما با این وضعیت تشخیص داده شد، بهتر است که اطلاعات لازم را داشته باشید و خودتان را برای شرایط جدید آماده کنید.

آرتریت ایدیوپاتیک چیست؟

آرتریت ایدیوپاتیک یک بیماری سیستم خود ایمنی می باشد که روی بافت بدن اثر می گذارد و باعث ورم مفاصل می شود. این مفصل کم کم ملتهب شده و درد شدیدی را ایجاد می کند. چنانچه پیش از این هم در نمناک عنوان شد این بیماری در کودکان بین سنین 6 تا 16 سال بدون هیچ علت خاصی تا به اکنون خودش را نشان داده است. بیماری های خود ایمنی به گونه ای هستند که سیستم ایمنی بدن ضد سلول های خود بدن عمل می کند و به آن ها حمله می کند زیرا آن ها را مهاجم شناسایی می کند.

آرتریت ایدیوپاتیک

انواع آرتریت ایدیوپاتیک موارد زیر است:

آرتریت سیستماتیک

آرتریت سیستماتیک روی کل بدن تاثیر می گذارد. علائمی مثل تب بالا را ایجاد می کند و هنگام عصر افزایش پیدا می کند و کم کم ناپدید می شود. همچنین قرمزی و حساسیت را ایجاد می کند و باعث رنگ پریدگی کودک می شود.

آرتریت سیستماتیک ارگان ها و اعضای داخلی بدن را مانند قلب، کبد، غدد لنفاوی و طحال را درگیر می کند و همچنین غدد لنفاوی و طحال را بزرگ می کند.

الیگو آرتریت

در این وضعیت که به آن آرتریت روماتیسمی هم گفته می شود، مفاصل زانو و قوزک پا و مچ دست تحت تاثیر قرار می گیرند و بیشتر از پنج مفصل را درگیر می کند. در این وضعیت معمولاً دختران بیشتر از پسران تحت تاثیر قرار می گیرند و معمولاً با رشد؛ کودک در این شرایط دچار مشکل می شود.

الیگو آرتریت

پلی آرتریت - فاکتور روماتوئید مثبت

این نوع آرتریت خودش را با وجود پروتئینی به نام فاکتور روماتیسم یا یک آنتی بادی CCP در خون نشان می دهد. کودکان مبتلا به این نوع آرتریت در معرض خطر و مشکلات بیشتری از جمله ساییدگی نسبت به انواع دیگر آرتریت می باشند.

پلی آرتریت - فاکتور روماتوئید منفی

این وضعیت در بین دختران شایع تر از پسران است. 4 الی 5 مفصل را درگیر می کند که مفاصل دست و قسمت های دیگری مثل زانو و قوزک پا و ران بیشتر درگیر این مشکل می شوند. آن ها نمی توانند وزن بدن را تحمل کنند. قابل ذکر است که یک تب خفیف هم ایجاد می شود و فشاری را به آن ها وارد می کند.

پلی آرتریت

آرتریت پسوریازیس یا پسوریاتیک

ممکن است که کودکان علاوه بر آرتریت وضعیت های پوستی مثل پسوریازیس را هم در این شرایط تجربه کنند. پسوریازیس در پشت گوش خودش را نشان می دهد . حدود 30 درصد از مبتلایان به پسوریازیس، به آرتریت پسوریتیک هم مبتلا هستند. معمولا این وضعیت در کسانی ایجاد می شود که در خانواده سابقه ایجاد چنین مشکلی را داشته باشند. این کودکان معمولاً حفره هایی روی ناخن انگشتان دست و پا دارند.

آرتریت انتستیس

کودکان در این وضعیت از درد در قسمت ساق پا و ستون فقرات رنج می برند، دقیقاً قسمت هایی که تاندون ها به استخوان متصل می شوند و ورم نیز عامل ایجاد درد در پشت زانو و باسن می گردد. گفتنی است که کودکان بالای هشت سال بیشتر دچار این مشکلات خواهند شد.

آرتریت انتستیس

علل آرتریت در کودکان چیست؟

- محرک های محیطی و ویروس ها که عامل ایجاد اختلال در سیستم ایمنی هستند و در مفصل ها خودشان را نشان می دهند.

- عفونت های خاص که عامل ایجاد آرتریت واکنشی می شوند و بعد از چند هفته خود را نشان می دهد.

کودکانی که سابقه خانوادگی آرتریت روماتیسمی یا وضعیت های دیگر آرتریت را دارند.

علائم و نشانه ها آرتریت ایدیوپاتیک جوانی

 • سفتی مفصل ها
 • ورم، درد، سوزش مفصل ها
 • تب
 • کاهش وزن
 • قرمزی پوست
 • کلافگی
 • خستگی
 • تاری دید
 • قرمزی یا درد چشم
 • کمبود اشتها
 • لنگیدن پا

بی اشتها بودن

تشخیص آرتریت ایدیوپاتیک

- پزشک قبل از هر چیزی سابقه خانوادگی و ژنتیک کودک را بررسی می کند. پس از آن، معاینه فیزیکی انجام می دهد.

- همچنین تست خون از کودک گرفته می شود تا هرگونه مشکلی در وضعیت خون او بررسی شود.

سابقه خونی و وجود هر گونه باکتری در جریان خون را مورد بررسی قرار می دهند و عفونت ها بررسی می شوند.

- ممکن است تست مغز استخوان نیاز باشد.

- آزمایش اشعه ایکس یا ام آر آی از مفاصل کودک گرفته می شود و این آسیب دیدگی خودش را نشان دهد.

- وضعیت آنتی بادی و پروتئین های موجود در خون، مورد بررسی قرار می گیرد.

- اسکن استخوانی هم می تواند وضعیت هایی که درد کاملاً نامشخص است را نشان دهد.

- همچنین جراح ارتوپد می تواند نمونه ای از مایع مفصلی را مورد آزمایش قرار دهد.

آرتریت ایدیوپاتیک کودکان

عوارض و مشکلات آرتریت ایدیوپاتیک جوانان

• اگر علائم در کودک مشاهده شوند، بسیار مهم است که او را نزد پزشک ببریم و با او مشورت کنیم.

اگر این وضعیت درمان نشود، می تواند سختی های زیر را به همراه داشته باشد:

 • آسیب دیدگی شدید به مفاصل
 • محدودیت رشد
 •  دارو های خاصی برای ارتقاء در این زمینه تجویز می شوند که برای مشکلات اسکلتی در کودکان هستند.
 • التهاب چشم و وضعیت ها و مشکلات مختلف چشمی که اگر درمان نشود، عاملی برای نابینایی و مشکلات دیگر چشم هست.
 •  شدید شدن این وضعیت می تواند عاملی برای از دست دادن عملکرد صحیح دست ها باشد.

آرتریت ایدیوپاتیک جوانان

درمان و کنترل آرتریت ایدیوپاتیک

در این وضعیت ممکن است داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تجویز شوند تا درد را برای کودکان بهبود ببخشند. دارو هایی مثل ایبوپروفن یا آدویل تجویز می شوند که همانطور که در نمناک اشاره شده است دوز دارو فقط باید توسط خود پزشک تجویز شده باشد.

کورتیکو استروئیدها نیز برای درمان این وضعیت توسط بعضی از پزشکان توصیه می شوند که به بهبود تغییرات پوستی، وزن گیری و سرعت بالاتر رشد کودکان کمک خواهد کرد که این دارو ها به بهبود وضعیت حرکت کودک کمک می کند. درمانگر ممکن است دارو های خاصی را برای کاهش سفتی مفاصل، افزایش انعطاف پذیری و افزایش قدرت در کودک نیز پیشنهاد دهد که بر اساس وضعیت خاصی در کودک متفاوت هستند.

تمرین منظم :عادت تمرین و ورزش منظم به کودک کمک می کند که به این درد زیاد غلبه کند، مفاصلش بهبود پیدا کند و حرکت مفصل ها بهتر شوند و انجام فعالیت هایی مثل گرم کردن بدن و تمرینات ورزشی امن مانند پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری به کودکان پیشنهاد می شود که معمولا اثرات مثبتش زودتر از بقیه خودشان را نشان می دهند.

از علل و علائم آرتریت ایدیوپاتیک جوانان تا انواع و درمان

51
این مطلب مفید بود ؟10
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی