تولد
بزرگترین سازه های جهان
انسان ها تا به امروز موفق به ساخت سازه های بسیار بزرگ و باورنکردنی شده اند، سازه های عظیم مختلفی که تمام جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

25 بزرگترین سازه های دست بشر

انسان ها در طول تاریخ کشفیات و اختراعات و سازه های مختلفی داشته اند که تاثیر زیادی در راحت تر شدن زندگی ما گذاشته است. در این قسمت از گوناگون نمناک قصد داریم چند مورد از سازه های دست بشر را به شما معرفی کنیم که به شدت معروف هم هستند.

بزرگترین قطار جهان

بزرگترین و سنگین ترین قطار در 20 فوریه سال 1986 ساخته شد. این قطار 439 واگن داشت و تعداد زیادی لوکوموتیو دیزلی در طول آن قرار گرفته بود. وزن کل این قطار 43 هزار و 400 تن و طول کل آن 6 و نیم کیلومتر بود.

بزرگترین قطار

بزرگترین موتور سیکلت جهان

موتور سیکلت با طراحی رژیو، بزرگترین موتورسیکلت دنیا بود که اولین بار در سال 2012 معرفی شد و افراد زیادی از آن استقبال کردند. طراح این موتور فردی به نام فابیو رژیانی بود. این موتور حدوداً 10 متر طول و 5 متر ارتفاع داشت که بزرگترین موتور سیکلت محسوب می شود.

بزرگترین تلسکوپ جهان

تلسکوپ رادیویی اولین تلسکوپ ساخته شده می باشد که به شدت مورد استقبال قرار گرفت. این تلسکوپ می توانست تا 105 متر را به راحتی مشاهده کند و از آن برای انجام کارهای تحقیقی ستاره شناسی رادیویی، علم نجوم و ستاره شناسی راداری استفاده می کردند.

استخر

یکی از بزرگترین استخرهای ساخته شده در جهان حدود 66 میلیون گالن آب را در خودش جای داده است و هزاران فرد می توانند در آن شنا کنند. این استخر در شیلی قرار گرفته و به اندازه کافی بزرگ است که شبیه به یک ساحل مصنوعی می باشد.

استخر در شیلی

پل ارتباطی

پل بندر سیدنی با 1.149 متر طول و 49 متر عرض تا سال 1967، بلندترین سازه شهر سیدنی بوده و در 800 متری مرکز شهر قرار دارد. با احتساب ارتفاع بالاترین قسمت پل از سطح آب (134متر) پل بندگاه مرتفع ترین پل قوسی فولادی در دنیا است و بر اساس کتاب رکوردهای گینس، پهن ترین پل و در واقع پنجمین پل قوسی طویل پس از دو پل در چین و دو پل در ایالات متحده است.

طولانی ترین پل دریایی جهان

چین موفق به ساخت طولانی ترین پل دریایی جهان با نام Jiaozhou Bay شد که هنک کنگ، ماکائو و چین را به هم متصل می کند و 55 کیلومتر طول و یک تونل زیردریایی دارد.

بزرگترین پل ارتباطی بزرگراهها

بزرگترین پل ارتباطی بزرگراهها در ایالت تگزاس شهر هیوستون قرار دارد که 10 بزرگراه را به هم متصل می کند. بزرگراه ها رگ حیاتی شهرهای امروزی هستند که علاوه بر سهولت در عبور و مرور در پاکیزگی هوا نیز تا حدودی موثر می باشند.

بزرگترین مترو جهان

مترویی که مد نظر ماست، یک مترو در سئول است که طولانی ترین سیستم مترویی در جهان محسوب می شود و تقریباً 940 کیلومتر طول دارد و در سال 2013 ساخته شده است. اولین خط مترو هم در سال 1974 تاسیس شد که هفت خط داشت.

سازه های عظیم جهان

بزرگترین مجسمه جهان

مجسمه قلعه بودا بزرگترین مجسمه در جهان است. ارتفاع کلی آن 153 متر است. ساخت این مجسمه بعد از مجسمه معروفی که توسط طالبان در افغانستان ساخته شده بود، اتفاق افتاد. کار ساخت این مجسمه در سال 2008 به پایان رسید.

بزرگترین اتوبوس جهان

بزرگترین اتوبوس جهان در برزیل وجود دارد که شبیه یک قطار کوچک می باشد و افراد زیادی در خود جای می دهد. پرچم دار سری جدید اتوبوس های ولوو با ظرفیت بالا جهت حمل و نقل شهری، گرن آرتیک است که طولش بیشتر از 30 متر است و می تواند 300 مسافر را با خود جابجا کند.

بزرگترین استادیوم ورزشی جهان

استادیوم ورزشی، محلی بسیار مناسب برای انجام ورزش های مختلف است. این استادیوم چند منظوره در اول ماه می 1989در کره شمالی ساخته شد که بزرگترین استادیوم جهان محسوب می شود که بیش از 150 هزار نفر ظرفیت دارد و متراژ آن 207 هزار متر مربع است.

بزرگترین ماهواره جهان

ماهواره ای در سال 2009 ساخته شد که وزن آن 6900 کیلوگرم بود که می توان گفت بزرگترین ماهواره بازرگانی جهان است. این ماهواره در تاریخ 1 جولای 2009 در کشور فرانسه ساخته شد.

بزرگترین سازه های جهان

بزرگترین کتاب جهان

بزرگترین کتاب جهان تقریبا 1500 کیلوگرم وزن و 429 صفحه دارد. این کتاب در تاریخ 27 فوریه سال 2012 توسط گروهی در دبی امارات تکمیل شد که تاثیر بسیار بزرگی هم روی اسلام داشته است.

بزرگترین مداد جهان

بزرگترین و بلند ترین مداد جهان حدوداً 323 متر طول دارد و توسط ادم دوگلاس میلر در انگلستان ساخته شده است که تاریخ آن مربوط به 17 سپتامبر سال 2013 است.

بزرگترین آسمان خراش جهان

برج خلیفه که به برج دوبی معروف است، اسمان خراش بزرگ دبی محسوب می شود و بلندترین ساختمان ساخته شده بشر است و بلندترین آسمانخراش دنیا محسوب می شود که 829 متر دارد.

بزرگترین کلیسای جهان

ست پیتر یک کلیسای بسیار بزرگ است که در اواخر رنسانس ساخته شده و کامل شدن آن 120 سال طول کشید که اکنون بزرگترین کلیسای ساخت بشر محسوب می شود. کلیسای "سنت پیتر" با طول 222 متر و عرض 152 متر بزرگترین کلیسای جهان است که در واتیکان قرار دارد و گنجایش 60 هزار نفر را داشته و در بازه زمانی 1506 تا 1626 توسط "میکل آنژ" ساخته شده است.

بزرگترین کلیسا

بزرگترین قلعه جهان

نام قلعه پاراگوئه در کتاب گینس به عنوان بزرگترین قلعه باستانی در جهان به ثبت رسیده است و حدود 70 هزار متر مربع می باشد. طول آن 570 متر و پهنای آن 130 متر است.

بزرگترین قصر جهان

کاخی غول پیکر و پر ابهت به نام کاخ پارلمان بخارست در مرکز تاریخی شهر بخارست پایتخت کشور رومانی قرار گرفته است. این سازه 240 متر طول، 270 متر عرض و 12 طبقه دارد. از ویژگی ها مخفی این ساختمان این است که 8 سطح زیر زمین دارد که آخرین آن ضد حملات اتمی است.

بزرگترین آکواریوم جهان

آکواریوم جورجیا بزرگترین آکواریوم جهانی می باشد. بیش از 100000 موجود دریایی در آن زندگی می کنند. این آکواریوم در نوامبر سال 2005 مورد استقبال مردم قرار گرفت و تنها آکواریومی است که در آن نهنگ و کوسه هم قرار دارد که باید آن ها را در محفظه های 24 میلیون لیتری آب نگه دارند.

بزرگترین هواپیمای جهان

هواپیمای آنتونوف 225 که در سال 1980 ساخته شد، حدوداً 6 موتور توربوفون دارد و بزرگترین و سنگین ترین هواپیمای ساخته شده می باشد که وزن آن 640 تن است.

بزرگترین هواپیما

بزرگترین کشتی مسافربری جهان

هم اکنون بزرگترین کشتی مسافربری کشتی است که در دسامبر سال 2009 ساخته شده است و به آن کشتی رویال گفته می شود. حدوداً 420 متر طول دارد و می تواند بیش از 5 هزار و 400 مسافر را در خودش جا دهد.

بزرگترین جرثقیل جهان

بزرگترین جرثقیل متحرک جهان ، جرثقیل LTM 11200-9.1 ساخت شرکت لیبهر آلمان می باشد که با ظرفیت باربرداری 1200 تن میتواند تجهیزات بسیار سنگین را جابجا نماید. وزن جرثقیل حدود 202 تن است.

بزرگترین فرودگاه جهان

یکی از پر رفت ‎و آمدترین و همچنین بزرگ‎ترین فرودگاه‎ های جهان، فرودگاهی در ایالت جورجیای آمریکا است که در 11 کیلومتری شهر آتلانتا قرار دارد.

یکی دیگر از بزرگ‎ترین و البته پر رفت‎ و آمدترین فرودگاه‎های دنیا فرودگاهی در عربستان سعودی است. این فرودگاه تقریبا 5267 هزار مسافر را در خودش جای می دهد و بیش از 50 هزار و 900 پرواز در آن انجام می گیرد. این فرودگاه از سال 1999، رو به مردم باز شد که پهنای آن 4000 متر است.

بزرگترین مسجد دنیا

بزرگترین مسجد جهان، مسجد الحرام است که در شهر مکه واقع شده و در نزدیکی خانه خدا، کعبه قرار دارد. اکنون ظرفیت این مسجد 1 میلیون نفر برآورد شده است. اگر نزدیکی مسجد به محوطه خانه خدا را هم در نظر بگیرید، ظرفیتش را تا 2 میلیون نفر نیز می توانید تخمین بزنید. محوطه این مجتمع مذهبی 357 هزار متر مربع است.

مسجد الحرام

بزرگترین هتل جهان

بزرگ ترین هتل تمام جهان، در روسیه قرار دارد که دارای 7500 اتاق و چهار برج 30 طبقه است و عظمت آن از دور دست ها نیز چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

بزرگترین استخر داخل سالن دنیا

در مطلب دیگری از نمناک درباره ی این استخر صحبت کردیم و دانستید که بزرگترین استخر داخل سالن دنیا در کانادا به مساحت 5 هکتار است و زرگ ترین استخر روباز جهان استخر سن آلفونسو با مساحتی حدود 7.7 هکتار است که 250 میلیون لیتر (66 میلیون گالن- 300 هزار متر مکعب)آب را در خود جای می دهد.

بزرگترین شرکت (Office) در امریکا

مایکروسافت یا میکروسافت یک ابرشرکت چندملیتی آمریکایی است که رتبه نخست در فهرست بزرگترین شرکت های نرم افزاری را در سال 2016 به دست آورد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر ردموند، ایالت واشینگتن قرار دارد.

تاج محل هندوستان

اکثر ما با نام تاج محل آشنا هستیم، زیرا هر سال عکس های زیادی از آن منتشر می شود. میلیون ها بار در مورد آن صحبت شده است اما تا زمانی که آن را با چشم خودتان نبینید، به عظمت و زیبایی آن پی نمی برید. در نتیجه می توان گفت یکی از بزرگترین و زیباترین سازه های بشر است.

تاج محل هندوستان

لا ساگرادا فمیلیا در اسپانیا

این سازه یکی از جذاب ترین سازه های دنیا محسوب می شود. البته آنتونی گائودی کاران آن را شروع کرد اما نتوانست این شاهکار را به پایان برساند. شاید تا به حال چیزی مانند این سازه را ندیده باشید، زیرا ساختار آن کمی ناشناخته است و می توان گفت که یکی از زیباترین ساختمان های جهان محسوب می گردد.

هرم بزرگ در مصر

هرم بزرگ هم یکی دیگر از مکان های مسافربری است که جذابیت بسیار زیادی دارد. یک سازه بسیار بزرگ و خاص محسوب می شود که هر سال توریستان زیادی با آن عکس می گیرند و از جذابیت آن لذت می برند.

بودای بزرگ لشان در چین

این بودا حدوداً 71 متر طول دارد که کل آن را با سنگ ساخته اند و 3 دریاچه به ان ختم می شوند. در نتیجه در اطراف آن قایق های زیادی مشاهده می گردد اما از لحاظ رفت و آمد کاملا امن و بی خطر است.

میدان نقش جهان در ایران

یکی از بهترین تجربه هایی که می توانید داشته باشید، سفر کردن به اصفهان و تماشای میدان نقش جهان است که با دیوارهای قوس دار احاطه شده است و هر ساله افراد زیادی از آن بازدید می کنند. همچنین در محوطه آن باغ های زیبای قرار گرفته است که فضا را به شدت جذاب کرده و خاطرات خوبی را برای شما رقم خواهد زد.

میدان نقش جهان

بزرگترین مرکز خرید دنیا در چین

برخی از بزرگ ترین مراکز خرید در سراسر جهان واقع شده اند، تعدادی از آن ها در آسیا هستند. مرکز خرید جدید جنوبی چین در دونگووان، بزرگ ترین مرکز خرید در جهان است. مرکز خرید طلایی یکی دیگر از بزرگ ترین مراکز خرید در چین است که بیش از 1000 فروشگاه دارد و مالکان حدود 50000 خریدار را در روزانه تخمین زده اند.

مدینا در مراکش

هیچ چیز نمی تواند زیباتر از مغازه ها و خیابان های این منطقه باشد و قطعاً شما هم از آن لذت خواهید برد. هر ساله تعداد زیادی از توریستان به این ناحیه می آیند. در آن حیوانات مختلفی وجود دارند و گونه های گیاهی متفاوت نیز یافت می شوند که شاید هیچ جای دنیا پیدا نشود.

معبد وات رانگ کان در تایلند

این سازه مانند ساگرادا فامیلیا یکی از سازه های بسیار عجیب است و مربوط به جنوب شرقی آسیا می شود که در وسط یک دریاچه قرار گرفته و از کناره ها و اطراف آن ، دو دست به یکدیگر می پیوندند و از طریق آن، مردم وارد ساختمان می شوند.

بزرگترین سازه های جهان و ساخت دست بشر

4.613
این مطلب مفید بود ؟121
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی