خمیر جادویی
طرز تهیه خمیر جادویی که در ادامه این مطلب بیان شده است به دو نوع می باشد که در میان بانوان بسیار پرکاربرد تر است.

خمیر جادویی ، طرز تهیه خمیر جادویی خانگی

خمیر جادویی همانطور که از نام آن پیداست کاربردهای بسیار زیادی در آشپزی ها دارد که می توان از آن در پخت پیراشکی ، کلوچه و پیتزا و...استفاده نمود.این خمیر بسیار ترد و عالی است و حتی می توانید آن را در روغن سرخ کنید.همانطور که گفته شد، خمیر جادویی کاملا نرم و انعطاف‌پذیر است و کار کردن با آن بسیار ساده میباشد و بهتر است کدبانوی خانه طرز تهیه آن را بلد باشد تا تعداد زیادی غذا را بر پایه همین خمیر تهیه کند.

خمیر جادویی خانگی

مواد لازم برای خمیر جادویی

 • آرد سفید الک شده : 3 لیوان
 • شکر : 3 قاشق چایخوری
 • خمیر مایه فوری : 3 قاشق چایخوری
 • نمک : 1 قاشق چایخوری
 • کره : 1 قاشق غذاخوری
 • تخم مرغ : یک عدد
 • روغن مایع :1/2 لیوان
 • شیر : 1 لیوان

طرز تهیه خمیر جادویی در روش اول

مرحله اول :

برای درست کردن خمیر جادویی ابتدا خمیر مایه ، شیر و شکر را در کاسه ای بریزید و مخلوط کنید، سپس برای 10 دقیقه کنار بگذارید تا کف کند.

مرحله دوم:

در این میان تخم مرغ را در ظرفی بشکنید و با روغن مایع و نمک مخلوط کرده و هم بزنید تا به‌خوبی با هم ترکیب شوند.

مرحله سوم:

در مرحله بعد آرد و خمیر مایه را در چند نوبت به مخلوط تخم مرغ اضافه کرده و هم بزنید تا با هم ترکیب شوند. در مابین اینکه آرد را به مواد اضافه می کنید کره را هم بریزید و مخلوط نمایید.

مجدد باقی مانده آرد و مخلوط خمیر مایه را بریزید و هم بزنید تا جایی که خمیر درست شود. بعد از اینکه خمیر آماده شد آن را با دست ورز دهید تا نرم و لطیف شود.این خمیر کاملا نرم و انعطاف‌پذیر است و کار کردن با آن بسیار ساده میباشد.

مرحله چهارم:

خمیر را داخل کاسه ای قرار داده و روی آن را بپوشانید و برای یک تا دو ساعت کنار بگذارید تا پف کند. بعد از اینکه خمیر پف کرد آن را با دست کمی ورز دهید تا هوای داخل آن خارج شود.

خمیر آماده است میتوانید از آن برای مصارف مورد نظر بهره‌گیری نمایید. این خمیر برای طبخ غذاهای مختلف به کار میرود و می توانید برای تهیه انواع کیک ، کلوچه، پیتزا و پیراشکی از آن استفاده کنید.

خمیر جادویی حرفه ای

مواد لازم برای تهیه خمیر جادویی :

 • آرد : 500 گرم
 • شیر ولرم : 1 لیوان
 • تخم مرغ : 1 عدد
 • خمیر مایه فوری : 3 قاشق چایخوری
 • شکر : 4 قاشق چایخوری
 • نمک : 1 قاشق چایخوری
 • روغن جامد : 6 قاشق غذاخوری

طرز تهیه خمیر جادویی با روش 2  :

مرحله اول:

برای درست کردن خمیر جادویی اول شیر ولرم ، شکر و خمیر مایه فوری را در ظرفی بریزید و هم بزنید تا با هم مخلوط شوند سپس برای 10 تا 15 دقیقه کنار بگذارید تا کف کند.

مرحله دوم:

در این میان روغن، نمک و تخم مرغ را در ظرفی بریزید و هم بزنید تا با هم مخلوط شوند.

اگر قصد دارید از این خمیر برای درست کردن انواع شیرینی استفاده نمایید در این مرحله می توانید مقداری شکر به آن اضافه نمایید.

مرحله سوم:

در این مرحله دو قاشق آرد را به خمیر مایه آماده شده اضافه کرده و هم بزنید تا با هم ترکیب شوند. سپس مخلوط بدست آمده را به مخلوط تخم مرغ اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود. در مرحله بعد آرد را در چند نوبت روی مواد الک کرده و هم بزنید تا خمیر درست شود.

مرحله چهارم:

بعد از اینکه همه آرد را به موادتان اضافه کردید خمیر بدست آمده را برای 10 دقیقه با دست ورز دهید تا خمیر یکدست شده و وسط کاسه جمع شود. خمیر را برای چندین بار روی یک سطح صاف بکوبید تا کاملا نرم شود این کار را برای 100 بار باید انجام دهید تا خمیر آماده شود.

مرحله پنجم:

بعد از اینکه خمیر آماده شد آن را داخل یک کاسه چرب قرار دهید و روی آن را با سلفون بپوشانید و یک حوله روی آن پهن کنید. خمیر را برای 2 ساعت در محیط آشپزخانه قرار دهید تا حجم آن دو برابر شود.

مرحله نهایی:

بعد از دو ساعت خمیر را کمی ورز دهید تا هوای داخل آن خارج شود سپس برای تهیه انواع شیرینی جات، پیتزا و پیراشکی و... استفاده نمایید

نکات تکمیلی در مورد خمیر جادویی

زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 40دقیقه
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 5 نفر مناسب میباشد .

طرز تهیه خمیر جادویی با دو روشی که برای کدبانو ها غوغا می کند؟

4.2154
این مطلب مفید بود ؟12826
منبع : بخش آشپزی نمناک/ک
برچسب : نان و خمیر
وبگردی