پذیرایی از مهمان
در باورهای سنتی ایرانی‌ها، مهمان حبیب خداست و ما به مهمان نوازی معروف هستیم. این راهکار ها به شما کمک میکنند بهترین پذیرایی را از مهمانتان داشته باشید.

چگونه خانه خود را برای استقبال از مهمانان آماده کنیم؟

خونگرمی و مهمان نوازی بسیاری از اقوام ایرانی همیشه زبانزد خاص و عام است. تا به حال پیش آمده که به خانه کسی بروید و متوجه گذر زمان نشوید؟ این افراد به مهمانانشان ارج می نهند و خانه خود را به یک خانه گرم برای مهمان تبدیل می کنند. اگرشما هم دوست دارید خانه تان را برای استقبال از مهمانان آماده نمایید، تنها کافی است نکات این بخش از نمناک را فراموش نکنید.

تمیز و مرتب نمودن خانه

نظافت یکی از مهم ترین مواردی است که در یک میزبانی تمام عیار تاثیر گذار است. یک روز قبل از آمدن مهمان ها خانه خود را تمیز کنید و وسایل مورد نیازتان را تهیه کنید و این کارها را به بعد از ورود مهمانان موکول نکنید. اگر مهمانانتان چند روزی را مهمان خانه شما هستند، هر روزبه تمیز نمودن و مرتب کردن فضای خانه ی خود اهمیت دهید و در اولویت برنامه ریزی روزانه خود قرار دهید.

تمیز کردن سرویس بهداشتی

شاید باور نکنید اما مهم ترین بخش خانه که به آن توجه ویژه ای می شود، سرویس بهداشتی است. قبل از آمدن مهمانانتان سرویس بهداشتی خود را تمیز کنید و حوله تمیزی را در آنجا قرار دهید.

اگر مهمانانتان چند روزی را مهمان خانه شما هستند، لوازم شوینده و نظافتی اختصاصی را برای آن ها کنار بگذارید و یک دست حوله و مسواک و وسایل شوینده اختصاصی مربوط به مهمان تهیه کنید و برایشان کنار بگذارید. اگر مهمان شما بچه کوچکی دارد یک دمپایی بچه گانه را در داخل سرویس بهداشتی قرار دهید.

استفاده از خوشبو کننده هوا

بوی خانه اولین چیزی است که پس از ورود مهمان نظر او را جلب می کند، پس قبل از آمدن مهمان ها خانه خود را با اسپری لایت یا عود ملایم خوشبو کنید. سوزاندن اسماج و اسفند نیز علاوه بر خوشبو کردن خانه به تولید انرژی مثبت و ایجاد آرامش کمک می کند.

استفاده از گل های طبیعی

گل تازه به خانه شما روح و لطافت می دهد و خانه تان را دلپذیرتر می سازد پس قبل از اینکه مهمانتان به خانه شما بیاید چند شاخه گل تهیه کنید و در گلدانتان بگذارید.

گل طبیعی

استفاده از چند پاف یا اتومان

اگر تعداد مبلمان شما کم است، قبل از مهمانی، از چند پاف یا اتومان در کنار مبل ها استفاده نمایید. برای راحتی مهمان های خود از کوسن برای مبلمان استفاده کنید.

مهیا کردن فضای اختصاصی برای مهمان

اگر مهمانانتان چند روزی را مهمان خانه شما هستند، یک اتاق خواب را به آنان اختصاص دهید و تمام شرایط آسایش را برایشان مهیا نمایید. بهتر است تشک، بالش، پتو، ملحفه اضافی را برایشان کنار بگذارید.

قرار دادن یک صندلی در ورودی خانه

در ورودی خانه خود جاکفشی و صندلی قرار دهید که میهمانانتان بتوانند بر روی آن نشسته و کفش های خود را از پا در آورند.

ورودی خانه

خارج نمودن وسایل شکستنی و با ارزش از دسترس

اگر مهمان شما بچه کوچکی دارد و شما وسایل با ارزشی دارید که روی آنها خیلی حساس هستید، این وسایل با ارزش و گرانقیمت خود را از دسترس کودکان خارج کنید و با خیال راحت کنار مهماناتان بنشینید تا در زمان حضور مهمان، مدام مراقب وسایل خود نباشید.

نکات دیگر

  • یک جالباسی یا کمد را در اختیار مهمانتان برای آویزان کردن لباس هایش قرار دهید.
  • اگر عادت به کاور کردن فرش و مبل ها دارید، قبل از آمدن مهمان کاورها را بردارید.
  • قبل از آمدن مهمان ها همه کارها را انجام دهید تا میزبان خوبی باشید.
  • یک چادر و جانماز تمیز آماده کنید و در اختیار مهمان قرار دهید.
  • دو خانواده متفاوت از لحاظ سطح فرهنگی و عقایدی را با یکدیگر دعوت نکنید.

آماده کردن خانه برای پذیرایی از مهمان مثل خانمهای زرنگ

514
این مطلب مفید بود ؟140
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
وبگردی