آرایش دور چشم
اگر آرایش چشم ها برای شما مهم ترین قسمت آرایش صورتتان محسوب میشود باید قبل از شروع آن به نکات خاص و مهمی برای حفظ سلامت و زیباتر شدن چشم ها توجه کنید.

نکات مهم و حساس آرایش دور چشم برای حفظ سلامت چشم ها

برای داشتن چشمانی زیبا فقط نیاز به چشم های رنگی و درشت ندارید، بلکه کار های زیادی هست که می توانید انجام دهید و از محصولات و تکنیک های درست استفاده کنید تا چشمان قشنگ تری داشته باشید.

نکات زیادی برای استفاده از محصولات آرایشی چشم هستند که می تواند تاثیر زیادی روی سلامت و زیبایی چشم داشته باشند؛ البته بعضی از مواد آرایشی هم هستند که به پوست اطراف چشم آسیب وارد می‌ کنند که باید از آن ها دوری کنید. در این قسمت از دنیای مد نمناک اطلاعات مهمی را در مورد آرایش اطراف چشم در اختیارتان قرار خواهیم داد.

چرا امن بودن آرایش دور چشم اهمیت زیادی دارد؟

استفاده از غلظت زیاد مواد آرایشی نزدیک به چشم، پنج برابر آسیب بیشتری نسبت به بقیه قسمت های صورت دارد. علت هم پلک زدن و کلاژن کم اطراف چشم است؛ پس از آن جایی که این ناحیه خیلی حساس است، باید دقت خود را در مورد آرایش آن چند برابر کنید.

استفاده از محصولات نامناسب و یا استفاده از میزان زیاد آرایش هم ممکن است عوارض جانبی خطرناکی را به همراه داشته باشد که حتما شما را مجبور می کند تا به پزشک مراجعه کنید.

چروک چشم

واکنش های چشم، در صورتی که از مواد آرایشی درستی استفاده نکنید

استفاده صحیح از مواد آرایشی بدین معناست که شما بعد از آن عوارض جانبی را احساس نمی کنید؛ اما اگر از آرایش مناسبِ اطراف چشم استفاده نکنید، در معرض واکنش هایی قرار می گیرید که شامل موارد زیر است:

حساسیت

در طول پروسه آرایش ممکن است تکه هایی از ماده آرایشی روی سطح چشم تان بریزد و باعث التهاب آن ها و حساسیت شان شود.

خشکی چشم

خط چشم به خاطر مواد شیمیایی که دارد، آسیب زننده است. باید مراقب الکل، مواد نگهدارنده و مواد چسبنده داخل مواد آرایشی باشید.

آلرژی

طبق اطلاعات موجود، واکنش های آلرژیک به خاطر مواد آرایشی و نگهدارنده اتفاق می‌ افتد که حتما باید برچسب روی آن ها را مطالعه کنید که فاقد پارابن باشد.

قرمزی چشم

مسدود شدن غده اشک

مواد آرایش نامناسب می توانند عاملی برای مسدود شدن غده اشک باشند که در پی آن؛ التهاب و عفونت هم اتفاق می افتد و آلودگی ها از داخل چشم بیرون می آید.

درماتیت چشم

تجمع بعضی از مواد آرایشی که در طول روز استفاده می کنید، باعث ایجاد حس خارش، ورم و یا درماتیت چشم خواهد شد.

بلفاریت چشم

این اختلال باعث ورم گوشه های داخلی پلک می شود و نیاز به درمان بلند مدت دارد.

ورم چشم

پیشنهادات برای آرایش دور چشم

حتما با متخصص پوست در مورد روتین زیبایی خود صحبت کنید؛ مخصوصا اگر مشکل چشمی دارید. در مورد مصرف مواد آرایشی چشم تان به او بگویید تا بتواند پیشنهاداتی برای خارش اطراف چشم داشته باشد. علاوه بر این، راهکار های زیر را هم رعایت کنید.

خط چشم و خط لب را به‌صورت مشترک استفاده نکنید

به عنوان مثال سازمان غذا و دارو اشاره کرده است که بعضی از مداد های چشم که برای خط چشم و خط لب به صورت مشترک استفاده می شوند، جرم و آلودگی هایی را از دهان وارد چشم می کنند.

لوازم آرایشی را بعد از چند ماه استفاده دور بریزید

از طرفی مواد آرایشی چشم که بیش از سه ماه پلمپِ آن را باز کرده اید را دور بیندازید یا مواد آرایشی که به آن ها حساسیت دارید را هم کنار بگذارید.

لوازم آرایش را در مکان خنک نگهداری کنید

لوازم آرایشی را در مکان خنک نگه دارید و حتما قبل از استفاده از آن ها دستان خود را بشویید.

شستن دست

لوازم آرایشی را تمیز نگه دارید

همیشه براش ها، اسفنج های سایه، کانسیلر، کرم پودر و هایلایتر را تمیز کنید و هر گونه قارچ و باکتری را از آن ها دور کنید. می توانید برای ضدعفونی کردن براش ها؛ آن ها را داخل آب گرم بگذارید و مقداری شامپوی بچه یا صابون با حالت قلیایی خنثی به آن اضافه کنید؛ سپس کف دستان تان بفشارید و به صورت برعکس روی یک سطحی قرار دهید تا خشک شود.

حواس تان به مواد تشکیل دهنده لوازم آرایش باشد

حتماً به برچسب روی لوازم آرایش تان دقت کنید. مراقب باشید که از چه موادی استفاده می کنید و یا اگر خودتان اطلاعاتی ندارید، از فروشنده بپرسید و در مورد مواد تشکیل دهنده آن ها تحقیق کنید.

لوازم آرایشی تان را به‌صورت مشترک استفاده نکنید

به اشتراک گذاشتن لوازم آرایش اشتباه محض است، زیرا جرم و آلودگی پوست دیگران به شما انتقال پیدا می کند.

از لوازم نو استفاده کنید

هرگز از تستر ها چیزی خریداری نکنید؛ همچنین بسیار مهم است که براش ها یا اسفنج های خود را مدام نو کنید.

لوازم آرایش

در یک مکان بی حرکت آرایش کنید

آرایش را هرگز داخل ماشینِ در حال حرکت یا هر وسیله نقلیه دیگری انجام ندهید، زیرا آلودگی ها روی پوستتان تجمع پیدا می کنند و از طرفی ممکن است خط چشم، ریمل یا فرمژه به داخل چشم تان برود.

مراقب مواد افزودنی باشید

آرایش چشم نیازمند رعایت نکات بسیار مهمی است. مراقب باشید که چه مواد افزودنی داخل آن ها وجود دارد و اگر مواد افزودنی شان توسط سازمان جهانی تایید نشده است، بهترِ از آن محصولِ خاص استفاده نکنید، زیرا به پوست تان آسیب وارد می کند.

به چسب مژه دقت کنید

اکستنشن مژه بسیار پرطرفدار است، زیرا چشم را به شدت زیبا می کند اما باید مراقب باشید تا چسب مژه ای که استفاده می کنید، کاملاً سبک باشد و به راحتی بتوانید آن را تمیز کرده و پاک کنید. اگر این چسب استاندارد نداشته باشد، خطر ابتلا به عفونت و التهاب به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

در صورت واکنش شدیدِ چشم بخاطر مواد آرایشی چه کار کنیم؟

افرادی که پوست حساسی دارند، تنها کسانی نیستند که از آسیب آرایش اطراف چشم رنج می‌ برند. هر کسی ممکن است دچار این مشکلات شود؛ اما در صورت هر واکنش شدیدی حتما باید به دکتر پوست مراجعه نمایید؛ مخصوصا اگر علائم بعد از چند روز باز هم باقی مانده بودند. در دوره‌ ای که حال تان رو به بهبودی است هم از هیچ ماده آرایشی استفاده نکنید.

میخوای جوری آرایش کنی که دور چشمهات پیر نشه؟

51
این مطلب مفید بود ؟10
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ش
برچسب : آرایش چشم
وبگردی