روش مرتب کردن خانه
اگر منزل شما در طول هفته شلخته و نامرتب می شود می توانید از قانون 20/10 برای مرتب کردن خانه استفاده کنید تا همیشه خانه ای تمیز و مرتب داشته باشید.

قانونی ساده برای مرتب کردن خانه

آیا شما عادت دارید که خانه را فقط در آخر هفته ها تمیز کنید تا شروع هفته خوبی داشته باشید و همین باعث میشود تا در طول هفته خانه ای نا مرتب داشته باشید؟

در این قسمت از نمناک قصد داریم روش هایی را به شما معرفی کنیم که برای مرتب کردن خانه کمک می کند، یکی از این روش های موثر روش 20/10 است که با رعایت آن در طول هفته، خانه ای مرتب به دور از شلختگی خواهید داشت.

روش مرتب کردن خانه با 20/10 چیست؟

در این روش شما از یک قانون پیروی می کنید و آن هم این است که دیگر روز های آخر هفته از شر تمیز کاری خلاص هستید و می توانید فقط مدت زمان کوتاهی وقت بگذارید. تعریف کلی این روش یعنی اینکه 20 دقیقه تمیز کاری انجام دهید و 10 دقیقه استراحت کنید.

برای انجام این کار باید از یک تایمر استفاده کنید و حتماً طبق آن عمل کنید و از این قانون دست نکشید یعنی 20 دقیقه ای که برای تمیز کاریست فقط به مرتب کردن و انجام کارهای خانه بپردازید و در ده دقیقه استراحتی که دارید، می توانید ایمیل و شبکه های اجتماعی را چک کنید و یک لیوان قهوه بنوشید یا حتی قدم بزنید.

تایمر

با انجام این کار هم خانه را تمیز می کنید و هم به کارهای دیگرتان می رسید. همچنین کسی که این روش را خلق کرده است به شما توضیح می دهد که بهتر است روی چیز های کوچک متمرکز شوید و بیش از حد به کثیفی کلی خانه فکر نکنید.

به عنوان مثال به جای تمرکز روی آشفتگی کل آشپزخانه، فقط حواستان به ظرف های نشسته باشد و به دنبال این باشید که آن را تمیز کنید. اگر همزمان فقط به یک چیز فکر کنیم و به فکر مرتب کردن همان چیز باشیم و به کل ماجرا فکر نکنیم، در نتیجه ذهنمان آرام تر می شود و کار ها بهتر پیش خواهند رفت.

در کل تعریف این ترفند، مرتب کردن ریخت و پاش های ظاهری منزل در مدت زمان کوتاه و با تقسیم بندی است، تقسیم بندی که هم کار خانه را پیش میبرد و هم از خسته شدن تان حین انجام این تمیزکاری ها جلوگیری می کند.

چگونه از روش 20/10 برای مرتب کردن خانه استفاده کنیم؟

این روش چند بخش دارد که بطور کلی شامل موارد زیر میشود:

عکس قبل و بعد بگیرید

وقتی که کارتان انجام شد، می توانید ببینید که چقدر زحمت کشیده و همه چیز سر جایش است و همین باعث می شود که همیشه به تمیزی ادامه دهید اما اگر بتوانید از قبل از شروع کار عکس بگیرید و بعد از آن هم عکس داشته باشید، انگیزه تان برای دفعه بعد بالاتر می رود.

ترفند مرتب بودن خانه

هر روز تخت خواب را مرتب کنید

انجام این کار کمتر از یک دقیقه زمان می برد اما فواید آن بی شمار است. تصویر کلی اتاق با مرتب کردن تخت خواب، به طور کل تغییر پیدا می کند و باعث می شود که در یک اتاق تمیز راحت بخوابید و از خواب بیدار شوید.

پنجره ها را باز کنید

سعی کنید که برای عوض شدن هوا، پنجره ها را باز کنید. کثیفی و آلودگی، باکتری و بوهای بد را به بیرون هدایت کنید. حتی این کار را در فصل زمستان هم انجام دهید.

ظرف ها را بشویید

هنگامی که غذایتان تمام می شود، احتمالاً تنبل می شوید و می خواهید ظرف ها را بعداً بشویید اما انجام این کار غلط است. بهتر است همان موقع ظرف ها را بشویید. ظرف های آلوده قطعاً اعصاب شما را به هم می ریزد. اگر هم خواستید خانه را مرتب کنید، اول از شستن ظرف ها شروع کنید.

شستن ظرف ها

از بزرگ ترین قسمت ها شروع کنید

اگر از اتاق های کوچک شروع کنید، احتمال خسته شدن در زمان کوتاه تر وجود دارد و باعث می شود که اتاق های بزرگ نیمه کاره رها شوند. پس اگر اتاق های بزرگ را تمام کنید، انگیزه شما برای انجام کارهای کوچک بالاتر می رود.

از بالا به سمت پایین بیایید

هنگامی که سعی کنید از کمد های بالا شروع به مرتب کردن کنید، باعث می شود که خیالتان از قسمت بالا راحت باشد که دسترسی کمتری دارد و در نتیجه انگیزه بیشتری برای تمیز کردن طبقه های پایین تر پیدا می کنید.

یخچال را تمیز کنید

اول ببینید که چه چیزهایی قدیمی و کهنه و تاریخ گذشته ای دارید که بوی بد گرفته اند، سپس داخل آنها را تمیز کنید. اگر داخل یخچال تمیز و مرتب باشد، از آن حس خوبی پیدا می کنید و انگیزه شما برای تمیز کردن بیرون آن هم بالا می رود.

تمیزکردن داخل یخچال

مدام هر چیزی که روی زمین است را جمع کنید

هیچ چیز نباید روی زمین باقی بماند. هنگامی که شروع به تمیز کاری می کنید، هر چیزی را سر جای خودش بگذارید و اجازه ندهید که روی فرش ها چیزی بماند.

خالی کردن ماشین لباسشویی را فراموش نکنید

اکثر افراد عادت دارند در روز هایی که سرشان شلوغ است، لباس ها را می شویند و آن را از داخل ماشین لباسشویی بیرون نمی آورند که انجام این کار باعث نامرتبی و انرژی منفی می شود. حتما سریعاً لباس ها را از داخل لباسشویی تخلیه کنید.

کف زمین را مرتب تمیز کنید

در نهایت باید آماده تمیز کردن کف زمین باشید. می توانید از طی یا پارچه یا جارو برقی استفاده کنید تا سرشار از حس خوب شوید.

مرتب کردن سریع خانه با روش 20/10 چیست؟

4.427
این مطلب مفید بود ؟243
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی