اشتباهات یادگیری زبان انگلیسی
یادگیری زبان انگلیسی یا هر زبان جدید دیگری سخت است اما اگر اشتباهات رایج و مخرب هنگام یادگیری زبان را بدانید می توانید به راحتی زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

چند اشتباه مخرب هنگام یادگیری انگلیسی و زبان دوم

یاد گرفتن زبان انگلیسی کار سختی است و شاید سخت تر از آنچه که شما فکر می کنید؛ باشد. به شرطی که اشتباهات خود را کمتر کنید، می توانید این وضعیت را برای خودتان راحت تر کنید اما چه اشتباهات رایجی هستند که افراد هنگام یادگیری زبان انگلیسی یا هر زبان دومی مرتکب آن می شوند می شوند؟ در این قسمت از نمناک چندین اشتباه رایج را به شما معرفی خواهیم کرد:

چیزی را انتخاب می کنید که به آن علاقه ندارید

اولین اشتباهی که بسیاری از افراد مرتکب می شوند، این است که از مواد آموزشی استفاده می کنند که خیلی به آن علاقه ندارند. مواد آموزشی که فقط برای مدرسه و سر کلاس طراحی شده است. قطعاً کتاب یا نوار صوتی یک روش خشک و مصنوعی است و خیلی هیجان انگیز نیست و شما را کلافه می کند.

در چنین حالتی راه حل این است که به فیلم های سرگرم کننده و به موسیقی های جذاب توجه کنید یا کتاب های مورد علاقه تان را بخوانید و سعی کنید که از این طریق، شرایط را برای خودتان مهیج کرده و همزمان زبان دوم را هم یاد بگیرید.

اشتباهات یادگیری زبان

پیشرفت خودتان را با دیگران مقایسه می کنید

همه ما در یادگیری سرعت متفاوت داریم و از تکنیک های متفاوت و مواد آموزشی مختلف هم استفاده می کنیم. این که شما بخواهید خودتان را مدام با دیگران مقایسه کنید و ببینید که آن ها از شما بهتر هستند، قطعا شما را بی انگیزه می کند.

در چنین حالتی بهتر است فقط به پیشرفت خودتان توجه داشته باشید و خودتان را با خودتان مقایسه کنید. یعنی ببینید که در چند ماه گذشته چه قدر پیشرفت کرده اید؛ نه این که بخواهید خود را کنار دیگران قرار دهید.

به دنبال گزینه های آسان هستید

قطعا اکثر شما از این قضیه رنج می برید و باعث می شود که خیلی در زبان انگلیسی یا زبان دوم موفق نباشید، زیرا مدام به دنبال این هستید که یک راه آسان و راحت را پیدا کنید و سریع تر به هدف خود برسید اما انجام این کار باعث می شود که نتیجه شما کوتاه مدت باشد.

به جای آن بهتر است که فرایند اصلی و واقعی زبان انگلیسی را یاد بگیرید به خودتان یادآوری کنید که چرا در حال یادگیری این زبان هستید و چه هدفی دارید. پس باید سعی کنید روشی را انتخاب کنید که در طولانی مدت برای تان جواب گو باشد.

نکات یادگیری زبان انگلیسی

از اشتباه کردن می ترسید

اکثر افرادی که به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستند، در طول مسیر از این که بخواهند به آن زبان صحبت کنند، می ترسند زیرا نگران هستند که اشتباه کنند و در نتیجه همین نگرانی باعث می شود که آن ها هیچ وقت مکالمه به زبان دوم نداشته باشند و این گونه چیز های جدید یاد نمی گیرند.

پس بهتر است هر طور که شده تلاش خود را انجام دهید و این ترس را کنار بگذارید. کاملاً طبیعی است که شما به عنوان فردی که در حال یادگیری زبان دوم هستید، با وجود این که مسلط نیستید، اما صحبت کنید و اشتباه کنید تا بتوانید یاد بگیرید. این قضیه برای همه صدق می کند. پس اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و هر طور که توانستید صحبت کنید.

خیلی سریع صحبت می کنید

معمولا کسانی که زبان انگلیسی زبان اصلی آن ها نیست و انگلیسی زبانان بومی را می بینند، متوجه می شوند که آن ها خیلی سریع صحبت می کنند. پس خودشان هم سعی می کنند خیلی سریع صحبت کنند تا نشان دهند که چقدر سطح زبان شان بالاست اما انجام این کار واقعاً غلط است، زیرا اگر خیلی سریع صحبت کنید، خیلی بیشتر اشتباه می کنید و شاید این اشتباهات از دید دیگران و خودتان پنهان باقی بماند و هیچ گاه برطرف نشود.

پس خودتان را با افراد بومی زبان انگلیسی مقایسه نکنید و به خود آزادی عمل بدهید. کلمات، عبارات و اصطلاحات را برای خودتان با تمرکز تکرار کنید و عجله نداشته باشید.

انگلیسی صحبت کردن

روی گرامر تمرکز می کنید

مهم ترین اشتباهی که بسیاری از افراد حین یادگیری زبان انگلیسی مرتکب می شوند، این است که تمرکز آن ها روی ساختار و گرامر است. گرامر در زبان انگلیسی بخش راحتی است و در مکالمه می توانید آن را یاد بگیرید اما زمانی که به طور جداگانه روی گرامر تمرکز کنید، هیچ گاه نمی توانید ان را در صحبت بکار ببرید زیرا ذهن تان مدام دنبال ساختار و قاعده و دستور است. از طرفی گرامر اصلا مبحث جذابی نیست و خیلی زود شما را بی انگیزه می کند.

به جای این که روی تمرین های گرامر تمرکز کنید، باید سعی کنید که گرامر را به همراه با مقالات، کتاب ها، پادکست ها و فیلم هایی که نگاه می کنید، یاد بگیرید و به صورت جداگانه آن را تمرین نکنید.

به صحبت های انگلیسی زبانان به طور موثر گوش نمی کنید

گوش دادن صحیح به زبانی که در حال یادگیری اش هستید، یک مهارت مهم و بزرگ را در شما ایجاد می کند که آن هم مهارت لیسنینگ است. زمانی که بتوانید این مهارت را در خودتان پرورش دهید، قطعاً در جنبه های دیگر هم پیشرفت می کنید اما بسیاری از افراد به این موضوع اهمیت نمی دهند و این یک اشتباه بزرگ برای آن ها است.

راه حل این است که تمرکز کنید و به پادکست ها و صوت های کتاب های آموزشی و فیلم ها با دقت گوش کنید و ببینید که آن ها چگونه کلمات را ادا می کنند، و با چه ساختاری صحبت می کنند و بر روی هر کلمه ای که به کار می برند تمرکز کنید.

مهارت لیسنینگ

تصور می کنید که باید به یک کشور انگلیسی زبان بروید

بعضی از شما فکر می کنید که نمی توانید در کشور خودتان زبان انگلیسی را یاد بگیرید و این موضوع غیر ممکن است و در نتیجه احساس می کنید که باید به یک کشور انگلیسی زبان بروید تا بتوانید به زبان انگلیسی صحبت کنید اما این عقیده و تصور اشتباه است.

شما می توانید در کشور خودتان با تمرینات پیشرفته ای که وجود دارد، خیلی راحت شبیه به بومی زبانان انگلیسی صحبت کنید زیرا منابع آموزشی بسیار متنوع در اختیار شماست و می توانید خودتان را در معرض زبان انگلیسی قرار دهید و هیچ مشکلی در این زمینه نداشته باشید.

به اندازه کافی زمان نمی گذارید

شاید فکر کنید که زبان انگلیسی خیلی راحت یاد گرفته می شود و نیاز نیست که هر روز برایش زمان بگذارید و در نتیجه چند وقت یک بار به سراغ مطالعه آن یا تماشای فیلم های انگلیسی زبان می روید اما این عقیده اشتباه است.

زبان انگلیسی یا هر زبان دومی که می خواهید یاد بگیرید را باید هر روز به طور ثابت تمرین کنید تا در آن به تسلط کافی برسید؛ در غیر این صورت خیلی زود از ذهن شما بیرون می رود.

هدف تعیین نمی کنید

این یک اشتباه بزرگ است که شما برای یادگیری زبان انگلیسی هدف مشخص ندارید و در نتیجه نمی دانید که قرار است چه کار کنید و همین باعث می شود که در طول مسیر بی انگیزه شوید. حتی برای یادگیری زبان انگلیسی هم باید هدف مشخص، دقیق و واضح داشته باشید تا هم یادگیری موثر تری داشته باشید و هم بتوانید به آن در طولانی مدت ادامه دهید.

10 اشتباه رایج هنگام یادگیری انگلیسی و زبان جدید

51
این مطلب مفید بود ؟10
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی