استفاده از موکاپات
اگر میخواهید از موکاپات استفاده کنید باید روش استفاده صحیح از این وسیله را بدانید، در غیر این صورت نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

نکات و ترفند های استفاده از موکا پات

بسیاری از ما با طرز استفاده از موکاپات آشنایی نداریم و در نتیجه ممکن است اشتباهاتی را مرتکب شویم.

در این قسمت از سبک زندگی نمناک به شما آموزش می دهیم که چگونه ترفند های استفاده از موکاپات را یاد بگیرید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید، بدون این که خطایی صورت بگیرد.

دانه های قهوه را خوب جای بدهید

هنگامی که ظرف مخصوص را پر از دانه قهوه می کنید، مراقب باشید که آن را زیر شیر آب نگیرید. اول کمی آن را تکان دهید تا قهوه اضافه به قسمت پایین برود و جای آن کاملاً ثابت شود تا آب بتواند به راحتی از لابلای آن ها نفوذ کند.

دانه های قهوه

قهوه ها را با دست فشار ندهید

بسیاری از افراد فکر می کنند که باید قهوه را با دست یا با قاشق به سمت پایین فشار دهند اما با انجام این کار دانه های قهوه له می شود و طعم خوبی را ایجاد نمی کند.

بیش از حد آنها را آسیاب نکنید

دانه های قهوه باید سایز متعادل داشته باشند. اگر بخواهید بیش از حد له و آسیاب کنید، قطعا روی طعم قهوه تاثیر منفی خواهد داشت.

از آب جوش استفاده کنید، نه آب سرد

این می تواند راحت ترین راه برای درست کردن قهوه باشد. پس اگر می خواهید کارتان سریع تر و بهتر پیش برود، بهتر است از آب جوش استفاده کنید و موکاپات را با آب سرد پر نکنید.

قهوه جوش

زمانی که کارتان تمام شد می توانید؛ از آب سرد استفاده کنید

برای اینکه دانه های قهوه بیش از حد داغ نباشند، می توانید بعد از اتمام کار و بعد از این که قهوه درست شد؛ از آب سرد استفاده کنید.

موکاپات را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید

مگر اینکه موکاپات به گونه ای طراحی شده باشد که محافظ آلومینیومی داشته باشد و راحت بتوانید آن را داخل ماشین ظرفشویی بگذارید، در غیر این صورت حتما باید آن را زیر شیر آب بشویید.

ظرف موکاپات را به طور کامل خالی کنید

هنگامی که می خواهید موکاپات را بشویید، باید ته آن را به طور کامل تکان دهید. حتی اگر لازم بود، داخل آن را فوت کنید تا تمام دانه های قهوه بیرون بریزد.

قهوه ساز

موکاپات را روی حرارت ملایم قرار دهید

بعد از اینکه آن را با آب جوش پر کردید، احتمالاً دوست دارید که روی بیشترین حد حرارت قرار دهید تا قهوه سریع تر درست شود اما این کار را نکنید، زیرا طعم قهوه حالت تلخ و سوخته پیدا می کند. بهتر است که کمی صبور باشید و آن را روی حرارت ملایم بگذارید.

بیشتر از محدوده مشخص شده آن را پر نکنید

زمانی که می بینید روی یک دستگاه نقطه امنیتی طراحی شده، بهتر است که فراتر از آن عمل نکنید که در غیر این صورت به دستگاه آسیب وارد می شود. در مورد موکا پات هم باید همین کار را انجام دهید و بیشتر از حدی که برایتان مشخص کرده اند، آن را پر نکنید.

قسمت زیرین موکاپات را حتماً شستشو دهید

بسیاری از افراد هنگام شستن موکاپات؛ فراموش می کنند که ته آن را هم به خوبی شستشو دهند اما این ناحیه به خاطر این که روی اجاق قرار گرفته، معمولاً آلودگی های زیادی را به خود جذب می کند که باید شسته شود.

شستن موکاپات

زیر فشار زیاد آب، قطعات را از یکدیگر جدا کنید

اگر می خواهید موکاپات را زیر آب با فشار بالا بشویید، بهتر است که اول قطعات مختلف آن را از یکدیگر جدا کنید تا راحت تر بتوانید آن را بشویید.

با اولین جوشش آن را از روی حرارت بردارید

وقتی که مشخص شد قهوه در حال جوشیدن است و صدای آن را شنیدید، بهتر است که آن را از روی گاز بردارید.

از آب تصفیه شده استفاده کنید

هنگامی که می خواهید قهوه درست کنید یا این که آن را شستشو دهید، بهترین حالت این است که از آب تصفیه شده استفاده کنید تا خیال تان راحت باشد که آسیبی به دستگاه وارد نمی شود.

آب تصفیه شده

اگر حالت ترش مزه دارد، قهوه ها را بیشتر خرد کنید

گاهی اوقات قهوه داخل موکاپات کمی طعم ترش به خودش می گیرد. در چنین حالتی یعنی دانه های قهوه درشت تر هستند و باید کمی بیشتر آن ها را آسیاب کنید.

اگر خیلی تلخ است؛ از دانه های درشت تر استفاده کنید

اگر احساس می کنید که طعم قهوه بیش از حد تلخ و سوخته است، باید دفعه بعدی دانه های قهوه را کمی درشت تر داخل موکاپات بریزید.

اگر دستگاه نشتی داشت، حتما واشر را عوض کنید

ممکن است که واشر دچار مشکل شده باشد و دستگاه شما قهوه را پس بدهد، در چنین حالتی حتماً باید واشر دستگاه را عوض کنید.

نکاتی که قبل استفاده از موکاپات باید بلد باشی

59
این مطلب مفید بود ؟90
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : قهوه
وبگردی