روز جهانی دندانپزشک

روزی برای همه دندان پزشکان جهان

کد مطلب : 80710زمان مطالعه : 2 دقیقه
در تقویم یک روز جهانی برای دندانپزشکان دنیا وجود دارد که این روز را در سراسر دنیا به احترام تمام دندانپزشکان جشن می گیرند.

یک روز جهانی برای دندانپزشکان دنیا

ششم مارس روز جهانی دندانپزشک است، روزی که مربوط به دندانپزشکان کشور است که به شدت روی سلامت و بهداشت دهان تاکید دارند. شغل این پزشکان، جلوگیری، تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان، تحت نظر داشتن رشد دندانی و فکی و انجام پروژه های جراحی روی دهان و دندان است.

دندان سالم برای سلامت کلی بدن ما حیاتی است بنابراین سلامت دندان نه تنها در زیبایی موثر خواهد بود، بلکه می تواند در زیبایی بدنمان هم تاثیر داشته باشد. همانطور که در این بخش از گوناگون نمناک اشاره شده است این روز متعلق به همه متخصصان مربوط به دندان از جمله جراحان دندان، ارتودنتیست ها، پریودنتیست ها، دندانپزشکان عمومی، دستیاران دندانپزشک، تکنسین ها، تراپیست های دندانی، دندان سازها و غیره است.

روز جهانی دندانپزشک

تاریخ روز دندانپزشک جهانی و ایرانی

روز جهانی دندان پزشک در تقویم جهانی 6 مارس است که این روز را در سرتاسر دنیا به احترام تمام پزشکان سلامت دهان و دندان جشن میگیرند. ما ایرانیان در تقویم غنی خود نیز روز بخصوصی را به عنوان روز دندانپزشک یعنی روز 23 فروردین ماه، داریم.

تاریخچه دندانپزشکی

چند تاریخچه مهم به بهانه روز جهانی دندانپزشک

در سال 1790 به این نتیجه رسیدند که ششم مارس را به روز جهانی دندانپزشک اختصاص دهند زیرا در چنین روزی یک دندانپزشک آمریکایی به نام جان گرین وود اولین مهندسی دندانی را اختراع کرد.

- تاریخچه پی بردن به مسئله کرم خوردگی دندان مربوط به 5000 سال قبل از میلاد مسیح است.

- وجود اولین دندانپزشک در مصر باستان مربوط به 2600 سال قبل از میلاد مسیح می شود.

- اولین کتاب مربوط به مسائل دندانپزشکی و بیماری های دهان و دندان در سال 1530 نوشته شد.

- اولین بار در سال 1990 جراحی های زیبایی دندان و همچنین براکت های رنگی، ایمپلنت، بلیچینگ و ونیر روی کار آمده اند.

- در سال 1700، حرفه دندانپزشکی اهمیت بسیار بیشتری نسبت به قبل پیدا کرد.

- یک جراح فرانسوی به نام پیر فایوچارد در سال 1723 به عنوان پدر مدرن دندانپزشکی شناخته شد و یک کتاب تاثیرگذار هم در همین مورد نوشت که در آن سیستم کاملاً مفهومی را برای مراقبت و درمان دندان ها ارائه داده بود.

یک روز جهانی برای دندانپزشکان دنیا + تاریخ

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : دندانپزشک
وبگردی