عید نوروز
عید نوروز یکی از جشن های باستانی ایرانی هاست و همه مردم آن را جشن میگیرند، جالب است بدانید عید نوروز در کشورهای دیگر نیز به شکل های مختلف برگزار می شود.

کدام کشورها نوروز را جشن می‌گیرند؟

طبیعت که از خواب زمستانی بیدار می شود فصلی نو نیز پدیدار می شود، فصلی که برای مردمان کشور های مختلف نیز رنگ و بوی جدیدی دارد. همانطور که میدانید یکی از جشن های باستانی و فصلی نو برای چندین کشور در سراسر دنیا، آغاز سال جدید و نوروز می باشد که آیین های مختلف و متفاوت بسیاری در خود جای داده است.

همانطور که پیش از این اشاره شد نوروز فقط مختص کشور ایران نیست بلکه کشورهای مختلف دیگری مثل کشورهای آسیای میانه و قفقاز و بخش هایی از بالکان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، افغانستان، کوزو، آلبانی، قزاقستان، آذربایجان و... نیز این جشن بزرگ را گرامی می دارند و سنت های جذابی را به واسطه فرا رسیدن همین مناسبت مهم به جا می آورند.

در این بخش از فرهنگ و هنر نمناک قصد داریم شما کاربران گرامی را با کشورهایی که عید نوروز را جشن می گیرند آشنا کنیم پس با این مطلب خواندنی ما را همراهی نمایید.

نوروز

عید نوروز در تاجیکستان

جشن باستانی نوروز با انواع برنامه های هنری، ورزشی، تفریحی، ورزشی و تفننی در طی 2 تا 3 روز در تاجیکستان برگزار می شود. مردم تاجیکستان عید نوروز ر با نام های جشن کشاورزان، عید بهار و نوروز می شناسند و در این ایام مشغول به جشن و سرور و پای کوبی می باشند.

عید نوروز در افغانستان

افغانستان همسایه همزبان کشور ایران، عید نوروز را همزمان با ایران جشن می گیرد و حتی آداب و رسوم متعلق به آن از سفره هفت سین گرفته تا سمنو پختن و غذای مخصوص شب عید بسیار شبیه به آداب و سنن نوروز ایرانیان می باشد.

عید نوروز در آذربایجان

همان طور که میدانید جمهوری آذربایجان مثل سایر کشورهای همسایه جزئی از ایران به شمار می رفت به خاطر همین شباهت بسیاری می توان بین فرهنگ مردم آذربایجان و ایران ملاحظه کرد که برگزاری عید نوروز یکی از همین فرهنگ هاست.

تبریک نوروز

عید نوروز در قزاقستان

قزاقستان نیز همچون سایر کشورها در هزاره‌های کهن متعلق به ایران بوده است و به همین خاطر از لحاظ فرهنگی بی‌شباهت به ایران نیست و در این کشور نیز عید نوروز، یک عید مقدس به شمار می رود و مردمانش اهمیت بسیار بالایی به این عید باستانی می دهند.

عید نوروز در آلبانی

اگرچه مردم کشور آلبانی مدت های طولانی تحت سلطه حکومت بیزانس و یونان قرار گرفته بود اما جالب است بدانید با این حال مراسم عید نوروز را همچون ایران همه ساله برگزار می کند و این جشن را به عنوان جشن ملی خود اعلام کرده است.

عید نوروز در قرقیزستان

جمهوری قرقیزستان که کشوری است در نزدیکی ایران و همینطور همسایه تاجیکستان، عید نوروز را جزوی از آداب و رسوم مهم خود میداند و نه تنها به جشن و پایکوبی می پردازند بلکه در این ایام بازارچه های سنتی صنایع دستی برپا می کند و صدای سازهای سنتی در گوشه کنار کوچه و خیابان این کشور به گوش می‌رسد.

لباس محلی

عید نوروز در ترکمنستان

آداب و رسوم ترکمنستان نیز بی شباهت به کشور ایران نیست. پس از انقلاب ترکمنستان از استقلال بالایی برخوردار شد و دوباره سنت های دیرینه خود را از پیش گرفت برگزاری جشن عید نوروز یکی از همین آداب و سنن مهم مردم ترکمنستان می‌باشد.

عید نوروز در کوزوو

کوزوو یک جمهوری تازه تاسیس و مستقل می باشد که از سال 2017 به رسمیت شناخته شده است و جزو کشورهای شبه جزیره بالکانی به شمار می رود. این کشور قبل از اینکه به استقلال برسد جزئی از آلبانی بود به همین خاطر اکثر قومیت آن آلبانی تبار میباشند جالب است. بدانید که در این کشور نیز عید نوروز به عنوان یک عید باشکوه و باستانی برگزار می شود.

عید نوروز در ازبکستان

ازبکستان در کنار جاده ابریشم واقع است و از کشور های مهم تاریخی بشمار می رود. این کشور در گذشته بخشی از ایران بود به خاطر همین اکثر مردم آن به زبان فارسی تاجیکی صحبت می کنند و مهمتر از همه شباهت فرهنگی بالایی به همدیگر دارند. در این کشور عید نوروز در سال 2010 به رسمیت شناخته شده است بنابراین آن را یک عید ملی تلقی کرده و همه ساله در ایام نوروز اقدام به جشن و پایکوبی می کنند.

رسم و رسوم محلی

عید نوروز در کردستان عراق

جالب است بدانید که در گرجستان عید نوروز تقریباً یک هفته طول می کشد. در طول این یک هفته خانواده ها به دیدار هم می روند و در خیابان‌ها بازارهای صنایع دستی رونق می گیرد و در سه شنبه آخر سال توسط مردم جشن آتش بازی برگزار می شود.

عید نوروز در ترکیه

ترکیه نیز از آن دسته کشورهایی است که عید نوروز را جشن می گیرد و این اتفاق توسط کردهای این کشور رقم میخورد. این جشن بزرگ به عنوان یک مراسم هنری و فرهنگی بین دانش‌آموزان ترکیه شناخته شده است. در این ایام شیرینی های خانگی و غذاهای محلی فراوانی پخته می شود و تمیز کردن خانه و تهیه لباس نو از دیگر سنت‌های مردم ترکیه به مناسبت فرا رسیدن نوروز است.

عید نوروز در پاکستان

مردم کشور پاکستان نوروز را عالم افروز یعنی روز تازه رسیده می خوانند و معتقدند که با رسیدن نوروز دنیا درخشان و روشن‌تر می شود. از آداب و رسوم بسیار جالبی که مردم پاکستان در عید نوروز بیشتر به آن اهمیت می دهند آن است که از گفتار نامناسب پرهیز می کنند و شاعران پاکستانی اقدام به سرودن اشعار نوروزی به زبان های دری، اردو و عربی می کنند.

کودک پاکستانی

عید نوروز در هندوستان

شاید برایتان عجیب باشد اما باید بدانید که هندوستان نیز از آن دسته کشورهایی می‌باشد که عید نوروز را بسیار مهم تلقی کرده و با فرا رسیدن آن جشن و پایکوبی می کنن.د شباهت زیادی بین دو کشور ایران و هندوستان از لحاظ آداب و رسوم و سنن اجتماعی حاکم است. چراکه طبق مطالعات باستان شناسی ثابت شده است که هندی ها و ایرانی ها دو شاخه از اقوام نخستین آریایی بودند.

عید نوروز در تانزانیا

تانزانیا از جمله کشورهایی است که برگزاری عید نوروز در آن از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که در گذشته گروهی از مردم شیراز که اقدام به مهاجرت به منطقه زنگبار در سواحل شرقی قاره آفریقا در تانزانیا کردند به رسم آیین دیرینه خود اقدام به برگزاری عید نوروز می کنند.

عید نوروز در آمریکای شمالی

آمریکای شمالی نیز یکی از کشورهایی به شمار می رود که عید نوروز را به گرمی جشن می گیرند. مردم این کشور برای برادران زرتشتی و غیر زرتشتی خود آرزوی نوروزی فرخنده کرده و آداب و سننی همچون درختکاری و... را به خوبی به جا می آورند.

عید نوروز

عید نوروز در سین کیانگ چین

شباهت زیادی بین آداب و رسوم ایرانیان و آداب و رسوم مردم سین‌کیانگ در نوروز وجود دارد. در حقیقت آنها نیز با برگزاری آیین های قدیمی که بسیار شبیه به فرهنگ و آداب و رسوم ما ایرانیان است همه ساله فرا رسیدن فصل بهار را با انجام خانه تکانی، چیدن سفره هفت سین، تهیه لباس نو و دید و بازدید جشن می گیرند.

عید نوروز در ارمنستان

برگزاری عید نوروز برای ارمنی ها نیز از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است و مردم این کشور با برگزاری آداب و رسومی که از گذشتگان خود به میراث مانده است عید نوروز را به خوبی هرچه تمام برگزار می کنند. از رقص های سنتی گرفته تا اسب سواری مردان جوان و پیاده‌روی در خیابان ها و همچنین برگزاری مسابقات مختلف مثل کشتی که از جمله برنامه های مفرح و دل‌انگیز هستند توسط مردم ارمنستان در ایام نوروز اجرا می شود.

کدوم کشورها مثل ما نوروز را جشن میگیرن؟

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ن/ن.ح
وبگردی