گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی
ضرب المثل های ایرانی پندهایی به ما در زندگی میدهند که چراغی برای پستی ها و بلندی های زندگی هستند. گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی پند آموزترین ضرب المثل است.

معنی ضرب المثل گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی

ضرب المثل ها سخنان زیبا و بسیار ارزشمندی هستند که دستاورد زندگی تلخ و شیرین نیاکان و نسل های گذشته اند و بخشی از فرهنگ هر ملتی هستند. کاربرد ضرب المثل ها در گفت و گو ها سبب زیبایی بخشیدن و پربار کردن سخنان می شود. در دل هر ضرب المثل فارسی داستان و معنا و مفهومی نهفته است. در این بخش از نمناک معنی و داستان ضرب المثل گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی را برای شما بازگو می کنیم.

حکایت اول ضرب المثل گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی

روزی روزگاری در یک موزه معروف پوشیده شده با سنگ مرمر مجسمه بسیار زیبای مرمرینی وجود داشت که مردم از اقصی نقاط جهان برای دیدن آن می آمدند و زیبایی مجسمه را تحسین می کردند.

شبی سنگ مرمرکف پوش سالن موزه در گفت و گو با مجسمه اینگونه گفت:

ما هر دو در یک معدن بودیم اما حالا هر کسی تو را می بیند تحسینت کرده اما نسبت به من بی تفاوتند و این اصلا منصفانه نیست!

مجسمه لبخندی زد و آرا گفت:

یادت می آید روزی که مجسمه ساز می خواست تو را بتراشد، چقدر مقاومت کردی؟

سنگ پاسخ داد:

یادم است چرا که فکر می کردم ابزار او به من آسیب خواهد زد و من تحمل نداشتم.

مجسمه با آرامش و لبخند ملیح گفت:

اما من می دانستم در رنجی که می بینم گنجی نهفته است و می دانستم حتما به یک شاهکار یا اثر بی نظیر تبدیل خواهم شد پس تمام ضربات و صیقل ها و تراش ها را تحمل کردم و دردها را به جان خریدم تا زیباتر شوم.

دوست من، من اگر امروز با ارزشم نتیجه تحمل و صبر من است همانطور که می گویند گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی من هم با تحمل و صبر مورد توجه قرار گرفتم و از یک سنگ مرمر معمولی به مجسمه ای زیبا تبدیل شدم.

سنگ مرمر

حکایت دوم ضرب المثل گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی

روزی روزگاری، پدری که چهار فرزند داشت، فرزندانش را به ترتیب در فصول مختلفی از سال به سراغ درخت گلابی اطراف خانه خود فرستاد و سپس همه را فراخواند و از آنهاخواست که بر اساس آنچه دیده بودند درخت را توصیف کنند.

پسر اول که در زمستان به سراغ درخت رفته بود، گفت:درخت بی برگ و بار و زشت و خمیده ای بود.

پسر دوم که در بهار به سراغ درخت رفته بود، گفت:نه.. درختی زیبا و پر از شکوفه ای بود.

پسر سوم که در تابستان به سراغ درخت رفته بود، گفت:درختی سرسبز و با شکوه و زیبا بود.

پسر چهارم که در پاییز به سراغ درخت رفته بود، گفت:نه!!! درخت پر از میوه و زایش و زندگی بود.

پدر با خنده گفت:

هر یک از شما آنچه را که دیده بودید، توصیف نمودید، همه تان درست گفتید اما فرزندان بیاموزید که همانطور که درخت را نمی توان در یک فصل توصیف نمود، زندگی را هم تنها با سختی و مشکلات نبینید و قضاوت نکنید، فرزندانم شما با صبر و تحمل می توانید از سختی های زندگی عبور کنید و روزهای شاد و راحت را ببینید، همانطور که درخت در زمستان سرد تسلیم نمی شود و در بهار و تابستان به شکوفایی می رسد.

معنی ضرب المثل گر صبر کنی ز غوره حلواسازی

این ضرب المثل بدین معنی می باشد که کارها با صبر و بردباری انجام می شود و پایه ی نیک فرجامی و رستگاری بر صبر استوار است و انسان با تحمل و بردباری به اهداف و روزهای خوش زندگیش دست خواهد یافت.

کاربرد ضرب المثل گر صبر کنی ز غوره حلواسازی

زمانی این ضرب المثل به کار می رود که فردی در کارها عجله کرده و صبر و تحمل ندارد، به این فرد می گویند گر صبر کنی ز غوره حلواسازی، یعنی اگر صبر و تحمل داشته باشی می توانی به روزهای خوش زندگیت برسی و به اهدافت نزدیک شوی.

معنی ضرب المثل گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی+ داستان

3.849
این مطلب مفید بود ؟3712
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ن/ش
برچسب : ضرب المثل
وبگردی