ضرب المثل

فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه
ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه برگرفته از داستان های پندآموز بوده که باعث شده افراد در گفتگوهای روزانه شان از این ضرب المثل بسیار استفاده کنند.
دل که پاک است زبان بی باک است

ماجرای ضرب المثل دل که پاک است زبان بی باک است

زمان مطالعه : 2 دقیقه
ضرب المثل ایرانی دل که پاک است زبان بی باک است به دلیل وجود پندهای زیبا و آموزنده برای زندگی از زمان قدیم تا به امروز مورده استفاده قرار میگیرد.
گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی

حکایت جالب ضرب المثل گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی

زمان مطالعه : 3 دقیقه
ضرب المثل های ایرانی پندهایی به ما در زندگی میدهند که چراغی برای پستی ها و بلندی های زندگی هستند. گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی پند آموزترین ضرب المثل است.
بار کج به منزل نمیرسد

داستان جالب ضرب المثل بار کج به منزل نمیرسد

زمان مطالعه : 2 دقیقه
ضرب المثل بار کج به منزل نمی رسد برگرفته از داستانی جالب و آموزنده است همچنین پندهای اخلاقی برای افراد در آن وجود دارد که میتواند درس عبرتی برای آنها باشد.
تهی پای رفتن به از کفش تنگ

ماجرای ضرب المثل تهی پای رفتن به از کفش تنگ

زمان مطالعه : 4 دقیقه
داستان های آموزنده در دل هر یک از ضرب المثل های ایرانی نشان از غنی بودن ادبیات کهن پارسی است. ضرب المثل تهی پای رفتن به از کفش تنگ جزء پندآموز ترین آنها است.
ضرب المثل زبان سرخ

داستان جالب ضرب المثل زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد

زمان مطالعه : 3 دقیقه
ضرب المثل زبان سرخ سر سبز میدهد بر باد جزء رایج ترین ضرب المثل هاست که مردم در صحبت هایشان استفاده میکنند اما بسیاری از افراد از داستان آن بی خبر هستند.
خفته را خفته کی کند بیدار

معنی ضرب المثل خفته را خفته کی کند بیدار چیست؟

زمان مطالعه : 2 دقیقه
احتمالا شماهم تا به حال ضرب المثل خفته را خفته کی کند بیدار را شنیده اید و راجع‌به معنی آن کنجکاو شده اید ما برای شما معنی این ضرب المثل را آماده کرده ایم.
ضرب المثل چاه کن

داستان اصلی ضرب المثل چاه کن همیشه ته چاه است

زمان مطالعه : 3 دقیقه
ایرانی ها معمولا برای بهتر رساندن منظورشان از ضرب المثل استفاده می کنند که یکی از معروف ترین آنها ضرب المثل ها چاه کن است که داستان بسیار جالبی دارد.
هرکه بامش بیش برفش بیشتر

داستان جالب ضرب المثل هر که بامش بیش برفش بیشتر

زمان مطالعه : 3 دقیقه
ضرب المثل های ایرانی داستان های بسیار جالبی دارند که پندهای زیبایی به ما در زندگی می آموزند، هرکه بامش بیش برفش بیشتر یکی از رایج ترین ضرب المثل ها است.
ضرب المثل

ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست، یعنی چه؟

زمان مطالعه : 3 دقیقه
ضرب المثل های ایرانی همیشه معنی خاصی داشته اند که نشانه فرهنگ غنی و ارزشمند کشور ماست. پشت ضرب المثل از کوزه همان تراود که در اوست داستانی جالب وجود دارد.
با همه بله با ما هم بله

ماجرای جالب ضرب المثل با همه بله با ما هم بله؟

زمان مطالعه : 2 دقیقه
ضرب المثل با همه بله با ما هم بله داستان جالبی دارد که مربوط به یکی از مردان بزرگ کشور ایران بوده است که به فرزندش پند می دهد چگونه با مردم برخورد کند.
ضرب المثل

داستات جالب ضرب المثل دانه دیدی دام ندیدی

زمان مطالعه : 4 دقیقه
ضرب المثل از زمان های دور در فرهنگ ها وجود داشته و مردم از این حکایت ها در زمان مناسب استفاده می کردند، اما پشت این ضرب المثل ها داستان های جالبی وجود دارد.
ضرب المثل خاک بر سر

داستان ضرب المثل جالب خاک بر سر

زمان مطالعه : 2 دقیقه
ما همه ضرب المثل ها را در زندگی رومزه استفاده می کنیم. هر یک از مثل ها ریشه و داستان خاصی دارند. داستان جالب ضرب المثل خاک بر سر را بدانید.
ضرب المثل

ضرب المثل های جالب لری با معنی

زمان مطالعه : 7 دقیقه
در هر شهر و قومیت ضرب المثل هایی وجود دارد که با توجه به شرایط به کار برده می شوند. و همه انسان ها با زبان، لحجه و فرهنگ متفاوت از آنها استفاده می کنند.
ضرب المثل دوستی

داستان جالب ضرب المثل هرچی تازه اش خوبه، الا دوست

زمان مطالعه : 3 دقیقه
هر چیزی تازه اش خوب است، الا دوست! این ضرب المثل در مورد دوست و برای هوشیار کردن افراد، در مورد حفظ روابط و دوستی های قدیمی به کار می رود.
صفحه 1 از 5