تربیت کودک
قبل از بچه دار شدن تمامی والدین ذهنیت هایی دارند که بعد از بچه دار شدن ممکن است هیچ چیز طبق خواسته شان پیش نرود از این رو بهتر است برای این موضوع آماده باشند.

12 تله مربوط به والدین که خیلی از ما از آن خبر نداریم

بدون شک همه ما قبل از اینکه پدر و مادر شویم، اغلب به این فکر می کنیم که وقتی بچه دار شویم، زندگی ما چگونه خواهد شد و افرادی هم در اطراف خودمان می بینیم که والدین هستند و خودمان را با آن ها مقایسه می کنیم.

مثلا می بینیم که یک مادر سر فرزندش داد می زند و ما به خودمان قول می‌ دهیم که هرگز این کار را نمی کنیم یا پدری را می بینیم که با دختر کوچولوی خود در حال بازی های کودکانه است و آرزو می کنیم که ما هم مثل او شویم؛ اما گاهی اوقات همه چیز آنطور که ما برنامه ‌ریزی می‌ کنیم؛ پیش نمی‌ رود که علت آن هم تله هایی است که والدین با آن ها مواجه می شوند و خودشان از این موضوع خبر ندارند. در این قسمت از نمناک این موارد را به شما معرفی خواهیم کرد.

برنامه ریزی می کنیم که به بچه ها غذای متنوع و سالم بدهیم

خیلی از ما رسپی های مختلف را مطالعه می‌ کنیم و برنامه ‌ریزی می‌ کنیم که هر روز یک غذای سالم و خوشمزه برای فرزندمان تهیه کنیم و فکر می کنیم که انرژی این را داریم که سه وعده غذایی متفاوت در طول روز برایشان درست کنیم؛ اما در حقیقت بچه ها بزرگ می شوند و با خودمان فکر می کنیم که اصلا بد نیست که هر سه روز یکبار، یک کاسه سوپ معمولی هم جلوی آن ها بگذاریم.

غذا خوردن کودک

فرزندانمان را همانگونه که هستند؛ بپذیریم

احتمالا همه ما دوست داریم شخصیت واقعی فرزندانمان را قبول کنیم؛ اما وقتی فرزندمان بزرگ شود و بخواهد از دانشگاه انصراف بدهد و به سراغ کارهای هنری برود، آیا چنین رفتاری را قبول می کنیم؟ اگر فرزندمان نخواهد درس بخواند و به دنبال ورزش و کوهنوردی برود، می‌ پذیریم؟ احتمالا خیر، چون همه ما محدودیت هایی برای خودمان داریم و دیر یا زود متوجه می شویم که حرف فرزندانمان را قبول نمی کنیم و می‌ خواهیم آن ها را به گونه ای بزرگ کنیم که خودمان دوست داریم.

خودمان از پس همه کارهای فرزندمان بر می آییم

هیچ اشکالی ندارد که شما برای بزرگ کردن فرزندتان از یک پرستار کمک بگیرید یا از کسی بخواهید که به شما کمک کند. اینکه 24 ساعته خودتان داخل یک محیط بسته با فرزندتان باشید، قطعا شما را خسته می‌ کند. از این که فکر کنید خودتان از پس همه کار های او برمی آیید و نیاز به کمک هیچ کس ندارید، سخت در اشتباهید، زیرا بعد از بچه دار شدن همه چیز تغییر خواهد کرد.

هیچ وقت دیر نمی کنیم و منتظرش نمیگذاریم

چرا با خودتان فکر می کنید که هیچ وقت دیر به دنبال فرزند خود در مدرسه نمی روید؟ در حقیقت زمانی که بچه دار می شوید، به شدت پرمشغله تر خواهید شد، در ترافیک گیر می کنید و نگرانی های زیادی دارید و ممکن است آخرین پدر یا مادری باشید که به دنبال فرزندتان می روید و این اتفاق هرگز اجتناب ناپذیر نیست.

تربیت کودک

در مورد فرزندانمان خیلی صحبت نمیکنیم

قطعا شما هم پدر و مادرهایی را دیده‌ اید که فقط راجع به فرزندان شان صحبت می‌ کنند؛ البته این کاری است که اکثر پدر و مادرها در سال های اول بچه دار شدن، انجام می‌ دهند اما ما با خودمان فکر می‌ کنیم که قطعاً مثل آن ها نمی شویم و دوستانمان را مجبور نمی کنیم که عکس ها و ویدیو های فرزندمان را ببینند؛ اما زمانی که بچه دار می شویم، آنقدر فرزندمان را دوست داریم که نمی‌ توانیم عکس های او را به اشتراک نگذاریم یا راجع به او صحبت نکنیم.

فرزندمان باید سر جای خودش بخوابد

شاید در رویای ذهنی خودمان به این فکر کنیم که اگر فرزندمان در اتاق خودش خواب بود و خواب ترسناکی هم دید، می توانیم یک لیوان شیر گرم برای او ببریم و دوباره او را در اتاق خودش بخوابانیم؛ اما در واقعیت چاره ای نداریم، جز این که فرزندمان را پیش خودمان بخوابانیم.

هیچ‌گاه تسلیم خواسته‌ های فرزند نمی شویم

کودکان می‌دانند که چگونه ما را به دام بیندازند. بعضی از آن ها گریه می کنند و بعضی از آنها قهر می‌ کنند و در نتیجه ما به خواسته آنها تن می دهیم و آنچه که می خواهند را برایشان تهیه می کنیم‌؛ پس فکر نکنید که شما هرگز تسلیم فرزندتان نخواهید شد.

موسیقی خوب، هنر و لباس پوشیدن مناسب را به فرزندمان خواهیم آموخت

وقتی که به بچه دار شدن فکر می کنیم، اغلب برنامه ریزی می کنیم که فرزندمان به موسیقی خوب گوش بدهد، فیلم های خوب ببیند و لباس خوب بپوشد؛ اما گاها فرزند نوجوان ما در همه این موارد سلایقی از خودش نشان می‌ دهد که برای ما اصلاً قابل درک نیست.

استعداد کودکان

در دوران بارداری و بعد از آن، از خودمان مراقبت میکنیم

خیلی از شما عکس ها و تصاویر خانم های باردار را می‌ بینید و آنها را بعد از تولد نوزاد هم دنبال می کنید و به خودتان قول می دهید که در دوران بارداری و بعد از آن؛ درست مانند آن ها هرگز موی کثیف و لباس کثیفی نداشته باشید و همیشه یک میکاپ معمولی روی صورت تان باشد یا هر روز ماساژ و روغن مالی را انجام دهید. در صورتی که زمانی که در موقعیت بارداری قرار می گیرید، همه چیز تغییر می‌ کند و احتمالاً چیزی جز یک تیشرت گشاد و راحت تن تان نمی کنید.

کودکمان را درک می‌کنیم

تا به حال چند بار به خودتان قول دادید که اگر بچه دار شدید هرگز جلوی دیگران او را دعوا نمی کنید و حتماً وارد بازی های کودکانه او می شوید؛ بدانید که اشتباه می کنید. همه پدر مادرها گاهی اوقات عصبانی می شوند؛ بنابراین بهتر است که خیلی رویایی فکر نکنید و اگر سرِ همسر و فرزند خود داد زدید، حتماً از او عذرخواهی کنید و توضیح دهید که چرا این کار را کردید.

می توانیم کودک را مستقل بار بیاوریم

در نگاه اول همه ما فکر می‌ کنیم که به اندازه کافی صبور هستیم تا اجازه دهیم فرزندانمان یاد بگیرند کارهایشان را خودشان انجام دهند؛ مثلاً ظرف بشویند، اتاق خود را مرتب کنند و کارهایی از این قبیل؛ اما در واقع بعد از بچه دار شدن ترجیح می دهیم که خودمان سریع تر ظرف ها را بشوییم و اتاق ها را مرتب کنیم، تا کارمان راحت و ساده‌تر پیش برود.

هر لباس بچه گانه ای را برای فرزندم‌ نمی خرم

احتمالاً از الان برای خودتان برنامه ‌ریزی کرده‌ اید که فرزندتان زود بزرگ می شود، در نتیجه لازم نیست که لباس های بچگانه زیادی برایش خریداری کنید، زیرا سال بعد دیگر سایز او نیست. در صورتی که زمانی که پدر و مادر می شوید، دوست دارید همه لباس های بچه گانه زیبا را برای فرزندتان امتحان کنید و در چنین شرایطی؛ نمی توانید در برابر وسوسه خود مقاومت کنید.

12 موردی که هر پدر و مادری بخاطر بچه اش باید بدونه

4.219
این مطلب مفید بود ؟163
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
وبگردی