خواندن لیبل لوازم آرایش
لیبل محصولات بخش مهمی از کیفیت محصول را نشان می دهد و مارا برای تضمین کیفیت کالا راهنمایی میکند؛ خواندن لیبل های لوازم آرایشی هنگام خرید بسیار مهم است.

راهنمای خواندن لیبل لوازم آرایشی

لیبل های لوازم آرایشی بخش مهمی از محصولات را تشکیل می دهند بنابراین هنگامی که لوازم آرایش می خرید، باید به آنها توجه کنید زیرا حاوی اطلاعات مهمی در مورد مواد تشکیل دهنده، فواید و بعضی از اطلاعات مهم تر برای استفاده هستند. همه این ها اطلاعات کلیدی برای مصرف کننده به شمار می روند بنابراین باید به آن ها توجه کنید.

پوست بدن ما دارای بافتی است که مواد مختلف موجود در مواد آرایشی را به خودش جذب می کند. زمانی دچار مشکل می شویم که مواد شیمیایی سمی وارد پوستمان شود که در طولانی مدت قطعاً مضر و آسیب زننده خواهد بود.

لیبل های لوازم آرایش اطلاعات بسیار کاربردی مانند مواد تشکیل دهنده، تاریخ انقضا و یا احتمال وجود آلرژی را دارند. چرا لیبل لوازم آرایش را می خوانیم و چرا باید به آن توجه کنیم؟ در این قسمت از بهداشت و سلامت پوست و موی نمناک با ما همراه باشید تا به سوالاتتان پاسخ داده شود.

منظور از لوازم آرایشی چیست؟

منظور از لوازم آرایش تمام مواد آرایشی و مراقبتی از جمله پاک کننده ها و یا حتی خوشبو کننده های بدن هستند. لوسیون ها، دئودورانت ها، عطر ها و همه لوازم های آرایش جزء این طبقه بندی قرار می گیرند که قصد داریم در مورد لیبل آن ها صحبت کنیم.

لوازم آرایش

مفهوم INCI چیست و چرا در لیبل لوازم آرایشی وجود دارد؟

اختصار INCI سیستمی است که ترمینولوژی مورد استفاده در لوازم آرایشی را تنظیم می کند و برای مواد تشکیل دهنده روی بسته بندی استفاده می شود. در بعضی از موارد اسم های لاتین مواد تشکیل دهنده در مفهوم علمی شان ظاهر می شوند و یا مشتقات آن ها به زبان انگلیسی نوشته می شود.

ترتیب جزئیات و مواد تشکیل دهنده باید روی محصول نام برده شود. تنظیمات ایجاد شده در لوازم آرایشی از یک کشور به کشور دیگر متفاوت است اما INCI یک پروتکل بین المللی است.

لیبل لوازم آرایشی باید چه اطلاعاتی را شامل می شود؟

لیبل های لوازم آرایشی معمولا به راحتی قابل خواندن نیستند. اگرچه شما باید اصل نوشتاری آن ها را بلد باشید. برای شروع معمولاً لیست مواد تشکیل دهنده در آن ها ثبت می شود که بر اساس میزان غلظت ترتیب بندی می شوند. این لیست شامل موادی که احتمال آلرژی در آن ها وجود دارد می شود. غلظت کم تر از 1% احتمالا در این لیست اشاره نشود.

همچنین اصالت محصول و مواد تشکیل دهنده معرفی می شوند تا نشان داده شود که آیا آلرژی زا هستند یا خیر و فرمولاسیون آن ها نیز بیان می شود. سازمان غذا و دارو اطلاعاتی مثل آدرس و نام کمپانی مراقبت های حین استفاده؛ عملکرد محصول، وزن، حجم محصول ساختار مورد استفاده و تاریخ انقضا را برای شما توضیح می دهد.

کرم پودر

آیا لوازم آرایش می توانند باعث حساسیت پوستی شوند؟

لیست مواد تشکیل دهنده روی لیبل لوازم آرایشی بسیاری از مواد تشکیل دهنده فواید زیادی دارند و وجود آن ها در ساخت محصولات حتی به مقدار کم لازم و ضروری است. این ها معمولاً در بالای لیست قرار می گیرند اما باید به گونه ای نام برده شوند که شما بتوانید به راحتی آن ها را پیدا کنید.

مواد نگهدارنده و رایحه ها نیز در کمیت های کوچکتر و زیر یک درصد نام برده می شوند.

مفهوم برخی نوشته ها روی لیبل لوازم آرایشی

در ادامه بعضی از جزئیات اصلی که روی سلامت افراد به طور عمومی اثر گذار است را به شما معرفی می کنیم.

 • دی اکسان محصولی است که فوم تولید می کند و سمی است.
 • بنزوفنون ماده ای که در رژ لب و لاک ناخن استفاده می شود و در برابر نور آفتاب مقاومت می کند.
 • ترکیب های بوتیلاتد که تولید اندوکرین را آشفته می کند و در بعضی از اعضای بدن سم ایجاد می کند.
 • ماده coal tar که در بعضی از شامپوها، صابون ها و رنگ موها وجود دارد.
 • ترکیبات اتانولامین که مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایشی هستند و در بعضی از کشور ها وجود آنها ممنوع اعلام شده است.
 • فرمالدهید ماده ای است که از مواد نگهدارنده آزاد می شود و در شامپو ها و صابون بچه ها وجود دارد.
 • تریکلوسان که در پاک کننده ها و خمیردندان وجود دارد.
 • تیتانیوم دی اکسید که در لوازم آرایشی مخصوصاً کرم پودر وجود دارد.
 • نیتروزامین ها که در طیف وسیعی از مواد آرایشی وجود دارند.
 • فتالات که در بعضی از کشور ها ممنوع اعلام شده است و در محصولاتی مثل لوسیون های معطر و صابون ها بیشتر یافت می شود.
 • Cruelty-free، این عبارت همانطور که از نامش پیداست، مفهومی است که این معنا را می دهد که کمپانی، این محصول را روی حیوانات تست نکرده است.
 • Hypoallergenic، این لیبل نشان دهنده فرمولاسیون است که به معنای این بوده که مقدار کمی واکنش آلرژیک ایجاد می کند. اگرچه اطمینان دقیقی از آن مشخص نیست و به شما تضمین می دهد که این محصول برای پوستتان مشکل ایجاد نکند.
 • اگر پوست تان به مواد شیمیایی حساسیت نشان می دهد، باید در استفاده از محصولاتی که چنین لیبلی دارد به شدت مراقب باشید.
 •  Expiration date، این هم تاریخ انقضای محصول را نشان می دهد که بعد از گذشت آن دیگر نباید از محصول استفاده کنید. لیبل ها باید بیشترین دوره مصرف را نشان دهند که گاهی اوقات آن را با حرف M و بعد تعداد ماه هایی که می توانید از آن ها استفاده کنید، به شما اطلاع رسانی می کند.

راهنمای خواندن لیبل و نوشته لوازم آرایشی

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی